:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,327
Активни 745
Страници 28,892
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Вместо нация от собственици имаме безгръбначно общество

Не е нужно държавата да помага на дребния и среден бизнес. Трябва просто да не му пречи. Едва тогава в българската икономика ще се появят лица символи като Бил Гейтс и Уорън Бъфет
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
България изобщо не е гостоприемна за бизнес начинания. Особено за малки или средни.
Казват, че малкият бизнес бил гръбнак на икономиката, защото създава заетост и доходи в най-големи мащаби. С малък бизнес спестяванията на хората влизат в по-смислена употреба от трупане на лихви в банките. Малкият бизнес кара хората да се движат, да са предприемчиви, но най-важното - той ги прави независими.

Не е случайно, че идвайки на власт, тоталитарните режими се стремят първо да премахнат малкия частен бизнес. Това стана след 1945 г. у нас и макар в по-малка степен, също и в другите страни от Източна Европа. Така е било и в Германия след 1935 г. Отклоняването на ресурси от и към частния бизнес, за лично развитие и потребление, е много неизгодно за централното планиране. А независимостта на хората е просто недопустима. Не чакаш да ти платят заплатата или да те повишат. Ти си си икономически господар. От твоята съобразителност и трудолюбие зависи какви удоволствия ще можеш да си доставиш в живота. Тази житейска философия пречи на светлото бъдеще, задължителния атрибут на всеки диктатор.

Но ето най-сетне дойде промяната на Десети ноември. Година по-рано беше приет Указ 56 - и само до края на 1989 г. се регистрираха над 17 хиляди фирми. Изминалите 20 години обаче не донесоха много добрини на малкия и среден бизнес в България. Кълновете му бяха потъпквани неведнъж с безконтролна инфлация, банков крах и валутен срив. А за икономическата система, в която живеем днес, малкият бизнес е просто прекалено дребен (особено за замаха на господин Премиера).

Тъй като управлението на страната ни е PR управление, тоест политици и властници казват онова, което трябва да бъде казано, за да се хареса на народа, но правят това, което минимизира риска да бъдат упрекнати от опозицията и евентуално журналистите, темата за подкрепата за малкия и средния бизнес неизменно съществува в речите. Но бюрокрацията остава непокътната. Все същите прашасали приемни на институциите, същите смазващо бавни срокове, купищата разрешителни, отказващите такси и намигащите чиновници.



Инвеститор клас Б



В момент, когато икономиката трябваше да получи подкрепа за излизане от кризата, големите предприятия обраха каймака на правителствената помощ. С атавистичен, криворазбран кейнсиански ход на правителството публичните инвестиции се прехвърлиха към инфраструктурните предприятия, а дребните търговци и производители бяха оставени да страдат от драстичния спад на консумацията на населението. Премиерът открива заводи и супермаркети, реже със замах ленти на пътища, в които са налети десетки милиони, хвали се, че отново се създават работни места, но никой няма да ни каже нищо за провала на чичо Пешо от съседния вход, който иска примерно да прави хляб или да ремонтира хладилници.

Докато чуждият инвеститор с куфарче с милиони си има цяла държавна агенция, която освен това го награждава с дипломи за Клас А, в България няма структура за подкрепа на малкия бизнес, нищо че като икономически оборот и социално значение малкият е много по-съществен. Показателно е във връзка с това как Българската банка за развитие незабелязано загуби предназначението си да помага на бизнес развитието в страната и се превърна в каса за разплащане със строителните предприемачи. На този етап дори не става дума за изгоден кредит или пък за насърчаване с данъчни лостове. Нека поне държавата спре да пречи на предприемача. Почти губим надежда, че все някога ще стигнем до деня, в който започването на бизнес ще е поносимо начинание. В момент, когато отчаяно се нуждаем от задвижване на икономическата активност, сайтът на Търговския регистър е на практика блокиран и е нужен поне месец за вписване на нова или промяна при съществуваща фирма.



Държавата в ролята на капризна красавица



В момента разполагам с три конкретни примера за бизнес начинания, които се спират или ограничават от санкциониращото отношение на държавата. Това са проекти, които не искат от държавата почти нищо. Не, те само могат да й дадат, включително пари. Най-странно - а може би показателно е, че и трите "бизнеса", освен отличен потенциал за икономически резултат ще имат значителен социален ефект.

Единият са родителските кооперативи в София: сдружения на родители, създали мини детска градина, защото искат да са сигурни, че децата им са гледани добре, и не искат да се редят с денонощия на опашки и да дават подкупи. Инициативата е следствие от това, че държавата не изпълнява социалните си задължения, но предвид хаотичните и бюрократични държавни изисквания кооперативите работят - отлично - в нелегалност.

Другият е спонтанна организация на майстори, работещи с ръцете си (най-често като хоби) и търсещи публика и може би пазар за своите бижута, керамика, картини, играчки. Те са избрали да действат тихомълком и да не се възползват от фондовете за насърчаване на културата, тъй като се опасяват, че документалните и данъчните изисквания ще са непосилни за свободния творец.

Третият е намерението да направим Център за младежко екологично възпитание в пустеещата и рушаща се база на едно държавно горско стопанство, която беше ремонтирана с доброволчески труд и проектно финансиране - и държавата от няколко години деликатно пасува.



Ангел или дявол?



И най-модерната икономика има нужда от определени услуги и продукти, които губят характерните си качества, ако са едросерийни. В еврозоната малкият и средният бизнес дава препитание на над 110 млн. души, а средният брой работници на европейска фирма е 6. В Япония в малки и средни фирми работят 57 млн. души. Дори в САЩ, където преобладава едрият капитал, във фирми с персонал до 50 души работят около 30% от заетите.

Малки са не само бръснарниците или кварталните хранителни магазини. Малката развойна фирма в технологичния и информационния сектор също има какво да даде. Идеите и рационализациите не обичат ведомствата; със сигурност стотици ценни идеи с реален маркетингов потенциал се губят само защото в страната ни няма практика идеите да се подкрепят и насърчават.

А на първо място затова, защото няма достъп до рисков капитал, който да помогне на бизнеса в прохождаща фаза. В последно време много модерни станаха така наречените "бизнес ангели" - богаташи, които са готови да дадат пари назаем, за да помогнат за осъществяването на някой проект. Не знам какво точно им е ангелското, щом в редица случаи тези хора търсят 51% дял в новото предприятие. Както се казва, "ако щеш ..." Но разрастването на този бизнес говори, че у нас има потребност, която не се задоволява от традиционните банкови институти.



Страната на малкия бизнес



Убеден съм, че пътят на България минава през възобновяване на дребносерийното производство. Нито в текстила, нито в машиностроенето ние сме в състояние да правим конкуренция на големи страни, които могат да спечелят с икономии от мащаба. Нашите големи заводи са обречени да работят с по-висока себестойност от, да речем, Китай. Страната ни трябва да избере друг път.

Япония е сторила нещо подобно. Виждайки, че в електрониката Китай я изпреварва по мащаб, японската промишленост се ориентира не към производство на цели уреди, а към най-малките и сложните им съставни части, обикновено контрол на управлението, в които запазва своите предимства. Тоест и Япония избира малкото, макар и в по-друг смисъл.

Но преди да стигнем и задминем Япония, може би първо трябва да започнем с цехово производство на дребни серии традиционни продукти с висока добавена стойност. Чипровски килими, брестовишко вино, защо не казанлъшки парфюми и старозагорски електромобили - това са все неща, от които може да се потърси допълнителна цена, защото са редки и уникални. Впрочем пожелавам на бъдещия български електромобил да стане наистина масов.

Ако вярваме на умните хора, България няма шанс да не се нормализира и да даде повече пространство на находчивия и предприемчивия човек. Това става постепенно и сега, но наистина отчайващо бавно. Икономическо развитие, основано единствено на едри предприятия, е по-лесно за властта, но прави стопанството много уязвимо за циклите на конюнктурата.

Ако държавата продължи да върти като вярно куче опашка пред капиталиста - монополист, идващ от чужбина, в скоро време богати няма да станем.



Тема за размисъл...



Докато миналата седмица обсъждахме някои актуални проблеми, една моя приятелка ми обърна внимание на следното: как така на БФБ няма нито един човек, който да се отъждестви със своята компания, човек-компания от типа на Бил Гейтс или Стив Джобс, пък било то и в български мащаб? Ако бъдем честни, българската икономика няма лица символи.

Цяла Америка и цял свят познават Гейтс, Бъфет и Джобс, но кой в България познава най-богатия човек в страната?

Преди да излезе последната класация на в. "Пари", кой беше чувал за Цоло Вутов? И сега, колко хора знаят с какво се занимава фирмата му "Геотехмин"?

Бъфет може да оценява бизнеси, Гейтс може да програмира - а какво могат българските лица, начело на индустрията?



(Текстът е публикуван със съкращения.)
 Кога в българската икономика ще се появят лица - символи като Бил Гейтс.
92
6283
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
92
 Видими 
13 Март 2011 19:36
Гейтс, Бъфет, Джобс, ....
Уау! Много високо ни сложи летвата, Митьо. Може ли малко по-скромно. От нашия калибър, де.
13 Март 2011 19:47
Първо, тоя Вутов е ОБЯВЕН за най-богатия българин. А кой е наистина най-богатият - може и да не узнаем.
Второ, глобалното мислене е хубаво нещо, но да говориш за дребен бизнес и да развиваш теории в световен мащаб..
------------------------------- -------------
Блогът на Генек


13 Март 2011 19:56
като цяло тъпа статия. някои верни неща, доста злоба...
13 Март 2011 20:02
13 Март 2011 20:38
Не е нужно държавата да помага на дребния и среден бизнес. Трябва просто да не му пречи.

Безкрайно си далече от истината драги...
13 Март 2011 21:10
Невиждам какво иска да ни каже автора, всичко това го знаем така че нищо ново. А ако някой е решил да прави бизнес в България и да не потъне по добре да си осигури към 200000лв първоначален капитал инак нищо няма да постигне. Тук всичко е картели. Така че успех на найвците.
13 Март 2011 21:23
Кажи чадо къде има такава държава та да се преселим там-на Собственици?!В
повечето случаи са Определени собственици(малцинство)!
13 Март 2011 21:57
Преди време по БНТ даваха един филм за Бил Гейтс и Стив Джобс. Не знам от завист ли или от нещо друго, но заглавието му беше "Пиратите от Силиконовата Долина"(Pirates of Silicon Valley). А едно от основните неща, което се твърдеше във филма, беше, че компютърната мишка, залегнала в основата както на Уиндоуса, така и на Епълските Лайза и Макинтош , е всъшност идея, направо открадната май от Ксерокс...
13 Март 2011 22:08
Ох, няма ли да се свърши с тези лъжи за малките предприятия (бизнес). То не бяха крясаци за туризъм за селско стопанство. Сега ни се надуват ушите и за малък бизнес.
В огромните и големите предприятия и компании е истината за процъфтяването на една държава. Те са тези които дърпат и останалата част от икномиката и правят държавата добро място за жителите й. Всички държави без големи предприятия са бедни и изоставащи. Няма добре устроена държава с икономика от малки предприятия.
13 Март 2011 22:12
myrmorko, айде пак специално за тебе - силиций, момченце, не е същото като силикон. Следващият път да не се излагаш така.
13 Март 2011 22:18
Не чакаш да ти платят заплатата или да те повишат. Ти си си икономически господар
... и после отиваш в банката за кредит, дават ти го и ...
Коментар за статията, накратко (тя не заслужава повече): "Празни мисли на един празен човек".
13 Март 2011 22:36
Заглавието - напълно вярно.
Подзадлавие и текст - стават.
13 Март 2011 23:00
ами то само със не става - трябва и
13 Март 2011 23:09
на български филма го бяха превели баш силиконовата... иначе това за силиция и силикона е толкова пъти дъвкано тука, че вече си е заяждане на дребно...


е, ако България бе продължила да прави микропроцесори, може би щеше и да се пръкне "българският бил гейтс". Това е в кавички, щото ми писна от "българският едикойси"... толко ли па нищо оригинално няма вече в тая държава...
13 Март 2011 23:28
Как какво?! Ами, да крадем, лъжем, трепем, рекетираме онези, които започват бизнес, да крадем пари от фондовете на Европейския Съюз, да хвърляме прах в очите на политическите фигури от Европа и още куп подобни неща.
Това малко ли е?
Явно авторът е пропуснал да забележи как България беше разрязана на парчета от създадените, благодарение на Андрей Карлович, мафиотски структури в името на оцеляването на една партия-фантом, изкарвайки борци, гребци и други безработни спортяги по улиците с цел Нов ред и Нов живот за партията, докато България беше разделена окончателно.
Тъй като новите "бизнесмени" се оказаха много ялови, но паралелно и злобни, те НЕ позволиха навлизането на външен капитал, тъй като се страхуваха, че заедно с него ще пристигнат и неговите умни, пробивни и кадърни собственици, които не са добри спортисти и нямат бицепси и други абревиатури по телата, а яки мускули в мозъците.
13 Март 2011 23:28
Mоже би е по-лесно да открием "американския Бай Ганьо", отколкото българския Бил Гейтс. Дето се казва, на първите две букви сме го докарали - "Б" и "Г".
13 Март 2011 23:33
Спайка за вторио постинг.
първио не можах да го стопля.
13 Март 2011 23:41
"американския Бай Ганьо",
Но и БГ не е БГ заради единия гараж програмисти и "случайното хрумване",
и Марк Зукербърг не е ФБ само заради невероятните си способности или прекрасния откривателски дух или останалите фантазии рекламирани от "космополитън" и подобните еднодневки.
Иначе статията е ок, но подбраните модели за сравнение са неправилни.
13 Март 2011 23:52
Верни неща с изключение на базовото - собствеността (перефразирано в случая, като "малкият бизнес" давала независимост. Точно обратното - собствеността поробва, а дребният бизнес особено силно. Ставаш буквален заложник на държавата - от силата й да се пребори с престъпността, до разбиранията й за свобода, честна конкуренция, корупционна хранилка и т.н. и т.н..
-
Човек е истински свободен, когато няма какво да губи. Тогава може с лека ръка да разруши всичко и да го съгради наново. Затова и средната класа създава консервативни общества, а социалната поляризация революционни.
13 Март 2011 23:55
Оставете на мира Дядо Алеко и неговия герой - Б.Г., както и Б.Г. (Бил Гейтс), БГ (абревиатура на БЪЛГАРИЯ) и так дале, а се концентрирайте върху щекотливия момент ЗАЩО все още БЪЛГАРИЯ НЯМА НОБЕЛОВ "ЛАУРЕАТ" и дали причината се корени в НЕкадърността на българина или в НЕвъзможността КАДЪРНИЯТ българин да пробие стената на НЕкадърния лидер.
Ще ми се да ви дам примери, но не искам да използвам имена от натура, тъй като тези ГЕНИАЛНИ ЛИЧНОСТИ вече не творят за БЪЛГАРИЯ.
13 Март 2011 23:55
Някой знае ли как авторът си изкарва прехраната? Дали има собствен бизнес?
14 Март 2011 00:59
Държавата може да си помогне (по принцип) като разкара комунистическата мутритономенклатура от икономиката. Но това няма да стане никога, защото те контролират държавата. Затова няма закони, затова няма западни инвеститори и затова няма да има и роден бизнес, освен разните жалки и обречени опити на мутрономенклатурата да се конкурира с производители от други страни. Преди да тръгнем на горе ще стигнем дъното, а него още не сме го стигнали. Народа още не е разбрал, че трябва да управлява, а не да бъде управляван.
14 Март 2011 01:03
Brightman
Точно обратното - собствеността поробва, а дребният бизнес особено силно.


Поробени хора са това Бил Гейтс и другите. Мъчно ми е за тях. Brightman-е как ти дойде на ум бе братче?! Изби рибата просто!
14 Март 2011 01:27
На мен ми звучи като изстрадана на собствен гръб истина.И си е напълно прав човека - няма нужда от заводи-гиганти, а от неща с висока принадена стойност. Пример - Люксембург.Справят се чудесно и без тежко машиностроене, и Кремиковци си нямат. За сметка на това има много голяма вероятност нещата, дето ги забърква стоматолога, да са произведени именно там.Съотношението цена/количество е умопомрачително. И не ми се слуша повече рефрена "Ние сме малка страна". Финландия и Швейцария да не би да са по-големи? А колкото до бюрокрацията - останах с впечатлението, че повечето форумци са във възторг от нея. И всичко там е рога и копита...пардон, цветя и рози.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> > >>
"Държавата трябва да съществува за благото на народа, а не народът за благото на държавата."
Айнщайн

Редактирано от - Buda Iskariotski на 14/3/2011 г/ 01:29:43

14 Март 2011 02:18
калибардавърченцето,
не знаех, че Бил Гейтс е дребен бизнесмен, ама щом казваш.
-
И докато дребната собственост те принуждава само да й робуваш, то едрата е опасна за живота и поради това ти отнема личната свобода. Може ли например вече споменатият Бил Гейс да се разхожда сам по улицата без явна или скрита охрана ? Ако не го гръмнат, то ще го отвлекат за откуп. Не че и охраната може да го спаси, ако решат, де.
14 Март 2011 02:39
Ужас. Брайтмане, захвърли материалните си придобивки и отиди да живееш натуралистичен и свободен живот в гората. Само ни остави без прозренията си.
Статията е много вярна. Трябва да се улесни бюрокрацията и тя наистина да започне да работи за бизнеса, а не за себе си - тогава ще потръгнат нещата.
14 Март 2011 02:58
Dinain,
кой ти е казал, че имам материални придобивки ? Няма нещо за което да ми пука и , което с удоволствие да не мога да го счупя на главата ти, ако утре например ми цъфнеш на вратата с някой мръсен номер, като например да ми искаш неустойка за предсрочно прекратен договор с мобилен оператор.
14 Март 2011 03:07
А бюрокрацията трябва да работи за всички граждани, а не за "бизнесът" или когото и да е отделен.
14 Март 2011 08:03
Бил Гейтс, не ме разсмивайте. Тръгнал да измисля разни сложни неща. А има толкова по-прости начини. Като например да задължиш всеки който иска някакъв документ от държавата да внася такса в СИ банката ти. Трябва само търпелив народ, или такъв който си мисли че той ще е следващия голям тарикат сред останалите балъци.
14 Март 2011 08:55
Нещата са прости, но не са за прости хора!
Ние сме страната на Андрешко. Андрешко е прост, ама много прост. Андрешко е злобен и завистилив. И дорде Андрешко не си промени манталитета - нищо хубаво няма да стане.
14 Март 2011 09:00
Болгар,
Проблемът е по-сложен.
Допреди 20 години Андрешко беше благороден борец срещу властта и закрилник на бедните си събратя.
Днес, както казваш, вече е на другия полюс.
А бедата ни е, че вече две десетилетия го приемаме и така, и иначе.
14 Март 2011 09:10
Сам самички унищожихме предприятията, а машините и съоръженията в тях бяха продадени за скрап. Сега е изключително трудно загубеното да бъде построено отново.

Българите сме хора прекалени индивидуалисти . Поради това трудно можем да се организираме и направим нещо значително заедно, без чужда намеса. Колкото и да е прарадоксално, единствено по време на авторитарни режими сме имали по-съществени постижения в икономиката, защото индивидуализмът ни, макар и насила, е бил потиснат, хората са били много по-единни отколкото в условията на демокрация
14 Март 2011 09:43
Само някой да ме светне кои са "големите предприятия" в България? С български собственик!?
14 Март 2011 09:46
Не съм съгласен, че не сме способни на колективна работа. Напротив. Как мислите че стана и продължава да става "Големия Грабеж". Нито един в затвора. Това става само с перфектен колектив, в който всеки си знае задачите. Това са следователи, експери, безбройни съдебни инстанции. Тойотите дават дефекти, нашата система за оправдаване на грабежа - никога.
14 Март 2011 09:53
Сократе, Андрешко е завистли и злобен - винаги е бил такъв.
Ако комшията на Андрешко си направи по хубава къща, Андрешко ще си запали плевнята та да му изгори къщата.
За разлика от наш Андрешко - ако немеца си направи хубава къща, съседът му ще си скъса гъза от бачкане, ама и той ще си направи своята хубава.
Такива сме си ние - бедняци с манталитет на бедняк и няма как с подобен манталитет да станеме богати.
14 Март 2011 10:03
nikolay_rs,
изглежда не е чак толкова трудно да се съберат единомишленици, чиято цел е да крадат. По-трудно за обществото ни е да се организира по начин, че да им противодейства. Още по-трудно е хора индивидуалисти да се организират с намерението заедно да създават продукт.
14 Март 2011 10:07
The Spy е напипал истината:

Тъй като новите "бизнесмени" се оказаха много ялови, но паралелно и злобни, те НЕ позволиха навлизането на външен капитал, тъй като се страхуваха, че заедно с него ще пристигнат и неговите умни, пробивни и кадърни собственици, които не са добри спортисти и нямат бицепси и други абревиатури по телата, а яки мускули в мозъците.


Иначе казано -- според средата и виреещите в нея. В блатото виреят блатните видове.

Въпросът е как да пресушим блатото!
14 Март 2011 10:15
BOLGAR ,
трябва да променим мисленето, манталитета си. За целта се нуждаем от истинска, смела интелигенция, която да забелязва нашите кривици, да ги критикува и осмива (нужен ни е нов Алеко). Без да се самоопознаем и без желание да се променим в положителна насока, няма как да постигнем нещо повече като държава. Единствено с промени "горе във властта" нищо няма да се получи.
14 Март 2011 10:33
Buda Iskariotski
Пример - Люксембург.Справят се чудесно и без тежко машиностроене, и Кремиковци си нямат

Имат се "Арселор" и няколко банки - някъде над 200...
Тънката лайсна
Сам самички унищожихме предприятията, а машините и съоръженията в тях бяха продадени за скрап.

Какво разбираш по "сам самички"? Може би шепата синьо-червени приватизатори от котилата на другаря Луканов, да?
14 Март 2011 10:46

За The Spy
14 Март 2011 11:02
Вместо нация от собственици имаме безгръбначно общество


Уважаеми Димитър Събев,
грешите много, като считате, че българската нация не е нация от собственици. Всички пълнолетни граждани са собственици. Въпросът е на какво. Малцина са собственици на средствата за производство, на условията, без които не може да протича трудовия процес. Мнозинството са собственици на работната си сила, т.е. на способността си да се трудят.
Това положение е абсолютно закономерно съществуващо с появата на капиталистическите производствени отношения. Без това разделение щеше да има само просто стоково производство (без наемен труд от една страна и капиталисти от друга).
Работата е в това, че дори да си представим за момент, че всички са собственици на средства за производство и ги ползват самостоятелно, то под въздействието на закона за стойността (на пазаря се налага не индивидуалния, а обществено необходимия разход на труд), на закона за търсенето и предлагането (тези закони са обективни, тях не ги приемат парламенти или короновани глави) между стокопроизводителите настъпва диференциация. Така едни постепенно губят качеството си на самостоятелни стокопроизводители, разчитащи на личния си труд и се превръщат в субекти, предлагащи на пазаря единственото, което им е останало - работната си сила. По-малката част, работеща с по-малки индивидуални разходи на труд от общественонеобхидимите, забогатяват, получават възможност да разширяват производството си. Личният им труд е вече недостатъчен. Необходим им е наемен труд и пазарят им го предлага. Това е историята. Тя трябва да се изучава.




14 Март 2011 11:05
зачетох 1-2 изречения, прескочих и прочетох още 2-3, 2-3 пъти така и се отказах. Големо нещо като обем - тук-таме нещо като съдържание. Нито дума /може и да съм пропуснал/ за бюрокрацията, за разрешенията, за съгласуванията, за обслужоването на едно гише, за такси и комисионни тук и там, за мой и за твой човек, за моткане от тук до там, от таз на оназ институтика, службица, чиновничка, контрольорка, за документ след документ, за уверенията, за удостоверенията, за служебните бележки, за декларациите, за срокове входящи и изходящи, за мълчалив отказ и за такова съгласие, за акта за раждане и за това, че си син на майка си, не дай боже да я нямаш. По-доле пък онзи мустакат финансис, изтъкнатият Бг фифансов капацитет Емъ Хръс се фука, че най-лубимото му четиво било ежегодната класацията на сп. "Форбс", по-горе пък свинарите се пишат и тупат у козината, че Он бил от чергата им, демек те били като Него /ба си нафуканите и самонадеяни "простаци и голтаци"/
14 Март 2011 11:05
.
14 Март 2011 11:08
"Сам самички" означава, че държавата проведе по един абсолютно неграмотен начин приватизацията, допускайки активите на голяма част от предприятията да бъдат продадени на прекалено ниски цени на лица и фирми, които очевидно нямаха желание да инвестират, да създават нови работни места. Означава още, че държавата не разполага с механизъм, който да позволи да се разследват тези "продажби"(кражби), независимо че имахме правителства от всякакви разцветки. Означава още, че с малки изключения обществото мълчаливо приемаше всичко, което се случваше години наред пред очите му. Дори угодничаво прие идеята за бърза приватизация на всички активи като панацея за родната икономика. Нека само си припомним, че в много от бившите соц. страни подобно нещо не беше допуснато - там предприятията първо се оздравяваха, продаваха се на части без да се прибързва, изучаваха се бъдещите купувачи. Нека още си припомним, че в доста от развитите капиталистически страни има отрасли, които се контролират от държавата, които са структуроопределящи за цялата икономика, които са нейната база. Докато тук решиха едва ли не абсолютно всички активи да бъдат разпродадени без всякаква стратегия, без никаква мисъл.

Редактирано от - Тънката лайсна на 14/3/2011 г/ 11:11:25

14 Март 2011 11:17
Добре де, ами с циганите ко ша прайм...? Те много си падат по "плодовете" на дребния бизнес. Направо казано, някой отрасли са на изчезване.
14 Март 2011 11:25
Статия бъкаща от неверни неща
Казват, че малкият бизнес бил гръбнак на икономиката, защото създава заетост и доходи в най-големи мащаби.

Това не е вярно ни за Запад, ни за Изток. Не случайно САЩ се наричат корпоративна Америка, защото там основата на бизнеса са корпорациите. Преди няколко седмици разбрах, че мой познат си е затворил бизнеса с кафенета в Ню Йорк, защото Старбъкс помита всичко. Така е и с много други, така наречени малки бизнеси.
С малък бизнес спестяванията на хората влизат в по-смислена употреба от трупане на лихви в банките. Малкият бизнес кара хората да се движат, да са предприемчиви, но най-важното - той ги прави независими.

Къде ги у нас спестяванията бе аланкоолу. Повечето от хората не могат да изкарат до края на месеца с парите които получават. И какъв малък бизнес може да се прави, като няма пазар за това у нас, като изключим капанчетата, кафенетата и др., които се нароиха.
Не е случайно, че идвайки на власт, тоталитарните режими се стремят първо да премахнат малкия частен бизнес. Това стана след 1945 г. у нас и макар в по-малка степен, също и в другите страни от Източна Европа...........Отклоняването на ресурси от и към частния бизнес, за лично развитие и потребление, е много неизгодно за централното планиране.

Разбира се, че след 1944г. и най-вече след 50-те у нас трябваше да се развие модерна тежка индустрия. След нейното развитие, обаче, идваше ред на малкия бизнес. Именно от поръчките на тежката индустрия той можеше да се развива. Така например през 1987г., когато се постави въпросът за производство на български леки коли, се оказа, че проблем не са двигателят или шасито, а дребните части, като бравички, тапицерия и мн. др. такива в леките коли. Вместо да се развие малкият бизнес след 1989г. се съсипа тежката индустрия и от там малкият бизнес не можа да се развие.
Така е било и в Германия след 1935 г.
Айде бе, кой те излъга за това. Никой не е закачал малкия бизнес в Германия по времето на Хитлер.
14 Март 2011 11:39
яла Америка и цял свят познават Гейтс, Бъфет и Джобс, но кой в България познава най-богатия човек в страната?

В България трудно ще се появят такива, поради много причини.

Преди да излезе последната класация на в. "Пари", кой беше чувал за Цоло Вутов? И сега, колко хора знаят с какво се занимава фирмата му "Геотехмин"?

Фирмата на Цоло Вутов съвсем не е малък бизнес.
Бъфет може да оценява бизнеси, Гейтс може да програмира - а какво могат българските лица, начело на индустрията?

Не знам доколко сега Бил Гейтс може да програмира. Доколкото знам той в областта на програмирането е направил само един компилатор на Бейзик. Инак ДОС-а го цунаха от един университет и понеже IBM направи голямата глупост да не залага на персоналните компютри от там и Бил забогатя.
Само едно нещо ще ви кажа, тъй като съм имал фирма. Няма кой знае какви административни пречки за развитие на малкия бизнес у нас, фирма не се открива трудно. Обаче няма две неща - пари и пазар за нашите продукти. Нов пазар се открива с наукоемки продукти, обаче у нас цялата наукоемка промишленост беше бастардисана, а науката е последна грижа на всички правителства - особено на сегашното талибанско правителство.
14 Март 2011 11:44
Ето една нормална статия, която вижда и показва.Далече е от помиярската журналистика, обсебена от няколко едри блюдолизци. Всъщност тя потвърждава онова което го приказвам отдавна тук, а то е - разбийте главите на големите акули и дайте път на малкия и среден бизнес. Останалото ще го свърши той.Сега чувам, че искат по хигиенни и не знам какви си причини да затварят малките магазинчета. Изисквания могат да се прилагат и на един квадратен метър площ - важното е да се СЛЕДЯТ от некорумпирани органи. Сутринта един се лигави, че в навалицата не можело да се контролира - викам си тоя луд ли е и кой го е сложил в тази агенция.(Има впредвид малките площи на кварталните магазинчета) Изхвърлете връзкарите тъпанари дето пречат на можещите като тоя и направете ако трябва петдесет лукойла и петдесет телефонни компании за да паднат цените, извадете договорите с телефонните оператори, за да видят хората пасмината как им е отрязала главите на тъмно. Изправете на съд подписалите го и им конфискувайте имуществото - другите които подписват да знаят какво ги чака. И още - най-вече - докажете че сте граждани и отстоявайте честта си на улицата МОМЕНТАЛНО като поляците през осемдесетте. Не чакайте такива като Борисов да ви оправят - те просто не могат. За Цветанов въобще на говорим той е най-голямото недоразумение на прехода - да изкарва хората по бели гащи, за да си вдига рейтинга - може да направи само даскал по физическо.
Има и още неща, които трябва да се изпълнят и тези дето дуят бузи и лапат с черпаци от бюджета ще бъдат малки като мишлета пред гигантската сила на гаржданското общество. И тогава ще видят какво стои зад това дето им го повтарям постоянно, че са опасни за себе си...
14 Март 2011 11:44
Не е случайно, че идвайки на власт, тоталитарните режими се стремят първо да премахнат малкия частен бизнес. Това стана след 1945 г. у нас и макар в по-малка степен, също и в другите страни от Източна Европа. Така е било и в Германия след 1935 г.


Развитието на стоковото производство и стоковата размяна обективно (вън и независимо от волята на хората) водят до разоряване на дребния частен бизнес и го свеждат само до обективно необходимото от гледна точка на едрия бизнес. Това не е въпрос на тоталитаризъм или демокрация а на действие на обективни икономически закони при господството на частната собственост и свободна конкуренция.




Отклоняването на ресурси от и към частния бизнес, за лично развитие и потребление, е много неизгодно за централното планиране. А независимостта на хората е просто недопустима.


А това е идеологически надъхан текст, който издиша от много гледни точки.
Първо, планирането е дейност. За дейността трудно може да се използва категорията изгодност. Изгодно или неизгодно може да се отнася не за планирането, а за обществото и неговите членове.
Независимостта на хората била недопустима. Коя независимост, авторе? Ако става въпрос за независимост в процеса на производството, тя и при капитализма не съществува. И там работникът (даже по-силно отколкото при социализма) е принуден да съблюдава максимално точно изискванията на собственика.


Не чакаш да ти платят заплатата или да те повишат. Ти си си икономически господар. От твоята съобразителност и трудолюбие зависи какви удоволствия ще можеш да си доставиш в живота


Това вероятно съществува в държавата Утопия, но не тази, която си представят социалистите-утописти, а тази, която според автора трябва да се базира на дребната частна собственост. В сегашната действителност мнозинството от хората не само у нас, а и по целия свят не са икономически господари, а дефакто са в положението на икономически слуги, макар че формално погледнато, те са свободни продавачи на своята стока, на работната си сила.
И чакат на заплата и да бъдат повишени.
А тезата на автора за съобразителността и трудолюбието направо ме разчувства. Де да беше това единственото условие, от което зависи доставката на удоволствията в живота. А то се оказва, че например до вчера трудолюбивият и съобразителнен, високо квалифициран немец или англичанин, работил като банков чиновник или като инженер в автомобилните заводи изведнаж става непотребен и го уволняват, защото имало някаква световна криза.
Наивно писание, което по нивото си отговаря на детските коментари към новините по БТв.

14 Март 2011 11:50
Не знам как успяха да внушат на българина, че бидейки дребен собственик на кафене, ресторант или магазинче ще се присламчи към средната класа. Това бе най-голямата заблуда през последните 21 години.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД