Българският данъкоплатец ще трябва да плаща близо 30 млн. лева на година за поддръжката на военните ни хеликоптери "Кугар" и транспортните самолети "Спартан".
В момента МО умува по какъв начин да обяви обществени поръчки за фирми, които да обслужват техниката. За транспортните самолети правителството вече одобри проект, според който за 10 години ще бъдат изхарчени 92 млн. лв. - около 8 млн. лв. на година, и трябва да се обяви обществена поръчка за избор на фирма. За хеликоптерите такъв документ няма да бъде приет, тъй като тяхното обслужване е твърде скъпо - около 20 млн. годишно. За десет години това прави 200 млн. лв. и затова по закон този разход трябва да бъде одобрен от парламента. Машините ще се експлоатират поне 30 години, което гарантира изключително сигурни печалби и работа на фирмата, която ги обслужва.
В момента 12-те хеликоптера "Кугар" от "Юрокоптер" се обслужват от посредника при сделката за 368 млн. евро - Николай Гигов. Той настоява да поеме и занапред поддръжката на машините.
Военният министър Аню Ангелов преди дни намекна, че има проблем при преговорите за намаляване на броя на хеликоптерите "Пантер", които трябва да купим. Според сделката трябва да платим шест машини, а МО настоява да бъдат намалени на три, тъй като нямаме нито нужда от тях, нито пари. Без никакъв проблем ръководството на армията се споразумя с фирма "Аления аеронавтика" да намали броя на транспортните самолети от пет на три.
В края на януари представители на фирма Heli-One се срещнаха с представители на Министерството на отбраната, Щаба по отбраната, Щаба на ВВС и ТЕРЕМ. Heli-One е най-голямата компания в света, специализирана в поддръжката на хеликоптери, с повече от 50-годишен опит.
Освен поддръжка тя извършва текущи и генерални ремонти, модификации, технически инспекции, ремонт на двигатели, компоненти и агрегати и др. Работи върху хеликоптери Cougar, Sikorsky, Bell, AW 109 и AW 139 и др.
Компанията притежава всички сертификати и лицензи за извършване на своята дейност, включително и такива, издадени от Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA - European Aviation Safety Agency).
През следващите месеци ще бъде изключително интересно как ръководството на МО ще подходи към избор на фирма за обслужването на тези машини. Военни експерти твърдят, че цената за поддръжка на летателна техника се изчислява,като се умножи цената на сделката по две и се раздели на 30 години.
"Военните хеликоптери и самолети ще гълтат по 30 млн. лева годишно....."
-----------------------------
Да.... на ползу роду американскому!