:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,661
Активни 724
Страници 29,128
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Правителството е проблем, а не решение

Пагубни икономически митове разклащат финансовия успех на Америка
Ричард Ран
Крайно неточните коментари и изявления на журналисти, финансови анализатори, политици и дори държавни служители накараха голяма част от хората да повярват, че ако Конгресът не повиши тавана на дълга през март, правителството на САЩ ще изпадне в неплатежоспособност, а това ще доведе до невъзможност за заемане на ресурси. Глупости!

Ако изкарвате 5000 долара на месец, изплащате ипотека за 1500 долара и харчите още 4500 долара за храна, комунални услуги, бензин, застраховки, включително 2000 долара за други разходи като посещения на спортни събития и скъпи ресторанти, ще се окаже, че разходите ви надвишават приходите с 1000 долара месечно. В тази ситуация трябва да решите дали да спрете да обслужвате ипотечния си заем за сметка на кредитната си репутация, или да ограничите разходите си за спортни забавления и скъпи ресторанти.

Правителството на САЩ се намира точно в това положение. Ако не бъде увеличен таванът за натрупване на дълг, чиновниците ще трябва да изберат дали да спрат да плащат лихвите по държавния дълг (които са под 10% от общите приходи на правителството), или да ограничат публичните харчове. Сенатор Пат Тууми, републиканец от Пенсилвания, представи закон, който ще задължава Министерството на финансите да направи плащанията по лихвите приоритетни, ако таванът на дълга не бъде увеличен. Законът ще изисква от федералното правителство да редуцира разходите си и/или да продаде активи - нещо, което всяка частна компания или домакинство, изправено пред същия проблем, трябва да реши.

Поддръжниците на голямо правителство твърдят, че задължителното съкращаване на разходите ще има огромни негативни последствия. Отново глупости. Публичните разходи само ще трябва да бъдат върнати на нивото от 2006 г., за да се избегне дефицитът. Правителството получава малко над 70 милиарда долара на ден, или над 2.5 трилиона долара годишно. Очевидно е, че голяма част от разходите са вредни и трябват да бъдат ограничени. Например субсидиите за етанол водят до нарастване на цените на храните, намаляват ефективността на придвижването с автомобил и увеличават (вместо да намаляват) нивото на въглероден диоксид - нещо, което дори и Ал Гор признава сега.

Правителството на САЩ притежава ликвидни финансови активи на стойност около един трилион долара, които може да продаде. Може да отдаде на концесии за стотици милиарди долари нефта, природния газ и минералните ресурси, които спря да извлича само за да ощастливи защитниците на околната среда. Държавата притежава около 1/3 от земята (654 милиона акра), струваща няколко трилиона долара. По-голямата част от тази земя е неефективно стопанисвана и ако се продаде, ще доведе до сериозни приходи, по-добро стопанисване и ще може да се облага с данъци от щатските и регионални власти. Всеки ще спечели.

Друг широко разпространен мит е, че



намаляването на разходите ще доведе до загуба на работни места.



Този мит е разгласяван от много от демократите и техните медийни съюзници. Факт е, че процентът на възрастните в работната сила е паднал до най-ниските си нива за последните 30 години, дори и след като относителният дял на публичния сектор е нараснал с 25% за последните три години. Ако публичните разходи можеха да доведат до пълна заетост, социалистическите държави щяха да са изключително успешни, а не да се провалят. Запомнете - парите, които правителствата харчат за "създаване" на работни места, идват или от данъци, или от заеми, но и при двата варианта се взимат от по-продуктивния частен сектор, а по-този начин се намалява общият брой на работните места.

Митът, че



проблемът с дефицита може да бъде решен



само от комбинирането на по-високи данъци и намаляване на публичните разходи, е широко възприет от повечето политици, някои консервативни журналисти и икономисти. Това не би било мит само ако вярвате, че делът на програмите, гарантиращи така наречените права - на социално и здравно осигуряване ("Медикеър", "Медикейд"), - трябва да нарасне в общия дял от вътрешния брутен продукт (БВП). Институтът "Катон" и няколко други организации, анализиращи политиката, разработиха реалистични и финансово стабилни програми, които едновременно защитават най-уязвимите и гарантират, че тези планове няма да погълнат всичко останало. Когато чуете този мит, имайте следното наум: ако публичният сектор расте с по-бързи темпове от икономиката (както е в момента), увеличаването на данъците няма да намали дефицита. Ако правителството расте с по-бавен или поне със същия темп, както и икономиката, какъвто беше случаят при вторите мандати на Клинтън и Рейгън, относителният дял на бюджетния дефицит и публичния дълг от БВП ще намалее без нарастване на данъците.

Последният пагубен мит упорито се опитва да ни убеди, че ако успеем да спрем богатите



законно да се опитват на намаляват данъчните си задължения



и предотвратим укриването и неплащането на данъци, което е и незаконно, правителството ще успее да събере достатъчно приходи. Истината е, че в момента богатите плащат повечето данъци. 5% от най-богатите плащат почти 60% от данъка върху доходите и ако се опитаме да вземем още пари от тях, това просто ще ги прогони. Едно от преимуществата, които богатите имат, е, че ако почувстват, че данъчното им бреме нараства прекалено много, могат просто да се преместят на по-благоприятно за тях място - от Ню Йорк в Тексас например.

През изминалата година Конгресът прие мерки, които да спрат някои данъчни измами, но негативният резултат от тях е, че сега е почти невъзможно за чуждите финансови институции да инвестират в САЩ. Това коства на Съединените щати десетки хиляди работни места и стотици милиарди пропуснати данъчни приходи.

Липсата на работа и икономически растеж в САЩ може лесно да бъде обяснена с взимането на политически решения, базирани на тези митове. За наше щастие на стогодишнината от раждането на Роналд Рейгън повече хора разбират мъдростта, която се крие в неговите думи: "Правителството е проблемът, не решението."



--------------------------

*Статията е публикувана за първи път във вестник Washington Times. Ричард У. Ран е старши сътрудник в Института "Катон", председател на Института за глобален икономически растеж и председател на Консултативния съвет на ИПИ.
 Крайно време е правителството да спре да харчи повече, отколкото може да си позволи.
143
6110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
143
 Видими 
07 Март 2011 19:31
Ммм, обичам воя на черпаклии рано сутрин Още не е сутрин и черпаклиите не са се появили, но ще дойдат и ще вият

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Март 2011 19:55
"............дали да спрете да обслужвате ипотечния си заем за сметка на кредитната си репутация, или да ограничите разходите си за спортни забавления и скъпи ресторанти............"
Ресторантите, ресторантите!
07 Март 2011 19:59
Правителството на САЩ се намира точно в това положение. Ако не бъде увеличен таванът за натрупване на дълг, чиновниците ще трябва да изберат дали да спрат да плащат лихвите по държавния дълг (които са под 10% от общите приходи на правителството), или да ограничат публичните харчове.




А на кого плаща лихви по държавния дълг ?Не е ли една трибуквена таковата...пиявица де.
07 Март 2011 20:11
Именно де, нали точно от Рейгън започна набалонизирането на икономиката, щото бюджетния дефицит не е проблем.
07 Март 2011 20:15
5% от най-богатите плащали почти 60% от данъка върху доходите

За жалост не е вярно, защото би било напълно справедливо. Само 400 души притежават толкова, колкото половината население (т.е. колкото 150 милиона души!) взети заедно. Или да погледнем горните 1%. Те притежават 35% от богатството. А долните 80% притежават сумарно 15%, т.е. два пъти по-малко! Това е паразитна аристокрация, която е родена богата и не е работила един час през живота си. Тя не управлява капитала, посто защото няма нито умението, нито времето, запълнено с борба със скуката. Изключения като Бил Гейтс и Стив Джобс само потвърждават правилото.
07 Март 2011 20:19

Да съкращават. Аз одобрявам.
На първо време да съкратят
пентагона и държавния департамент.


07 Март 2011 20:24
този пират успешно ни "оправи" нас, нима е дошъл редът на Америка...
07 Март 2011 20:25
Не знам докога Газпром смята да пропагандира най-пещерни щамове тъкмо на американския капитализъм в България.
Впечатлен съм, че постсъветската номенклатура не е станала с нищо по-малко абсурдна, отколкото беше по времето на Елцин.
07 Март 2011 20:27
Тоз не ЧЕРПАКА напопържал,
ами направо КАЗАНЯ напопържал.
Това докарва пролетарята направо до болшевизм!

Редактирано от - StrikeEagle на 07/3/2011 г/ 20:30:11

07 Март 2011 20:30
Ммм, обичам воя на черпаклии рано сутрин


Аз пък обичам първите коментари под темите. Макар и да не върша почти нищо, затова не заслужавам висока заплата като пазарния оракулист Манерко, все не мога да го изпреваря Пръв е навсякъде, и в операта и в банята

Редактирано от - nikola_tsanev на 07/3/2011 г/ 20:31:29

07 Март 2011 20:31
А болшевизъмът винаги е съпроводен с ХИСТЕРИЯ.
07 Март 2011 20:31
Въх. Самия той. У целио си бльсък.
Не ми се чете.
Казва ли колко още нобела за мир са предвидили?

ПС: Впрочем няма значение. То нема време

Редактирано от - 66 на 07/3/2011 г/ 20:35:08

07 Март 2011 20:32
Хугине, дръж е прилично, и разкажи за RAF и бомбардировките
07 Март 2011 20:33
Мъка!
Имат си и магистрали и спорти зали красавици си имат.
Е, нямат си цвък за легни, стани и такива...ама то не върви таз бира там и без туй!
Да опитат със "Стара планина", а?
Мчи то друго не остана!

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
07 Март 2011 20:39
яяяяяяя, тоя едноок пе.......ст е жив...
07 Март 2011 21:12
В тази ситуация трябва да решите дали да спрете да обслужвате ипотечния си заем за сметка на кредитната си репутация, или да ограничите разходите си за спортни забавления и скъпи ресторанти.


А Той (по Ричард Ран - шефът на проблема), тръгна да строи скъпа спортна зала.
07 Март 2011 21:28
Има някои фини разлики между правителството и гражданина. Правителството, когато парите не му стигат, си ги печата. Разбира се, гражданинът също с малко усилие може да си напечата бели пари в черни дни, но за това се лежи.
Но да се върнем на правителството. Проблемът при него е, че то не може да си смени гражданите, но пък гражданите могат да сменят него. Демокрация. Неудобството при нея (направо скандално!) е, че и милиардерът и този, дето му чисти басейна, пускат по една бюлетина. Един човек - един глас. Принцип. Не разбрах на това мъдрият мистър Ран какъв лек предлага.
07 Март 2011 21:29
Правителството на САЩ притежава ликвидни финансови активи на стойност около един трилион долара, които може да продаде.
А кой ще ги купи?
07 Март 2011 21:31
До BGHUN
Ти пък от първи път позна, не са хубави тези работи, ами остави някой хора да се позамислят, хеле разберат, че палачинката се е обърнала, щом този динозавър от Студената война, която на уж беше спечелил, надава такъв вой и плаче на умряло
07 Март 2011 22:32
letec55,
Пак правителството. На Китайската народна република.
07 Март 2011 22:51
..Пак правителството. На Китайската народна република..

А, опаковаха ли вече Калафоня?
07 Март 2011 22:52
Абе Firmin-е, приятелю,
Недей така директно, моля те, ще докараш я инфаркт, я инсулт на някои форумци, по- деликатно, моля те.
Може пък да има и други мераклии, я някой саудитски принцове от фамилията Бен Ладен, я някои индийски или руски милиардери.
07 Март 2011 22:52
Тьощата пак е изгонила Страйкито да пуши на балкона
07 Март 2011 23:08


Правителството на САЩ притежава ликвидни финансови активи на стойност около един трилион долара, които може да продаде.
А кой ще ги купи?

.
Пак правителството. На Китайската народна република.

.
Ами не. Китайците преди година някъде направиха такова предложение - да си купят собственост в Щатите срещу трилиона и нещо които американците имат да им дават. Американците не искат да продават на китайци. Застрашавало им било нац. сигурността. И те се броят за нация.
07 Март 2011 23:12
Я аз да питам форумния гений Манрико - след като барел-петрол из цял Свят го пресмятат в долари, в каква валута го продава г-н Путя... в рубли или в юани?
07 Март 2011 23:15
.
07 Март 2011 23:18
Манрико от известно време зацикля на "черпаклии" като ББ на "магистрали". Заразно ли е зациклянето, що ли? Ама на медицински проблем ми прилича ...
07 Март 2011 23:21
То, правителството и у нас е проблем, ами дано не дойде пак този едноок мухлясъл мозък да ни оправя, че тогава хептен я вапцахме.

07 Март 2011 23:31
Значи, тоз индивид още е е схванал колко сбъркани са вижданията му. Или пък също като ИПИ, ЦИД, Отв. Общество и тем подобни изпитва твърде голяма зависимост между парите дето хвърлят покровителите му и идеите които (трябва да) разпространява.
*
Всичките тия дивотии дето ги плещи в тази статия бяха приложени в България - и резултатът е налице. Премахване на правителството и разпродажба на земя щели да направят обществото по-богато?!! То ние да сме цъфнали и вързали по тази логика. Само дето без държавен контрол, капиталистите ще направят всичко да изцедят обществото в което живеят. Онези 5% дето плащали 60% от данъците в САЩ всъщност държат 85% от активите. Други 45% са наемни работници дето продават труда си и бачкат до 70така. А пък останалите 50% са или безработни или имат работ, която всъщност не допринася по никакъв начин за нищо - но обществената структура е такава, че е по-добре да има безмислен труд отколкото безработица.
Натиснете тук
07 Март 2011 23:36
Firmin-е, извинявай,
саудитските мултимилиардери Бен Ладен, отпадат. Те имали някъде между 12 и 15 милиарда собственост в Щатите, все пак Ал-Кайда трябва да се финансира от някъде. А американските мюсюлмани доста помагали, колко са вече , 10 или 15 милиона...
07 Март 2011 23:52
Ох, мале.
Едноокият Ран, громене на черпаклии рано сутрин.
Ще се лее кръв на червенобузи.
08 Март 2011 00:29
Червено бузи
redcheeks
краснощеки
08 Март 2011 00:38
Всичките тия дивотии дето ги плещи в тази статия бяха приложени в България - и резултатът е налице.
...сега е ред на САЩ.
08 Март 2011 01:23
Статията е пълна скука. Демодирани полирани мисли, родени от полирани мозъци, имитиращи дейност за тези, които им плащат.
-
Добре, че тези "мислители" отново са изтикани в маргиналната идейна ниша, от която бяха изпълзели за кратко между 1981 и 2008 г. и добили шанс за се развихрят в бившия СССР и Източна Европа слез 1989 г.. Естествено след Латинска Америка през 70-те и ние им видяхме резултата. И си направихме изводите от практиката. А практиката е единственият показател за качеството на всяка идея.
-
И Ран, и Ът, и които щат могат да се борят с което и да е правителство. Само дето докато не се преборят с китайското победа за тях не се очертава, а само поражение за тези, които биха им се вързали.
08 Март 2011 01:28
Не разбрах на това мъдрият мистър Ран какъв лек предлага.


Едноокият соростут бе в основата на плана Ран-Ът приложен успешно в Республика Чалгаристан и подкрепен от неколко десетки местни икономически светила, някои от които още не са застреляни.

Един от основните моменти - Стопанство разчетено за 5 млн. население е напът да се изпълни изцяло. До този момент са изгонени, терминирани, изплющяни, декласирани и елиминирани близо 2 млн. народ. Остават още 2 млн. и територията България ще се превърне в прекрасно място за живеене, според плана. За радост на кашаварите с 4ерпаците, редящи псалми на пазарния фундаментализъм с тънки глас4ета и обърнали към амбразурата най-милото си. С опасност от колатерални жертви на някоя фистура, или опозоряване/ощастливяване.






08 Март 2011 01:37
Запомнете - парите, които правителствата харчат за "създаване" на работни места, идват или от данъци, или от заеми, но и при двата варианта се взимат от по-продуктивния частен сектор, а по-този начин се намалява общият брой на работните места.

Ех, че весело. Този или нищо не разбира от икономика или най-нагло лъже.
чиновниците ще трябва да изберат дали да спрат да плащат лихвите по държавния дълг (които са под 10% от общите приходи на правителството)

"Само" 10% за лихви ? Е кво са. Нищо работа за апетита на печатарите.
-
И да си припомним нещо за "производителната" печатница
08 Март 2011 01:50
400 /четиристотин/ американци , но поне 300 от тях евреи/ притежават богатства колкото 155 милиона американци. Това е проблемът, а не правителството.
Вредните правителствени разходи са разходите за войни и за издръжката на 1200 военни бази по целия свят. От войните и военните бази печелят Сорос и останалите олигарси, и нито един друг американец. След като държавата не може повече да си позволява да харчи за работа и здраве на собственото си население, то тя трябва да престане да харчи и за още по-нататъшното забогатяване на олигарсите. Не е ли достатъчно вече богатството което притежават?
Държавата не може да продава земя, концесии за използване на природните богатства, други активи, защото те ще бъдат купени с новоотпечатани долари от частния Федерален резерв и раздадени на еврейски приятели като Сорос. Федералния резерв печати пари и ги раздава на приятели и отказва да се даде отчет на кого колко е дал. Предложението на едноокия стар лайнар е да се даде държавна собственост за трилиони долари на олигарсите, които да я закупят с отпечатани пари. Ако имат гадовете свободни пари, защо не ги инвестират в производства, а само в спекули и заграбване на природни богатства.
Земя и природни богатства не могат повече да се продават, защото те не са създадени от никой. Те са притежание на цялото население. И докато не спре машината за печатане на долари, държавата не трябва да продава нищо.
За ползите от приватизацията българите и целия соцлагер имаме пълни наблюдения. Абсолютно никаква полза и един долар или лев не влиза в хазната. Ако тези имоти и други активи се раздадат на безимотните без пари, ползага ще е хиляди пъти по-голяма, отколкото да се дадат на олигарсите, които знаят едно единствено нещо в бизнеса- да преразпределят пари о богатства в тяхна полза чрез облагане на населението с данъци, прикрити под формата на всякакви финансови упражнения.
08 Март 2011 02:07
Публичните разходи не можели да осигурят пълна заетост, да сме питали защо социализмът се провалил!!!
Пълната заетост беше осигурена, а провалът на соца не е заради това, че не е успял да осигури пълна заетост, а по други причини. По причини точно обратни на тези, които проповядва едноокият стар лайнар- пълна приваетизация и ненамеса на държавата в частния бизнес. Федералният резерв като съюз от частни корпорации е идеален пример за идеята да има частен бизнес, на който държавата да не му се меси в делата. Банките на Уолстрийт и хеджфондовете са втория пример. Това са частни империи, които са специализиране в ограбване, които са се политизирали и които имат частни армии, разузнавания, научни институти и всякакви структури. Това са новите феодали.
Идеята всичко частно и държавата да не се меси в частните дела всъщност е една политическа стратегия за изземане властта от суверена в лицето на наерода от олигарсите. Суверенът в лицето на народа избира управниците, а те от името на държавата управляват обществото и съответно собствеността на нацията. В момента, в който всичката държавна собственост стане частна и то не просто частна, а в ръцете на олигархията, защото не виждам кой друг ще се дореди до приватизацията, и в момента в който държавата престане да се меси в делата на частниците, а след като държавата не се меси, то и суверенът в лицето на народа няма никаква възможност да контролира частната собственост, която е предимно в ръцете на олигарсите. И тогава какво става? Това е една контрареволюция, за преминаване на пълната власт в ръцете на олигархията. Това есигурно и сто процентово робство за целия народ. Това не може да стане, защото точно преди да финализират това дело, ще избухне отново революцията. И този път евреите трябва завинаги да бъдат отучени да познават парите.
08 Март 2011 02:25
Мечтата на черпаклиите : Да се немеси държавата , да взема парите и властта на частниците и да им ги даде на тях да преразпределят.
Ама дали ще стане , а ?
08 Март 2011 02:26
Всичко частно е песен, която ние вече сме пели, но в другия аранжимент- всичко държавно! Диктатурата по това се познава- че обявява една собственост за прогресивна и със сила ликвидира всички останали собствености, защото не били достатъчно добри.
Навремето дядо Маркс доказа как става експлоатацията- работодателят наема работника и му плаща само част от заработеното и т.н. Сего това вече не е вярно за производството. В производството работодателят наема работника, произвеждат продукт, голямата печалба от този продукт отива в ръцете на финансовите акули и мултинационалните корпорации в търговията. За работодателя-производите и за работника, каквото остане. И оставащото е толкова, че работодателят-капиталист не може да пръдне без заем от банката. В момента и двамата, и работникът, и неговият пряк работодател-капиталист са еднакво и жестоко експлоатирани от паразитните звена- финансови институции и големите търговски вериги. За паразитите финансисти нещата са ясни, за търговските вериги си спомняте скорошните материали как изнудват производителите и как принуждават последните да поевтиняват продукцията, влагайки в храните всякакви лайна.
Капитализмът се оказа много добър в повишаване производителността и вкарване на нововъведения в прякото производство. Но той е ужасен в създаване паразитни и непродуктивни структури, които буквално изяждат и хора и производства.
Съветвам ви да прочетете книгата на Рон Пол-"End the FED", за да разберете с каква лекота и при пълна безотчетност Федералния резерв печати пари, които ги раздава на приятели и с които тези приятели вършеят по борсите и с инфрация и спекула ограбват всичко живо. Чисто данъкосъбирачество, според Рон Пол.
И този едноок стар лайнар ще ни се явява периодично, за да ни рекламира робството, подготвено ни от олигархията.
08 Март 2011 02:35
И хора, като наш Манерко /за него се сетих, но и доста други има/ ще ни припяват- всичко частно, всичко частно! То хубаво, всичко частно бе, джанъм, ама защо всичко частно в ръцете на олигарсите?Всичко частно, но когато всеки има частно. А когато 400 души държат повече собственост от 155 милиона американци? Или когато всички богатства, собственост, капитал на нацията стане собственост на олигарсите, то тогава за чий чеп ни е всичко частно? Че то вече дори не е частно. Как тогава можем да твърдим, че частникът е добър стопанин, като олигархът не може да изброи какво стопанисва? Точно колкото абсолютният монарх знае какво притежава и как се стопанисва, точно толкова и частникът-"стопанин" олигарх знае какво има.
08 Март 2011 02:37
Идеята всичко частно и държавата да не се меси в частните дела всъщност е една политическа стратегия за изземане властта от суверена в лицето на народа от олигарсите.

Gozambo,
добре си го формулирал.
-
И ме подсещаш, че историята вече е преживяла подобно нещо в Западна Европа - феодализма.
08 Март 2011 02:43
А държавате не е добър стопанин, защото точно тези олигарси я източват. И тъй като Федералния резерв като частна организация от банки, неподлежащи на държавен контрол, а оттам и контрол от суверена в лицето на народа, вече е придобила такава власт, че командва държавата и заедно със създадените финансови кръгове около Федералния резерв принуждават държавата да води политика и да прави закони в гяхна полза, то затова държавата днес е лош стопанин. Държавата търпи в момента влияние от един още по-голям център на власт, финансовите кръгове, които и диктуват условията като външен завоевател. Това в САЩ. А в държави като нашата е същото под външна диктовка.
Държавите се източват от частния бизнес и най-вече от олигарсите, просто защото има по-силен център на власт, който диктува на държавата какво да прави. Да прави в полза на олигархията.
Това е, момчета стратегията за завземане на световната власт.
08 Март 2011 03:21
Мъкаа, мъка направо газ пикаят цоциалистите
08 Март 2011 03:51
Ти пък кво се радваш ? Или ти става благо, като съпричастничиш на онези 400 американци, дето притежават имущество и имат доходи, колкото други 160 милиона американци ?
-
Не се хаби. Милионите си няма да ти ги дадат. Най много и ризата да ти съблекат.
08 Март 2011 03:57
Идеята, че частната собственост работи в полза на цялото общество е пълна глупост, която се потвърждава вече от практиката. Когато собствеността е концентрирана в ръцете на олигарсите и огромната част от останалото население не притежава собственост, специално собственост, свързана с производството, то тази частна собственост работи само за олигарсите и за никоъй друг.
Как е възможно частна собственоствъв финансовата област, която е специализирана в грабеж и нищо свързано със създаване на блага, да се нарича прогресивна, или работеща в полза на цялото общество?
Всяка една собственост, и най-вече частната, работи в полза на цялото общество само и единствено когато в комбинация от закони й е наложено да работи и да се полза в полза на обществото и общественото развитие.
В момента, в който частната собственост се отърве от обществената опека и държавната намеса, тя започва да работи единствено в полза на притежателите на собствеността и във вреда на всички останали, както това става сега. А когато собственици са единствено олигарсите, то тогава всички останали се превръщат в роби.
Пътят за развитието на обществото не нито без частна собственост, както искат марксистите, нито пък с напълно свободна от опека частна собственост, както го искат неолибералите. И марксистката и неолибералната идея са крайни и водещи до деградиране на обществото. Пътят на прогресивното развитие е- пълна свобода на всички видове собственост и конкуренция помежду им и здрав контрол от суверена в лицето на народа, чрез изборните органи, върху начина на използване на всяка една собственост от собственика й - била частна, била лична, била държавна, била обществена. Частната собственост никога в историята не е била без рестрикции и регулации и затова е работела добре. От момента, в който частната собственост се остави без контрол и се даде правото на собствениците й да я ползват както намерят за добре и само в тяхна угода, оттогава частната собственост започна да играе деградираща роля в обществото. Не може една шепа олигарси да завземат цялата обработваема земя и да я ползват както на тях им е удобно. Тази земя им се дава като частна собственост, но с условие, че ще изхранват с нея цялото население. Не може с частната си собственост да замърсява питейната вода на хората. Трябва да има ограничения. Не може национален кахитал да се изнася в офшорни банки, да се купуват яхти и футболни отбори на острова, или просто да се складират в частни банки. Не може един руски олигарх да вземе един петролопровод и прилежащите му нефтени сонди и да започне да изнася петрол по ниски цени, защото на него и толкова пари му стигали да си живее добре. Ами този петрол е на целия народ, не е пълна собственост на олигарха Ходорковски или на всеки друг.
Олигархът Ходорковски не може да има никакви претенции за пълни и абсолютни права над петрола на Русия. Този петрол първо е собственост на целия руски народ и тогава на Ходорковски. И ако Ходорковски не го използва в полза на целия руски народ, то той с пълно право трябва да лежи в затвора и петролът да му бъде отнет. За този петрол Ходорковски нито се е потил, нито го е заслужил, нито го е изработил. Докопал се е до него по престъпен начин. А такава е собствеността и на всеки друг олигарх по света- собственост, придобита по престъпен начин.
Частната собственост трябва да бъде с ограничени права и свободи за собственика. Ограничени в рамките на това, да бъде използвана в полза на прогресивното развитие на цялото общество. Щом частниците докарват държавата, народа и нацията до просяшка тояга, то тогава не само не трябва частната собственост /на олигархията/ да не се контролира и да й се даде пълна свобода и право на собственика да я ползва единствено в своя угода, а точно обратното, пълен контрол от суверена в лицето на народа, с посредничеството на държавата. За Щатите това трябва да започне с национализация на Федералния резерв, за да няма частна собственост извън властта на суверена. А заедно с това и свързаните с него приятелски кръгове от Уолстрийт.
Старият едноок лайнар предлага да се лекува организмът от отравяне с още по-големи дози отрова. Дерегулацията даде възможност на финансовите институции да преразпределят ноционалната собственост и да я вкарат в ръцете на една шепа олигарси и ни докара всякакви балони и кризи, този мизерник предлага на олигарсите да им се даде още по-голяма свобода и суверенът в лицето на народа да няма никакъв контрол над тях. Та да ни заробят по-лесничко.
08 Март 2011 03:58
През есента на 2008 г. десният Буш спаси големите частни банки и застрахователни компании, които бяха фалирали заради алчността си, пусната на воля благодарение на дерегулацията, със 700 млрд долара държавни (данъкоплатски) пари (ТАРП) и след това има даде още няколко пъти пари и гаранции. Той национализира няколко големи финансови институции.

Та трябва не да си едноок, ами хептен кьорав и глухоням, за да приказваш пак за "голямата държава" и "правителството - проблем".

Голямата държава и големият дълг са специалитет на десните, говорят фактите. И Буш, и Бочко харчат повече от Клинтън и Станишев, а имат по-малки приходи. И‌ не е работата дали държавата е голяма, а в чий интерес работи - дали в интерес само на богатите, или в интерес на обществото. Буш харчи трилиони за частни войни и за други армагани за големите корпорации, които и без това са си доста добре.

В момента САЩ се намира в остра криза на платежоспособното търсене. Това вещае дефлационна спирала, въпреки "хедлайн инфлацията", която се определя от колебанията на цените на горивата и храните. Липсата на търсене от страна на потребителите (затиснати от безработица, ипотеки "под водата", дълг по кредитни карти, главоломни цени на здравето и образованието)‌ и бизнеса (който има голям свръхкапацитет и не харчи за нов капитал) може да се компенсира само с по-големи държавни харчове. Има и къде да се харчи смислено - инфраструктурата се скапва, образованието си отива, науката се мъчи, безработните остават без помощ, зависимостта от вносен нефт е още висока, природата се унищожава, хранителната промишленост угоява и разболява хората и т.н.

Десните имат налудничави идеи за балансиране на бюджета. Те искат да намаляват данъците на богатите и да компенсират с рязане на социалните програми. Никой американец обаче не е съгласен с последното. Никой богат американец не се е отказал от Медикеър и Социална сигурност. Десните са против здравната реформа, но нейната основна цел е и да предотврати банкрута на държавата, който е неизбежен след 10-тина години, ако разходите за здравеопазване не се озаптят.

Едноокият и колегите му носят грамадна вина за провалите на прехода в България и цяла Източна Европа. Основната причина за провалите е модният тогава и наложен на доверие вашингтонски консенсус. Това е вуду икономика, основана на вярата, че свободните пазари и твърдата валута (free markets and sound money) само по себе си носят богатство. Това не е доказано никъде по света. Обратното, доказано е от целия известeн ни опит, че те и свързаните с тях процеси - масова приватизация и ликвидация на държавните активи, изтеглянето на държавата от активна роля в икономиката и обществото, валутният борд и свързаните с тях други рестриктивни мерки - носят обедняване на мнозинството, забогатяване на едно привилегировано малцинство, което прихватизира обществения капитал, социална несправедливост, ожесточение, оглупяване и разруха на основите на цивилизацията, и сериозна заплаха за демокрацията. Това показват фактите в САЩ след 1980 г., в България след 1990 г., в Ирак след 2003 г. и навсякъде, където се възцари вашингтонският консенсус.

Странна е политиката на газетата и Овергаз.

Какво значи "черпаклии", бе манерко? Уолмарт например идва в някой малък град, купува земя извън чертите на града, за не му плаща данъци (или когато му изтече гратисния период, се мести на другo място), унищожава поминъка на хората, наема ги на работа - тежка работа - за седем долара на час без бенефитс, без право на профсъюз, "помага им" да минат на Медикейд и фуутстемпс (т.е. на издръжка на данъкоплатеца) и на всичко отгоре получава и субсидия от щата. Кой е тука черпаклията?

В САЩ при Буш се създаде корпоративен комунизъм, corporate welfare state, при който държавата граби с пълни шепи от средната класа и от бедните и раздава гювеч на корпорациите. Неравенството задмина равнището от 1929 г. Един най-горен процент от населението на САЩ има повече нет уърт от "долните" 95% и повече доход от 85%. За последните 10 години най-богатите забогатяха 4 пъти повече, средната класа обедня относително и абсолютно. Десетки милиони хора изпадат от средната класа. Това са показатели от Латинска Америка, а не от развития свят, и те неизбежно ще доведат до политика по латиноамерикански.





Редактирано от - Чичо Фичо на 08/3/2011 г/ 04:25:30

08 Март 2011 04:22
Пазарният фундаментализъм е от себе си една екстремистка постмодернистка секта, извънредно подобна на ислямския фундаментализъм по абсурдност и несвързаност с реалния човешки опит. За съжаление цялата българска десница, сините политици и техните (платени от амер. републикански тинк танкс) сини шамани, са немислими извън догмите на тая секта, и затова са обречени на измиране.

Пазарните фундаменталисти са идентични и на болшевиките по революционния си плам и хъс да използват всички възможни кризи, и природни (Катрина), и политически (11-ти септември, разпадането на СССР), и военни (окупирането на Ирак), и икономически (най-често предизвикани от самите тях, като в 2008 г.), за да наложат ударно на ошашавеното общество фундаменталистките си догми.

Например, пише канадската журналистка Наоми Клайн в много модерната сега книга "Шоковата доктрина", преди Катрина в Ню Орлийнс имало над 100 държавни училища, а след нея - 7, имало 7 чартър скуулс, сега - 31. Буш използва бедствието, за да унищожи държавното училище и да го замени с частно, издържано с държавни средства, в което наетата малка част от дотогавашните държавни учители получават два пъти по-малко и без бенефитс. Или "възстановяването на Ирак", в което "частната армия" от охранителни фирми и приближените на Буш и Чейни строителни и други фирми получиха даром договори за извършване на чисто държавни дотогава по характера си дейности за стотици милиарди.

Редактирано от - Чичо Фичо на 08/3/2011 г/ 16:03:30

08 Март 2011 05:41
канадската журналистка Наоми Клайн в много модерната сега книга "Шоковата доктрина"

А филма гледа ли Натиснете тук
08 Март 2011 05:52
Ричард У. Ран е ...... председател на Консултативния съвет на ИПИ
Ааааа, това бил келеша с кинтите!!!
Митът, че проблемът с дефицита може да бъде решен само от комбинирането на по-високи данъци и намаляване на публичните разходи

Абсолютен мит. Първо, дефицита няма значение. Това и малките деца го знаят, само задръстените европейски социалисти с тяхната разпадаща се система могат да настояват за глупости като 3% максимум на дефицита. Това във всъщност е грубо нарушение на суверенитета на републиката- но за това друг път. За момента да се приеме като факт. Второ, по-високите данъци не може да намалят дефицита. Защото тогава предприемачите ще престанат да си плащат данъците или направо ще се разсърдят и ще ритнат дъската с монопола и ще си отидат. За да има по-високо постъпление, данъците трябва да се намаляват. Много ясно- вижте колко хубаво е в БГ-то, Грузия, Ирландия и прибалтийските тигри.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД