:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,041
Активни 853
Страници 5,971
За един ден 1,302,066
Конфликти

Как 120 измамници запушиха пробойна в системата на НАП

Незнайно колко българи работят без договор и дори не подозират, че са извън закона
Снимка АРХИВ
Като бивш шеф на Главна инспекция по труда социалният министър Тотю Младенов често се включва лично в проверките за работа на черно в предприятията и твърдо обеща правителството да спечели войната срещу некоректните работодатели.
Ако човек проследи сюжетната линия на социалното законотворчество в ГЕРБ, рано или късно ще се сблъска с едни 120 фирми с много болен персонал. Чудите се защо вече смятат майчинството по дохода от 18 месеца назад, като го дават само 12? Защо за болнични гледат парите за 12 месеца даже и като ви хване едноседмичен грип? За всичкия този нормативен тормоз можете да благодарите на онези 120 фирми.

Естествено, тези фирми са фантоми. Работниците им боледуват постоянно, масово и все тежко. Най-често от дископатии и проблеми с коленете, за които после никакви прегледи не могат да докажат, че е имало измама. Както други нашумели измами, и тук на хартия собственикът е някой бедняк или неграмотен предприемач. Макар да се подписва с кръстче, той назначава "архитекти" и ги осигурява върху толкова, колкото им приляга - максималния осигурителен доход от 2000 лв. Малка подробност - договорите се регистрират с година или 6 месеца назад. Още един детайл - на "архитектите" се начисляват заплати, но не се плащат, нито се внасят съответните осигуровки. Няма и нужда, защото социалният кодекс гарантира правата на хората и изплаща обезщетения дори при невнесени осигуровки върху начислени, но неплатени заплати. Така стигаме до злополучния момент, в който



"архитекта" го заболява коляното



и трябва да излезе в дълги болнични. НОИ чинно му ги изплаща - 80% от средния осигурителен доход за 6 месеца назад (именно тук беше направена първата законодателна промяна).

Въпреки че всички тези невероятни съвпадения, както и необяснимите закъснения - и при регистрацията на договорите, и при начисляването на заплатите, показват очевиден опит за осигурителна измама, досега хващането на нарушението е било почти невъзможно. Системата на НАП си регистрира директно договора, без да има кой да засече съмнителната операция. Когато най-сетне се стига до проверка, тя постфактум установява, че фирмата никога не е имала дейност, адресът й е фиктивен, собственикът не притежава нищо, а "болните" са получили едва по 200-300 лв. от измамника, прибрал целите обезщетения.

От приходната агенция отначало решават буквално да си сложат мигаща лампа, която да ги сигнализира при подозрително забавяне. Информационната система започва да подава светещ индикатор, когато един договор се регистрира със закъснение или се коригира осигурителен доход за дълъг период назад (досега това беше възможно до 2000 г. назад). Служителите обаче не успяват да следят сигнала при огромния поток информация, който системата им поема всеки ден. Макар напоследък да се радват на отлично сътрудничество и дори имат достъп до системата на НАП, трудовите инспектори също не могат да виждат сигналите. Те получават данни в реално време само за конкретната фирма, която решат да проверят. Така се оказва, че няма проблем измежду стотиците хиляди данни да се промъкнат и измамниците.

Няма проблем и



от грешната страна на закона да се озоват



и десетки нищо неподозиращи съвсем изрядни граждани. Например мъж от Кърджали, който решава да назначи жена си в своята фирма. Праща уведомление за регистрация на трудовия й договор до НАП. Оттам му връщат отговор, но човекът не поглежда, че всъщност го информират, че е подал грешни данни. В този случай той трябва да ги поправи в тридневен срок, който заради проявената разсеяност е пропуснат. Когато в началото на тази година бизнесменът решава да вдигне заплатата на жена си, в НАП се оказва, че регистриран договор за нея няма. Ако обаче човекът беше подранил с няколко месеца, никой нямаше да разбере за пропуска. Досега, оказва се, е било съвсем възможно човек да няма договор и в същото време системата да му регистрира допълнително споразумение за увеличение на заплатата или за промяна на длъжността.

Има и исторически случаи - човек, който близо 30 години е работил в една фирма, не може да се пенсионира въпреки документите за стаж и платени осигуровки, защото на теория... никога не е работил там. Т.е. не е имал регистриран договор. Просто през 2003 г., когато социалният министър на НДСВ Лидия Шулева въвежда регистрацията на договорите, има гратисен период това да се направи за всички заварени случаи, но явно някои работници са били пропуснати. Други пък "изпадат" от системата при прехвърлянето на данните за договорите от НОИ към създадената през 2007 г. приходна агенция. Това обаче не е попречило на системата да прибира осигуровките и данъците от техните доходи.

Тази пробойна вече е затворена. От 1 януари 2011 г. системата на НАП автоматично отхвърля регистрация на договор след 3-тия ден от сключването му. Освен това без първоизточника на правоотношението - т.е. договора, не се приемат и допълнителни споразумения. При забавяне договорът вече отива задължително на проверка в инспекцията по труда, която трябва да установи дали фирмата действително работи и каква е причината за забавянето.

Според експерти хората без регистрирани договори нямат право на обезщетения, дори да имат осигуровки, защото просто не са сред наетите лица в страната. А те могат да се окажат без такъв и заради обикновена смяна на БУЛСТАД или ЕИК на фирми. В този случай липсата на допълнително споразумение за отразяване на промяната прави договора нищожен.

Впрочем схемата за източване на обезщетения съвсем не е



запазена марка на "бедняците милионери"



Възможността да се коригира осигурителен доход до 2000 г. назад вкарваше в прегрешение почти всяка бременна жена у нас. Масова практика в частните фирми беше осигурителният доход на бременните от 500 лв. да се вдига на 1800 лв. например, и то с няколко месеца назад. Така майчинството им, което беше 90% от средния осигурителен доход за 12 месеца назад, се изчисляваше не върху 500 лв., а върху 1800 лв. Общо кухите фирми и изобретателните бременни са ощетили НОИ с близо 5 млн. лв., показват сметките, които предизвикаха законодателни промени. Вече освен че се ограничава времето за коригиране на дохода само за една данъчна година назад (т.е. с данъчната декларация можеш да коригираш доход за изтеклата година), се увеличи и периодът за изчисляване на обезщетението от 12 на 18 месеца и на практика операцията става безпредметна.

Със затварянето на вратата за измами, както често става, започват премеждията за хиляди други работодатели, за които забавянето се е оказало въпрос на обстоятелства. Само за януари трудовите инспектори са направили проверки на над 250 работодатели за опит за регистрацията на договори за повече от 3 дни назад. Сред тях частниците се броят на пръстите на едната ръка. Останалите са директори на училища, на болници, на общини. Не че те са най-големите нарушители. В частния бизнес при малки забавяния са си решили проблема - щом пуснат уведомление след третия ден и системата ги отреже, просто се разбират с работника да подпише договора с нова дата.

От НАП признават, че е засечена такава практика. Така работникът губи няколко дни стаж, но вероятно взема някой лев на ръка от шефа си. В същото време работодателят си спестява проверката, която сам трябва да поиска, и евентуалната санкция, защото данъчните не са длъжни да сигнализират инспекцията по труда за нарушения. Дори да се окаже, че договорът не е регистриран по обективни причини - софтуерен проблем, лоша връзка, неработещ електронен подпис, проверката е наложителна. А допускането на служител до работното място без регистриран договор вече е нарушение. Организациите на бюджетна издръжка обаче не могат да си играят със закона и затова са принудени да търсят трудовите инспектори, на които трябва да доказват, че работят. С документи, които трябва да си набавят от НАП - за подадени декларации за осигурените лица, за платени заплати и осигуровки и т.н.

Много масова причина за нарушение се оказва



бедствието "гневна счетоводителка"



"Не е доволна от работодателя, от заплащането, работи 2-3 месеца, не регистрира договори. Човекът през това време си плаща осигуровки, всичко, но идва новата счетоводителка, няколко месеца влиза в час, иска данни оттук-оттам и накрая установява, че има хора без регистрирани договори. До края на 2010 г. е можела да ги регистрира без проблем, но вече ще трябва да се викат трудовите инспектори", обясняват от НАП. С идването на трудовите инспектори пък автоматично изниква вероятността от глоба. Ако те установят, че на човека съвестно са му плащани осигуровки и заплати, има си работно място, санкцията би била малка. Ако забавянето е до месец - може да е и към 300 лв., ако е за по-дълъг период - 1500 лв. Но това е само минималното наказание за тежко нарушение. Максималното? 15 000 лв. на договор.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Шефовете на трите контролни институции у нас - Румяна Михайлова на ГИТ (вляво), Христина Митрева - на НОИ, и Красимир Стефанов на НАП, подписаха през 2010 г. споразумение за съдействие.
12
6210
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
22 Февруари 2011 20:18
ГИТ ? Дявол ги взел ...
22 Февруари 2011 20:51
аз 2 години работих на граждански договор
щото една пенсионерка не и се ходеше до НОИ
да ми регистрира трудов договор
щото сьм можел да напусна
22 Февруари 2011 21:17
Това със счетоводителите наистина е бедствие! А ние си чакаме електронното правителство. И вместо да се работи по него, НОИ и НАП си измислят всевъзможни причини, защо не те, а работодателя е крив и налагат глоби за собствената си некадърност, но за сметка на работодателите. НАП и НОИ оказват яростна съпротива срещу прилагането на всякакъв вид съвременни системи за обработка на информация в реално време. В същото време става въпрос за сравнително малки бази данни - в България живеят само няколко милиона, а регистрираните юридически лица са едва 200 хиляди ....
22 Февруари 2011 21:18
се увеличи и периодът за изчисляване на обезщетението от 12 на 18 месеца и на практика операцията става безпредметна

Така е. Заради 100 мошеника обаче, страдат хиляди по-млади майки, които работят съвсем съвестно и редовно, но ... имат по-малък стаж.


А какво ли е БУЛСТАД?
22 Февруари 2011 21:57
А какво ли е БУЛСТАД?
Това е първият, и по време, и по място, Единен индификационен номер (ЕИК), когато още нямаше търговски закон, а в съдилищата можеше да се регистрира "АДИДАС" ет, гр. Бургас за търговия с всички стоки, незабранени от закона, включително и маратонки произведени в Китай за фирма АДИДАС ет, гр. бургас (допълнителните атрибути, едноличен търговец, град и т.н. на фирмата се изписват с незабелижим за окото шрифт .)
От БУЛСТАД-а тръгна бизнесът на "Информационно обслужване" АД, не толкова заради политическите протекции, а заради това че беше единствената фирма (едновремешните електронно-изчислителни центрове), която можеше да осигури индификационен намер за всяка фирма в цялата страна. След това се наредиха съдилищата - рег. номер на фирменото дело, после данъчните - номер на данъчна регистрация и накрая НОИ. От 2007 г. на европейците им се видя странно, сиреч абуригентски, да се индентифицираш с четири номера, когато може да е само един и да се ползва от всички, включително и европейската статистика и данъчни служби.
22 Февруари 2011 22:33
...обикновена смяна на БУЛСТАД...

Пак ли?...
Ще сменяме БУЛСТАТ с БУЛСТАД?...
-------------
Колега Митев, помагайте!...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
22 Февруари 2011 23:44
На никой не му идва на ум, че за счетоводители и касиери - е едно и също - върнеш ли пари или информация, защото си ги получил по късно - няма да ги получиш втори път - друг да ти ги даде. Като ти кажат ела утре - подвиваш си опашката и си чакаш, докато ги дадат. Не законите, задълженията, глобите или желанията на тримата малоумни тъпунгери от снимката движат нещата, а физическите и психически възможности на хората. Не е работа на счетоводители и касиери да дават информация на щяло и нещяло и да спазват малоуни срокове. Те се грижат за ПАРИ - реални. Това, че ги товарят с несвойствени неща, като размотаване, и висене по малоумни организации не е по тяхна вина. Братчеда от Назарет - нахрани с 5 риби и 10 хляба - 8 000 вярващи и обеща - ще се върна - и 2000 годин го чака ме, и тези ще чакат.
23 Февруари 2011 01:06
Още затвори трябва. Още.. Като почнат да вкарват в тях всеки опит за тарикатлък и нагло крадене от държавата- ще се оправим.
23 Февруари 2011 08:41
и забележете дори в случая, когато всичко е платено и те са получили паричките за осигуровките на човека, и са ги употребили вече за пенси и заплати на корифеите от НОИ и НАП на ТЕОРИЯ не можело човека да си получи стажа или болничните ами трябва и работодателят му да плаща глоби. Тази теория има логика само ако те връщат всички тези парички. Ако ги върнат на счетоводителя или на работодателя той ще разбере, че нещо става и ще направи необходимото. Приказката е за неумишлена грешка, а не за престъпните схеми., защото те глобяват само такива, а престъпници даже на са и хванали, камо ли да им вземат някой лев.
23 Февруари 2011 10:30
Шефовете на трите контролни институции у нас - Румяна Михайлова на ГИТ (вляво), Христина Митрева - на НОИ, и Красимир Стефанов на НАП, подписаха през 2010 г. споразумение за съдействие.

Дали пък, ако се намалят институциите на ЕДНА нещата няма да потръгнат??

------------------------ ---------- -------
На народите с къса памет,

преходите им са много дълги!

- Д-р Тони Филипов
------------------------------- ----------
23 Февруари 2011 13:45
Познавам действието на нашата осигурителна система. От 2003 г е задействан принципа, искал си да си платиш данъци и осигуровки, платил си ги, тарикат си бил не ги плащаш. До 2003 г, здравно осигурен беше всеки , за който има внесени осигуровки. След 2003 г. всеки , който има регистриран трудов договор е здравно осигурен без да има внесени пари и подадена декл, 1. До 2007 не ставаше зареждане на декл.1 , ако нямаш внесени осигуровки, болничните се плащаха от работодателя и се теглеха от НОИ, ако осигуровките са внесени. От 2007 декл.1 се зарежда независимо от плащането на осигуровки и болничните се плащат при всички случаи щом има заредена декл 1. От 2003 работодателя, ако е добросъвестен си подава и декл. 6 за дължимите месечни осигуровки и данъци по ЗДДФЛ. В тази статия пише за осъществен контрол за регистрация на ТД и болнични. Защо не задължат работодателя да си преведе парите за болничните , които ще ползват негови работници до месечната вноска по фонд ОЗМ. Не се осъществява координация между масивите на ТД и декл. 1 Какво става , ако работодателят не внася осигуровки и един хубав ден се види , че е източил фирмата си през други роднински фирми. Какво става, ако след фалита има изрядни документи, декларации и уведомления, но най важното парите не са внесени в НОИ за фонд пенсии, ще се пенсионират ли тези рабоници. Никъде не се споменава какво се прави за повишаване на събираемостта. Според мен парите няма да се съберат при така дейсващата здравна и социална осигурителна система. Парите за здраве и пенсии няма да стигат , защото се събират около 40% от дължимите.
23 Февруари 2011 19:12
Аз нещо друго не мога да разбера в системата на НАП и НОИ. Значи при тях важна е хартията или електронно изпратената Декларация 1 и 6. Не са важни парите - има ли ги, или ги няма. Аз примерно, преди три години при попълване на декларация 1 нещо бях объркала едни болнични - в друга графа бях посочила дните. След около месец те ме уведомиха, че имам грешка, която е чисто техническа, но за този месец обезщетения не изплатиха. А аз бях внасяла всички необходими осигуровки. Сега като чета статията, виждам обратния случай - че са плащали, когато Декларация 1 е изрядна, но пари де факто не са привеждани за съответното лице. Тоест пълно безумие, според мен. И как пък толкова не може да се направи програма, която да засича дали все пак са получени накакви пари във съответните им фондове от съответното лице. Хартийката е важна. Не го проумявам.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД