:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,067
Активни 751
Страници 29,632
За един ден 1,302,066
ПОЗИЦИЯ

Време е за свят без богове

Европейското общество все още е доминирано от необмислени религиозни виждания. Ислямът, християнството и юдаизмът имат повече общи неща, отколкото разделителни линии
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Израелски ученици наблюдават историческия център на Ерусалим, където се намира тяхната светиня Стената на плача и мюсюлманската джамия "Ал Акса" със златния купол, както и свещеният за християните Божи гроб.
Дали ислямът е част от Германия или не? Този провокативен въпрос периодически поражда ожесточени дискусии, в които политиците дават противоположни отговори. Истинската трагедия на примитивното разграничаване от исляма в Германия се корени в две исторически илюзии. Така както не съществува един-единствен вид ислям, няма и едно християнство, смята Филип Блом от в. "Франкфуртер рундшау". Религиите, за разлика от футбола например, не разполагат с общ правилник, нито пък със съдии, които да казват кое е правилно и кое не. Затова пък има множество различаващи се традиции и направления.

Съмнително е и позоваването на "юдейско-християнските ценности", които често се цитират, за да предизвикат прилив на човеколюбие и етническа универсалност, макар че светите книги и на двете религии в миналото са били оправдание за най-жестоки престъпления, етнически чистки и многократни убийства, пред които някои екстремисти-ислямисти биха изглеждали невинни като момчешки хор. При това се пропуска, че стойностите на нашето днешно общество не са нито християнски, нито еврейски, камо ли пък изобщо религиозни. Това са стойностите, които сме възприели от времената на Просвещението. Да се дебатира дали ислямът, юдаизмът, футболът или каквото и да е друго са част от днешна Германия или която и да е друга европейска страна, означава да се откажем от целта за договаряне на общовалидни стойности, които да остават стабилни и непоклатими дори във времена на кризи. Единственият начин да се постигне това е, като не се дава превес на определени религиозни мнения в обществения дебат над други, а тази позиция е формулирана още преди 250 години от просветители като Дидро.

Принципите на това Просвещение се доказаха като сериозни обществени устои в продължение на два века, защото създават пространство за съвместни духовни усилия и интелектуални възможности, встрани от религиозните догми и теологичните рефлекси. Нашето културно и обществено настояще все още се доминира от необмислени религиозни виждания. След 1989 г. и краха на големите (и доста религиозни) идеологии, европейското преситено общество рискува да загърби принципите на Просвещението поради своя мързелив начин на мислене. Много водещи европейци доволно се отпускат в меките кресла на религиозните инстинкти, без да схващат върху какво всъщност седят. А едно общество, което наистина е в състояние да интегрира, не се нуждае от нищо друго така спешно, както от светски консенсус, встрани от всякакви религиозни претенции и теологични догми.

Ислямът не е религия на насилието - меч се размахва и в Библията. Но ислямът има проблем в разграничаването на пастир и пълководец, твърди австрийският професор Волфганг Палавер в интервю за в. "Ди Цайт". "Ужасяващи са тези настроения срещу мюсюлманите. Не бих ги сравнил с антисемитизма на националсоциалистите, но днес вече по-добре разбирам как може да се надигне колективна враждебност срещу едно малцинство. В Австрия настроенията срещу мюсюлманите граничат с насъскване. Щом носи забрадка - значи е терористка", казва австрийският преподавател по систематична теология. Той продължава: "Достатъчно е да погледнем германския национален отбор по футбол или да се поразходим из големите градове - и веднага ще установим, че ислямът наистина вече е част от всекидневието ни. Но има още нещо - ислямът е оказал много важно историческо влияние върху европейската култура. Класиците на гръцката философия например са достигнали до нас през арабските си преводи."



Коранът като Библията



Професор Палавер не е съгласен с твърдението, че ислямът не произлиза от общите корени на юдаизма и християнството, а всъщност е архаична религия. Ученият припомня, че както двете други монотеистични религии, така и ислямът също обявява живота за свещен и отхвърля човешките жертвоприношения. "Ислямът е на страната на жертвата и това показва, че е скъсал с архаичните религии", казва професорът. Той припомня, че митовете на архаичните религии са от гледна точка на преследвачите, на силните, които - за да разрешат определени обществени конфликти - винаги си намират изкупителна жертва и убиват невинни хора. Ислямът обаче, точно както Библията, избира гледната точка на жертвата, на Авел. "Да, при исляма отсъства драмата на Христовото разпятие. В исляма доминира тенденцията към колкото е възможно по-малко драматизъм, той изглажда всички ръбове и води всяка история към щастлив край. В исляма не е възможно Божият син да умре. Там акцентът винаги е върху позитивното, няма го драматизма на Стария и Новия завет. Това обаче не означава, че ислямът е лишен от мирния потенциал на християнството", смята професорът.



Меч се размахва и в Стария, и в Новия завет



В Корана има един често цитиран пасаж, според който след изтичане на свещените месеци мюсюлманите трябва да убиват неверниците, където ги открият. Цитат, на който се позоваваха и атентаторите от 11 септември 2001 г. Професор Палавер припомня обаче, че според продължението на този цитат, неверниците ще бъдат пощадени, ако повярват в истинския бог, ако отправят към него молитва и дадат своята лепта. Освен това в Библията също има пасаж, който може да се тълкува като призив към насилие. В Евангелието от Матея (Матей 10:34) се казва: "Да не мислите, че дойдох да донеса мир на земята; не дойдох да донеса мир, а меч." Австрийският учен го коментира така: "Във всичките три монотеистични религии се появява този меч. Припомнете си освен това как го използва протестантската военна теология в Германия през Първата световна война. Почти всички пастори подбуждаха младите хора да се записват в армията. Припомнете си и за библейските текстове, с чиято помощ християните защитаваха апартейда в Южна Африка", припомня Палавер. Той категорично твърди, че както при евреите и при християните, така и ислямът също разпознава насилието като централен източник на обществени конфликти. Според него това е много задълбочен антропологичен възглед, който е залегнал в основата на исляма. Ислямът също проповядва прошка и милост, благотворителност и отказ от жертвоприношения. Една от ключовите сури призовава на злото да се отвръща не със зло, а с добро.



Но Мохамед е бил воин



и е завладял Мека не с миролюбиви песнопения, нали така?

На това възражение австрийският професор отговаря: "След една семейна драма Мохамед е прокуден в Медина, подир което се завръща и превзема Мека. Но той не мъсти, а дава амнистия на повечето свои врагове, макар че по онова време най-нормалното нещо е да поробиш победения противник", разказва Палавер. "Мохамед унищожава кумирите (или иконите) в Кааба, но запазва изображението на Мария с Исус. Освен това в 19-та сура на Корана Исус изрично е похвален заради своето ненасилие. Самият Мохамед никого не принуждава да изменя на вярата си. В Корана се казва, че който стори неправда на юдеин или християнин, ще бъде наказан от Мохамед в деня на Страшния съд", допълва той. Въпреки това обаче Мохамед е отговорен примерно за клането над евреите през 627 година. Проф. Палавер коментира този факт така: "Вярно, тогава битката сменя характера си. Отбранителната борба на мюсюлманите срещу врага се превръща в насилие. Това е повратната точка в историята на исляма, спор няма. Ако го формулираме в християнска терминология, тогава Мохамед е бил едновременно Христос и Константин. Или Христос и Наполеон." Дали ислямът е по-склонен към насилие поради това, че Мохамед е бил едновременно религиозен и политически лидер? Според Палавер този факт наистина затруднява мюсюлманите да поставят в центъра на своята вяра такива ценности като ненасилието, обичта към врага и прошката. Може би обаче тъкмо като пълководец Мохамед носи отговорност за понятието "Свещена война"? "Не, в ранния ислям то не играе роля. Думата "джихад" означава духовно усилие и първоначално няма нищо общо с войната. Така нареченият "Велик джихад" е борбата срещу Богу неугодните пороци. С течение на времето обаче, в хода на отбранителните войни и борбата срещу несправедливостите, започва да се говори и за така наречения "малък джихад", смята Волфганг Палавер.

"Дайте време на исляма да се реформира", призовава професорът. "Ислямът трябва да претърпи развитието на католическата църква, той трябва да разбере, че мястото му е не в държавата, а в гражданското общество. Необходимо е да му дадем време за този процес. Необходимо е още да му се осигурят добре образовани религиозни преподаватели. Нека изчакаме, докато 15-те милиона мюсюлмани в Европа произведат своя собствена, многочислена прослойка от добре образовани хора и съберат собствените си сили за реформа на исляма", обобщава Палавер.
 Християните копти и мюсюлманите в Египет заедно свалиха диктатора Мубарак миналия месец, след което обаче се подновиха кървавите сблъсъци между двете общности.
909
8063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
909
 Видими 
13 Март 2011 19:22
А няма ли да е по-просто да се забрани публичната демонстрация на религиозни чуства? Който иска да вярва, може да си вярва, лошо нема. Ако иска да се моли, да се моли в къщи. Никви църкви, джамии и т.н.
13 Март 2011 19:39
Манджа с грозде без автор, за да може някой да си изока атеистичната болка.
13 Март 2011 19:46
))) Доста повърхностна статия, взето от разни места елементарно представяне на различни религии. Добре ще е нещо по-сериозничко, ако ви стигнат силите или способностите. )) На Мохамед семейните му драми били причина да избяга в Медина. ) Излезе направо миролюбец. Добре ще е да пишете за неща, от които разбирате /ако има такива/ А, пък първиЯТ коментар направо ме развесели с тъпотията и наивността си.
13 Март 2011 19:48
Напълно съм съгласен с втория коментар - Работническо дело го няма, ама някои /анонимки/, дето списват тук добре са се научили Липса само карикатура на "поп"
13 Март 2011 19:51
Това елементарно съчиненийце защо не се предлага из ислямския свят?
------------------------------- ----------
Блогът на Генек

13 Март 2011 20:04
Не съм ни вярвящ ни невярвящ /май това се вика "агностик"/, но като гледам кви ядове и колко енергия се хаби покрай "искрените" религиозни чувства, публичното им изявленние ми се струва неуместно. Защо вярата непременно трябва да се демонстрира публично? Вярата е нещо лично.
13 Март 2011 20:22
Австрийският професор прави снимки на религиозните доктрини , коментира техните прилики и отлики , а сетне им такова мамата , откъм Историческия подход , на който е Длъжен . В този Брой на Вестника има дописка с "възмущения" на вицепремиер на Турция , от ксенофобия в България , чиято политическа система , вече и "законно" е обсебена от Исляма . Как да отличим религиозния от политическия Ислям , Професоре , след като ходжите са и основни фигури в апарата на ДПС ? ...

Редактирано от - beagle на 13/3/2011 г/ 20:40:55

13 Март 2011 20:26
Религиите са на умиране, не ги мислете
13 Март 2011 20:27
Ами няма как, подобни спорове се водят от хилядолетия, и не знам от това досега да е излязло нещо добро. Решението е просто, но ...... изглежда без конфликти и сблъсъци религиозните и политически лидери не се чустват добре. Вероятно се боят да не останат без работа /кинти/?
13 Март 2011 20:33
Докато "Божието" и "Кесаревото" се бъркат в една тенджера, манджа - хич. Просвещението, пък и в доста други епохи, определено застъпва/т постулата за разделение на църква от държава. Сещам се за Наполеон от една страна и заКемал Ататюрк от друга. За юдаизма - там май че няма. Може и да греша... Та с две думи: Божието Богу, кесаревото - кесарю. Ама дали всичкото дуня може да го проумее? Защото пастирите са овчари , а не "водачи" (в двете значения)!

13 Март 2011 20:39
Стигнах до средата и се ядосах. Не можах да го прочета цялото есе.
13 Март 2011 20:57
Поевропейченият хомосексуализм в настъпление . Има и друга версия, писано срещу пари ...петродолари/евро/.Иншаллах
13 Март 2011 21:06
Централната грешка при подобни разсъждения е, че се предполага, че като се откажем от религията тя изчезва.
Това, което става обаче е, че нещо друго, при това псеводорелигиозно и непроверено я замества.
И вместо Бога се палят свещи на Гяула.

А едно общество, което наистина е в състояние да интегрира, не се нуждае от нищо друго така спешно, както от светски консенсус, встрани от всякакви религиозни претенции и теологични догми.


Те това е проблема, че Западната цивилизация интегрира успешно тия дето са с общохристиянска предистория. С тях консенсус се постига относително лесно.
Тия, които са слушали Бах, Бетовен, Моцарт, Вивалди откак ги е имало, които все още знаят какво е Данте, Шекспир, Рабле, Достоевски, Гьоте и Пушкин и т.н., които са в атмосферата на Рубенс, Брьогел, Рубльов, Кранх, Ван Гог и Моне са в пространството, в което консенсус може да има.
С другите все има проблеми някакви. И няма как да престанат. Те са кодирани с други социално-психологически кодове.

Статията е някаква наивистична полит-кореткна компилация.
Крайно неиинтелигентно четиво.
13 Март 2011 21:08
Както обикновено нема чета матряла, чета само коментарите, па нека Джимо се сърди.
Да питам афторите на обсъждания пасквил къде сметат да натирят Бог, като ще правят свет без бог - в Сибир или само до Белене?...

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
13 Март 2011 21:47
Според Джорж Вашингтон, демокрацията няма шанс без вярата. Според мен това е така, защото когато хората нямат вътрешни задръжки, страх от бога, общи ценности, на всеки човек му трябва по един полицай да го следи да не кривне, и тогава това вече не е демокрация. България е добър пример за това как няма оправия, без значение кой е на власт. На края народа ще се отчае от продължителния тормоз и ще почне да вика господ на помощ. И това ще е началото на възхода. И възходът ще продължи до тогава докато народа не забрави кой го е измъкнал от дупката, и не реши че е достатъчно велик да се оправя сам в живота, и това ще е началото на упадъка... И така до края на света. (виж книга на "Съдиите"
13 Март 2011 21:54
Ислямът не е религия на насилието...


Според авторите ислямът не е религия на насилието, но кажете ми какво мирно има в това, което вярващи мюсюлмани извършват през XXI век?

Аз мога да си спомня, че те искат да убият Салман Рушди. Това ненасилие ли е?


Натиснете тук



Забравихте ли 11.09.2001 г. в Ню Йорк? Това ненасилие ли е?

В Холандия те убиха Тео ван Гог. Това ненасилие ли е?


Натиснете тук


И има един луд водач в Иран, който иска да унищожи Израел.

Мисля си, че това не е много мирно намерение.

Също така те искат демокрация в Египет. Аз не можах да намеря в целия коран думата демокрация!!!

А вие?
13 Март 2011 21:56
Наистина статия по повърхността.
-
Когато се говори за религия не трябва да се забравят няколко неща:
-
1. Тя е психологически феномен допълващ нуждата на несигурния и слабия от ориентир и опора;
-
2. Тя винаги е била политически феномен, независимо властващ или отделен от властта.
-
3. Религията, като явление е част от културата, като такава и културата, като такава е част от религията, като явление. Разликата е единствено в етикирането в зависимост на отношението на конкретна власт спрямо конкретна религиозна догма.
13 Март 2011 21:59
Когато пък се говори за юдаизъм, християнство и ислям, то не бива да се забравя, че това не са три отделни религии, а три етапа на една и съща религия, като последният естествено е и най-съвършен, като догма и функции.
-
Не бива да се забравя и че например много неща, които приемаме за светски, всъщност са религиозни. Така например материализма, върховенството на закона и процедурата, са всъщност религиозни норми на юдаизма.
13 Март 2011 22:03
Ако целта е- броят постинги - сигурно ще бъде постигната
Иначе - тюрлю гювеч от малки, средни и големи ****

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Март 2011 22:21
Ислямът, както и всяка религия, винаги е бил и политическа идеология. След 2001г., обаче народите етикирани, като традиционно принадлежащи към тази религия притиснати в самоотбрана намериха в нея обединителната и мобилизираща идеология. И интересното е, че това е идеология от базов характер, проповядваща опростени социални модели, опрени на утвърдени ценности. Тази базовост и опора в утвърденото прави от исляма много силна политическа идеология.

Редактирано от - Brightman на 13/3/2011 г/ 22:22:51

13 Март 2011 22:28
ПОЗИЦИЯ: Време е за свят без богове

А-а-а, не!
Рано ви е.
Без мен и без колегите все още не можете да минете.
13 Март 2011 22:32
"Време е за свят без богове" Правилно! В света на Бо няма място за други богове!!
13 Март 2011 23:26
Балканите - ислямизирани до 2020
Натиснете тук
13 Март 2011 23:27
.... стойностите на нашето днешно общество не са нито християнски, нито еврейски, камо ли пък изобщо религиозни. Това са стойностите, които сме възприели от времената на Просвещението

Бенедикта - това си го отпечатай , залепи го на стената над кревата и си го прочитай при лягане и след ставане.

Редактирано от - бонго-бонго на 14/3/2011 г/ 00:36:30

13 Март 2011 23:27
"Съмнително е и позоваването на "юдейско-християнските ценности", които често се цитират, за да предизвикат прилив на човеколюбие и етническа универсалност, макар че светите книги и на двете религии в миналото са били оправдание за най-жестоки престъпления, етнически чистки и многократни убийства, пред които някои екстремисти-ислямисти биха изглеждали невинни като момчешки хор. При това се пропуска, че стойностите на нашето днешно общество не са нито християнски, нито еврейски, камо ли пък изобщо религиозни. Това са стойностите, които сме възприели от времената на Просвещението."
***
Те сиге чешмеджията, наш Метю и наща Бени ке шашнат сичкото форум с анализаторските си познания относно коя религия е най-най...и коя религия е най-ниската форма на живот.
Ринг свободен!
13 Март 2011 23:28
Австрийските професори по принцип са си особняци .
Пишат за неща дет не отбират . Ама как го правят .
13 Март 2011 23:30

И аз не съм съгласен с тази позиция, защото тя е в противоречие с текста, издялан в двата свода на брюкселската синагога, която преди две години бе обявена от Барозо за синагога на ЕС. Натиснете тук
13 Март 2011 23:41
Статията е миш-маш от верни наблюдения, изстрели в тъмното и откровени манипулации на тема "политкоректност".
Ето една от лъжите:
Но има още нещо - ислямът е оказал много важно историческо влияние върху европейската култура. Класиците на гръцката философия например са достигнали до нас през арабските си преводи."

Вярно е, че Аристотел е достигнал до Западна Европа през арабските си преводи. Но това не е ислямско влияние върху европейската култура. Аристотел (и други гръцки автори - не само философи) е ползван от арабите НЕЗАВИСИМО от, а чести и ВЪПРЕКИ исляма. Аристотеловата философия (например) не оказва никакво влияние върху исляма , за разлика от християнството (например католическата схоластика и трудовете на Тома Аквински). Подобни твърдения са фабрикации на разни "политкоректни" левичарски преподаватели, кой знае как спонсорирани за своите "проекти". Все едно някой да рече, че религията на ацтеките повлияла на европейската култура чрез пренасянето на доматите и тютюна в Европа. Ако дирим ислямско влияние върху европейската култура то е преди всичко в изобразително изкуство (привнасяне на редица растителни орнаменти), архитектурата и в иконоборстоството във Византия и някои протестантски изповедания.

Редактирано от - бонго-бонго на 14/3/2011 г/ 00:37:18

13 Март 2011 23:56
Не съм ни вярвящ ни невярвящ /май това се вика "агностик"/, но като гледам кви ядове и колко енергия се хаби покрай "искрените" религиозни чувства, публичното им изявленние ми се струва неуместно. Защо вярата непременно трябва да се демонстрира публично? Вярата е нещо лично.

Трудно е да е обясни на агностик, та ще обясня с аналогия. Да си женен (омъжена) също е нещо лично, но мнозина от семейните носят халка.
14 Март 2011 00:01
Лично мнение: "свят без богове" ми звучи като "свят без идиоти" ..
14 Март 2011 00:12
Според 40% от американците ислямът насърчава насилието, но авторът на "Време е за свят без богове", смята, че ислямът не е религия на насилието!!!
Натиснете тук
14 Март 2011 00:16
Принципите на това Просвещение се доказаха като сериозни обществени устои в продължение на два века, защото създават пространство за съвместни духовни усилия и интелектуални възможности, встрани от религиозните догми и теологичните рефлекси. Нашето културно и обществено настояще все още се доминира от необмислени религиозни виждания.

Това е само донякъде вярно. Проблемът е, че принципите на това Просвещение унищожиха един хилядолетен морал, базиран на религиозни представи за добро и зло и премахнаха предишните табу-та, като ирационални. В резултат на това именно просвещенските принципи доведоха до налагането на две от най-човекопогубващи идеологии като комунизма и фашизма (с техните метастази и модификации). Национализмът пък е пряк продукт на Просвещенската мисъл. Практическите изрази на тези продукти бяха две световни войни, които бяха започнати от модерни, рационалистични и светски общества. Опитите на модерното рационално общество да наложи свои табу-та, които да са бариера към рецидиви, не могат да пуснат корени в общественото съзнание, защото противоречат на самата същност на възприетите просвещенски принципи (демокрация, свобода на словото, свобода на съвестта и т.н.) - примери бол: забраните за нацистки идеологии, забраните за ревизия ма историята на Холокоста и т.н.
В практически план водещият просвещенски принцип - утилитаризмът еволюира в консуматорска етика и виждаме преките му резултати нарастване на насилие и престъпност, застаряване и намалена раждаемост и др.

Редактирано от - бонго-бонго на 14/3/2011 г/ 01:02:14

14 Март 2011 00:21
бонго-бонго,
уточни се - за чиста теология ли говориш или за ислямска култура, т.е. за култура на народи изповядващи исляма и повлияна от исляма ? Ако е второто, а то е, авторът е прав. И не само той, защото това е известен факт.
-
В чистата теология особено между християнството и исляма (в оригиналните версии на ученията им към момента на възникването) разлика няма. Разликата между християнството и исляма е един пророк в повече за исляма, чиято роля е да върне християнството към първоизточника.
-
Разбира се горното е опростено, защото, като човешки творения, религиите са развиват под конюнкурни въздействия на средата и до ден днешен. Защото те задоволяват потребности - от персонално-психологически, през политически, до чисто властово-манипулативни и бизнес-комерсиални.
14 Март 2011 00:23
Тоя е чел тезисите на Путин че православието било по-близко до исляма отколкото до католицизма.
14 Март 2011 00:26
Според 40% от американците ислямът насърчава насилието,

Ами вероятно и според същият и дори по-голям брой американци, руснаците си пият водката разреждайки я топла детска кръв, вместо доматен сок, а кучешките им зъби са доста големи..
14 Март 2011 00:26
Без бог! без господар!
14 Март 2011 00:30
VOCI,
Кой ти е по-близък роднина - баща ти, синът ти, или брат ти ?
14 Март 2011 00:32
Лично мнение: "свят без богове" ми звучи като "свят без идиоти" ..

Е, НЯМА такъв! Няма и да има!
14 Март 2011 00:34
култура на народи изповядващи исляма и повлияна от исляма ?

Брайти, за теб още веднъж: арабските преводи на Аристотел имат толкова общо с исляма, колкото чалгата с Българското православие.
Иначе влиянието през исляма го посочих - пускаш търсачка за 'арабеска' и четеш.

Редактирано от - бонго-бонго на 14/3/2011 г/ 00:38:13

14 Март 2011 00:39
арабските преводи на Аристотел имат толкова общо с исляма,

Имат. И ислямът има пряка роля, като създател на среда на наука и толерантност. По същият начин по който и християнството има роля, макар обратна, изгаряйки Александрийската библиотека, а после книги, еретици и вещици, почти до преди 300 годни.
14 Март 2011 00:39
Тоя е чел тезисите на Путин че православието било по-близко до исляма отколкото до католицизма.

Това е много по-старо от Путин. И не е само руско.
14 Март 2011 00:39
Според 40% от американците ислямът насърчава насилието, но авторът на "Време е за свят без богове", смята, че ислямът не е религия на насилието!!!

В посочения линк е казано още, че 42% не споделят това мнение, ама защо ли е премълчано?
А и, откога червеновратите са критерии за световно познание?
14 Март 2011 00:46
По принцип, споделям позицията на автора (ите), време е за свят без богове.
Това, обаче което виждаме, е срещу тази идея.
Докато християнството е изживяло периода на насилническо разпространение при конквистатам то исляма (а отчасти и юдаизма) тепърва започват.
С една дума - дупе да ни е яко, има да си връщат и за кръстоносните походи и за холокоста.
14 Март 2011 00:56
И ислямът има пряка роля, като създател на среда на наука и толерантност. По същият начин по който и християнството има роля, макар обратна, изгаряйки Александрийската библиотека, а после книги, еретици и вещици, почти до преди 300 годни.

ГЛУПОСТИ!!! Защо не подириш носа на сфинкса , като си толкова вещ в ролята на религията за египетската история?
Всичките тези автори, дошли в Западна Европа от арабски преводи, никога не са преставали да бъдат ползвани в една Византия, която, по последни сведения била (о изненада) християнска държава. Освен това една значителна част от преводите са правени от несторияни християни.
"Толерантността на исляма" в случая се простира до това, че него време халифите успяват да наложат своята абсолютна власт и в религиозните дела. И понеже някои от тези халифи се интересували от астрология, а и търсели допълнителни аргументи за абсолютитската си власт, затова покровителствали преводите на древни текстове. Само два века по-късно тези книги не присъстват на близкоисточната културна сцена. Повтарям - да се твърди за ислямско културно влияние в Европа чрез преводите на гръцките автори е политткоректна идиотия. "Арабско" - както и да е, но ислямско - хайде де!!!
14 Март 2011 01:10
бонго-бонго,
отделянето на арабско от ислямско, когато говорим за арабска култура е несериозно. Просто няма как да отделиш двете.
-
А приносът на арабите, респективно исляма за Европа е не само в древните преводи. Той е и в архитектурата, поезията, музиката, медицината, хигиената, мореплаването и т.н.. До преди 400 години ислямският свят е бил по-развитият и носителят на цивилизацията. Дори и в някой стандарти, които считаме за съвременни достижения, като етническа и религиозна толерантност е бил на светлинни години пред християнска Европа.
-
Нека само си спомним къде и защо бягат циганите и евреите от Западна и Централна Европа.
14 Март 2011 01:14
Бонго-бонго,
носът на сфинкса са го отнесли артилеристите на Наполеон, докато си прострелвали оръдията
14 Март 2011 01:34
отделянето на арабско от ислямско, когато говорим за арабска култура е несериозно.

Ясно - европейццитее трябва да благодарят на Кетцалкоатл за картофите. Защото, когато говорим за Америка, е несериозно да отделим религията от местните земеделци. Няма как да не оценим и влиянието на религията на инките върху европейската култура чрез тоновете домъкнато от испанците злато.
Би ли могъл да обясниш, обаче, как точно Аристотел бил елемент на исляма и ислямската култура, че да стане елемент от ислямското влияние върху европейската култура? Или неговата "Политика" или "Атинската политея" са инкорпорирани в шериата?
14 Март 2011 01:38
носът на сфинкса са го отнесли артилеристите на Наполеон, докато си прострелвали оръдията

Хайде сега ще си разказваме митове и легенди.
14 Март 2011 01:38
Изключително несериозна статия. Пълна с откровени лъжи и "натъкмяване". Разчита се на непознаването на религиите за да се внушават глупости. Думите "професор еди кой си каза ..." могат спокойно да се заменят с "една колежка каза ..."
Чудя се защо атеистите изпитват постоянна нужда да убеждават себе си и другите в правотата на позицията си? Да не би червея на съвеста да ги яде упорито, та се опитват да го погребат по дълбоко?
За всички които нямат време да проверяват надеждноста на Християнството като ИСТИНЕН светоглед предоставям личните мнения на едни от най-светлите умове на планетата Земя:
http://nobelisti.com/
http://nobelisti.tripod.com/sit ebuildercontent/sitebuilderfile s/nobelisti.pdf
14 Март 2011 01:45
Брайти , туй че ислямът " ... в някой стандарти, които считаме за съвременни достижения, като етническа и религиозна толерантност е бил на светлинни години пред християнска Европа. " отнесе жлътата фланелка. На розовите цвтенца.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД