:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,538
Активни 673
Страници 29,005
За един ден 1,302,066
РАЗВРЪЗКА

Ще се поучи ли Меркел от грешките на Шрьодер

Ако германската канцлерка не убеди немците, че управлението й има заслуга за икономическия бум в Германия, ще свърши като предшественика си
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
На германската канцлерка Ангела Меркел й предстои може би една от най-тежките години на управление.
През последните няколко седмици германската канцлерка Ангела Меркел получи няколко доста болезнени политически удара, които разклатиха властта й. Първо нейният Християндемократически съюз(ХДС) изгуби изборите в ключовата провинция Хамбург, след което нейното протеже и нова надежда за лидер на ХДС Карл Теодор цу Гутенберг подаде оставка от поста военен министър заради обвинения в плагиатство в докторската му работа. Самата канцлерка не скри, че е изненадана от оставката на Гутенберг, която прие "със свито сърце". Ангела Меркел го подкрепяше през цялото време с аргумента, че го е назначила за министър на отбраната, а не като научен работник. Освен това Цу Гутенберг бе най-популярният министър в коалиционния кабинет на консерваторите и либералите, като одобрението за него остана около 70% независимо от скандала. Той обаче не издържа на лавината от критики на медиите и опозицията, която се стовари и върху неговото семейство.



Преди това Меркел претърпя най-тежкото си изборно поражение,



откакто е на власт, след като във втория по големина град - Хамбург, подкрепата за нейната партия се срина в началото на решаващата политическа година. ХДС получи едва 21.9%, което е и най-лошият резултат на консерваторите след Втората световна война. От друга страна, Германската социалдемократическа партия (ГСДП) триумфира с 48.3 % и си осигури мнозинство в местния парламент и възможност да управлява самостоятелно в Хамбург, където християндемократите бяха на власт 10 години. Освен това канцлерката изгуби три гласа в горната камара на федералния парламент - Бундесрата, а социалдемократът Олаф Шолц ще стане кмет на Хамбург, заменяйки Кристоф Алхаус от ХДС. Местните изборите в Хамбург са смятани за тест в началото на поредицата от седем подобни вота т.г. На 20 март ще гласуват жителите на Саксония-Анхалт, а седмица по-късно местни парламенти ще избират в Баден-Вюртемберг и Райнланд-Пфалц. Също така предстоят избори в Бремен, Берлин и Мекленбург-Предна Померания. От резултатите зависи и разпределението на мандатите в Бундесрата, където коалицията на Ангела Меркел е на път да изгуби мнозинството си. Досега местното правителство в Хамбург бе коалиция между ХДС и Зелените, но в края на ноември м.г. Зелените решиха да се оттеглят от коалицията. Мотивът бе, че коалицията с партията на Меркел вече няма капацитет да реализира проекти, които са важни за бъдещето на Хамбург. А истината бе, че те се надяваха на по-удобна коалиция с ГСДП, което сега се провали заради невероятно високия им резултат. Самата Меркел заяви, че резултатът се дължи на местни проблеми като спорната пенсионна реформа и изненадващата оставка на популярния кмет Оле фон Бойст. "Около 80% от проблемите, които играха роля в Хамбург, са местни за града", каза тя на пресконференция. "Това беше горчиво поражение за ХДС. Беше трудна ситуация и много от гласоподавателите бяха разочаровани", допълни канцлерката. Християндемократите смятат, че изборите в Хамбург не са показател за настроенията на германците в другите провинции. Това мнение поддържат и мнозина анализатори, според които политиката в Хамбург значително се различава от картината в останалите германски провинции. Социологическите проучвания пък показват по-скоро спад в доверието към социалдемократите на национално равнище. На парламентарни избори в момента за тях биха гласували около 27%, докато ХДС имат подкрепата на 36%, Зелените 18%, Лявата партия - 10%, а либералите набират едва 5%. Безпрецедентната загуба може да ограничи лидерството на Меркел в справянето с дълговата криза в Еврозоната, а според анализатори вътрешното противопоставяне на това Германия "да плаща сметките" ще се увеличава. "Загубата в Хамбург беше далеч по-лоша от очакваното", убеден е Дитмар Херц, политолог в университета в Ерфурт. "Вероятно Меркел ще предприеме още по-твърди мерки в Европа за защитата на германските интереси, за да запази консервативните си избиратели", допълва той.

Проблемите за управляващата коалиция на консерватори и либерали във ФРГ започнаха още м.г. със загубата в друга ключова провинция - Северен Рейн-Вестфалия, което също се смята за индикатор в национален план. Това бе един вид реванш на социалдемократите, които преди шест години изгубиха властта в този свой бастион след почти 40 години управление. Някои анализатори допускат, че управлението на канцлера е достигнало връхната си точка и след всеки бъдещ неуспешен избор вече тръгва в низходяща посока. Така през 2005 г. ХДС и либералите сложиха край на 40 години власт на социалдемократите в Северен Рейн-Вестфалия. Поражението на левите накара тогавашния канцлер Герхард Шрьодер да организира предсрочни федерални избори, които доведоха Ангела Меркел на власт.



Канцлерката все пак има почти две години до следващите избори за Бундестага,



за да покаже на германците, че икономическият бум на страната ще засегне и обикновените хора. По последни данни потребителският климат в Германия продължава да се подобрява и през февруари, като вече е сходен със състоянието си отпреди финансовата криза. Причината се крие във все по-добрите оценки на немските домакинства за икономическата среда и очакванията им да получават по-високи доходи през идните месеци. Данните не са изненадващи, като се има предвид, че през м.г. германската икономика постигна рекордни за последните 20 години темпове на ръст от 3.5 %. Малко след това немското правителство вдигна и прогнозите си за икономическия растеж през т.г. до 2.3%. Германия изпреварва по темпове на ръст много от развитите икономики. Това в комбинация с подобряващото се състояние на пазара на труда прави потребителския климат в страната все по-благоприятен. През м.г. износът на страната беше подкрепен от силното търсене на германски продукти на фона на ускоряващото се глобално икономическо възстановяване. Възстановяването на германската икономика превърна страната в мотор на растежа в Еврозоната. Има и рекорден ръст в германското промишлено производство, което е предизвикало силно покачване на частния сектор в страната, което опроверга опасенията, че възстановяването на най-голямата икономика в Европа се забавя. Безработицата в Германия се понижи до най-ниското си равнище от близо две десетилетия през януари, показаха официални статистически данни. Безработицата се е понижила от 7.5% през декември до 7.4% през януари, което е най-ниското равнище от 1992 г. Броят на безработните в момента, без отчитане на сезонните колебания, който има важно политическо значение, е около 3.3 милиона души. Всичко това може да помогне на Меркел да се задържи на власт, особено след като все повече немци харчат повече пари за различни стоки, както беше преди избухването на глобалната криза.
 В Германия т.г. ще се проведат още шест местни избори в ключови провинции.
 Социалдемократът Олаф Шолц стана кмет на Хамбург и е новата звезда на левите в Германия, който може да опита да стане и канцлер в бъдеще.
17
2353
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
07 Март 2011 20:25
Който и да е германец, управляващ Германия, ще я управлява добре. Всъщност Германия се управлява не от Меркел, а от МНОГО германци....
Дори и да махнете Меркел, Германия пак ще се оправи.
Но дори да докараме Меркел да управлява България.... тук нищо няма да се промени.
07 Март 2011 21:18
А БГ се управлява от много политици и мутри-това е разликата.
07 Март 2011 22:32
В Германия наистина се усеща подобрение на конюктурата -спад на безработицата, ръст на износа и на потребителското доверие което е добре не само за нея но и за цяла Европа. Щото ако локомотива дерейлира, тогава и вагоните ще излязат от релсите. Ако има нещо което да повлияе негативно на рейтинга на правителството на ХДС то това са прекалено големите ангажименти в участието на федералната република в спасителните планове на ЕС. Германците не искат да плащат чужди дългове, защото нито Гърция, нито Ирландия биха могли да върнат парите от заемите. Що се отнася до настроенията в отделните провинции на местно ниво партията на Меркел като че ли започва да губи все повече.Да не забравяме че тя се раздели с някои от най силните си съпартийци -едни като министърпредседателя на Хесен /ако не се лъжа подадоха оставка и се оттеглиха от политиката/ , а Вулф пък беше избран независимо дали иска или не за президент.Сега оставката на Гутенберг беше поредният удар от към кадровата страна за ХДС. За Северен Рейн Вестфалия пък може и да има нова битка ако социалдемократите изпълнят заканата си и развалят крехката коалиция със зелените и предизвикат нови избори. Въобще политическата картина се очаква да е много динамична тази година във федералната република.Аз няма да се учудя ако зелените стигнат до балотаж в изборите за кмет на Берлин и с това сериозно да застрашат преизбирането евентуално на сегашния кмет.
07 Март 2011 23:35
Това е страната, в която политиците държат на думата си и не лъжат.
07 Март 2011 23:43
Германия ще се изправи и ще покаже своята гордост, решителност, , самостоятелност и значимост когато американците от Рамщайн си идат в къщи. Не може да се очаква от една окупирана държава, на която са дали единствено правото да бачкат като луди, да защитава собствените си интереси по най добрия начин .
08 Март 2011 00:03
Може би американците ще си тръгнат но не в посока зас Океана а в посока Изток . Някой наши политици с удоволствие биха си дали задните части и за тяхното приютяване в БГ.
08 Март 2011 00:22
Засега настроенията в Рамщайн са ОПАСЕНИЯ американците да не си тръгнат защото около тях са създадени много работни места.
Освен това дупката в отбранителната способност на Германия ще трябва да се пълни от джебетата на обикновените немци.
За разлика от форумните ни геополитолизчета ония знаят да си правят сметката.
08 Март 2011 00:26
Вочи, това са мненията на кметовете от околните села. За теб сигурно са много важни , за Германия обаче не са.
08 Март 2011 00:31
То ще си проличи на изборите за парламент. Сега е сал чешене на езици.
08 Март 2011 00:38
След открито задаване на "срамните въпроси" за провала на мултикултуризма и подпомагането на очевидно мързеливи и крадливи държави като Гърция, следващото което се питат немците е , за чий....трябва да се червят и плащат заради грешките на своите юс "партньори" . И ще търсят отговорите . НА избори..както казваш..
08 Март 2011 02:21
Че за какви американски грешки се червят немците че не се сещам ?
08 Март 2011 06:36
На Воцко трябва да вервате щото той най-добре знае кои плаща "присъствието".
08 Март 2011 06:53
Прав си.
08 Март 2011 11:59
Данаил,
Американците много ревниво гледат какво се случва в Германия и европейския съюз. Според тях например (не според мен) ЕС е измислени имено от германците и за германицте. Това свое твърдение те подкрепят с разни изследвания, статистики и графики, които показват колко рязко се е вдигнало положителното търговско салдо на Германия след създаването на ЕС. Така, че не му бери грижата на германския данъкоплатец. Ако германия храни прасетата (PIGS), то не е от голяма любов към тях.

Редактирано от - tribiri на 08/3/2011 г/ 12:00:41

08 Март 2011 12:30
Трибири, така е...ЕС осигурява , засега, жизненото пространство на Германия. Над 60 % от немския експорт отива в евродържавите което / заедно с Рамщайн/ сдържа агресивните претенции към съседните държави . . В последните няколко години, обаче, процесът забави скорост . Именно тогава Германия се ориентира към Русия . В тази посока са насочени огромни немски инвстиции . Над 5 000 немски фирми активно участват на руския пазар. В обратна посока са също многомилиардни проекти за руски инвестиции. А пък безцеремонното "шунтиране" на групата " Полша-прибалт.държави" с построяването на Северен поток и съвместните проекти на Россатом и Сименс са показателни . Не случайно трезвомислещите политици от Полша и балтика вдигат алармата, че остават извън борда, извън включване в мега проектите на ЕС. Същата участ ще сполети и България с политическата проституция на ББ .
08 Март 2011 17:42
Не стана ясно от какви грешки на Шрьодер трябва да се поучи Меркел.
08 Март 2011 18:30
Та коя точно дупка пълнят американците в Германия? А Воци?
За толкова години в Германия не срещнах и един немец, който да мисли, че американският контингент вече има смисъл и само се ядосват, че трябва и да си плащат за него.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД