Балонът се надува, надувайте, момчета, да стане на парчета... На снимката - Плевнелиев, напусналият Божидар Йотов и новоназначеният Сергей Михалев. |
Завчера строителният министър Росен Плевнелиев изненадващо започна да се притеснява дали "не създавал балон, като обещавал 7 магистрали и 7 скоростни отсечки, при положение че няма проекти за повечето от тях". Така е. Описани са в пътната стратегия на правителството до 2020 г., но за повечето наистина няма проекти, а за някои дори и предпроектни проучвания.
Отстъплението на винаги радостно усмихнатия строителен министър, сдобил се със суперрейтинг, е изненада, като се има предвид, че сутрин, обед и вечер по радиа, телевизии и вестници обяснява как всичко е наред,
как ще построи повече и от Тодор Живков,
как за дни прави неща, докато другите се тътрят с години. Да напомним как министърът обясняваше колко много авторитетни чужди компании ще участват в оставащите 100 км от "Тракия". Но не би. Същият министър предложи, после правителството и парламентът гласуваха увеличаване с 60 млн. евро на парите за турската фирма за магистрала "Люлин". Вече тръгна разследване за това как са променяни проектите за тази магистрала и как например ще има по-малко колони от нужното. Но разплитането предстои. Както и в случая с винетките, които бяха дадени за разпространение за дълги години на една фирма.
Но истинското лице на министъра се видя покрай кадровите промени в пътната агенция.
С идването на власт строителният министър със зъби и нокти извоюва агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да мине под негово разпореждане. От години има спор между регионалното и транспортното министерство за това. Тройната коалиция пък я подчини на трима министри - регионалния, транспортния и финансовия. Плевнелиев бързо написа законопроект, той още по-бързо мина през парламента и агенцията се озова при него. След това само хвалеше пътната агенция и ръководството й. Строителният министър дори застана на амбразурата, когато от "Синята коалиция" атакуваха, че в агенцията си раздават много пари като допълнително материално стимулиране. Но миналия петък внезапно обяви, че всъщност месеци наред е търсел нов титуляр на агенцията на мястото на Божидар Йотов. Последният го изпревари и даде оставка. Обясненията на Йотов са, че се оттегля заради несъгласието си със създаването на държавната проектна компания, която ще управлява само магистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море", а другите обекти, т.е. трохите остават в пътната агенция.
"Виждането, което аз имам за реализация на пътните проекти, е различно от тази на регионалния министър. Не съм съгласен с политиката за управление на пътния сектор", каза Йотов и предвиди, че разделянето на проектите в две структури ще създаде голямо напрежение.
През последните месеци министърът разговарял със стотици мениджъри в България за позицията ръководител на агенцията. Накрая Плевнелиев се спрял на компютърния специалист Сергей Михалев. Човек, работил досега за две чужди компании и за летище София.
Като компютърен специалист
Тепърва ще се събират впечатления от работата му. Форумите в интернет гръмнаха неласкаво за компютърния специалист, но да предположим, че това са сплетни на недоброжелатели.
На въпрос какво разбира от пътища новият директор обясни, че всеки, който е пътувал из страната, разбира в какво състояние са били пътищата през последните години. Толкова.
Агенцията се ръководи от трима души. Наскоро министърът назначи като втори човек в нея юристката Николина Николова. Като най-голямото й преимущество посочи, че Николова знае 6 езика и в момента учи още два. Всъщност юристката Николова, която има отношение към пътищата колкото всеки пътник у нас, ще оглави след няколко месеца новата държавната компания за стратегически инфраструктурни проекти.
От 12 години няма правителство, избегнало шумен скандал в пътната агенция. Там управляваните пари са много, интересите и апетитите също.
Независимо че и трите правителства, които визираме - на Костов, на Сакскобургготски и на Станишев, си изкараха мандатите, тези скандали изядоха доста от доверието в тях.
Така стана по времето на Иван Костов, когато гръмна разкритието за 21 000 лири, които тогавашният пътен шеф Костадин Таушанов държеше в английска банка. След разследване той беше оневинен, но доверието към СДС пострада и заради това. После в скандал се забърка и следващият пътен шеф Велико Желев, който зае поста по царско време, по времето на Валентин Церовски. И той си тръгна. НДСВ не остана сухо покрай това. Дойде ред на Веселин Георгиев по време на тройната коалиция.
Този скандал стана известен като "Батко и Братко".
Въпреки разкритията, че фирми на брата на пътния шеф са взели поръчки за 120 млн. лв, тройната коалиция дълго време се инати да махне Веселин Георгиев с извинението, че не се знае какво е конфликт на интереси. Това коства на България спиране на парите от ЕС по инфраструктурните проекти.
Настоящото правителство обеща две неща - магистрали и справяне с престъпността. Премиерът ги повтаря като развален грамофон до втръсване. Оказа се, че престъпността всъщност се бори избирателно на фона на тотално, но безплодно подслушване и следене.
Магистралите ще са следващият провал. Защото тази власт прави само едно - много говори. И тихомълком се обгражда само със свои хранени хора без значение от тяхната подготовка и минало. Като очевидно целта е да има контролирано усвояване на милиарди. Но това допреди години му се викаше "клиентелизъм". Всъщност точните думи трябва да търсим изцяло в Наказателния кодекс. Пътният сектор наистина плаче за ДАНС и прокуратурата, които ще се докажат на този фронт дори без много усилия.