:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,824
Активни 459
Страници 8,667
За един ден 1,302,066
ИЗБОР

Бг емигрантът - мъченик или модерен човек?

20 години след промените през 1989 вътрешното изгнаничество измести физическото
Елена Кодинова
Преди години сред приятелите ми от гимназията се носеше слух като виц. Как един наш съученик, който се обучаваше в университет от Ivy League, така оскотял от носталгия, че се напивал с българска ракия и припявал на надута до дупка чалга под смаяните погледи на колегите си елитни WASP-ове. Някога това ми звучеше като мила патриотична хипербола, в която се допускаше и малко сиво-жълто за създаване на пънк атмосфера. Но пък днес историята ми се струва все по-реална и симптоматична.

Петнайсет-двайсет години по-късно емиграцията вече не е това, което беше. И тежките гастарбайтерски страдания, озвучени с "Облаче ле бяло" или кафански ритми, започват да ми изглеждат комични и пресилени, дори на моменти ме натъжават. Както и умилението пред чалгата като метафора на живота ни, която някои са склонни да виждат през призмата на страданието си по дома като патриотичен екстаз. Защото това вече не са истински съвременни емигранти. Това са хора, които са си тръгнали от родината, обвити в балончето на родната действителност. Извадили са се от локвата, но не са извадили локвата от себе си. А в същото време в локвата физически живеят хора, вътре в които времето е езерно и никаква чалга не може да замърси чистите повърхности в тях.



Българският народ е слабо космополитен



Тук-там в по-старите градове се носи подобен дух и се намират граждани на света, но повечето все още живеят в ерата на национализма, характерен за други времена. Много малка част от българското емигрантство напуска родината си с радостта, че отива да покорява непознатото и далечното. Когато го правиш с тази настройка, когато заминаваш със съзнанието, че всички хора по света са еднакви, искат едно и също и са способни на едно и също, се изпълваш с ентусиазъм и победителски дух. Първата емигрантска вълна веднага след промените през 1989 бягаше от комунизма и неговите последствия. Искаше да отиде наготово в уредени държави и да изживее на мига своята американска, австралийска или западноевропейска мечта. Но малцина бяха готови.

Най-голям шанс имаха тези, които се образоваха в чужбина, а след това тръгнаха да я покоряват. Обучиха се как да живеят на другото място, усвоиха правилата му, чак тогава то им даде възможност да станат негови равностойни граждани. По-голямата част от другите бързо се разочароваха и се върнаха. Колкото годините минават и се приближаваме към съвремието, толкова физическата емиграция става все по-жалка и ретро. Тя е подгонена от бедност и несправяне на родното място и е готова на много жертви, за да получава заплата, каквато и в България не е невъзможно да се изкара. Това са хората, които отглеждат "скайп деца" и поддържат симулативни семейни отношения, за да берат портокали, работят по строежи в Испания и гледат старци в Италия. Тъгуват и страдат самотни далеч от дома за минимални западни заплати.

Това никак не се връзва с логиката на съвремието.



Модерният човек е подвижен



Отворен е към чужди пространства и култури. Той е адаптивен и за него нищо не е окончателно и насила. Няма нужда да се закрепостява никъде. Днес живее във Франция и работи там. Утре си стяга раницата и заминава за Индия. Ако иска за няколко месеца, ако реши - може да остане и няколко години. Новото време дава тази възможност. Усядането винаги е временно и преходно. Има такива български емигранти и житейски скитници. Чувстват се у дома си навсякъде. Но повечето са от типа "Облаче ле бяло". Заминават окончателно. Търсят някакъв еквивалент на някогашното соц. жителство в страни, където това звучи абсурдно и хората пътуват от град на град, от държава на държава - след работата си. Този вид емигранти непрекъснато страдат. Сякаш не могат във всеки миг, ако не им е комфортно, да отидат на друго място или да се върнат в родината си. Това ги бележи до живот и се държат с леко превъзходство, като носители на някакъв особен вид мъченичество. Което ми се струва напълно ненужно.



Съвременният свят вече е глобално село



Физическото място все повече губи значение. И между най-отдалечените две точки на планетата можеш да се придвижиш в рамките на едно денонощие. Много хора работят дистанционно. Пишат програми например за Силиконовата долина от яхтата си във Виетнам или Южна Африка. Може да са българи, а може и да са чисти лондончани или берлинчани. Други пък шест месеца печелят пари по проекти в чужбина, а следващите шест месеца ги харчат в България. За да постигнеш тази степен на свобода, се изисква да положиш известни усилия и да се образоваш. Никъде по света невежеството не се отплаща. Затова не мога да изпитам никакво съчувствие към хора, които хем не полагат усилия за развитието си, хем хленчат колко тежка е емиграцията и как нямат място в страната си.



Към други хора изпитвам емпатия и разбиране



Това са така наречените "вътрешни" емигранти. За тях няма особено значение къде живеят. Някои от тях са на базов лагер дори по забутани български села, но няма световно пространство, което да ги плаши и изпълва с носталгия и тъга. Не е интересно къде физически живеят и нямат намерение да се закрепостяват към никаква действителност. Готови са във всеки миг да си стегнат багажа и да отидат за колкото си време пожелаят някъде - дали заради работа, дали защото просто им е интересно да опознаят други места. Но дълбоко в себе си те не са в България. Не се информират от българските медии, а от интернет, написан на чужди езици. Шоумените, които ги забавляват, не са Слави Трифонов и Иван и Андрей, а Джими Кимел и Джон Стюарт. "Доктор Хаус" им е по-интересен от "Стъклен дом", защото настървено търсят действителности, в които побеждава интелектът, а не интригата и сплетнята по български. Не ги интересуват родните медийни сензации за новите силиконови бюстове и любовни афери на фолк звезди, нито поредните разкрития на Венета Райкова за влиянието на магията върху живота на "елита" и световната история. Те се вълнуват повече какво мисли Ноам Чомски за събитията в Арабския свят. Забавляват се, като разглеждат с Google Earth примерно Австралия, където планират да отидат, а не като ходят по светски сбирки с измислени герои, които са известни с това, че са известни.



Вътрешният емигрант не гласува,



не участва в местното състезание на фалшификати, не държи да го харесват съотечествениците му, обладани от страстите на бедните и злите, не разбира българската политика. Той си живее по собствени правила. Няма работа в българските диаспори в чужбина, които се чудят коя поредна чалгаджийка да поканят на "турне". (Напоследък "турнетата" на чалгаджии в Америка и Западна Европа са много актуални. Докато ние в България се чудим как да им ограничим влиянието върху живота си, оказва се, че емигрантите не могат да им се наситят.)

Вътрешният емигрант е космополит и би се адаптирал много по-лесно на чуждо място от елементарния ретро физически емигрант. Но той не се натиска да ходи никъде, защото за него пребиваването не е важно. Той може да е учил в Сорбоната, но да не иска на всяка цена да реализира знанията си в родината на своята Алма матер. Освен това е индивидуалист и сам чертае траекториите си, не се води по клишета и обществени конвенции.

За съжаление, няма българско правителство, което да е положило усилие да го приобщи и използва. Даже по-скоро управляващите полагат усилия окончателно да го отчуждят. Първо с инициативи като "Българският Великден", после с преклонението си пред юпитата и изказвания за разликите в качеството на човешкия мат'риал у нас и в чужбина, а напоследък и с всички опити за унизяване над интелекта (обиди срещу учени от БАН, преследвания на лекари, небрежност към българската култура за сметка на магистралите). Само че точно тези хора ще напишат книгите и ще направят научните открития, които биха могли да прославят България. За съжаление, когато го направят, няма да се чувстват българи. И сигурно също като Кристо ще отказват да говорят на родния си език. Защото противодействието на това, че родината ги гони, ще бъде тяхното изтръгване на родината от сърцата им.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Физическата емиграция е подгонена от бедност и несправяне на родното място и е готова на много жертви, за да получава заплата, каквато и в България не е невъзможно да се изкара. Това са хората, които отглеждат "скайп деца" и поддържат симулативни семейни отношения, за да берат портокали, работят по строежи в Испания и гледат старци в Италия. Тъгуват и страдат самотни далеч от дома за минимални западни заплати.
387
12445
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
387
 Видими 
11 Март 2011 19:30
Само не разбрах каква е целта на този материал всъщност... Просто се изброяват очевидни факти. С каква цел? Нито е някакво задълбочено сравнение, нито анализ на причини, нито тенденции, нито прогнози, нито.....
Абе нещо което да не те кара да си задаваш въпроса след като си го прочел: "Какво е искал да каже авторът с това произведение"....

Редактирано от - E6 на 11/3/2011 г/ 19:36:15

11 Март 2011 19:34
Просто повод за поредното дърлене и изкуствено надуване на рейтинга с брой постинги.
А те няма да са по статията, а по отдавна обсъжданата, предъвквана, понякога разделяща ни тема.
------------------------
Блогът на Генек
11 Март 2011 19:38
По-добре препечатка от блог.
Там хората не пишат професионално, но поне казват нещо, заради което си струва да го прочетеш....
11 Март 2011 19:45
Цитирам:
Петнайсет-двайсет години по-късно емиграцията вече не е това, което беше. И тежките гастарбайтерски страдания, озвучени с "Облаче ле бяло" или кафански ритми, започват да ми изглеждат комични и пресилени, дори на моменти ме натъжават.

Е Сега вече, емигрантите те изядоха с парцалите уважаема!
Не биваше така!
Нейсе - кой каквото си е надробил да си го сърба..
11 Март 2011 19:49

Да се надяваме, че този път унгарският апокалипсис в съседство няма да остави людете да се дърлят ненужно много под "Притопляне на ланшния обед" (част V).
-
P.S. Апропо - пише се "БГ емигрантът..." - БГ с главни букви.
Или "Беге...", но не и "Бг емигрантът...".
Имам предвид заглавието на статията. Все пак е статия във вестник, нищо че редакцията пести откъм коректори.

Редактирано от - Forza NATO на 11/3/2011 г/ 20:40:06

11 Март 2011 19:51
При добро желание човек може да живее мизерно навсякъде...
Е, и?
П.П. Под "мизерно" разбирам душевна мизерия.
11 Март 2011 19:59
Изключително елементарно "повествование", което едвам издържах да прочета.
Един съвет към авторката - душа, когато аз не съм професионален автомонтьор - не пиша статии за ремонт на коли, въпреки, че мога да си ремонтирам сам колата. Та и ти - ни си "вътрешна", ни си "външна" емигрантка - обаче си седнала да обобщаваш една от най-трудните душевности - тази на хората сменили статуквото по някаква причина.
А тези мили приказки за всеобщата мобилност, извиняввай, ама си абсолютни глупости, с които си се начела! Човек или е чергар или се установява някъде. Така е устроен. Затова иска да има Дом, а не поросто къща, семейство, а не просто приятели и традиции, а не блогоообразни писаници в Нет-а.
Ако много искаш все пак да разделиш емигрантите - има САМО две категории - временни печелбари (гастайрбайтери) и постоянни емигранти. Това е.
Когато много четеш мнения на гастарбайтери - се получават смешни напъни от сорта "Боко обяснява как расте трендафил". А на постоянните емигранти нашите терзания - просто не са лъжица за твоята уста. Не щото сме много сложни - а защото животът ни е научил да не обобщаваме и да не сипем квалификации поне до когато почнем да се чувстваме достатъчно опитни/или изживели за да почнм да го правим.
Айде със здраве и пиши за футбол, ядрена физика или там каквото знаеш по-добре от емигрантската тема...
11 Март 2011 20:09
Ех, капитане, ти пък ако мислиш, че авторката чете каквото пишем?

Тя май само един път опита преди време да кръстоса клавиатура с форума, и повече не посмя...
11 Март 2011 20:12
Айде , холам- простете на момата. Дип , че не е едно друго недоразумение в тази газета - Юлиана Бончева.
11 Март 2011 20:14
кой "емигрант" и кой "българин"?
Този който аз възприемам като мой сънародник или този, заради който Сократ май не пропуска да ни напомни "защо си позволявате да псувате "народа""
---
Емигранти и емигранти,
Истории, случаи и примери всякакви - колкото хората, толкова и примерите.
А защо днес ни припомнят тази претоплена манджа?
Сакралната думичка гарантира война,
параграфина (*пусто че е във фризера)с "майцепродавци, инфлационисти, изнесли инвестиции на вън"
vs
примерно нели с "ние от манхатън - по добрите, по можещите, по усмихнатите" и така нататък
и цялото избиване на комплекси и от двете страни.
Уикенд трафик за сайта ли гоним или просто запълваме броя?
11 Март 2011 20:29
..
11 Март 2011 20:31
Целта на тоя буламач...ъъ статия е "едно наше моме да вземе там едни пари"
11 Март 2011 20:31
Статията вече дава разултати, запенил се е Немо - явно се е припознал някъде.
Аз съм възхитен, все едно аз съм го писал този текст (с малки изключения)! 10 години бях физически, сега явно съм "вътрешен" емигрант, защото се подписвам с двете ръце под изброените явления! Гледам с насмешка на Бг политици и местни "сензации", презирам фолка и БГ "хай-лайфа", не разчитам на БГ бизнес или държавна копаня да ме храни... и т.н. Най-сетне някой да изброи нещата за емиграцията - и веселите, и не толкова веселите. Безброй пъти са зачеквани различни нюанси, но никога толкова цялостно. На някой може да му се вижда обобщено и на ангро, но има ограничение - това е статия, а не роман.
Още веднъж
11 Март 2011 20:36
...Те се вълнуват повече какво мисли Ноам Чомски за събитията в Арабския свят...
Е, да, това е върха на айсберга...културен трябва да е такъв човек, та чак да дрънка от култура...направо си е ведущ интелигент. Нали?
А когато чета констатации въртящи се около модерната днес лема " Който слуша чалга е тъпо копеле, а който чете Чомски е интелектуалец" и ми става от една страна смешно за това как някои другарки изграждат някакъв си пиадестал на хиперинтелектуалност от сивкави клишета, сядат на него с кръстосани краченца и гледат долу към низините с вирнато носленце, а от друга ми става тъжно, че те формират и мирогледа на много от онези слепци търсещи си едноок водач.
11 Март 2011 20:40
.
11 Март 2011 20:42
един съвет към авторката - статията щеше да звучи по-приемливо ако беше написана в 1 л. ед. ч.
струва ми се малко повърхностна, но засяга важен проблем - космополизма срещу локализма. не съм съгласен за динамиката - мисля, че човек осъзнава еднаквостта на хората по земята единствено след като ги срещне.
но въпросът е дали космополизмът е 'добър' за нас или не при положение, че от древните гърци до сега по Европа идентичността е свързана със своето си място, село, градче, област и само отскоро към националната държава.
11 Март 2011 20:42
Нема ли некоя снимка от тоз милениум?
11 Март 2011 20:42
.
11 Март 2011 20:45
.
11 Март 2011 20:56
Те се вълнуват повече какво мисли Ноам Чомски за събитията в Арабския свят

Е, ако си нямат собствено мнение по въпроса... Установила съм, че рядко хора, живеещи извън дадена страна и неследящи развитието й са в състояние да направят сносни коментари. Човек не познава една държава без да е живял достатъчно дълго там. Показаното по телевизионните канали се родее с чалгата.
11 Март 2011 20:56
Тази ме ядосва!
11 Март 2011 21:04
Другарю Паяк,
вирни си нослето и погледни надолу...(пауза)...видя ли че става, а? Брех мааму стара, не трябва дори и капка абстрактно мислене, чиста физиология.
Чалгата, принципно е, приложна музика, съвременен фолклор, дето има една дума. Както и нейния предшественник народната музика тя третира най-делнични проблеми с езика на аматьора-музикоправец. Просто музика за тресене на цици, аурален фон за запой с течни радости и...толкова...е ако някой търси в нея нещо повече, може и да го намери ( ако е с ниски хоризонти), но пък да бъде заплювана, поругавана и едва ли определяща елитаризма на нечалгослушащите си е направо парвенющина.
Малцина са тези в Северна Америка които се смятат за елитаристи на базата на неслушане на кънтри музика, да речем.
В края на краищата, аз лично не съм от онези които ще надуват чалга от сутрин до мрак и въпреки че съм най-пристрастен към музиката на Дзапа, Елгар, Дебюси, Бородин, Равел, Клептън, Майк Нопфлър и (айде да спра до тук, че ако почна да изреждам любимите си изпълнители трябва да напиша барем 100 страници), то не отричам че има моменти когато на маса ще щракна пръсти на фона на Шабан Байрамович и даже и на някои от по-мелодичните представителки на неофолка (някои от девойките освен силиконови цици имат и доста приятен и школуван глас). Разбира се има и доста шляка, но ако трябва да сме обективни, слушал съм и някои доста добре изпипани образци на музикално творчество ( в края на краищата съм професионалист и с музика си вадя масълцето за филийката и мога да твърдя, че имам познания относно тая пущина, въпреки че когато стане дума за харесване - познанията са без особенно значение. Или харесваш нещо или не! )
Декларации от сорта на:"Аз не понасям чалга" ме дразнят с надкласовите си отсенки които изказващите поставят в тях. Демек...не съм от тях как' Сийке...
11 Март 2011 21:06
.
11 Март 2011 21:14
оле,
А има ли елитарист който слуша "кънтри"?
за да си чалгар трябва да си завършен идиот (или фен на герб),
като едното не предполага другото,
но определено помага.
11 Март 2011 21:16
.
11 Март 2011 21:18
Забравих да добавя: Има голяма разлика между водещ и ведущ интелектуец. Вторият постоянно набива ведуществото си в очите на другите, организира се в гилдии, непременно има цитат от "Дванадесетте стола" или "Храбрият войник Швейк" за всякаква житейска ситуация, пие сингъл малт уиски и презира чалгата, докато водещият си е само водещ и туй то.
11 Март 2011 21:22
Аз досега я зовях дама, вече се чувствувам объркан някак си.
11 Март 2011 21:24
....
11 Март 2011 21:30
другарю Паяк,
всичко е въпрос на "изкривена" реалност набивана в канчетата от ведущите интелектуалци...а вземи, отиди на гугъл и ми намери някакви поетични върхове в народната музика...просто делнични проблеми, възхвала на хайдуци, пиене и либоф...полягване и т.н.т. Мелодичните линии ( особенно на родопските) са шаблонни и се повтарят до безкрай (миналата седмица бях на концерт на Ваня Балканска и честно казано имах чувството че пее същата песен от началото на концерта та чак до края - т.е...почти края...тъй като си излезнах по-рано). Да чуеш една или две родопски песни е доста вълнуващо, но когато след петата не можеш да различиш мелодичната линия на едната от другата...нещо понакуцва.
Ритмиката на много от хората ни е наистина уникална, но тук не дискутираме тях, а песните.
А пък и честно казано много от чалгаджиите пеят автентичен фолклор с изключителна чувственност и майсторство.
11 Март 2011 21:31
"Извадили са се от локвата, но не са извадили локвата от себе си"


Хм, авторке, не така, все пак, не е добре да се хвърля камък в гьол, до който си клекнал, че сигурно калта ще те напръска и омаже и теб !...


Аз съм тук от 20 години (през май стават), и не усещам да съм "кален" ни отвътре, ни отвън. Нито портокали съм брал (нищо лошо няма в това, работа като всяка друга, и доста тежка при това), нито пък медни жици съм крал, слава Богу. Да, трудно бе в началото и сега пак е (криза, и т.н.), но това, че някой е взел (или не) решението да опита да живее на друго място, по негови си причини и мотиви, не значи да бъде оплют и заклеймен, че е локва. Не знам, дали г-жа (г-ца) Кодинова е живяла в чужбина и за колко, но ако "да", би трябвало да бъде по-внимателна в оценикте и квалификациите си.

Изиминалите почти 22 г. след "промяната" показаха/доказаха, че страната ни, дадена от Господ на народа ни, така и не стане нормална (по цивилизованите стандарти, поне в Европа), отнасяща се не като мащеха към населението си, държава. Кой ли не се изреди да я "управлява" (=‌ краде и съсипва) и резултаът е пред очите ни.


Та такива ми ти работи. Имаме материал де се джавкаме цели два дни, ако това е целта на статията, вероятно е постигната.


Редактирано от - Mars Attack на 11/3/2011 г/ 21:35:28

11 Март 2011 21:31
Статията общо взето е хубава. Приличен опит на автора да проникне в дълбините на емигрантската душа, причинени от плитчините на българския му джоб или от ширещата се простащина и шумна чалга. Тук-там има пукнатини по статията, но то къде ли ги няма. Що се отнася до Наум Чомски, той е филолог, който е станал философ с филолого-философски леви идеи. Канцеларията му е ето в тази крива сграда и това вероятно обяснява много неща. Натиснете тук
11 Март 2011 21:33
..Имаме материал де се джавкаме цели два дни, ако това е целта на статията, вероятно е постигната.

Си додем на думата де!
11 Март 2011 21:34
Повечето хора са слушали за Емиграция, Имиграция и Миграция, разни сказки от неудачници, раздувки на пътуващи цигани, чели-недочели из форумни пространства или публикации в жълти таблоиди и съставили мнение по въпроса.
Нямам нищо против авторката, защото това което е написала се вързва и покрива идеално с реалността на животното булгарикус-имигрантикус, което без език, без образование, без акъл и без пукната пара се опитва да завладее дивия запад, за да докаже до колко е бил прав Дядо Алеко Константинов.
И отново с другаря "Дъ Спай", герой на СеСеСеРе за кратко, но с ефект, ще бъдете на върха на ДАЛАВЕРАТА!
11 Март 2011 21:34
Изненадващо повърхностна статия на иначе симпатичната авторка. Казвам го о т позиции на дългогодъшен вътрешен имигрант и повече от десетилетие външен. Булгаков, като описва поемата на Бездомнии за Исус, казва ( по памет), че тя хич не му се била отдала - дали поради пълното непознаване на въпроса, по които пише, или поради липсата на талант, все едно...Та и с тази статия така.
11 Март 2011 21:37
Всъщност авторката и Dinain представители на двете части - Ин-а и Ян-а на измисленото от единствено тях понятие "вътрешен" емигрант. Само че Динка, ти си "външният" израз на понятието (бидейки "навън" 10 години и върнал се), а авторката е "вътрешният" израз (премествайки се едва от Пловдив до София).
Общото между вас е, че вие, както е казал Грациан сте НАД "простолюдието" българско - не понасяте чалга и БГ хайлайф, четете от Чомски нагоре, не ви вълнува НИЩО от БГ действителността, информирате се от чужди източници, Динката даже е нещо като икономически оксиморон - хем не е на държавна софра, хем няма нищо общо с БГ-бизнеса (цитат) и т.н.
Разликата ви е, че ти, Динка, се изказваш от висотата на опитния и помъдрял по някакъв начин емигрант, който се е върнал в БГ-то, а авторката е развила сама себе, вътре в България.
Лошо няма - всеки знае себе си.
Само че аз не въждам НИЩО положително във вътрешното емигриране. За мен то е единствено следстиве на ПРОВАЛЕНА ВЪНШНА емиграция (за теб - фактическа, а за авторката - незапочната). Т.е. - едно голямо "Гроздето е кисело!" Защо ли?
Защото НЯМА вътрешни и външни емигранти!
Има хора, които искат да живеят в България и хора, които НЕ искат.
Ако искат - остават и се интерсуват от проблемите на страната в която живеят! Може да харесват/не харесват Бойко, троегъзи и пр., но знаят за какво иде реч. Може да скачат по площади и ли да вдигат разпенена десница с ракийка - но издават страст, желание за разбиране, за промяна, за развитие. Слушат българска музика - не е задължителкно да е чалга или Владигеров. Четат Чомски, но четат и Елин Пелин.
Ако не искат - отиват в странство. Тихо и кротко - никой не напуска Родината от злоба и тежкарлък. Кой успял - успял, кой не - случва се. Някой късат завинаги с България, други се интересуват къде по-малко и къде повече. Но НИКОЙ емигрант не плюе по собствения си народ или Родина.
Освен ако не е от тази категория, която всички много добре познаваме - тази на вечните недоволници, плювачи и същевременно биейки космати гърди колко са велики.
Те са НЕУСПЕЛИТЕ ВЕЧНИ ЕМГИРАНТИ!
И в България и в чужбина някой им е крив, само те не са. Те винаги се надпреварват да си мерят п@шките, дори никой да не го интересува. Постоянно са сърдити (основано на другите) и недоволни, но знаят, че са непризнати гении.
Срещу точно тези люде няма лек, те са силно разпространени на територията на България и са плъзнали по света - те не се променят, не се учат, не се претопяват, не се приспособяват. И най-важното - те не са от вчера, не са от 45-21-10 и т.н. години. Те са били тук от векове и ще останат векове с манталитета си!
Ето как е описана тяхната душевност преди точно 140 години от безсмъртния Войников:
А в душевно отношение тази криворазбрана цивилизация има други хубости, други следствия: уважението към вероизповедните обряди много пътя е заместено с насмешни подигравки; почестта към старите — с презрение; учтивостта към нежния пол — с безочливост; срамът — с необюздана смелост. Гражданска добродетел, човеколюбие, братска любов, състрадание, социална привързаност: сички тия са избърсани из речника на мнимо образования. Криворазбраната свобода на съвестта е изгонила из главата му сяко вероизповедно и морално назидание, а софистическите мъдрования, кривовтълпените убеждения и съзетото твърдоглавие така са укоравили сърцето му, дето не може са откри ни най-малка нежна чувствителност. От това и в него ни най-малка черта от ония благородни чувства, които въздигат душата до истинското образование. Да, мнимоцивилизованият е нещо повече от простотата: той сичко умее, сичко знае; той ти говори за човеколюбие, за гражданска добродетел, за братска любов, за съгласие, за единство, но без да ги сеща той сам, без да ги има на сърцето си и без да ги върши. Сичко, що е вън от неговия собствен интерес, говори го само и само, за да препоръча себе си, че умее да разсъждава, да дава мнения, съвети, че знае, че е учен, образован.

Поне нека не се изкарваме първооткриватели дори на ниските си страсти и пориви, а нека се погледнем острани. Понякога е полезно...
11 Март 2011 21:38
Наследници на българския фолклор саМаестро Дико Илиев и Мистерията на българските гласове...


Boatswain Spyder,
Маестро Дико Илиев не е наследник на българския фолклор, а самобитен творец и създател на такъв. Даже може да се каже (в малко каламбурен стил) , че той от тогавашната градска ""чалга" създаде фолклор, докато сегашните "музиканти" превърнаха най-напред комшийския (главно сръбския), а сетне и нашия фолклор в чалга.
11 Март 2011 21:39
Begemot, не е точно така. Все пак се усеща, че е чела доста, разговаряла е с много хора и си е извадила заключения, но НИКОГА не е била за дълго в чужбина и ако е била, е била САМО в средите на учащите се и никога сред реалните имигранти.
Имам смелостта да го твърдя, като обиколител на земната квадратна повърхност и мога да продължа, но... АВТОРИ НЕ СЕ ОБСЪЖДАТ, а само публикации.
11 Март 2011 21:40
човек се ражда с някакъв език, запечатва съзнание.с него, иска или не иска, то не го пита, умира(има световни книги по психология).по тая наклон, по който се търкаля човечеството, няма да е на добър край:все по-малко човеци, все повече самоходни цървули.(германците всяка година на стада се изнасят по нови пасища. психиатриите им са пълни с депресирани и опиянчени глобализирани човешки сенки).днес един мой пациент, познат , говореше пред мен по хендито с майка си:нашите л3екари забягнаха по норвегия, местата им заеха българи, унгарци, румънци ; ебати, вика, буламача, и ми смига.статията е буламач на забавачничка(невъзпитано казано, но по-добре така, отколкото лицемерно затрайяно мнение).примери тъпи колкото щеш; приех пенсионер, очен лекар:синът му и неговата с децата, и 2-та лекари в шотландия:много добри заплати, казва германеца за децата си, но все плачат, че не им уйдисва чужбината.има един филм на един бг:дърво без корени:нека да не спорим с човешката природа.видяхме какво се случи в япония.човек ходи, ходи, па идва ден и си сяда на задника(може и далеч от родината:сваля маската и той си знае насаме какво му пари отзад)
11 Март 2011 21:40
.
11 Март 2011 21:42
Спайки, стопли ли се вече?!
Да не стане като с врабчето, ей..
11 Март 2011 21:46
Освен това някой да ме светне, като съм УСАняшки гражданин с англиiски, френски и български паспорт, като пристигам на територията на Европейския Съюз, като какъв се явявам, като европейски дезертирал емигрант, като български из-селник или като УСАняшки при-селник.
Голем зор са тия паспорти, другари.
11 Март 2011 21:49
Спайки, стопли ли се вече?!
Да не стане като с врабчето, ей..

Казах, че обичам дългите отсъствия и кратките, но качествени присъствия.
11 Март 2011 21:50
Поздравявам Грациан, Boatswain Spyder и всички от форума с тази прекрасна песен! Натиснете тук

Редактирано от - myrmorko на 11/3/2011 г/ 21:55:02

11 Март 2011 21:53
Прочетох 1/4 от статията и спрях. Тази дама не е и помирисвала какво е това емиграция. В коментарите - буламач. Единствено май беше Капитан Немо, който каза истината: "Има гурбетчии, има и емигранти, друго няма". Между двата вида има само едно общо: че живеят вън от БГ (гурбетчиите временно, емигрантите - постоянно). Всичко друго им е различно.
А за "вътрешните емигранти" - то си е направо за смях. Това са само лузъри, които са чужди и в БГ, и извън нея, пък и са некадърни и не могат да емигрират, и са пълни с комплекс за величие, сравнявайки се с "пейзаните" в БГ. Всъщност са нищо.
Няма повече да пиша под тази слаба статия.
11 Март 2011 21:56
Правилно решение.
Арпаджика тука не върви!
11 Март 2011 22:02
Круела, и мен ме вълнува кво мисли Чомски за арабския свят, но не заради арабския свят (аз си имам мнение), а заради Чомски...

Виж, не съм се замисляла по този въпрос.
Бе ти си бил самата Майка Тереза да се вълнуваш от такива работи...
11 Март 2011 22:02
Никакво съмнение! Вървят ония с големите и грапави езици с брадавици.
11 Март 2011 22:07
В статията има добри литературно изразни проблясъци с журналистически подправки, на места дори е интересна в компилацията на реални и виртуални емигранти. Някои ще се огледат в нея, други ще видят измислени образи, но такъв е животът, а в него човекът е най-разнообразният уникум.
Не ми харесва завършека на материала - обобщението, че за всичко пак управлението е виновно. Навремето започвахме с "както каза др. Т.Живков" и завършвахме с "както каза др. Т. Живков". Това, че се критикува управлението е добре, даже много добре, но господа журналисти дайте алтернатива на управление. Аз такава в момента и в близка политическа переспектива не виждам. Станишев, цар, Доган и Гоце - това са хората които реално могат да посегнат и посягат към управлението - било директно, било като кукловоди. Останалите "претенденти" са лаещи помияри след кервана. На това аз му казвам да си е.бем алтернативата.
11 Март 2011 22:10
Емигрирала от Пловдив в София и няма как да знае, че ако си цървул в България, ще си цървул и навсякъде по света.
11 Март 2011 22:11
Моят баджанак живее в Америка и не можеш да го докараш в България по друг начин освен вързан със синджир. Идеален вътрешно-външен еми-ими-грант. Не ща, вика, да си идвам, тука ми е по-харно. Седи си там, бичи си чалгата и си пие грозданката. По едно време аз му я пращах от България, но после там се оказа, че били пуснали по магазините по-хубава от нашенската, която не била менте, ами била чиста работа. На същата цена. Аз, вика той, съм гражданин на света. И си седи само в УСА-то. Не мърда от там. Аз му ходя на гости и заедно си пиеме от неговата грозданка и си слушаме чалга. Грациан е прав. Има чалга и чалга. Едната е народно твочество - за душата, а другата е високодецибелен шум. Има ги и там такива, които бърчат нос на чалгата. Чалга ли, не щат да слушат. Ентелектуални ентелегенти. На такива аз им викам: Кога станА коминочистач, кога ти почерне гъзо.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД