:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,808
Активни 449
Страници 8,651
За един ден 1,302,066

Испанците овладяват скъпотията с икономии, ние - със заклинания

Или как две държави от ЕС дават различен отпор на ценовия шок: едната - с ясен план с изчисления, другата - с недообмислени изцепки на отделни министри
Снимка: БГНЕС
За съжаление на земеделския министър Мирослав Найденов цени с наблюдение не се озаптяват. Но това не му пречи периодично да разхожда журналистите из магазини и пазари.
Вече знаем какъв е българският отпор на растящите цени. Правителството силно се разтревожи за храните и затова е на път да повтори злощастния опит на тройната коалиция - ще прави орган за наблюдаване на цените. Така аграрният министър на ГЕРБ, автор на идеята, се превръща в алтер его на Румен Овчаров и Петър Димитров - отговарящи за икономиката в кабинета "Станишев". И те съзерцаваха цените и се заканваха на неперсонифицирани спекуланти. От което нищо добро и полезно не произлезе. Напротив, когато на сайта на икономическото министерство започнаха да публикуват "най-високи и най-ниски цени" на различни стоки, търговците, които продаваха най-евтино, бързо настигаха колегите си.

Днешните министри също възнамеряват да свалят цените на храните, като ги "качват" на някакъв нов сайт. За цените на петрола и на горивата, макар че те са не по-малко тревожни, правителството нищо не казва - дали защото е наясно, че срещу ръжен и срещу пазарни сили не се рита, дали защото се притеснява да не подразни спонсори. Един министър - транспортният, се престраши да покаже позиция по темата - и предложи Комисията за защита на конкуренцията да провери има ли картел при горивата.

Всъщност КЗК би трябвало да провери два вида съмнения - има ли наговаряне между бензиностанциите и злоупотребява ли единствената у нас петролна рафинерия с господстващото си положение. Впрочем КЗК неотдавна се произнесе - според нея



на петролния фронт нищо нередно няма



И според икономическия министър Трайчо Трайков е точно така - той е убеден, че няма изкривяване на пазара на горива, нито аномалии. Може и да е вярно - нима някой пречи да се внася евтин бензин и дизел от Румъния или Турция, Македония или Гърция?

Как реагират на инфлационната заплаха в другите страни от ЕС - например в Испания? Там и през ум не им минава да си играят на държава и спекуланти. Правителството в Мадрид обяви план с 20 мерки за икономия на енергия заради поскъпването на петрола в резултат на размириците в Арабския свят. Авторите на екшън плана са изчислили, че при съвестното му прилагане страната може да си спести употребата на 28.6 милиона барела нефт, което прави 2.3 милиарда евро при сегашната цена.

Как испанците смятат да постигнат такова чудо? Една от мерките предвижда икономично ... шофиране. Допустимата скорост по магистралите ще бъде намалена от 120 на 110 км/час - на първо време за 4 месеца, докато стане ясно накъде отиват цените на петрола. Освен това се предвижда порцията на биосъставките в дизела и бензина да бъде увеличена от 5.8 на 7%. Правителството дори смята да насърчи със субсидии употребата на гуми за по-икономично каране.

Друга точка от плана за нефтени икономии предвижда пренасочване на испанците от автобусите към влаковете и ел. транспорта. Цените на билетите за железниците в предградията и на кратки разстояния ще бъдат намалени, а общественият транспорт ще получи допълнителна държавна субсидия от 262 милиона евро. За обществено осветление навсякъде ще бъдат въведени енергоспестяващи крушки.

Планът, финансиран отчасти от електрическите компании, които ще внесат 1.5 млрд. евро, е в отговор на "голямата енергийна зависимост" на Испания, която внася 75% от потребяваната енергия. Мадрид се опасява, че нефтената инфлационна вълна може да попречи на и бездруго вялото възстановяване на испанската икономика след две години рецесия и стагнация.

Планът на испанците от пръв поглед има и дефекти -



товари бизнеса с плащания и залага държавни субсидии



Но очевидно има консенсус по мерките, а и по-добре е да има ясни действия вместо бърборене, обещания и безадресни закани, така типични за българската действителност. Иберийският модел може да изглежда наивен, но е план. Испания освен това залага на интелигентния подход - от всеки малко усилие, което дава голям ефект в национален мащаб. И всичко е подкрепено с изчисления - и за необходимите ресурси, и за ефекта.

Министър Найденов много хвали испанския опит с цените на храните. Там имало звено за мониторинг, научил министърът, който миналия уикенд бе в Мадрид. Да не би в България да няма? У нас с това се занимава Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Комисията за защита на конкуренцията също има ясно изразено отношение към цените - бди да няма наговаряния, дъмпинг, картели и понякога открива нарушения и налага глоби, както се случи със заводите за олио. И НСИ следи цените. Оглавяваното от Найденов министерство най-редовно се захранва с числа от своята ведомствена фирма САПИ - Система за агропазарна информация. САПИ не само следи какво се случва с цените на котлетите, киселото мляко, чушките и кашкавала, но и прави всякакви обобщения и анализи.

Ако всичките тези бази данни и звена не могат да просветят министър Найденов,



и Господ не може да го извади от неведението



И включването на пенсионерите в наблюдаването на цените по пазарите, каквато е най-новата идея, няма да помогне. А колкото до анализите и препоръките - вероятно Найденов не ги е поискал, затова не ги е получил. Това обаче не може да е причина да се прави пореден държавен орган. Поне да бе попитал колегата си Трайков има ли нужда от още един комитет, наблюдаващ цените, и може ли да се говори за спекула и за "отклонения" в икономика, в която "норми на печалба" и "регулация" се прилагат само там, където има мопоноли.

Има ли ясен план нашето правителство за борба с инфлацията. Не, то си играе на хрумвания, проби и грешки - при това не само по ценови, а по всякакви въпроси. Вчера измисли БОРКОР, днес - ЦЕНОБОР. И така до изборите.
47
3742
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
11 Март 2011 20:03
Протестирам, мила Юлиана! Кои са тези "ние"?
Лично аз си преоборудвах колиците с метанови уредби още преди три години. Днес съм заредил по цена 1.28 за килограм, това прави около 88 стотинки за литър течно гориво. Така че категорично възразявам да ме причисляваш към безделниците, дето знаят само да заклинат властта или арменския поп
11 Март 2011 20:32
А идеята на Миро Найденов за привличане на пенсионерите е гениална. Казвам го напълно сериозно. Тези хора познават материята, заинтересовани са, т.е. "мотивирани", за да не отстъпвам от наложилата се мода да разваляме езика си и отново им се дава възможност да са полезни за обществото. При това луксозна възможност - национална и официална трибуна! Поговорих по темата с родителското тяло и ви уверявам, че са във възторг.
11 Март 2011 20:44
Нещо не ми стана ясно. Афторката предлага да намалим цените на превоз на БДЖ ли? Какво ще произлезе от това, след като те и в момента са доста по-ниски от автобусните билети? Или пък да ограничим скоростта по родната магистрала от 130 на 110 км/ч? Че то и сега не се спазва, за каква икономия говорим? Освен да се увеличат приходите от рушвети на КАТ, щото нали и камери си нямаме, да не ни се нарушават гражданските права. Или пък енергоспестяващи крушки... Да, бе, да! Ще дава умния българин по седем - дванадесет лева за брой крушка, произведена от чуждестранен завод, след което да чака пет години да му се изплати инвестицията. Айде, холан!
11 Март 2011 20:55



Испанците овладяват скъпотията с икономии, ние - със заклинания



Е, не е чак така - Димитър Попов навремето овладя инфлацията с една фраза: "За бога, братя, не купувайте..."
11 Март 2011 21:04
alin,
авторката нищо подобно не предлага, каквото ти твърдиш. Тя просто ни разказва какво правят правителството на Испания, пък и "простия испанец".

На мен от статията друго не ми става ясно. И по-евтините ЖП билети, и субсидирането на гумите, и ред други мерки са си чиста държавна помощ. Това не противоречи ли на Правилата на ЕС за свободния пазар и дали не би трябвало да бъде санкционирано?
11 Март 2011 21:19
Или пък енергоспестяващи крушки... Да, бе, да! Ще дава умния българин по седем - дванадесет лева за брой крушка... след което да чака пет години да му се изплати инвестицията

Случайно знам... "моите си" крушки са тригодишни, но наскоро подарявах нощна лампа, та затова случайно... че бяла крушка 11 вата се продава за 4.60. Заменя 70-ватова "отоплителна". Икономията, при 1000 часа годишно използване и 11 стотинки за киловатчас нощен ток, е кръгло 6 лева годишно. Изплаща се за девет месеца, а икономията ти за пет години е трийсет лева. Това е от една нощна лампа, пък ти както искаш
11 Март 2011 21:20
Мърморко, испанското правителство служи на испанския народ, а не на ЕС. Така, че е съвсем нормално да защитава интересите на народа, който го е избрал. А нашите служат на ... друг народ, даже не и на ЕС! Всъщност, не и на друг народ, ами на друго правителство или и аз не знам на кого! Майната им!

Редактирано от - duzov на 11/3/2011 г/ 21:22:16

11 Март 2011 21:20
На снимката е увековечен един прекрасен миг : гениален министър , баламосващ млади патки, че ще реши от раз световни проблеми. Да обърнем особено внимание на излъчващият изключителен интелект лицеизраз на гения.
11 Март 2011 21:28
Сияйни Дейлайт, моля да ми изчислите, уважаеми, за колко време ще ми се изплати направената инвестиция, ако от закупени 8 /осем/ енергоспестяващи лампи със средна мощност от 15 кв на стойност около 50 лв ми изгоряха за по малко от 6 месеца 3 /три/ бр. ?
11 Март 2011 21:35
И по-евтините ЖП билети, и субсидирането на гумите, и ред други мерки са си чиста държавна помощ. Това не противоречи ли на Правилата на ЕС

Правилата на ЕС не преследват всяка, а непозволената държавна помощ. Иначе не бихме взели и евро по СКФондове. Не ми се рови за позовавания, но в случая с гумите помощта би била непозволена, ако не субсидират всички гуми, а само тези на сеатите
11 Март 2011 21:39
А гумите зимни ли ще бъдат или летни ?
11 Март 2011 21:59
Born,
ЕС-крушки си имат някои чалъми Натиснете тук. Освен това, при осем крушки за 50 лева следва да си ги взел с поне двугодишна гаранция. Цените при минималната едногодишна са по 3-4 лева Натиснете тук. Ти не гледай тази от 4.60 в примерчето ми; както споменах, тя е за нощна лампа, а крушките с по-малък цокъл са по-скъпи. На втория сайт имаш и калкулатор
11 Март 2011 22:16
Покорно благодаря за информацията, уважаеми Дейлайт. Явно трябва да сии купя калкулатор. Дано да не изгори и той.
11 Март 2011 22:31
Въпросът за изгарянето на енергоспестяващите крушки ми е много близък, защото чрез него преди доста години научих жена ми да гледа какво купува, кой е производителят, в кой от заводите му е произведено и т.н. След първоначалното купуване на новото чудо "енергоспестяваща крушка" преди десетина години в един момент жената донесе от супермаркета купени "много евтино" български крушки от "Светлина" - Сливен. Като изгоряха след 2-3 години употреба първоначалните, сложихме българските - най-дълготрайната изкара около 3 седмици. Дълбокото учудване на жена ми "ама нали са все енергоспестяващи крушки" беше повод да и обясня разликата между "Светлина", "Осрам" и "Филипс" и "Сименс". Сега вече знае да не купува "куче марка", а също така, че и средното качество на средна цена (Осрам) всъщност е по-скъпо от високо качество на висока цена.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
11 Март 2011 22:32
Енергоспестяващите лампи си имат мястото, но не е толкова голямо при битово потребление. Честото включване и изключване им вижда сметката бързо, даже и на тези дето ги пускаха с 5-годишна гаранция. Освен другото не могат да се използват с реостатни ключове. Ако има такава лампа, човек придобива навик да не я гаси за да не се троши електрониката и икономията не е точно както при рекламните калкулатори. Който е луд да си сложи такива лампи в дневна, трябва да си подготви нещата и за развалено зрение след време. А 70 вата крушка с нажежаема жичка се компенсира с две енергоспестяващи по 11 вата. Икономията на необходима енергия не е лесна работа. Спестяването на разхищенията е съвсем друг въпрос. А това дето се твърди че го правят испанците е пушилка. Ако публикуват колко е реалната икономия която са реализирали (с отчитане на намаление на продажби и потребление поради високи цени) ще си взема думите обратно. Дотогава - смях.
11 Март 2011 22:36
Сега вече знае да не купува "куче марка", а също така, че и средното качество на средна цена (Осрам) всъщност е по-скъпо от високо качество на висока цена.
_______________________

абе и осрама бая въздух гълтат напоследък - средно изкарват 2-3 години- то колкото една китайска крушка.

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
11 Март 2011 22:41
Born, крушките са решен въпрос, по тях няма и какво да се пише, освен малко "полезни съвети за всеки дом и за всеки ден". Има други неща, за което правителството наистина заслужава критика, например централното топлоснабдяване. Повече от десет години вече в България не може да се намери власт, която да застави топлофикациите да измерват енергията при крайните потребители. Въпросът е пределно ясен, мери се тока, мери се газа, мери се водата, а топлото - не и не. Уточнявам, че под "критика" разбирам съдебна практика - дела, дела и пак дела! Другото е бошлаф... тази вечер гледах как в "Панорама" се измъчват за енергетиката Красимир Каракачанов и Илиян Василев. Жал да ти стане...
11 Март 2011 22:57
Сияйна светлина, вече е доказана вредността на енергоспестяващите крушки, а напоследък из целия ЕС има оплаквания и че предизвикват пожари. И вси ми се струва, че не ще да са баш крушките, които съставляват основния ни енергиен проблем.
11 Март 2011 23:10
Когато в едно общество се възпитава масова консуматорска прослойка е невъзможно да я възпиташ в дух на икономии.
11 Март 2011 23:16
Нормалните хора свалят жени. Прогресивните хора свалят правителства. Интернетните пухльовци свалят крушки.
12 Март 2011 00:36
.
12 Март 2011 00:38
Големият въпрос е в коя кофа ще съберем "икономисаната" енергия от осветлението на тоалетната, там най-често забравяме да я изгасим ламБата.
Младите "зелени" енергетици не помнят времето, когато местехме града и един много напреддничав журналист на живо от НЕК предаваше по БНТ как като изгасим една крушка и ... о'господи потрбелението падаше с такава скорост с каквато днес растат цените.
Днес измамата е много по-фина. Баламурниците, които вярват в "икономията" на енергия са принудени да предплатят своето безумие, и когато грмне по-рано "икономичната" крушка предплащат повторно своето "позеленяване".
Енергията е полезна само, когато се използва!
ЕлектроЕнергията за бита е нищожен % от общата консумация!
Зелените да готвят на газ!
12 Март 2011 00:51
За Испания-по-некадърност това правителство на цоциалистите може да се мери само с Боковото.
Правителството дори смята да насърчи със субсидии употребата на гуми за по-икономично каране.

Щеше да дават 20евро на гума при подмяната им с гуми клас"А", които пестят 5%от разхода на гориво....обаче се оказа, че такива гуми още не се произвеждат
А за 110 по магистралите, ами ако някоя/и тъпа патка/паток кара с 110 на 5 предавка какво пести, а тези коли които разполагат с 7 степенни предавки?
И колко коли движат по магистралите и колко стоят с часове по задръстванията в Мадрид или Барселона?
Следващите избори ще са фатални за PSOE!
12 Март 2011 00:52
И какво. След Ирландия се преместихме на Испания.
Дъл няма да е за кратко.

Испания внасяла три четвърти от енергията.
Май и ние натам сме се запътили.
ПО европейски
12 Март 2011 01:52
Абплепсия-Сияйна зора се казва-това по Джек Лондон!
12 Март 2011 01:57
Всъщност мерките на испанците са, че ограничиха приходящите чужденци!Бая българи се завърнаха от там!
12 Март 2011 02:06
Зелените да готвят на газ!


Единственият газ който е сравнително екологичен, ако се изгори /инак е парников/ е метанът който сами са произвели! За съжаление, преди това трябва да са се нахранили...
12 Март 2011 07:43
Тупакманго, така са го превели у нас, а всъщност означава буквално "да гориш свещи денем", т. е. да се хабиш нахалос.
12 Март 2011 08:02
Което е и същността на всякакви подобни комични мерки за излизане от кризата - хабене нахалост и шаманстване.
12 Март 2011 08:23
Тупакманго, така са го превели у нас, а всъщност означава буквално "да гориш свещи денем", т. е. да се хабиш нахалос.

Да бе. Буквално означава "да риташ заспали задници"
"Somebody opened the outer door. A vague gray light filtered in. "Burning daylight, burning daylight, " some one called warningly"
"Малко хора познаваха Елам Харниш под друго име освен Бърнинг Дейлайт, името, което му бе дадено отдавна, в дните на първите заселници, заради навика му сутрин да измъква приятелите си изпод одеялата с натякването, че зората вече сияе." Натиснете тук
12 Март 2011 08:27
мърморенето е български патент отдавна! така било там, така било сам! няма да сравнявам като как се борят с кризата в държава, в която живея в момента, щото кризата като такава не се усеща изобщо- просто е много богата държава, само ще кажа, че по население Испания е в пъти повече от България, така че и една крушка да гасят-все ще е икономия, повече от България! неудачен е примера и защото производството в Испания и износът са в пъти повече от българският! оставям настрана, че имат най-високата безработица в ЕС към момента, но с темповете, с които хората в България остават без работа, като нищо ще ги надминем до два месеца! а простотиите Дянкови, че средната класа в света искала да яде повече и затова растяли цените на храната е виц, достоен за Гинес и световният икономически форум на лудите!!
12 Март 2011 08:35
Поради което и преводът на руски например на това заглавие е доста по-адекватен - "Время не ждет".
12 Март 2011 09:03
Впрочем дискусията тук не е за лошите и (вси по-) безпомощни преводи на български. Просто отговарям на колегата. А обстоятелството, че авторът е успял да обиграе и изходното значение на фразеологизма, е само в полза на автора и в ущърб на преводача. Прощавайте за неправилно изписаната дума нахалост (случайно е сатнало) в цитирания мой постинг.
12 Март 2011 09:36
Мирослав Найденов май ще се окаже по-вреден и от Цецко Цветанов...
12 Март 2011 09:38
Впрочем дискусията тук не е за лошите и (все по-) безпомощни преводи на български.

Аблепсия, за да не влизаме в "офтопик", ще отбележа само, че най-безпомощният превод е всъщност първият от 1910 - "Изгаряща дневна светлина". Не изгряваща, засияла или "пукнала се" зора, а изгаряща. При това не в смисъла, който те е подвел(а), а с подчертания привкус на наивната предвоенна романтика и мелодрама.
"Сияйна зора" от 1962 е по-смислен превод, отразяващ личните качества на Елам Харниш. Прав(а) си, че руският превод "Время не ждет" е идиоматичен и най-точен. Не ми дължиш извинение, но ти благодаря.
12 Март 2011 09:45
Нищо не ме е подвело - озаглавяването е клон от филологията, а преводът на заглавия е клон от науката "Теория на превода". В течение съм на неправилния превод на това заглавие на български доста отдавна и се опитах да обясня на колегата (а не на Вас) за какво става дума. Впрочем - раздухте цял проблем от това, че никът обикновено не би следвало да подлежи на превод, а да се транслитерира. Но не ми се изпъстря българската реч с латиница.
12 Март 2011 10:01
А аз пак ще кажа, че Миро Найденов кефи. Работил съм с нещатни търговски агенти от всички възрасти и наистина пенсионерите са невероятни, най-паче пенсионираните учителки. Тигри! След тях остава само изгорена земя
12 Март 2011 10:37
Надах се , че Миро Хнайденов ще тури мерки към възстановяване селското производство на Булгаристан . Тц ...
12 Март 2011 10:52
Born , па си до некъде на кяр, все още имаш 5 бр. да наваксват. На комшията от един токов удър му отидоа зян сите. Сега се е запасил с кашон "отоплителки" и неке и да чуе за "спестителките"
12 Март 2011 11:58
Миналата седмица ме спря прелеза на Божурище, на линията за Банкя.
Накрая мина "електричката", която в същност беше ... нова дизелова мотриса. С комин!
---
Според мен е престъпление да пуснеш дизел мотриса по електрифицирана линия, ама неведоми са пътищата на корупцията и БДЖ.
12 Март 2011 13:07
Манрико би трябвало да гледа малко по-дълбоко на нещата, ако иска да го приемаме сериозно. За негово сведение, освен име на производител и гаранционен срок, има още доста неща, които трябва да се научат за тази т.нар. енергоспестяваща технология. Основното, което му препоръчвам, е да разгледа цикъла от производството до изхвърлянето им, а не само от влизането до излизането от спалнята му.
12 Март 2011 13:17
Рогатия,
питаш там някого по лични проблеми...Ами има - да не би глупостта да ходи само по межете /по документи/!
Миро Мършата знае да пести - утре ще извади от нечии запаси и 50-годишна мръвка...
-----------
Блогът на Генек

12 Март 2011 13:27
Що не му ЕМ на ЕС?? Да си стегнем задниците, да пратим любимите ни и несменяеми полютици на три букви, да открием измежду нас си кадърни, родолюбиви и смеещи да се дръпнат на нео -либерал- колонизаторите, ЛИЧНОСТИ, които да посочат пред нас една, нека да не е съвсем близка, но такава цел, че пред нея всичко друго да ни се стори нищожно и маловажно и тогава ще се види какво може Българинът.Както през 1912-13 г.студенти и емигранти в Европа са се връщали да се бият доброволци в Балконската война, така и в такъв възможен сценарий пак ще закипи народната енергия и нещата ще си дойдат по местата.Не зная как е за вас, но на мен още от 98г.ми светна, че западния модел не е за нас.Не защото е лош, а защото ние сме по-различни/все още/от тях.И като народопсихология и като имащи друг морал и ценности.В Западна Европа почти всички държави са бивши колонизатори.Помислете сами какво формира тяхния мироглед и ценности.

12 Март 2011 21:01
Икономисвайте от презервативи! След употреба ги измийте в топла водичка и ги накиснете в лимонов сок. Гаранция 100%! Публикувайте в пресата! Нека испанците си вземат поука!
12 Март 2011 21:09
Манрико би трябвало да гледа малко по-дълбоко на нещата, ако иска да го приемаме сериозно.
Много пъти съм казвал, явно си го пропуснала - тук само се забавлявам и изобщо не държа някой да ме приема сериозно - за това си има други, сериозни места.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
13 Март 2011 13:28
Икономиите си остават за бедните, колкото по- икономисват толкова по-бедни стават. Това е философия и на десните икономисти, които карат бедните да икономисват, за да остане за богатите Инак статията не е четох. Вдъхнових се от заглавието и написах това, което написах.
13 Март 2011 17:01
Ричард Ран препоръчал, ако българин открие нефт, газ или злато в задния си двор, да има права върху находището - така всеки по единично щял да се спасява от високите цени на горивата и енергията!!?+
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД