:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,573
Активни 692
Страници 29,040
За един ден 1,302,066
Избор

Фоби и фили водят битки коя е правилната вода

След като изчетох всичко в интернет, разбрах, че решението "бутилирана или чешмяна" не е по силите ми
Снимка: Велислав Николов
Въпросът с бутилираната вода е много по-сложен и надхвърля простата опасност да се преминерализираш, като я пиеш. Тя е вредна не само за организма, но също така за обществото и за планетата.
От известно време ми се налага да се занимавам професионално с води. Затова като съвестен човек се зарових в текстовете, за да се ограмотя и, както се казва, да не се излагам пред чужденците. Имам този дефект: при мен всичко минава през четене; дори и най-големите щуротии, които съм написал, са били съпроводени поне от по няколко библиотечни справки.

Друг е въпросът какви изводи пораждат тези справки в моя ум и има ли някаква полза от тях. Каква полза за едно първобитно племе да живее върху златна жила, ако не познава минното дело и металургията!

Но сега говорим за водата. Научих доста неща за нея и това ми подейства ободряващо, но



се натъкнах и на някои смущаващи открития



Например твърди се, че водата е на свършване и още през 2025 г. ни чака водна криза, стига, разбира се, да преживеем 2012 г., когато всичко ще свърши така или иначе. Тази песимистична прогноза за една планета, повече от 2/3 от чиято повърхност е вода, ме изпълва с тъга. Още повече когато научавам, че широко се прилагат индустриални процеси за обезсоляване на морската вода и довеждането й до годност дори за бутилиране и пиене.

Пък и ако е вярно това, че вследствие на глобалното затопляне до края на този век полярните шапки ще се стопят и водата ще се покачи с още 30 см по целия свят, то съм по-склонен да се притеснявам от потоп, а не от недостиг на вода. Но, както вече казах, аз съм като първобитно племе, което не познава металургията, и моите притеснения не бива да ангажират никого.

И други неща научих за водите. Оказва се например, че



се води истинска медийна война



между привържениците на бутилираната и феновете на чешмяната вода. Докато привържениците на бутилираната вода са просто привърженици на бутилираната вода, то феновете на чешмяната вода не са толкова фенове на чешмяната вода, колкото яростни и фанатични врагове на бутилирана вода, в т.ч. на минералната и изворната, които представляват над 90% от бутилираната вода в Европа. Именно от тези фенове научаваме, че минералната вода всъщност е вредна.

Веднага се сетих за онзи виц, в който някакъв човек отишъл на лекар и се оказало, че е сериозно болен. Докторът му написал рецептата, връчил му я и с най-строгия си глас казал: "И от утре - никакви цигари!". "Но аз не пуша" - виновно смотолевил болният. "Тогава - почесал се по главата лекарят, - от утре никакъв алкохол, дори бира и вино!". "Но, докторе - не знаел къде да се дене от неудобство пациентът, - аз не лизвам нито капчица, дори бира и вино!". Докторът изпаднал в сериозно затруднение, но преди да стигне до безизходица, се сетил да пита: "Добре тогава, а какво обичате?". "Много обичам - грейнал болният - пържени картофи!". "Тогава - отсякъл докторът - от утре никакви пържени картофи!".

Така и с полезните и вредните храни и напитки. Приятното е вредно, а полезното е неприятно. А уж удоволствието било начинът на организма да покаже кое е добро за него!



Голям идиот бил този организъм!



Преди години вредна беше захарта, после солта, кафето беше едва ли не отровно, а децата не биваше да гледат телевизия, защото се облъчвали. Макар че телевизията не е нито храна, нито напитка, съгласен съм с последното. Наистина има телевизии с изключително вредно излъчване, но това не са всички. Какво му е на "Евроспорт" например? Абсолютно нищо му няма.

А като става дума за вредност, щом обявиха и минералната вода за вредна, очаквам да я последват също планинският въздух, морският бряг и сушените на слънце и мариновани в зехтин домати сорт "Рома". За слънцето вече се знае, че е вредно, така че всичко си идва на мястото.

Въпросът с бутилираната вода обаче е много по-сложен и надхвърля простата опасност да се преминерализираш, като я пиеш. Тя е вредна не само за организма, но също така за обществото и за планетата.



Вредата за обществото е ясна



Гадните капиталисти от бутилиращите компании създават принадена стойност, а къде се е чуло и видяло принадена стойност без експлоатация на човек от човека! Homo homini lupus est! Нищо, че големите научни открития, включително и тези, които правят възможно сравнително сносното съществуване на огромната човешка популация на планетата, са финансирани изцяло от принадена стойност и от нищо друго.

Вредата за организма също е ясна. Ровичкайки из интернет, попаднах и на един дамски блог, в който авторката заключаваше (цитирам по памет): "Във всеки офис има големи пластмасови бутилки с минерална вода и всички си мислят, че това е здравословно, но не си дават сметка, че тези бутилки са пластмасови! Дали има и пет минути, в които да се замислим, че бутилираната вода стои в пластмаса!". Надявам се тази блогърка да знае, че изразява едно широко застъпено мнение, споделяно дори и от онколога на Шерил Кроу. Това знание неминуемо ще й донесе удовлетворение и самочувствие.

Оказва се, че пластмасата изпуска във водата тайнствени зловещи вещества, които разяждат тялото ни и ще дойде ден, в който заради тях ще умрем, гърчейки се в нечовешки мъки. Затова бутилираната вода е много по-лоша от онази в язовира, където се изливат клозетите от незаконните вили на митничарите. Клозетите от незаконните вили изливат полезни биовещества, деривати на качествените храни, които приемат митничарите и техните семействата. Изключение, разбира се, правят случаите, когато тези вещества се изливат от пластмасови цокала. Тогава и язовирната вода е вредна. Всичко идва от пластмасата.

Като прочетох това, аз, който хапвам от време на време кисело мляко, се ужасих, като се сетих за пластмасовите кофички, в които "стои" то. А казват, че било полезно! Фарисеи! Още по-ужасна е мисълта за пластмасовите блистери, в които се съхраняват лекарствата, с които се лекуваме, когато се разболеем. Но какво да се прави,



ние сме опитните свинчета на глобализиращата се цивилизация,



нищо че, откакто ги има тези лекарства в пластмасови опаковки, средната продължителност на живота се е увеличила почти двойно.

Бутилираната вода е пагубна не само за човека, но и за планетата - научаваме от нейните непримирими противници. Да я добиеш, да я затвориш в бутилки, да я транспортираш по градове и села, да я сложиш в магазини, да дойдат хората в тези магазини с колите си, да я купят и пак с колите си да я откарат вкъщи - до какво води това, деца? Браво, Иванчо! До глобалното затопляне!

Макар че до глобално затопляне води всичко. Ето и аз, пишейки тези лековати редове, охлаждайки мощния процесор на преобладаващо пластмасовия си лаптоп, излъчвам топлина в атмосферата и сигурно ще оставя поне един пингвин без лично негово си парченце полярен лед, на което да свие гнездо и да снесе яйце. Но такъв съм си аз - изрод.

Разбира се, това, че всяко нещо причинява глобално затопляне, не извинява бутилираната вода, задето го причинява и тя. Не сме я линчували все още само защото глобалното затопляне не е най-големият й грях. Има нещо много по-страшно.

Знаете ли за колко години се разгражда една пластмасова бутилка от вода в природата? Точно за толкова, за колкото се разгражда и една пластмасова надуваема лодка на "Грийнпийс" - между 400 и 1000 години, макар че аз не знам откъде ни е известно това. Може би археолог е открил неразложена пластмасова бутилка от трапезата на Ричард Лъвското сърце?

Но да речем, че бутилката на водата се разгражда наистина за 1000 години. Между другото пластмасовите бутилки от кока-кола и фанта по-бързо ли се разграждат? Пък и нещо, като не се разгражда, значи, че не цапа, не е ли така? Но, както и да е, това е между другото.

Та, ако речем, че бутилките от минерална вода се разграждат за 1000 години, според мен това нарежда пластмасата сред най-инертните вещества на света. Злато да е, ще се разложи по-бързо. Но едно вещество да е инертно не значи ли да не е активно? Как тогава пластмасата хем отделя вредни вещества във водата, хем не може да се разгради стотици години, изложена на природните стихии? Може би не се разграждат само полезните й вещества. Не знам...

Има и още няколко аргумента в подкрепа било на бутилираната, било на чешмяната вода, но няма да досаждам с тях. Ще споделя само объркването, което ме връхлита, изправен пред глобалната дилема "бутилирана или чешмяна". Това е колизия, по-драматична от сблъсъка между Бялата и Червената роза, между Йорк и Ланкастър.

"Бутилирана или чешмяна" е толкова тежък избор, че аз не се наемам да го направя за себе си. Или пък може би съм го направил някога отдавна, там в ембрионалните подсъзнателни дебри на личността. Може би съм го направил и затова по принцип не пия никаква вода - нито чешмяна, нито бутилирана, нито трапезна, нито изворна, нито каквато още би могла да бъде.

Когато философът казал "жаден съм" и му донесли вода, пояснил: "Казах "жаден съм", а не "мръсен съм"." Една бабичка от Видинско беше споделила: "Чедо, вода в чепика ти да влезе, чоглаво е. А ти искаш да си я вкарам в корема". Преди години, когато е казала това, е била над 90-годишна. Сега едва ли си спомня, че го е казвала, но сигурно не е променила мнението си. Наздраве!

---------

Заглавието е на "Сега".
Снимка: "Архив"
-------
73
5622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
73
 Видими 
07 Март 2011 19:26


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Март 2011 19:42
Рядко с Манрико сме на едно мнение, но ей на - случи се!
Свежо! Разграждането на пластмасата за столетия е точно толкова достоверно, колкото "гаранцията" от 50 години, която дават фирмите-монтажнички на PVC-дограми. А иначе тази година покрай зловещото глобално затопляне къде 300 поляци загинаха от студ.
ПП. Евроспорт може и да е вреден, особено когато дават снукър.
07 Март 2011 19:50
Впрочем стъклото е още по-вредно - то не за хиляда, ами и за в пъти повече години не може да се разгради. Доказателствата за това си лежат кротко зад витрините на който и да е археологически музей в света.
*
Морският бряг отдавна е "доказано" вреден и причинява рак на кожата
*
А колкото до мита, че водата на планетата намалява ... е, къде отива в такъв случай, пита се!?
07 Март 2011 19:50
Има си изпитания в лаборатории . Предметите и различните материали се подлагат на всякакви изследвания, вкл. създаване на процеси на изкуствено стареене . Има си апаратури, технологии за това , така, че определянето на срока на съществуване или срок на годност не е нещо абстрактно .

Редактирано от - Данил на 07/3/2011 г/ 19:52:46

07 Март 2011 20:05
Такъв спор може да се води само у нас. В Европа всеки супермарект приема обратно пластмасовите бутилки, шринк.... и материала отива за рециклиране.
А сериозно - обичам вода от извора на село в планината, напълнена и пренесена в дъбова бъклица ! Може и от Софийската централна баня... или от Княжевския извор в стъклена бутилка. Да ви е сладко!
07 Март 2011 20:10
Тъй, тъй.Водата е за миене.За пиене има други течности.
07 Март 2011 20:25
Най-после интересна тема, поднесена свежо и остроумно!
Авторе, !
07 Март 2011 20:26
Много сложни разсъждения на автора, когато прогресивните сили отдавна са открили отговора: BRAWNDO с електролити!...
Натиснете тук
07 Март 2011 20:41
Браво на Webcafe - понякога се пръкват много свежи статии в проекта.
07 Март 2011 20:42
Ако се разтопят ледените шапки - дали ще има вода за пиене или само за давене?
------------------------------- --
Блогът на Генек
07 Март 2011 20:54
Темата е готина, ама моята мисАл бега по-нататъка, а именно - как нашите бутилиращи капиталисти вадят тонове вода, многократно надхвърлящи дебита на минералните извори? Е на тва му се вика божие know-how - да напоиш с една чаша цял народ.
07 Март 2011 20:59
Защо ли се сетих за ГМО?
07 Март 2011 21:14
Защо ли се сетих за ГМО?

защото днес не си проверявал под кревата си.
07 Март 2011 21:38
пропуснах да благодаря на автора!
и да поздравя редакцията, че е спестила пари и спечелила читатели.
07 Март 2011 21:39
07 Март 2011 21:47
уважаемият Сула е чел, но явно не е разбрал прочетеното.
жалко, другите неща в блога са в пъти по-добри
07 Март 2011 21:57
Тая статия като че е писана за инициативни форумци
07 Март 2011 22:00
"Казах "жаден съм", а не "мръсен съм".
07 Март 2011 22:50
Веки народ воден от "велики" политици се разболява от манията "вредно-невредно". Та време ни е и то отдавна да се разболеем и ние от нея.
Темата бутилирана - чешмяна вода е нещо най оригинално по темата което сме измислили, макар че според мен не можем да претендираме за български патент
На времето, през седемдесете години американците се бяха разболяли от ведността на винилхлорида. След дълги дебати, определили за допустими концении (разбирай безвредни), някакви стойности като преместили десетичната точка(запетая) два-три знака в посока на нулата. Като "по-умни" от нас създали и методи за контрол, и започнали да го прилагат . Резултата много бърже се получил. 20 % от прозводители на поливинилхроидни изделия прекратили бизнеса си почни веднага. Още толкова след още няколко месеца, когато рязбрали, че продукцията им легени кофи чинии... изпуска повече от допустимото. Дори разказват свидетели, се появил дифицит на пазара, който бил зяпълнен с внос от Канада и Мексико естествено на по висока цена. Появила се и нефтената криза от онези години. В резултат на всичко това, преместили отново с закон десетичната точка в обратната посока.
По същото това време, ние се опитвахме да бъдем модерни и еколози, и преписвахме от кого ли не в това число и от американските стандарти и норми.
Но по новите им корекции не направихме, пък и нямаше смисъл защото ние правихме контрол и тогава, досущ както и сега.
Кат си помисля за министър Младенов (на земеделието и храните, не на външните работи и неговите стадарти за мисни изделия, млека и млични произведения, сега пък и за хляб си мисля : "Споко !!! нищо няма да стане, щото липсата на контрол ни е в кръвта.
07 Март 2011 22:57
Кат си помисля за министър Младенов (на земеделието и храните, не на външните работи

07 Март 2011 23:02
Бе то, че е весело написано, туй ясно. Само не знам защо не е в После? А автора следващия път да вземе да разпердушини тия ментета дето разправят, че атомното гориво имало период на полуразпад от некви там стотици хиляди години - кой пък химик е живял толкова дълго, айде де.
07 Март 2011 23:18
Прави ми впечатление, че във Уебкафе пишат все такива недоносено-свежарски статии. Наскоро една авторица, във статия за насилието над деца, говореше как й било трудно да си намери Г точката...
Но друго си е да нахвърляш една весела статийка, в която с един размах да размажеш над 130 научни изследвания, свързващи бисфенол А с хормоналните нарушения в организма, например.
Мен лично тая ганьовщина ме отвращава. Миналата година май беше, гледах по телевизията сина на Петър Слабаков - и той самият мастит учен, физикохимикомикробиолог, - който мъжкарски доказваше, че пушенето е нещо като полезно за човека и не го интересували декадентските уклони на прогнилия Запад, той щял да си пуши, щото му било кеф...



Редактирано от - цуцурко на 07/3/2011 г/ 23:22:08

07 Март 2011 23:23
Тема на наш съфорумник с продължение - "Водата е мокра"!

07 Март 2011 23:27
излъчвам топлина в атмосферата и сигурно ще оставя поне един пингвин без лично негово си парченце полярен лед


Даже и най-върлите "затоплисти" не издребняват дотолкова, но да кажем - майтап Уили!

Въобще, ако на статията се погледне малко-от-малко сериозно, вредите ще са по-големи отколкото врякането по спортните канали и хълцането в латински, турски и правилни сериали.

А водата си е блага работа, особено с хубав бърбън, или рано сутрин
07 Март 2011 23:30
След мастика е най-вкусна...
07 Март 2011 23:38
Хааа, браво! Наистина добро.
07 Март 2011 23:38
Цуцурко, на афторицата с Г-точката нема ли кой да й светне в тимберлицата, че такова нещо не се открива без полунелюбезното съдействие на мераклия с гол в ръката...
07 Март 2011 23:52
.
07 Март 2011 23:58
Математико, не бъди толкова сериозен! Sulla е майтапчия, но сериозен, ако мога така да се изразя. Подигравчия, особено взема на прицел всякакви "модерни практики", идеи и т.н., които обиждат интелекта на всеки средно мислещ човек. Заради това го уважавам. Има теми, по които определено не съм на неговото мнение, но въпреки това го чета с удоволствие. А презрението му към рекламните атаки и евтините предавания, които считат зрителите за идиоти, ме кара да се радвам, че има все още нормални хора!
08 Март 2011 00:19
Афтора да се взема в ръце, и следващия път да разбие с таквиз нАучни доводи другия модерен мит, че пушенето е вредно - тогава колко пък ще е популярна статията.....
08 Март 2011 00:24
.
08 Март 2011 01:15
Мисля, че "sluncho 6" беше открил и публикувал преди време едни закони. Първият от тях беше:
Животът е най вредното нещо на планетата и неминуемо води до смърт. Беше привел човека и доказателства.
08 Март 2011 01:31
Сега сериозно - много по-ефективни са различните системи за домашно филтриране, които премахват физически примеси до 99.99% и химически замърсявания в подобен обхват. Това не са малкте решетки, които задържат пясък , червеи и дребни жабета. Обикновено те са комбинации от физически филтър, активен въглен и молекулно сито (някой да не си помисли решето с по-дребни дупки). Такава комбинация се поставя на чешмата и с едно леко превключване имате филтрирана вода за пиене или нефилтрирана, за всякакви цели. Един филтър от 200гр. може с лекота да обработи повече от кубометър вода за пиене, като я сведе до най-високите стандарти по всички показатели, а ако водата е с ниско замъсяване, може да работи многократно по-дълго.. (филтрите има обикновено вградена активна система за показване края на живота и времето за смяна на филтъра)
Съвременните системи за хлориране и озониране не винаги са ефективни и за избягване на лошия привкус от прякото хлориране, на много места се използват хлорамини. Те, от своя страна, се явяват вторичен източник на замърсяване (да речем с по-ниска вредност), но филтриращите системи премахват всичко това.
08 Март 2011 01:50
Тоя или не си пие хапчетата, или ги пие с ракия вместо с вода (чешмяна или бутилирана).
08 Март 2011 03:21
В първият момент се помислих, че Manrico е писал статията. И виждайки го начело с палеца нагоре се уверих, че ако не я е писал, поне така би я написал.
-
А иначе нескопосаните опити за ирония всъщност целят да не допуснат действително сериозно разглеждане на проблемите, които статията маркира. А те са сериозни. И не заради пластмасите, а заради възможността поради бизнесинтереси да се влияе на обективни изследвания за ползи и вреди.
Не случайно американците ги тровят с много неща, обявени там за "безопасни" които в други части на света, където лобирането не си е казало думата, са забранени, като опасни.
08 Март 2011 03:32
Ние престанахме да пием бутилирана вода още преди години, купихме си кана с филтър и пием само филтрирана чешмяна. Тя е полезна за зъбите, съдържа флуор. Не се отличава по вкус от бутилираната.

Пластмасовите бутилки са голям замърсител, наравно с полиетиленовите торби и автомобилните гуми. Те не се разграждат по простата причина, че cа съвсем нови изкуствени материали и още не са еволюирали бактерии да ги ядат. В Тихия океан и на други места има цели грамадни острови от полиетилен, обрасли с растителност. Авт. гуми са основна причина за развъждането на комари и маларията в Третия свят, която убива милиони хора всяка година. Вижте книгата на Алан Уайс "Светът след нас" (The World After Us).

Редактирано от - Чичо Фичо на 08/3/2011 г/ 03:34:47

08 Март 2011 03:38
А проблемът с водата не е да се бутилира или не. Проблемът е, в опитът този природен ресурс, който действително е в изобилие в планетарен мащаб да бъде приватизиран. Да бъде откраднат от някого.
-
Проблемът е в ограничаването на свободният достъп до вода, заради бизнесинтересите на транснационални корпорации. Особено в третият свят.
И ако при нас все още концесионерът "Софийска вода" не е в състояние да иска и прибира половината от средната заплата за вода (в други страни това го е имало и е предизвикало бунтове и кръвопролития завършили зле за концесионерите), и не е в състояние да сложи монетни автомати на чешмите, като в Африка (пускаш монетата- налива ти чаша), то това не значи, че не се стреми към това.
-
Проблемът е изследван подробно и сериозно Натиснете тук .
08 Март 2011 07:53
купихме си кана с филтър и пием само филтрирана чешмяна

Ние от поне 10 години тук! А и в София също. А да знаеш как се филтрира софийската вода през една Бритта - става направо .... софийска. Няма миризма на хлор, няма остатъци от труповете на циганските погребални агенции, дето хвърлят всичко в канала - направо питейна става! Като преди десетилетия. Отпада носенето на балоните! (може и с ClaroSwiss, предимството е, че филтри Бритта има и в София)
08 Март 2011 08:01
Споделям задоволството от включването на тази интересна, важна, и НЕПОЛИТИЧЕСКА тема.
Кефи ме и ясната позиция на автора, няма псевдобалансиране между противоположните мнения.
А по предложения спор може да се каже, че автора защитава търговците на вода, а не потребителя. Защо трябва да купуваш нещо скъпо, ако може да го имаш евтино?
Вода може да се носи там, където няма водопровод.
А мъкненето на 10 л бутилки е също глупост, освен ако не си фитнес маняк.
08 Март 2011 08:12
Преди месец, в Пампорово, където водата е слънце, като балсам за мен варненеца, бактисал от варовик, гледам един колега в хотела мъкне бутилка 10л. Защо бе, питам го. Ами нося си я от Хисар.

А по-конкретно за пластмасите, ето Натиснете тук,
и Натиснете тук
08 Март 2011 08:40
Авторът не подкрепя никаква страна. Той е просто майтапчия, комуто е омръзнало да слуша едностранни поучения. Вие съвсем на сериозно го взехте. Представям си как се смее в момента
08 Март 2011 08:47
Много добра и свежа статия. Поздравления за автора!
08 Март 2011 10:02
От чешмата или от шишето? Това е въпросът!

Редактирано от - Неверния Тома на 08/3/2011 г/ 10:03:35

08 Март 2011 10:07
В първият момент се помислих, че Manrico е писал статията. И виждайки го начело с палеца нагоре се уверих, че ако не я е писал, поне така би я написал.
Не, за съжаление. Напълно съм съгласен с идеите, но не мога да пиша толкова добре.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Март 2011 10:35
Тъпо като цяло. Някакъв измислен проблем, при това има доста голям пропуск - къде чешмяната вода става за пиене и къде не, но финала е потресващ.
Може би съм го направил и затова по принцип не пия никаква вода - нито чешмяна, нито бутилирана, нито трапезна, нито изворна, нито каквато още би могла да бъде.

Е, може ли човек, който не пие никаква вода, както сам заявява, да ми мъдрува по темата за водата?
08 Март 2011 10:51
Браво! ОтличЕн!
Чудесно, разтоварващо четиво, което дори те кара да се замислиш!
08 Март 2011 10:53
Николас и Чичо Фичо, а да ви идва на ум, че филтърът Брита (и който и да е) е пълен с йонообменни смоли? Които също прибавят в изпитата от вас вода нетипични за водата молекули? За сведение - подобни смоли се използваха (някъде все още се използват) при омекотяване на питателната вода на парни котли.
ПП Не, че аз не пия от същата кана!?!
08 Март 2011 10:58
Та, ако речем, че бутилките от минерална вода се разграждат за 1000 години, според мен това нарежда пластмасата сред най-инертните вещества на света. Злато да е, ще се разложи по-бързо. Но едно вещество да е инертно не значи ли да не е активно? Как тогава пластмасата хем отделя вредни вещества във водата, хем не може да се разгради стотици години, изложена на природните стихии? Може би не се разграждат само полезните й вещества. Не знам...
Щом си професионален специалист по водите, наблегни на тях, пластмасите са ти прекалено сложни.
08 Март 2011 11:44
Много глупости на темата ВОДА.Сигурно пия една от най-хубавите води на Балканите.Да, ама не.Идва от планината по етернитови тръби , после влиза в къщата по поцинковани.През лятото вече се чувства дъхът на метала, като прибавим и едно пиково хлориране и става чудо.Миналото лято съседът откри жаба на входа на водомера, колко време е била там....вкусотия.Но вода трябва да се пие.Сигурно практиката на Чичо Фичо е изход.Опитал съм всичко, механичен филтър, магнитизиране.Я чукнете на Pure Aqua Inc., пък после да коментираме.Преди шишетата са тръбите....
08 Март 2011 11:55
Когато говорим за вода, водоснабдяване и концесионерите на водоснабвдяването, не трябва да се забравя, че хубавата и безплатна вода, която ни дава Природата, е в извора. Докарването до дома ни хем струва пари, хем я разваля. Който иска безплатна и хубава вода, трябва да ходи с менците на извора. А като сме тръгнали да казваме кой какво пие - у нас пием чешмяна вода, филтрирана и обработена от някакъв хай-тек девайс eSpring. Като се сменя филтърът, старият изглежда доста зле

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД