Президентът Георги Първанов излезе с 12 идеи за развитието на училищното образование в тематична статия, публикувана на сайта на гражданското сдружение "Алтернатива за българско възраждане". Тя е в съавторство с бившия зам.-министър на образованието Кирчо Атанасов, кмета на Благоевград Костадин Паскалев, експерта в президентската администрация Мариана Тодорова, Зора Попова и секретаря за връзки с гражданското общество Андрей Буджулов. Много от предлаганите идеи вече реализирани и не е ясно какво е новото в тях.
Екипът на Първанов предлага да бъде изработен държавен стандарт за оценяването в българското училище, промяна на училищния модел така, че да съответства на поставените от Европа цели за общество на знанието. Учебниците да се разтоварят от излишния материал, да се наблегне на изучаването на математика, компютри и езици, както и повече спорт в училище. Според експертите външната оценка на образователната система трябва да се извършва от независима институция. Предлага се въвеждането на електронен регистър и електронен образователен паспорт за всички от 5-годишна възраст до ХII клас, който да удостоверява образователното и здравословното им състояние.
Задължително предучилищно образование след 5-годишна възраст и създаването на механизъм, по който всяко дете, навършило 7 г., да постъпи в I клас, са други идеи на президентското движение. За да спре отпадането на деца от училище, експертите предлагат гъвкави форми на обучение - вечерни училища или школа от типа "Втори шанс", каквито има в Европа.
И в момента има държавни образователни изисквания какво трябва да умеят учениците в края на всеки етап, известни като стандарти. Спрямо тях би следвало да се съставят и изпитните материали за външното оценяване. Задължителното обучение на 5-годишните вече бе въведено, макар и засега да тече преходен период за осигуряването му във всички общини. Акцентът върху математика, компютри и езици заедно с усвояването на майчиния език е общоевропейско изискване и е част от рамката с 8-те ключови компетентности, които трябва да се преследват в ученето през целия живот. Облекчаването на учебния материал е заложено в намеренията на ГЕРБ. От предложените идеи за момента не се обсъжда създаването на училища от типа "Втори шанс". Нова е и идеята центърът за оценяване на качеството на образование да е независима от министерството структура, както и предложението за създаване на електронен образователен паспорт.
Четох идеите.
Думи, думи, думи и накрая нищо.
Ако вземат да си припомнят "Пленума по образованието от 1984 г" ще е по-добре.