Наддаването за летните цени на тока вече тръгна на пълни обороти. В неделя ЕВН съобщи, че иска поскъпване с 5.12%, а вчера Е.ОН и ЧЕЗ обявиха, че ще се борят за скок съответно с 14.3 и с 13.12% от 1 юли. На свой ред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране коментира, че повишения от 13-14% са изключени. "В най-лошия случай цената на електроенергията може да се увеличи с до 5 процента от лятото", заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев пред БНР.
Позицията на енергийния регулатор не е много успокояваща, защото "до 5% увеличение" се отнася само за тарифите на електроразпределителните фирми. Пред тях обаче по енергийната верига са НЕК и Електроенергийният системен оператор, които също имат планове за поскъпване. Самата ДКЕВР вече призна, че заради съставката "зелен ток" сметките на абонатите от 1 юли трябва да пораснат с 1.5%. "Зеленият" ток, произвеждан от слънце и вятър, се изкупува по гарантирано високи цени. Според шефа на ДКЕВР тарифите за еленергия със сигурност трябва да се осъвременят и с общата инфлация.
Така с натрупване на различни фактори и звена по веригата сметките за ток на крайните абонати - битови и стопански, наистина може да се увеличат с двуцифрен процент от 1 юли.
Ако енергийната комисия разреши на ЕВН поскъпване с 5.12%, пловдивчани ще плащат средно с 2 лв. повече на месец, изчислиха от дружеството. Разчетите на ЧЕЗ показват, че при искания скок на цената с 13.12% 1 киловатчас ще поскъпне с 2.3 ст. за бита и с 1.5 ст. за бизнес клиентите. При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 197 кВтч, средномесечната сметка за електроенергия (сега е 31.20 лв.) ще се увеличи с 5.40 лв. (с ДДС), твърдят от ЧЕЗ. Според калкулациите на Е.ОН в Северозападна България повишението ще е малко под 2 ст. за киловатчас. Фирмата твърди, че иска поскъпването главно заради нощната тарифа, по която в момента продавало на загуба.
И трите ЕРП-та мотивират исканията си за увеличение на цените с нуждата от инвестиции в мрежата.
------ПАЗАРЛЪЦИ
Пазарлъците между компаниите и ДКВЕР вероятно ще продължат до последно. Комисията трябва да се произнесе за промените в цените до края на юни. "Допускам заради компенсиране на възобновяемите източници поне 1.5%, останалите фактори ще се преценяват. Така или иначе не очаквам съществени промени, т.е. по-големи от 3-4, максимум 5 процента в крайните цени за следващия период", каза Ангел Семерджиев.
Така или иначе не очаквам съществени промени, т.е. по-големи от 3-4, максимум 5 процента в крайните цени за следващия период", каза Ангел Семерджиев.
Този същият хубавец миналата година по това време се кълнеше, че токът няма да поскъпва, но все пак поскъпна. После бодро обявяваше, че от октомври парното ще падне "чувствително", а чета сега, че по-големите сметки идвали от повишена цена.
Та така с обещанията на бачо Ангел.