:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,512
Активни 427
Страници 8,415
За един ден 1,302,066
Далечен изток

Русия и Япония са в тежък спор за петънца от географската карта

За Токио спорните Курилски острови са част от историята и идентичността на нацията, за Москва - целогодишен излаз на Тихия океан
zigzagworld.wordpress.com
Проливите Фриза и Екатерина (оградените) са единствените незамръзващи по тихоокеанското крайбрежие на Русия. Без тях Москва няма да има целогодишен свободен излаз на Тихия океан. Групата островчета вляво долу, под о. Шикотан, са Хабомай. Остров Хокайдо (най-вляво в средата) е част от Япония.
На 7 февруари тази година група японци демонстрират пред руското посолство в Токио. Те се появяват с изподраскан и разкъсан руски флаг, а вече пред самата мисия помитат с него тротоара. Същия ден посолството получава плик, в който има куршум и бележка с надпис: "Северните територии са наша земя". Акцията е част от Деня на северните територии, който Япония отбелязва всеки 7 февруари от 1982 г. насам. В отговор на 10 февруари пред японското консулство в руския град Хабаровск, един от най-големите в руския Далечен изток, група руснаци организират контрамитинг и подаряват на мисията 3-килограмова торта, върху която са изобразени въпросните острови с надписа "Курилите са наша земя". Освен тортата е предаден и диск с клип на песента "Акула" на известния певец Леонид Утьосов. В нея впрочем се пее: "В Далечния изток злодейка акула дръзна да нападне съседа кит".

Противопоставянето е факт и на официално равнище. При посещението си в Лондон седмица по-късно руският външен министър Сергей Лавров заявява: "Няма друг път! Докато Япония не направи това, което вече сториха други държави, а именно да признае резултатите от Втората световна война". "Дори с отчитането на резултатите от Втората световна война Япония счита за своя територия четирите острова от Курилската верига - Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомай", контрира незабавно Токио чрез генералния секретар на правителството Юкио Едано.

И така - териториален спор. Япония претендира за т.нар. северни територии, които в Русия наричат Южните Курилски острови. Днес, в ерата на глобализацията, подобен неразрешим спор



изглежда като изваден от музея



на междудържавните отношения от минали епохи. Анахронизмът се засилва още повече, като се отчете, че всъщност кавгата е за територия от общо 5175 кв. км, която е населена с 18 700 души и няма кой знае какви богатства освен риба (залежите на нефт, газ и злато са само предполагаеми). А и островите са изобразени на картата като петънца и точки.

Съперничеството между Русия и Япония за целия Курилски архипелаг датира от средата на 17-и век. След два века, на 7 февруари 1855 г. двете страни подписват Симодския договор за търговията и границите - всъщност първият договор между тях. Итуруп, Кунашир, Шикотан и групата островчета Хабомай минават към Япония, а останалите 26 Курилски острова, северно от тях, остават в Русия. Границата между двете държави преминава между съседните иначе острови Итуруп (японски) и Уруп (руски). Токио смята този договор за основополагащ в островния спор с Москва, затова Денят на северните територии в Япония се отбелязва на датата на подписването му - 7 февруари.

Прескачаме близо век и отиваме на Ялтенската конференция през 1945 година. САЩ и Великобритания склоняват СССР да се включи във войната срещу Япония, което трябва да стане три месеца сред победата над хитлеристка Германия. (По това време между Токио и Москва има пакт за неутралитет.) В замяна приемат искането на Москва да си върне целия Курилски архипелаг и южната част на остров Сахалин, които Япония е присвоила след Симодския договор. Договореностите са предвидени в декларацията, приета на Потсдамската конференция, на която САЩ, Великобритания и СССР окончателно се разбират за следвоенното устройство на света. Япония е съюзник на хитлеристка Германия, подобно на нея, тя е агресор, но е победена във войната. Съответно трябва да понесе вината си за войната в Азия и да отстъпи завзетите територии - най-вече днешните Кореи, част от Китай, Югоизточна Азия, Филипините, Индонезия. Както впрочем и Германия бе наказана със загуба на територии, които са в днешна Русия, Полша и Франция.

През 1951 г. в Сан Франциско Япония подписва мирен договор със страните, които са я победили. Договорът обаче с Москва не е подписан, защото Токио отказва за признае суверенитета й над четирите острова (впрочем двете страни нямат мирен договор и досега, 61 години след Втората световна война). След смъртта на Сталин Москва предлага на Токио да отстъпи Шикотан и Хабомай, но след подписването на мирен договор. Предложението става част от Съвместната декларация, подписана от двете страни през 1956 г. Впоследствие обаче Япония отказва да изпълни декларацията - тя си иска и четирите острова.

След съветския разпад в Русия се засилиха нагласите да се върнат островите на Япония, но в крайна сметка тези нагласи бяха канализирани до предложението от 1956 г., което Владимир Путин възобнови при визитата си в Токио през 2005 г. - връщането на двата по-малки острова. В същото време в последните години



отношението на Русия към проблема се втвърди



Според допитване отпреди две години 89% от руснаците са против островите да се дадат на Япония, като 63% от тях заявяват, че отношението им към президента Дмитрий Медведев ще стане отрицателно, ако той реши да преотстъпи островите. На 1 ноември 2010 г. Медведев посети Кунашир, където заяви, че принадлежността на островите към Русия не подлежи на съмнение и обяви цялостна програма за тяхното развитие с привличането на компании, включително и от Япония, плюс от Южна Корея и Китай.

Японската позиция напомня графика със сериозни амплитуди на кривата. В изказване пред парламента през 2006 г. тогавашният японски външен министър Таро Асо предложи да се поделят с Русия спорните острови. Но веднага след изказването му външното министерство излезе със становище, в което всъщност опроверга своя шеф. През септември 2009 г. тогавашният премиер Юкио Хатояма увери Дмитрий Медведев, че иска да подпише мирен договор с Русия и така да се разреши спорът (по формулата от 1956 г.) Но няколко месеца по-късно кабинетът на Хатояма подава оставка по съвсем друга причина - заради провала на обещанието да уреди изтеглянето на американските войски от Япония. Миналия месец в парламента Хатояма потвърди позицията си, че едновременното връщане на четирите острова е нереалистично.

Първоначално правителството на либерала Наото Кан, поело властта миналия юни, смени подхода и заложи на непримиримата позиция. Никакви два острова и никаква декларация от 1956 г. Русия трябва да върне и четирите острова, които е окупирала на 15 август 1945 година, а договорно-правната основа за спора е Симодският договор от 1855 година. Токио отхвърли предложението на Москва за създаване на зона за свободна търговия на островите, реагира остро както на руската покана към чуждите компании, така и на посещението на Медведев на Кунашир, което Наото Кан окачестви като "непростима грубост". Сегашното пък отбелязване на 7 февруари спокойно може да конкурира честванията на тази дата от времето, когато отношенията Токио-Москва бяха в най-ниската си точка (примерно първата половина на 80-те години). Миналия месец обаче в. "Санкей" публикува резултатите от свое допитване, според които 70% от японците не одобряват сегашния подход на правителството. Големият либерален в. "Асахи" писа, че деловите среди на Япония са обезпокоени от изострянето на отношенията с Москва. Съответно Наото Кан внесе корекции в подхода - в реч в парламента в самия край на месеца той се изказа за по-спокоен тон към Москва.



Всъщност защо островите са ценни?



Причините са различни. Ако при едната страна надделява психологическият, при другата превес взема стратегическият фактор. Японските лидери винаги са подчертавали, че спорните острови са изконна японска територия, те ги смятат като част от своята история и идентичност - владеели са ги все пак около три века. Има, разбира се, и прагматични съображения. Японците се 126 млн. души, но населяват едва 377 835 кв. км. Япония е пренаселена и в четирите острова виждат някаква възможност да пооблекчат този проблем.

Тихоокеанското крайбрежие на Русия е дълго цели 16 997 километра. Оказва се обаче, че дори и при такава дължина достъпът на страната до Тихия океан може да бъде силно ограничен - просто акваторията на значителна част от това крайбрежие е замръзнала от октомври почти до май. Между проливите има два острова - Фриза и Екатерина, които не замръзват за разлика от проливите между останалите Курилски острови. Именно през тях тихоокеанският флот на Русия, както гражданският, така и военният излизат директно в Тихия океан. Минат ли спорните острови към Япония, Москва губи свободен излаз в Тихия океан през зимните месеци. Твърди се, че центърът на световната политика се измества към Азиатско-Тихоокеанския регион и Москва едва ли ще си отреже целогодишния излаз към Тихия океан.

Позициите на Москва и Токио изглеждат непримирими и не се вижда решение. Наистина те гледат да не усложняват нещата. Първо, никога не са прекъсвали диалога по териториалния спор. Второ, стараят се да не обвързват двустранните отношения с островната кавга. Наото Кан например не анулира срещата си с Дмитрий Медведев на азиатски икономически форум на 13-14 ноември м.г. заради визитата на Медведев на Кунашир две седмици преди това. При това Япония бе домакин и Кан можеше с лекота да задраска срещата с руския президент.

Експерти в двете страни сглобяват сценарии на принципа "И вълкът сит, и агнето цяло". Такъв сценарий скицира проф. Нобуо Шимотомай от университета "Хасей" в интервю за японската телевизия Ен Ейч Кей - едната страна има суверенитета върху островите, а другата да осъществява контрола в тях. Това е някакъв хибрид за решаването на териториален спор. Може да се изпробва, може и да излезе нещо, но по-скоро спорът ще бъде оставен на автопилот. С времето може да изскочи възможност за разрешаването му.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Руският президент Дмитрий Медведев гостува на младо семейство при посещението си на остров Кунашир на 1 ноември 2010 година.
126
6351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
126
 Видими 
09 Март 2011 20:00
Русия никога няма да ги върне. Просто въпрос на престиж.
В момента за някои японци голямата мечка е тежко ранена, на умиране, и те се мъчат да осребрят усещането си.
Обаче, мечката хич и не ще да да мре. И просто бръсва с опашка японския комар.
Но, кой знае защо, в статията не се споменават айните. А те са истинските стопани на Курилите. Тях заварват японците. Тях избиват, колонизират, опитват да претопят.
В момента са само 25 000 души. Но - какво пука на откровени националисти като японци и руснаци за някакво малцинство?
Прокурили...
---------------
Блогът на Генек
09 Март 2011 20:05
..едната страна има суверенитета върху островите, а другата да осъществява контрола в тях..

Това е идиотизъм, който може да излезе само от професорска уста.
09 Март 2011 20:15
Не бих нарекъл Япония комар, ама хайде.

Иначе, в идеалния свят на народния суверенитет, основен глас по въпроса, на кой точно искат да бъдат подчинени, трябваше да имат тези 18 - хиляди и кусур жители.

В реалния свят обаче, явно никой не ги пита

Смелият анонимко
09 Март 2011 20:21
Как си представяте Русия да закрие своя ТОФ? Защото без двата пролива той се обезмисля. Японците едва ли ще ги заселят. Просто се напъват да изпълнят една мокра американска поръчка.
09 Март 2011 20:28
Япония е военнополитическо джудже. Кремъл от време оно има навика да преговаря за каквото и да било само с равни нему геополитически субекти.
Такъв в района е само Китай!
Япония трябва да знае , че за в бъдеще ще си има работа не просто с Русия, ами с бъдещия геополитически конгломерат "РусКит". Това ще бъде едно невиждано в човешката история наднационално образувание с безпрецедентна военна и икономическа мощ с неизчерпаеми човешки и природни ресурси.
Япония има всички шансове да бъде поставена във васално положение от този субект след неминуемото оттегляне на САЩ от района!
09 Март 2011 20:29
Ето я "Акула" http://www.youtube.com/watch?v= gvXeWCVVhFk
09 Март 2011 20:43
На 15 август 1945 г. японският император Хирохито обявява безусловната капитулация на Япония във Втората световна война.
?!?
09 Март 2011 20:51
Джапанките е хубаво да видят ето тази почти гениална сцена на великия Никита Михалков за да разберат за какво иде реч. Далечния Изток за Русия е нещо специално
Натиснете тук
09 Март 2011 20:59
Както е показала Н.В. Историята -
на руския флот не му требва излаз в Тихия океан.
Ей я де е Цушима.
Напоследък нема защо и до Цушима да се бие път.
Некой пиян матроз пуща фреона и който оживее се връща в базата...
09 Март 2011 21:02
О, миль пардон, забравих за пуяка...
09 Март 2011 21:05
Както се казва бой и е..ане не се връщат. Така, че джапанките не им остава нищо друго освен да се утешават като съзерцават "Курилските острови" на снимка или както обича да прави техния премиер да им се любува с бинокъл от Хокайдо.
Тов. Лавров каза, че наистина са красиви островите и разбира това увлечение!
09 Март 2011 21:10
Японците не са спирали да ги искат, и какво?
09 Март 2011 21:14
За сметка на това, Сара Пейлън вижда от АЛЯСКА цялата "световна империя".
09 Март 2011 21:15
Не е въпросът до "петънцата", а до 200 милната икономическа зона, която носят със себе си - риболов, подземни богатства.... А на мен дядовата ми кръчма на солунския кей, кой ще ми я върне? Ами маслиновите насаждения?... Трябва всеобхватна международна спогодбо под егидата на ООН!
09 Март 2011 21:26
Сухар, немаш грам проблем. По твоя казус се отнеси към Жоро Шпагата. Он ке ти помогне, оти има паратика вила на брега на "Бело море".
09 Март 2011 21:38
.
09 Март 2011 21:40
Замдир,
ти от иносказание и хипербола като литературни похвати не разбираш ли?.. Аз имам заверени 3 семестъра филология.
09 Март 2011 21:45
Боли ма к...а за к...илските острови!
09 Март 2011 21:46
Не знам, може би защото съм един отявлен приятел на японския народ, все пак, ще припомня на участниците във форума, които използват думата "джапанки" за обозначение на един народ далеч надхвърлящ нашия и по-брой и по значение, един малко по-забравен факт, а именно:

първата нация, представител на жълтата раса, успяла да победи нация, представител на бялата раса във война беше точно Япония. По стечение на обстоятелствата, бялата нация се оказа точно Русия, а годината 1903.

Разбира се, Русия и Япония едва ли ще си обявят днес война, но пренебрежителното отношение на форумците, към която и да е от тези две държави ми изглежда доста смешно (онзи ден, разказвах на една китайска приятелка, че според българските учебници по история, ние сме един велик народ, а тя се смееше искрено и с умиление)




Смелият анонимко
09 Март 2011 21:58
ІМНО - има нещо подобно в световните събития, което е решено. След ІІ СВ Саарската област е окупирана и референдум през 50-те години решава съдбата на сегашната провинция Саар (Saarland). А сегашната провинция дали принадлежи към Франция или Германия, на коренните жители - от единия - в другия. Те май са си добре постлали, от две майки цицат.... Ама Русия да изпусне нещо и то там, където руски ботуш е стъпнал - на мен ми се губи от моите знания. В момента - кисело, ама може и да стане за ядене. В близките няколкостотин години.... А бе лаф олсун, в международен план... Това го имаше и през 80-те години, май.

09 Март 2011 23:03
Докато Япония не направи това, което вече сториха други държави, а именно да признае резултатите от Втората световна война".


Дааа, а Русия трябва да признае загубата на студената война, ведно с целия източен блок + всичките си републики. Ама не би.
-
Това напъване да се инати за няколко островчета е от много комплексирано его и никаква полза, но от Иванушка глупака не може да се очаква нещо повече.
-
Все пак ако се питат жителите на тия островчета къде биха желали да живеят, ще бъде най-справедливо...Да ама НЕ!

Редактирано от - Benedicta на 09/3/2011 г/ 23:06:08

09 Март 2011 23:21
Това напъване да се инати за няколко островчета е от много комплексирано его и никаква полза
Много си ларж! То по таз логика и Балканджи Йово е голям комплексар - демек, голям праз, че Яна ще вземе другата вяра. Ами ако земат да питат в Кърджалийско в коя държава искат да са, ти знаеш ли отговора или не ти пука?

Редактирано от - hamel на 09/3/2011 г/ 23:22:04

09 Март 2011 23:25
Е след като има "Русия" в заглавието, то неминуемо се появяват и коментарите на "комичната с идиотщините си"...
09 Март 2011 23:27
Бени, пак се изхождаш от принципни позиции. И в Япония и в Русия , нищо не е забравено и никой не е забравен . Не Русия, а Япония е изключителният азиатски агресор през последните 150 години . Ама требе да се чете история. Там си пише кой напада пръв през 1903 г., за покоряването на Кореите, за геноцида над китайците, над айните ....Тези жълтурковци съвсем хладнокръвно избиват десетки милиони китайци, корейци, разни островни жители вкл. айните. В момента , японските искания са нищо по вече от 'мокра поръчка" от собствениците на Окинава . Дърпат мечката за опашката . Само, че на руснаците нищо не им пречи да свалят някой друг японски самолет по време на поредните учения в региона . С възпитателна цел . Ще стане както преди 2 години с Грузия. Щатите ще си направят пас , а жълтите ще го отнесат . А японският премиер ще яде вратовръзка/ или колана от кимоното си /
09 Март 2011 23:34
Ами ако земат да питат в Кърджалийско

Голямата разлика е, че за кърджалийско няма спор, ама русофилщината не прощава.
09 Март 2011 23:38
Данил - разбира се руснаците няма да свалят нито един японски самолет

Смелият анонимко
09 Март 2011 23:39
Само, че на руснаците нищо не им пречи да свалят някой друг японски самолет по време на поредните учения в региона . С възпитателна цел . Ще стане както преди 2 години с Грузия.

Говориш глупости, без да си дадеш сметка, че Япония не е Грузия, ама и на тебе не ти е лесно...мога само да кажа- съчувствам ти.
09 Март 2011 23:39
А русофобщината хептен
09 Март 2011 23:57
Бени, темата ти е мътна, затова се впускаш в разни емоционални псевдодоводи . А относно Курилите има толкова много инфо .
10 Март 2011 00:01
Аве одумват се. А дано японците платят нещо.
10 Март 2011 00:01
Не е съвсем в темата, но русофоба Иван Бакалов , с мъка на сърцето пусна тази статия в е-вестника си. Натиснете тук
10 Март 2011 00:24
Това сигурно щото рушняците са меки марии и не казват твърдо ниет. Иначе представяте ли си тежък спор на БГ със съседите за родните "петънца" като Одринска Тракия и Западните покрайнини? Или за Македония? Или немците да си върнат Судетите от Чехия? Или Данциг и Бреслау - от Полша?
Битият - бит, това е. При следващата война, ако даде Господ.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 10/3/2011 г/ 00:27:01

10 Март 2011 00:28
а мислата ми не си схванал
А тя е?
10 Март 2011 00:47
Япония е военнополитическо джудже. Кремъл от време оно има навика да преговаря за каквото и да било само с равни нему геополитически субекти.
Такъв в района е само Китай!..


ЗИП-овая глупость - самая глупая глупость. Китай не е равен на Русия по простата причина, че Русия е много по-слаба и уязвима от него - във всяко едно отношение и най-вече демографско. Японската икономика, за разлика от руската, е съизмерима по мощ с китайската, като има преимуществото, че е много по-иновативна, при това основни заслуги за това към днешна дата имат собствено японските научни и технически ресурси. Китай в това отношение днес е на етап в който Япония е била преди десетилетия. И да ти кажа - приказките ти за "РусКит" също са глупост. Дори по-голяма от другата, която каза. Китай няма намерение да се отнася към Русия като с равен. Китайските управници реално работят против Русия. Целта им е една - Източен Сибир да стане китайски. Рано или късно ще се стигне до открита конфронатция между Китай и Русия по този повод. И Русия не в добра позиция. Има изчезващо малко население в далечния изток, а Китай поддържа стабилна своя пета колона там, която още утре ако трябва може да гръмне в Екатеринбург, Москва или Петербург малки ядерни бомби, части за кито не е проблем да се внесат заради пословичната корумпираност на руските митничари. Дори и без това проблемът с китаизацията на руския далечен изток е страшен, а етническите руснаци от земите около Амур са поставени в жалка зависимост от китайските заселници. Например масова практика е да се ползват като мулета за да пренасят стоки от Китай без да се плащат мита за това на руската държава - минават границата уж като туристи, връщайки се с купища стоки, които твърдят, че са купили за собствени нужди. Купили са, но с пари на китайските търговци в Русия - срещу смешна комисионна за себе си, която стига за да се напият, след което започват да псуват меко казано недолюбваната от тях Москва. Така китайската диаспора в Сибир става все по-богата и по-богата, раждайки в Русия нови и нови китайчета, което всячески се приветства от китайските власти. Щото закона за ограничаване на раждаемостта не се отнася за китайците в Русия. Чети Храмчихин и Пионтоковский ЗИП-чо мамин! А то слепым как был, так и останешься. Те са руснаци, но ясно съзнават, че Китай е най-големия враг на Русия.

Редактирано от - Vitalius на 10/3/2011 г/ 01:02:09

10 Март 2011 00:54
Дааа, а Русия трябва да признае загубата на студената война, ведно с целия източен блок + всичките си републики. Ама не би.
-
Това напъване да се инати за няколко островчета е от много комплексирано его и никаква полза, но от Иванушка глупака не може да се очаква нещо повече.

Па тя е признала - 14-те републики са отделени и всяка си върви на дето иска.
А това, че нямало полза от островчетата - почти същото Турция да няма полза от Босфора.
Няколко хил. квадратни километра земя (колкото пловдивска област, хмм... 'малко') -> няколко десетки хил. километра подконтролна вода.
10 Март 2011 02:42




Ами има едни острови, и някои който иска да ги вземе.Има право да използва всички начини, което не е за препоръчване.Чакане му е майката, и много такт.А пък"Сопките на Манчжурия" ми звучат двузначно някак.
10 Март 2011 05:29
Зад този "тежък спор" стои един и същ сценарист, който в момента подклажда конфликти В Либия, Египет и др. от този район.
На настоящия етап джапанезите требе да са луди да предприемат нещо, щото ще ядат бой и от руснаци и кинези. А сценариста нема пари и ресурси да подкрепи в момента джапанките, че много се е разкрачил. От друга страна , кой ги знае много са се наплодили, от 30г са в икономическа криза, може да имат нужда от демографска корекция.
10 Март 2011 07:46
Vitalius,
Япония е военнополитическо джудже по простата причина, че Русия може да я смаже за няколко часа!
По мои сметки една единствена АПЛ да кажем "Рязан" която носи 11 мегатона в търбуха си е достатъчна да изтрие Япония от лицето на Земята.
А за Китай мнението си съм казал отдавна.
Революционната Китайска Народна Република свидна рожба на Русия.
За това горещо приветствам всички прояви на сближение с последващо обединение на потенциалите.
Кремъл вече даде 400 находища на полезни изкопаеми на Китай на концесия в Източен Сибир. Другата година почва строежа на газопровода "Алтай" от Ямал към Китай. Миналата година бе пуснато отклонението от петролопровода ВСТО към Поднебесната Империя.
Русия също така активно снабдява революционните въоръжени сили на Китай с модерно оръжие. Наскоро китайците се наредиха на опашка пред "Алмаз- Антей" за 15 дивизона С-400!!!.
Китай ако иска да е глобална свръхсила трябва да постегне въоръжените си сили и да настигне Русия по военен потенциал в ядрената сфера!
По мои изчисления на Поднебесната ще и трябват между 3 и 5 години да произведе около 700 стратегически носителя и 3000 заряда и да се присъедини към САЩ и Русия.
В заключение смятам, че обединението на потенциалите на Китай и Русия е абсолютно необратим процес. Такива са природните закони. Кремъл ще бъде "преторианската гвардия" на новото държавно образувание!
10 Март 2011 08:42
Сега Охотско море е вътрешно море за Русия с всички настоящи и бъдещи ползи от това. Отстъпването дори на един от островите ще го направи свободно за корабоплаване и спорно от гледна точка на икономически дейности.
Тук е заровено кучето и Русия няма да разреши да го изровят защото ще се размирише из целия географски район.
10 Март 2011 08:43
Локи, това, което имах пред вид с цитираното от теб изречение е, че загубата на следващата , студена война промени въпроса с "печалбите" от ВСВ. Специално Русия спечели Източна Европа след ВСВ , но я загуби след студената. Затова СЕГА Русия при спора си с Япония да се позовава със спечеленото от ВСВ и с реалности отреди 60 г. не е съвсем адекватно.

Редактирано от - Benedicta на 10/3/2011 г/ 08:49:04

10 Март 2011 09:06

златни думи
10 Март 2011 09:09
Затова СЕГА Русия при спора си с Япония да се позовава със спечеленото от ВСВ и с реалности отреди 60 г. не е съвсем адекватно.


Конгениално, Баничка, пардон Беничка! За сметка на това е съвсем адекватно Япония да се позовава на "реалности" отпреди 155 години, n'est - ce pas?

10 Март 2011 09:10
И това не съм казала, мърморко. Изобщо не съм коментирала позицията на Япония. Ако обичаш съсредоточи се върху темата, а не върху личните нападки , и не ми приписвай собствените си прозрения .

Редактирано от - Benedicta на 10/3/2011 г/ 09:16:20

10 Март 2011 09:17
В такъв случай, какво изобщо си казала, Бени? Точно защото темата е "Русия и Япония са в тежък спор за петънца от географската карта".

Редактирано от - myrmorko на 10/3/2011 г/ 09:19:34

10 Март 2011 09:17
Нашето Бенедичка, видна теоретичка
Дааа, а Русия трябва да признае загубата на студената война, ведно с целия източен блок + всичките си републики. Ама не би.
Доколкото си спомням това не беше загуба, а договор между Горбачов и Рейгън, при който СССР изпълниха своите задължения да разпуснат Варшавския пакт, а Западът - НЕ. Не разпуснаха НАТО. От там синият башибузук ревна, че сме загубили Студената война, т.е. сами си свалихме гащите. Това правеше и пияндурата Елцин под влияние на дясното си обкръжение - Яковлев, Шевернадзе, Немцов, Гайдар. Сега, обаче, нещата са много по-различни и нито Путин нито Медведев ще признават такива глупости, дейка се въртят в празната глава на нашата Бенедичка. Така, че нашата Бенедичка ще има да чака за такова признание. Истината е, че ролята на Русия, като бързо развиваща се икономика в негласния икономически блок -Китай, Бразилия, Индия, Русия, бързо нараства, та едва ли на някого му идва наум да прави такива признания.
10 Март 2011 09:18
Косово не беше ли изконна сръбска територия?
Tempora mutantur et nos mutamur in illis

Редактирано от - Zmeja на 10/3/2011 г/ 09:29:06

10 Март 2011 09:25
Сори зипе, но Русия не е това което беше.
Те си разградиха държавата. Бяха поне 10-15 години преди Китай а сега са дявол знае колко след. От световна свръх сила снанаха посредствена държава. Загубиха, територии, престиж ..... Сега на практика са олигархично общество. При Путин има някакви наченки на оправяне на положението, но далеч недостатъчни. Медведев си е пудел отсякъде.
Така че мисля че курса ще е към Европа. те са не само търпими към олигархията, за разлика от Китай, но и сами ударно вървят натам

Промяна може да има само ако дойдат в Русия комунисти или националисти на власт и избесят/окошарят стотина-двеста олигарси.
10 Март 2011 09:36
Требва да се отбележи, че първо Русия и Япония са все още във война и секви ти там сравнения Курили и Кърджали са недопустими. Със съжаление забелязвам, че тука има членове, уж българи, които се идентифицират с чужд народ и държава, дотолкова, че с удоволствие биха управлявали СССР и Русия по-добре от самите руснаци
... синият башибузук ревна, че сме загубили Студената война, т.е. сами си свалихме гащите. Това правеше и пияндурата Елцин под влияние на дясното си обкръжение - Яковлев, Шевернадзе, Немцов, Гайдар. Сега, обаче, нещата са много по-различни и нито Путин нито Медведев ще признават такива глупости ...

Това другари е недопустимо и докато в главите ви СССР = Русия = България Вие ще продължавате да се възприемате от страничния наблюдател само и единствено като екзотика от Юрския период. [/code]
10 Март 2011 09:39
Русия не е това което беше

Така си е...
Едно време смаза Германия, сега- Грузия.
Преди стигна до Берлин, сега храбро защитава петънца от географската карта...
Както се е изказал по-горе змея- Tempora mutantur
-
А истинският проблем на Русия е този:
Жертвите на атентати в Русия през 2010г. са над 400!

Редактирано от - Benedicta на 10/3/2011 г/ 09:41:57

10 Март 2011 09:45
нито Путин нито Медведев ще признават такива глупости ...


Марксе плюс- пляс, загубата на Русия на територии и влияние е ФАКТ, независимо дали горните двама го признават или не го признават.

Редактирано от - Benedicta на 10/3/2011 г/ 09:48:29

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД