:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,581
Активни 430
Страници 8,484
За един ден 1,302,066
Истинската история

Стефан Веркович - българският патриот от Босна

И през ХІХ в. македонските славяни са подавляващо мнозинство в областта и определят себе си изключително като българи
Стефан Веркович (1821-1893) и заглавната страница на първия том на забележителната му книга "Народните песни на македонските българи", Белград, 1860 г., в чийто предговор, още в първите му редове, може да се прочете: "Тези песни принадлежат на онази част от славянския народ, която е най-малко позната на света измежду всички други живеещи в турското царство славяни."
Стефан Веркович е роден точно преди 190 години - на 5 март 1821 г., в Босна и едва ли в детството и в младостта си е помислял, че ще свърже целия си живот не с родния си край, не дори и не толкова със Сърбия, колкото с България, с нейните мъки и радости. Изследователите на неговото дело често го поставят сред най-чистите български патриоти, но от онези, чиято саможертва днес изглежда сякаш позабравена. А многобройните извори го представят като един от най-самоотвержените участници в българското национално Възраждане.

Българите в Македония са подавляващото мнозинство от населението на областта по това време. Веркович събира и запазва за бъдещето цялото достъпно му фолклорно и етнографско богатство на нашите предци. Мнозина от днешните българи ще разпознаят в книгите му родните места на родовете си, любима народна песен или шарките на кърпа, която се предава от бащи на синове като семейна реликва. И ако в "Народните песни на македонските българи" (Белград, 1860) е запечатана финалната фаза в развитието на българската народна песен от Македония непосредствено преди началото на преобразяването й в така наречената "стара градска македонска песен", то в "Описание на бита на българите, населяващи Македония" (Москва, 1868) Веркович улавя народния ни бит малко преди началото на бясното навлизане на индустриални стоки във всекидневния живот. Именно времето на събиране на емпиричния материал за двете първи книги на Веркович е главната им ценност, те винаги ще бъдат основен източник за добиване на отдавна загубена другаде информация.

Излизането на двата тома на "Веда словена" (Белград, 1874; Санкт Петербург, 1881) разбунва духовете дотолкова, че загадката около фолклорното съдържание на изворите, събрани в тях, не само че и днес не е разгадана, но даже не се вижда краят на спора по нея. Продължава и днес да е неясно доколко "Веда словена" съдържа автентичен, а не нагоден (а и от кого?), теренен емпиричен материал. Споровете май ще продължат вечно или поне докато не се открият нови доказателства по някоя от тезите. Задължително е да се върнем някога към тая тема поради особената й важност. Без да искам да предричам изхода от спора, ще е добре тук да се обърне внимание на един друг, подобен май факт. Той впрочем е много малко известен, но достатъчно показателен. И не за научна недобросъвестност, а за непреодолимото стремление на един истински балкански славянин да възвиси миналото на съплеменниците си, това за средата на ХIХ в., изглежда напълно приемливо. След като се пренася да живее в Сяр, Стефан Веркович, разбира се, се отнася с особено внимание към събирането на археологически, етнографски и всякакъв изворов материал именно от околностите на града. Съвсем близо до Сяр е голямата обител "Св. Иван Предтеча", център на средновековното изкуство за околните земи. Веркович пръв преглежда задълбочено богатата обителска библиотека. Там намира дарствени грамоти на средногръцки, които обаче са без подпис. Византийският император Йоан V вероятно не е могъл да ги подпише по някаква причина. Веркович издава пръв тези грамоти, но вече с подпис - на сърбския цар Стефан Душан. По-сетнешни са обвиненията, че Веркович допълва на празното място царските подписи (Ал. Соловиев, Вл. Мошин, 1936; Г. Петрински, 2011). Добавките са лесно различими и не могат да заблудят съвестния изследовател, но остава въпросът защо Стефан Веркович прибягва до този, казано направо, опит за фалшифициране на исторически извори. Мисля си, че отговорът, поне в тоя случай, не е труден. Първо, важно е да се уточни, че вероятно за Веркович не е имало никакво значение, като съдим по оставените от него писмени източници, дали ще подпише под грамотите Стефан Душан или който и да е славянски владетел от близката околност. Важното е било да се запълнят огромните празнини в историята на средновековните балкански славянски държави, така си мисля. Впрочем и спорът по този въпрос не е напълно завършен.

След това, оправдано май, отклонение нека видим главното в труда на Стефан Веркович, който тук ще ни интересува най-много - "Топографско-етнографски очерк за Македония", издадена в Санкт-Петербург през 1889 г. Тук е донякъде неочаквано твърдението на Веркович, че областта Македония, в която той се заселва след 1850 г., в Сяр, по това време е дотолкова непозната "не само за западните европейци, но и за най-близките нейни съседи сърбите", че "всички били убедени, че тя е заселена изключително от гърци... Аз се убедих, че Македония не принадлежи на гърците, а е населена предимно със славяни, примесени с турци, гърци и куцовласи. Всички македонски славяни, представляващи огромното мнозинство от населението, наричат себе си изключително "българи". Тяхната численост превъзхожда неколкократно... всички останали народности, населяващи Македония, взети заедно". Така в предговора на книгата си самият Веркович ни е съобщил главния извод на многогодишния си труд. Нещо повече, на страницата на същата книга този извод е скрупульозно доказан на неколкостотин страници и с подробни сведения за всички селища по райони и по общини, обобщени в предълги статистически таблици, така че да не остане и най-малкото недоумение у читателя за достоверността на авторовото твърдение. Ние също не можахме да намерим и най-малък повод за съмнение, никой непредубеден читател няма да може да намери.



Извори



"Не знаем с что да Ви засвидетелствуваме неизказаната велика радост, която е завладела нашите български срдца, гледайки 200-тех бъл[гарски] букварчета, които така милостиво се принасиат чрез Ваша милост от непознайни нам приятели..."

Из Писмо на българската община в Неврокоп до Стефан Веркович, Сяр, 3 декември 1864 г.



"Получих благополучно 45 [австрийски] дуката... Според уверенията на търговците цялата войска, която в този момент е натрупана на Вашата и черногорската граница, дошла е по море през Суторина [в Черна гора] и Антивар. До този момент в нашия и Драмския санджак царува пълно спокойствие и не съществуват ни най-малки признаци, от които би се разбрало, че в този край наскоро ще има някакво раздвижване на войската. Обаче, ако забележа нещо, веднага ще ви уведомя за това..."

Из Писмо на Стефан Веркович, Сяр, до сръбското правителство, 3 март 1870 г.



"[Димитър Николов - Общи] му [на един търговец от София, който е във връзка с Българския таен комитет] отговорил в никакъв случай да не ми се доверява, защото точно тези дни се е научил от сигурен източник, че съм страшен враг и демон на българската народност, който тук не пребивава за друго освен само за да ръководи и контролира сръбската пропаганда, чиято цел е да накара македонските българи да заменят своя сегашен говорим език със сръбския. Аз много се учудих, като чух споменатата пъклена интрига, и се заклех по най-тържествен начин, че никога и насън не са ми идвали такива мръсни и подли мисли, от които душата ми се гнуси... защото това би било само от полза на заклетите врагове на славянския род, които денонощно молят господа: "не обединявай, боже, гяурите!", а че съм въплъщение на славянската взаимност..."

Из Писмо на Стефан Веркович, Сяр, до сръбското правителство, 12 ноември 1872 г.



"Долеподписаните членове на Блъгарската община в Петръч, като желаем да възбудим в сръцата на младежите ни блъгарчета, тай въобще и на народа ни живеиащ в градът ни сърдечно желание за наука и образование по народнийт ни блъгарский язик, помислихми за добре да ся уреди, чтото редовно да дохожда и следва един от народните ни блъгарски вестници за блъгарското ни училище в махалата Мартин..."

Из Писмо на българската община в Петрич до Стефан Веркович, Сяр, 10 ноември 1874 г.
28
20961
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
09 Март 2011 20:31
Стефан ИЛИЧ Веркович е бил долен предател, мизирабъл и шпионин, работил за своя лична облага и когато положението е станало "смъртно" се е изнизал към България, където излъгвайки Стефан Стамболов и антуражът му е останал на наша територия под българска протекция, нещо като щатската "Уитнес Протекшън Програм", без да прави нищо и държавата домакин да му плаща масрафите.
Цялата му биография е съшита с бели конци от конспиратори и предатели.
09 Март 2011 20:56
Да бе зам. директорче... Май в 1860 г. когато е публикувал "Народни песме македонских Бугара" е немало ни българска държава, дори Екзархията я е нямало даже...
Я си свери календара и тогава пиши тъпотии...
09 Март 2011 21:14
Не може да се отрече искрената симпатия на Веркович към българите. За жалост, обаче, тази му любов е пречупена през призмата на пан-славизма. Със задълбочаването на българо-сръбските противоречия Веркович все по-малко пише за бългаари и все повече за славяни. Оттук иде и основателното (поне до известна степен) недоверие на българските национални дейци към него.
09 Март 2011 21:33
Бонго-Бонго, нали за това намеквам, ама нема кой да слуша (чете).
Освен това този е ял парите на България, представяйки се за БГ националист от едик-къде-си.
Той и бащата на Г. Пирински се е клел пред УСА имигрейшън оторитиз и писал във формуляра, че е македонец, като е оплюл България, като въпреки това е бил ДЕПОРТИРАН в България, разкривайки неговия произход.
.
Also, това не е попречило на Щатския гражданин и негов син, да унаследи Председателската позиция в Парламента, обърсвайки си некои части на тялото с КОНСТИТУЦИЯТА на РЕПУБЛИКАТ БЪЛГАРИЯ.
Наздраве!
10 Март 2011 02:04
Във Веда Словена има доста измишльотини и затова днес не я вземат много насериозно. Но чак пък "предател"?? Кого е предал?
10 Март 2011 07:04
Абе, то и във ведите има невероятни неща, но...
А Спайса какво? Дай му на него шпиони да лови...
------------------------------- -----
Блогът на Генек
10 Март 2011 08:13
"И през ХІХ в. македонските славяни са подавляващо мнозинство в областта и определят себе си изключително като българи"
Те са се определяли като българи, но защото го е нямало другаря Петрински да им обЯсни, че всъщност са македонски славяни. Горките.
За ралика от тях обаче, ние имаме щастието да пием вода от извора...
10 Март 2011 09:54
Те са се определяли като българи, но защото го е нямало другаря Петрински да им обЯсни, че всъщност са македонски славяни. Горките.
А бе вие четете ли статията, въобще, или ей така си пишете глупости. Къде Петрински пише, че не са българи. Нещо повече той нарича авторът родолюбец и т.н. и основната му теза, че Веркович е бил защитник на българщината.
Също за Пирински, трябва ясно да се разбере в какво положение е била поставена България, следствие политиката на Борис 3-ти, като победена държава. Югославия, силно поддържана от Чърчил, не е признавала, че нашата армия е освободила сръбска и македонска територия (тя и сега не признава) и под давление на Чърчил са се искали големи територии от България - някъде до София+ цялата Македония. Изглежда единственият разумен изход е бил създаването на Балканска федерация, където Македония да се води за отделна република. И от там българите там са прекръстени на македонци. За наше щастие Тито и Сталин се скарват и тогава и ние се скарваме с Тито, което ни позволява да запазим Пиринска Македония. Веднага след това паспортите на населението там бяха сменени , като се вписа, че са българи. Така населението на Пиринска Македония си остана българско. По времето, когато Пирински напуска САЩ, това население се е водело "македонци" и той няма как да пише нещо друго.
Що се отнася за Македонския въпрос, поради изключително недоброжелателната политика на великите сили Австро-Унгария (по-късно Австрия), и най-вече Великобритания, (това отношение на англичаните продължава и сега - имам предвид скандала с един филм на англичанин, който показва най-хубавите страни на всички балкански страни, а само в България снимал циганските гета), много дейци и на македонското движение са виждали решаването на македонският проблем в първоначално създаване на отделна македонска държава, а след това нейното присъединяване към България. Така е мислел Гоце Делчев, така и левите македонци на Тодор Александров и ген. Протогеров, които пописват (Т. Александров отрича) съвместна декларация с Коминтерна през май 1925г. във Виена. Действително, ако ние бяхме в една Балканска конфедерация с Македония, тогава сръбската пропаганда нямаше да може да обезбългарява българите там и при едно разцепване беше много вероятно да се образува обща държава България с цялата Македония.
10 Март 2011 11:56
Ц, Мрксе, за Зайков няма да те разберем.
10 Март 2011 14:16
Първо, важно е да се уточни, че вероятно за Веркович не е имало никакво значение, като съдим по оставените от него писмени източници, дали ще подпише под грамотите Стефан Душан или който и да е славянски владетел от близката околност. Важното е било да се запълнят огромните празнини в историята на средновековните балкански славянски държави, така си мисля.


Разбира се, Белградската академия на науките отдавна е запълнила празнините. Еле па Московский государственый университет.
10 Март 2011 14:20
След като идва от Босня, значи е мюсюлмански терорист.
В тази връзка и Никола Йонков Вапцаров е "български герой", според комунистическите Веди, Камасутри и Бхагават Гити, само че е съден за ТЕРРОРИЗЪМ*, заедно с другите 5 разбойника, защото са взривили влак със 175 пътника, между които деца и бременни жени.
За подобен "героизъм" всяка нормална държава присъжда наградата ЕКЗЕКУЦИЯ.
Наследниците на избитите във влака хорица са разбили на парчета и заляли с киселина гроба на "героя-терорист".
* За справка, "Работнически вестник" (Юли 24, 1942) и "Разбойническо дело" (изчезналия брой за Вапцаров със стенографските бележки от съдебното производство и изказванията на Дора Габе и Елисавета Багряна(!!!) + "Софийско дознание № 16931", подписано лично от уважаемия суперполицай г-н Гешев.)
Така че не проливайте крокодилскси сълзи за един босненски интересчия.
10 Март 2011 17:54
Що се отнася за Македонския въпрос, поради изключително недоброжелателната политика на великите сили Австро-Унгария (по-късно Австрия), и най-вече Великобритания, (това отношение на англичаните продължава и сега - имам предвид скандала с един филм на англичанин, който показва най-хубавите страни на всички балкански страни, а само в България снимал циганските гета), много дейци и на македонското движение са виждали решаването на македонският проблем в първоначално създаване на отделна македонска държава, а след това нейното присъединяване към България. Така е мислел Гоце Делчев, така и левите македонци на Тодор Александров и ген. Протогеров, които пописват (Т. Александров отрича) съвместна декларация с Коминтерна през май 1925г. във Виена.

Марксе, ти тая история на опреснителен курс за БСП активисти? Защо пропускаш работата на руските консули в макдеония в началото на века? Как па и реши, че Александров и Протогеров са "леви'? Заради "майския манифест"?
10 Март 2011 22:42
В тази връзка и Никола Йонков Вапцаров е "български герой",

Тази земя,
по която тъпча сега,
тази земя,
която пролетен вятър пробужда,
тази земя – не е моя земя,
тази земя,
простете, е чужда.
Сутрин тръгвам.
Фабричният път
го задръства
с рубашки
безброя.
Ние сме слети с сърцето,
с умът,
но... земята не чувствам моя.
Над мойта земя
напролет
лъчите
шуртят,
гърмят водопади
от слънце
над мойта
земя.
Ти чувстваш дълбоко
сърцето на земната гръд
и виждаш как с скокове
раснат безбройни цветя.
Над мойта земя
в небето
опира
Пирин.
И мурите в буря
илинденски приказки пеят,
над Охрид лазура е
толкоз просторен и син,
а още надоле
е светлия бряг на Егея.
Спомням си само.
И ето нахлува кръвта
във сърцето, което
топи се от някаква нежност...
Моя страна! Моя прекрасна страна!...
Поена със кръв
и разлюляна
в метежи.
По Беласица телени мрежи...
===
Толкова за "българския герой".
10 Март 2011 23:50
.
11 Март 2011 09:04
Какво старият режим се опитваше да изсмуче от пръстите, за да прикрие коминтерновския македонизъм на Вапцаров малко ме интересува.
Доста харесвам как пише Вапцаров. Но какво пише - е това е отделен въпрос.
11 Март 2011 11:29
Все се мъча и не мога да си спомня, как Ванчо Михайлов беше нарекъл Вапцаров - "на баба Елена ... син" - заблудения ли, загубения ли беше, нещо такова...
11 Март 2011 14:35
"На баба Елена внучето" - ама то не е за поета Вапцаров

Редактирано от - бонго-бонго на 11/3/2011 г/ 14:37:17

11 Март 2011 14:52
"Внучето" е ясно - и кое е, и за какво е
Но имаше и за самия Никола нещо подобно, дали не беше в интервюто на о.з. Димитър... Не помня.
11 Март 2011 18:24
За Никола Вапцаров не зная подобни думи на Ванчо Михайлов. Но пък, човек не може да знае всичко
Вапцаров е несъмнено един от най-талантливите поети, които е раждала България. Но има някои стихове, които са направо ужасяващи като подтекст и съдържание. А още по-ужасяващо е, че те точно са любими на хиляди.
Например непрестанно цитираният стих:
"Борбата е безмилостно жестока.
Борбата както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и...
толкоз.
Какво тук значи някаква си личност!".
Това е може би най-"талибанският" стих в цялата ни литература.
11 Март 2011 20:27
Абсолютно съгласен за оценката на Вапцаров.
12 Март 2011 12:00
Смаян съм от посоката на обсъждане тук

Де е Веркович, де е Вапцаров. Бонго и "напълно съгласен" Форца, дали пък не ви се е случвало да сте чували нещо за идеализъм преди да оплювате Вапцаров?!
12 Март 2011 13:14
дали пък не ви се е случвало да сте чували нещо за идеализъм преди да оплювате Вапцаров?!


Предполагам, че става дума за различни идеали, продукт на възпитанието.
Има идеали, които са на базата на ренесансовата и просвещенската фiлoсофия за "човека като мярка на всички неща", на хуманизма и на разбирането, че човешката личност стои в центъра на вселената. Моята цивилизация е построена върху този идеал - там има уважение и права на човека като личност.
Има идеали, за които "някаква си личност" не означава нищо. Те боравят с категории извън човещината и поставят на преден план мъченичеството, мазохизма и отрицанието на човешкото достойнство. Несъмнено такива са идеалите, вдъхновили въпросния стих, както и още един "връх" на този вид поезия:
"....И ако нявга се забравя
и почна да те клеветя -
не ме заплювай! Аз тогава
не бих заслужил чест такава -
дори на храчките честа!

Но аз горя! Но аз живея!
Аз няма да ти изменя!
Във думите ми червенеят
лъчи от твойта светлина.
И в милионния ти пристъп
срещу врага ни разнолик
не съм аз Радевски, ни Христо,
аз съм безимен твой войник. "
С други думи : الله أكبر

Редактирано от - бонго-бонго на 12/3/2011 г/ 13:16:43

12 Март 2011 19:00
Бонго,
а ако излезеш извън рамките, спуснати ти навремето от другарката по литература, и си представиш, че Вапцаров изразява в "Борбата е безмилостно жестока..." не гордост и примирение, а горчивина от пренебрегването на личността? Не напразно казва "личност", а не "човек"?
И ще усетиш друго звучение.
Не е нужно цял живот да караш по каноните на другарката по литература...
------------------------------- --
Блогът на Генек
12 Март 2011 20:30
Вапцаров изразява в "Борбата е безмилостно жестока..." не гордост и примирение, а горчивина от пренебрегването на личността? Не напразно казва "личност", а не "човек"?
И ще усетиш друго звучение.
Не е нужно цял живот да караш по каноните на другарката по литература...

Нима ?!
И кой я пренебрегва тая личност, ако може да поясниш? Май ти повтаряш каноните и продължаваш с изсмуквнето от пръстите ...
Я погледни втория куплет на стихотворението и погледни как "аз (личността) паднах" преминава в "(ние - безличния колектив) те обичахме"....Почеркът на Маяковски и Радевски е очеваден.
12 Март 2011 21:44
Бонго, не ти ли се струва, че може Вапцаровото "друг ще ме смени и толкоз" да е израз на отчаяние, например, отчаяние, което е толкова силно, че води до самоотричане, даже до загуба на инстинкт за самосъхранение. Разбира се, у всеки поет има някакво здравословно количество есцентризъм, иначе той не би бил поет. Този трагизъм у Вапцаров не може ли да е налице в резултат на окръжаващата го действителност и на отчаяние, че не успява да я промени?! У мен, например, днешната ни действителност предизвиква точно такова отчаяние. Срастването на организираната престъпност с държавните структури в съчетание с платеното обслуждане на интересите на "големия брат" от същите тия държавни структури е тежко обществено заболяване, което вече не знам как трябва да бъде лекувано.
14 Март 2011 15:16
Не знам защо въобще сте решили, че "оплюваме" Вапцаров?
Въпросната явно спорна оценка включва първа част, която гласи дословно:
"Вапцаров е несъмнено един от най-талантливите поети, които е раждала България."
Къде е "оплюването" тук?
Че и сервирано с изненада, сякаш за сефте дискусията тръгва от т. А, за да финишира в т. Ь...
15 Март 2011 07:48
Всъщност, Форца, това:
"Сутрин тръгвам.
Фабричният път
го задръства
с рубашки
безброя.
Ние сме слети с сърцето,
с умът,
но... земята не чувствам моя."
трудно може да се сведе до РСО интерпретациите за "работническата класа и капиталистите" . Човекът чистосърдечно си признава, че е слят със сърцето и умът с работниците (несъмнено по повелите на комунистическия интеернационализъм), но самата земя е чужда. И в противовес е обрисувана обетованата земя на Пирин, Охрид и Егея. телените мрежи на Беласица също трудно се отъждествяват с капитализма - по-скоро с идеята за окупираната земя.
Наистина не иде реч за оплюване на Вапцаров. Поетът е неразривно свързан със своето време и идеология и е редно да бъде разбиран в този контекст. Аз не съм комунист, нито македонист, но товва не ми пречи да оценя таланта на вапцаров.
01 Август 2017 21:28
На "Веда Словена" трябва да се вярва и да не се отписва. Това е наш исторически извор. Нарочно беше заябравен, както и Стефан Веркович и Г.Раковски, като историк. В момента чета вече втора книга за "Веда Словена". За Раковски още: http://barin.blog.bg/history/2016/10/05/rakovski-kato-istorik.1480748
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД