:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,349
Активни 758
Страници 29,914
За един ден 1,302,066
Поука

Как да превърнем София от дупка в рай

Барселона и Куритиба показаха как лесно могат да се реализират стратегии за подобряване на качеството на средата за живот. Не трябват много пари, просто воля и визия
Площта на зелените пространства в бразилския град Куритиба, която се пада на 1 жител, се е увеличила 100 пъти.
Драстичното увеличение на данъците в някои квартали на София отново постави ребром въпроса може ли градът да стане поне годен за живот. С други думи - може ли коренно да се промени, като се облекчи тежкият трафик, подобри се инфраструктурата и се ограничи безобразното строителство. Мисията е трудна, но не невъзможна. При това не са нужни купища пари или векове, както се опитват да обяснят управляващите, а просто коренна промяна на визията за града и воля да се спрат кражбите и да се ограничат тарикатите. Защото през последните десетилетия София се движеше в самоубийството направление. Вместо да провежда програми за устойчиво подобряване на качествата на градската среда, тя се стремеше да спечели максимално, унищожавайки я. Тъй като очевидно няма идея как това положение може да се промени, е добре да се покажат някои от най-добрите примери в това отношение в световен мащаб. Например в областта на достъпното жилищно строителство са интересни примерите на Амстердам и Ротердам, за енергоспестяването - Малмьо и Портланд, а за градското планиране и конвенцията между социалните групи - Ванкувър. Но шампиони в преобразяването са безспорно Барселона, която успя да се превърне от западащ индустриален град в център на туризма и креативната индустрия, и бразилският град Куритиба, който спечели световна слава с иновационната си система на обществения транспорт.



Барселона - модернизация чрез култура и красота



Днес е трудно да си го представим, но преди 30-40 години Барселона бе западнал индустриален град. В центъра можеха да се видят цели гета, крайбрежната улица бе грозно претрупана със складове, докове, рибарски селища. Трансформацията започна през 1979 г., когато на власт идва кметът-социалист Нарцис Серра.

Реконструкцията на града започва с нискобюджетни проекти, които по-късно ще бъдат наречени "градска акупунктура" - въздействие на ключови точки, с които не само може да се получи бърз резултат, но и като резонанс да се задейства цяла система. За 150 територии на града били разработени проекти за локална трансформация със създаване или възстановяване на малките градинки или паркове - с шадравани, скулптури и детски площадки. После се появява програма за постепенно преустройство на промишлените зони в жилищни райони и започнала реконструкция на неблагополучните райони с масови жилища, построени през 1950-те години. През 1990-те години бил въведен и нов метод на работа с обществените пространства - в периферията на града били създадени няколко "нови централни зони", които позволили да се намали натоварването на историческия център. Във всеки район се появил "естетически магнит" - крупно архитектурно съоръжение, което става катализатор за преобразяване на обкръжаващата среда.

Най-мащабните проекти за преобразяване на града започват с получаването на домакинството на Олимпиадата през 1992 г., когато Барселона получава пари и за инфраструктурни програми. С тях са ремонтирани старите пътища, построени са нови аутобани, подменени са ВиК системите. В града се появяват множество нови хотели, разширява се и летището. Но ключов момент е преобразяването на крайбрежната ивица. Всички складове и докове били разрушени, а територията е превърната в огромна зона за отдих. Реализирана е и програмата "Барселона, стани красива", в рамките на която са реставрирани фасадите на 3700 сгради. Собствениците на историческите здания получават евтини кредити или са освободени от имотен данък за няколко години заради направените инвестиции.

Олимпиадата не само преобразява Барселона, но и й обезпечава реклама по цялата планета. След нея туристическият сектор става основен отрасъл в икономиката на града, заменяйки промишлеността - ежегодно днес тук идват над 20 млн. туристи.

След олимпиадата каталунците създадоха и собствено културно събитие от световен мащаб - през 2004 г. бе организиран "Форум на културата" - фестивал, който продължава половин година, през която се провеждат множество изложби, спектакли, концерти, конференции. После идва ред на програмата "Барселона - културна столица на Европа", в рамките на която са създадени 38 нови публични пространства, обновени са 45 градски площада, открити са десетки галерии и музеи.

Особеност на "барселонския подход" е, че ключът към качеството на живот се нарича високо качество на архитектурата. Градът максимално се възползва от уникалните сгради на Антонио Гауди и други гениални архитекти. През последните години тук активно работеха такива звезди като Жан Нувел и Норман Фостър. Даже новите социални жилища се отличават с особената си архитектура. Има и известно щастливо стечение на обстоятелствата - от средата на XIX век Барселона се развива по уникална за онова време урбанистична схема, предложена от местния инженер Илдефонс Серда. Тя се отличава с правоъгълните си квартали с неголяма дължина (113 м) със срязани ъгли, които не само са комфортни за живот, но и удобни от транспортна гледна точка. Но все пак трансформацията на града не би била възможна без целенасочените усилия на градската администрация, архитектите и населението.



Куритиба: автобусно метро и блиц урбанизъм



Бразилският град Куритиба получава световна известност, благодарение на иновационната си транспортна система тип "скоростен автобус", която по същество представлява наземно метро. Всичко започва в края на 1980-те години, когато транспортната ситуация в града станала драматична и усилено започнало да се обсъжда построяването на метро. Тогава кметът на града Жайме Лернър с цифри доказва, че вариантът за автобусно движение по отделни платна с цена 2 млн. долара за километър е 10 пъти по-евтин, отколкото най-елементарното метро, и 50 пъти по-евтино от класическото метро с множество разклонения. В резултат неговият проект бил реализиран за две години, и то без да се използват пари от държавния бюджет.

Автобусите, произведени по поръчка от шведската компания Volvo, могат да поберат до 270 души и се движат по специални платна. За бързия автобус (Bus Rapid Transit) са измислени специални спирки с оригинален дизайн. Заплащането става при входа на спирката. Автобусите са оборудвани с подвижни стълбички, а височината на спирката съвпада с нивото на пода на автобуса. От магистралния експрес автобус към локален автобус може да се премине на междинни спирки. В началото шофьорите на автобусите са имали дори специално копче, с което могат да удължат зелената светлина на светофара.

Системата на метробусовете дава впечатляващи резултати. Тъй като платната за автобусите и автомобилите са разделени, разписанието се спазва с голяма точност. Интервалът на движение на магистралните автобуси в час пик не превишава 1 минута, като те се движат със скорост 60 км в час.

Опитът е въведен вече в 40 града по света, сред които Лос Анджелис, Сеул, Мексико, Богота и др.

Интересна личност е и авторът на "куритибското чудо" Жайме Лернър. Той е назначен за кмет на града през 1971 г. на 33-годишна възраст. Преди това бил член на група млади архитекти и инженери, които успели да минат от протести срещу генералния план на Куритиба, предвиждащ разрушаване на историческия център, към конструктивни предложения. Те създали независим Изследователски институт за градско планиране, който станал главен интелектуален щаб за промяната на града. Парадоксалното е, че в случая управлението на хунтата в Бразилия изиграло положителна роля за града - екипът на Лернър успял да реализира многобройните си иновации в кратки срокове, без бюрократични пречки и "всенародни обсъждания". Така например първата инициатива била осъществена само за три дни - една от улиците в историческия център била затворена и превърната в пешеходна зона. Такива бързи и ефективни действия по-късно били наречени блиц урбанизъм.

Лернър издигнал като най-важен критерий подобряването на качеството на живот чрез съхраняване на историческия център и природното наследство, облагородяване на градската среда, обособяване на обществени пространства. Спряно било хаотичното разрастване на града, развитието било насочено по пет специално отделени оси. Около тях се концентрирало новото жилищно строителство, като нови блокове се разрешавали само в зоните на пешеходна достъпност до линиите на градския транспорт. Плътността и височината на новото строителство се изчислявало строго според пропускателната способност на пътищата.

В транспортната политика били провъзгласени два главни принципа - "общественият транспорт е по-важен от автомобила" и "движещият се транспорт е по-важен от паркирания". Вместо да се прокарват нови транспортни коридори, било заложено на система от три улици по главните оси на града. Централната улица била превърната в магистрала с отделни платна за автобусите по средата. Двете странични улици били трансформирани в еднопосочни улици за скоростно придвижване от центъра към периферията и обратно. Ефективността на това урбанистично решение в комбинация с интегрираната система за обществен транспорт позволила при липсата на метро и при бърз ръст на населението (за 60 години то се увеличило 10 пъти до 1.7 млн. души) тук да няма никакви задръствания.

Друга важна тема на политиката на Лернър станала екологията. В началото на 1960-те години в Куритиба имало малко зеленина и много замърсени територии. За няколко десетки години били създадено 30 нови парка, били засадени 1.5 млн. дървета, а площта на зелените пространства, която се пада на 1 жител, се увеличила 100 пъти. В резултат Куритиба в момента е сред най-зелените градове на Бразилия - тук има 10 горски парка, Ботаническа градина на мястото на едно от сметищата, 282 обществени градинки и над 250 миниградинки.

Интересни са и жилищните практики на Куритиба. Вместо да срива фавелите, кметството ги облагородява и даже им прокарва комуникации, като така включва най-бедните слоеве в нормалния живот на града. Градските власти започнали целенасочено да се занимават с развитието на територията - изкупували земеделски участъци от частните собственици, прокарвали комуникации и отново ги продавали на по-ниски цени желаещите да си построят там къща. Сумата се изплаща в продължение на 10 години. Тъй като желаещите са много, се правят списъци, в които се чака по няколко години. Интересното е, че колкото по-дълго се чака за право на строеж, толкова по-дълго после се изплаща сумата. Така например, ако си чакал 1-2 години, теренът от 1500 кв. м ще излезе около 12 000 долара, които ще се изплащат за 10 години (по 140 долара на месец). Ако опашката се проточи до 5-6 години, участъкът ще излезе на кандидата два пъти по-евтино, а ежемесечната вноска ще падне на 65 долара. Градът обаче не се ограничава само с предоставянето на земя, но и предлага типови проекти за къщички или съвети от архитекти (обикновено това са студенти от горните курсове под ръководството на техните преподаватели). Съществува и програма за кредитиране на строителството, като заемът не е в пари, а в строителни материали.
 За бързия автобус (Bus Rapid Transit) са измислени специални спирки с оригинален дизайн.
 Бразилският град Куритиба получава световна известност благодарение на иновационната си транспортна система тип "скоростен автобус", която по същество представлява наземно метро.
 Барселона максимално се възползва от уникалните сгради на Антонио Гауди и други гениални архитекти.
 Реконструкцията на Барселона започва с нискобюджетни проекти, които по-късно ще бъдат наречени "градска акупунктура".
 Ключов момент за Барселона е преобразяването на крайбрежната ивица.
55
5366
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
13 Март 2011 19:13
Всичко това звучи толкова шопско.
13 Март 2011 19:41
В смисъл "От Витоша по-високо нема, от Искаро по-длибоко нема, от София по-юбаво нема"?

Редактирано от - myrmorko на 13/3/2011 г/ 19:42:43

13 Март 2011 19:49
Над софия има проклятие, което се пренася върху цяла БГ. За 130 г този град донесе 3 национални катастрофи и ни води към четвърта. Единствената заслуга на софиям, е че там е обесен Левски. софия не трябва да е столица повече, ако българският народ иска да оцелее.
13 Март 2011 19:49
По чуждия печат, но - КОЙ ГО ПРЕДЛАГА?
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек

13 Март 2011 20:13
Мечтииииии.....След Иван Иванов, София не е имала друг милеещ за града Кмет, а главен архитект ВЪОБЩЕ! През последните 20 години общинските съвети действат като ликвидационни съвети - разпродадоха, "прехвърлиха" и "концесионираха" де що имаше общинска собственост и публична такава. Така. че едва ли има смисъл да се говори за чужд опит - просто нЕма кой да го приложи.
13 Март 2011 20:22
Т.нар. "естетичски магнит" е много важен. Не разчитам "държавата" да го разбере, но хората биха могли.
По този начин се обособяват и "скъпите" улици, и престижните райони.
13 Март 2011 20:43

много хубав материал
13 Март 2011 20:48
Да се мести столицата където искат селяните и колкото се може по бързо . . В Куртово Конаре или Горно Нанагорнище , а може и в Рудозем ...нека само оставят София на софиянци .

Редактирано от - Данил на 13/3/2011 г/ 20:51:29

13 Март 2011 21:06
Браво!
13 Март 2011 21:28
Браво на ....Барселона. А проблеми с детските градини нямат ли?
13 Март 2011 22:00
Днешна София е срам за името си.
-
Тук най-известният архитект в последните 20 г. се нарича МутерWasser
13 Март 2011 22:04
лесно - само трябва общинският съвет да увисне по дърветата на Московска
13 Март 2011 22:09
Значи започваш от нулата, пробваш с чешмички, храстчета и пейчици и тъкмо да наакупунктуриш едно хубаво целия град и да прекрачиш в гарантирано феноменално хубавото бъдеще - идва една спечелена олимпийска кандидатура, с нея едни милиардченца - и те така те! Хвала на ултрамегагигахиперкадърните барцилонци, таз наша пътеводна светлина!
ПП За олимпиади по ботаника пара тече ли?
13 Март 2011 22:22
Не е невъзможно миризлива дупка да се превърне в "рай", но обикновено се налага скъпата намеса на много талантлив пластичен хирург..
13 Март 2011 23:01
Верно требе да си мноо тъп и проз та с парите за олимпиадата да не мое да опрайш който и да било "западнал индустриален" град. Еле па ако е и пристанище....
13 Март 2011 23:09
No млъкни сърце да не чуе дявола
13 Март 2011 23:58
Куритиба е подходящ пример, а Барселона не е. Барселона започва съвремения си разцвет след огромното наливане на пари около олимпиадата, което променя облика на крайбрежните райони и популяризира града като туристическа дестинция. Куритба е прекрасен пример, защото показва как с мислене се постига много. Ето един пример - имат специални отделени шосета за експресни автобуси. Спирките за тези автобуси, както е показано на снимките, са с достъп като на метрото, а слизането и качването в автобусите, е точно устроено като в метрото за голяма бързина. Резултатът е система от бърз градски транспорт, който излиза много, много, много по-евтино от метро. Друг град образец е Сингапур.
14 Март 2011 00:04
А за София фокусът може да бъде нейната древна история и редицата сгради в неовизантийски стил. Но за целта трябва градско планиране и подходяща туристическа политика. Две природни богатства има София - Витоша и водите и.
14 Март 2011 00:28
Софиянците що ги пропускаш ?
Къде да ги сложим ?
При богатствата или при боклуците ?
14 Март 2011 01:11
Voci, "времето е в нас и ние сме във времето."
14 Март 2011 03:23
Прибави към "Времето" и "Виното" та всичко да си дойде на място.
Наздрае
14 Март 2011 08:37
rapid bus e супер идея за субтропичния климат (атина и тн). проверих в wikipedia - откакто се води статистика (сто и не знам колко си години) - сняг е валял в куритиба 12 (дванадесет) пъти. така че при тях се оправдава бързия бус. при нас като падне стяг, мъка ще настане, а сняг вали 12 пъти годишно. така че май нямаме избор, но дълбаем като къртици. което не ни оправдава, че сме мизерници де.
14 Март 2011 09:03
Това трябва да го решават циганите. Българския елит ще крадне още малко и ще се изсули. По стар български обичай.
14 Март 2011 09:23
Как да превърнем в София в рай, след като дори не можем да почистим улиците в града, ходим в кал и прахоляк, по разбити тротоари, чиито плочки похлопват под краката ни, а тревните площи са осеяни с боклуци? Как да превърнем София в рай, след като с поддържането на чистотата в града са ангажирани най-вече цигани? И при условие, че думи като "доброволен, безвъзмезден труд" вече 20г. са анатемосани от обществото. Просто няма как да се случи.
14 Март 2011 09:47
Как да превърнем София от дупка в рай
София, пък и всеки български град, не може да се превърне в рай. Единствения начин е първо да се заменят софиянци (българите) с някакви други хора. Може да се постигне някакво подобрение ако на първо време се подменят поне кметовете и общинарите .

Редактирано от - NENO на 14/3/2011 г/ 09:53:08

14 Март 2011 09:48
VOCI Софиянците що ги пропускаш ?

Къде да ги сложим ?

При богатствата или при боклуците ?
14 Март 2011 09:56
Ъ, стига сте ревали, де...С'я ако живеете в ад, после ще заживеете в рая, щот' тоя живот св.Петър ще ви го зачете за мъченичество

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
14 Март 2011 10:45
Ами, ако на всеки, който не му харесва, вземе да се изнесе, тогава проблемите ще се разрешат сами.
14 Март 2011 10:48
София и сега си е рай за боклуците.
14 Март 2011 10:51
"Не трябват много пари, просто воля и визия"

ма кат няма мат'риал за него.
те това е най лошото на Бг.
дай само крадци, ченгета, мафия и тн.
14 Март 2011 10:57
Създайте условия за работа и в другите градове в БГ, не само в София! То какво стана, всичко се съсредоточи в София, всички прояви в София, какво се чудите после, че в София не се живее, ами то всички бягат в Софето! Циганите и те са там! Никога няма да се оправи столицата, докато 1/4 от БГ е там!
14 Март 2011 11:17
Даниле, съвсем не си прав! Преместят ли столицата в Горно нанадолнище ще избягат и представителствата на чуждите фирми и високите заплати и ще се окажете в ролята на Пловдив. София от това няма да спечели!
Светльо проблемите на София идват от главата, не от краката. Няма да ги решиш като премахнеш последните! Справка - кой да е провинциален град в България.
14 Март 2011 11:20
Много хубава статия!
Друг голям град претърпял положителна трансформация от този тип е колумбийската столица Богота. Четете за него в "Град за всички".
14 Март 2011 11:21
"Как да превърнем София в рай"-като напълним селата!!!
14 Март 2011 12:04
Вместо да провежда програми за устойчиво подобряване на качествата на градската среда, тя се стремеше да спечели максимално, унищожавайки я.

Статията е малко разхвърляна, но при все това основната причина за състоянието на София е посочена. Така де, състоянието на всяка една градска среда зависи от това, какво искаме от нея. От градската среда в София се очаква да носи пари, по възможност днес, а не утре, защото утре така или иначе ще се изнесем някъде другаде, пък след нас и потоп. Съответно тя наистина носи пари, загивайки.
Тук не е нито Барселона, нито Куритиба. Тук капиталът е нагъл, алчен и по никакъв начин незаинтересован от общото благо; а гражданинът е изцяло заместен от потребител, който буквално или метафорично идва от другаде и е тук за малко. Докато не се променят тези условия, нищо хубаво не чака София - за огромно съжаление, защото този жив и изпълнен с общуване град има потенциал за нещо много повече.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 12:10
Top Gun,
NENO,

Що се отнася до автобусното метро, неприложимостта му в София идва не само от разликата в климата, но и от факта, че това е относително стар град, плътно застроен, с тесни улици. Как да ги строим тия нови автобусни шосета? Като съборим ар-декото в центъра ли?

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 12:15
Паисий, проблемът на София са точно струпването на всички държавни институции . Това са десетки хиляди чиновници и техните семейства, а с тях т.нар. селска мафия . Всеки министър води след себе си свои земляци, те пък свои..и т.н. Ако тези навлеци бъдат преместени някъде другаде, в административна столица, както направи Бразилия, то проблемите в София рязко ще намалеят. Чуждите фирми и сега си имат представителства не само в София, но и други градове . Половината от паркоместата в центъра са точно за колите на държавните служители .
14 Март 2011 12:57
Аз гласувам с две ръце, столицата да се премести от София. Тогава ще можем да сложим бариери на входовете на града и да пускаме вътре само с кръщелно.
И цялата селяния може да се измете по родните места.
14 Март 2011 13:06
Как да ги строим тия нови автобусни шосета? Като съборим ар-декото в центъра ли?

като направят половината улици еднопосочни. както е в много други градове.
14 Март 2011 13:12
Ако избесим последните 3 общински съвета и администрацията, може би ще се оправят нещата.
Айде, нека да са 4.
14 Март 2011 13:17
Softwind, аз също съм привърженик на еднопосочните улици. Но, ако се замислиш, в центъра на София и сега малките улици са еднопосочни, а големите трудно ще се направят такива, защото им липсват алтернативи в другата посока.
Впрочем, подобно автобусно метро изобщо не е подходящо за град, в който много хора се движат пеша насам-натам и постоянно пресичат улиците.
Но ние така или иначе се отклоняваме тук по детайлите, а губим от поглед цялостната картина...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 13:24
а за какво ти е да пускаш автобусна лента в центъра? то центърът се минава пеш за 15 минути. Оградена автобусна скоростна лента трябва по големите шосета като цариградско, за да не се блъскат автобусите с автомобилите в задръстванията.

Редактирано от - softwind на 14/3/2011 г/ 13:25:04

14 Март 2011 13:44
Няма никакво значение дали улиците са еднопосочни или двупосочни, ако са задръстени с паркирани коли. Първо трябва да се реши проблемът с всички коли, които са паркирани по улиците. Улиците, тротоарите и зелените площи трябва да са за движение на колите, пешеходците и велосипедистите, а не за паркиране. Докато не се махнат паркираните коли не могат да се решат нито проблемите с движението, нито с почистването, нито е възможно подобряване на качеството на живот.
14 Март 2011 13:49
Софуинд, даваш пример с МКАД ?
14 Март 2011 13:54
Софуинд, даваш пример с МКАД ?

естествено, че не давам пример с МКАД.
МКАД е 7 ленти във всяка от посоките. Освен това няма скоростна лента за автобуси.
Давам пример с Китай и Тайланд, където в много градове има отделни ленти за авто, отделни ленти за градски транспорт и отделни ленти за велосипеди. Оградени са една от друга. А хората минават по надлези. Има даже цели пешеходни тротуари-платна повдигнати на втори етаж върху лентите за автомобили. Страхотно.

Редактирано от - softwind на 14/3/2011 г/ 13:55:55

14 Март 2011 14:06
Не съм бил по такива места . Чудесно е като решение, стига да има воля и пари в столичната община.
14 Март 2011 14:10
Решението с пешеходните надлези отгоре не е чак толкова чудесно от естетическа гледна точка; пък и може да се поспори доколко в София са необходими решения от китайски и тайландски мащаб. Номерът е оптимизация на градския транспорт (съгласен съм със Softwind, че може да се пробва такова автобусно метро, където е уместно и възможно), разкарване на паркиралите коли (както пишеше някой по-горе), стимули за гражданите да пътуват с обществения транспорт, и, разбира се, сериозна поддръжка на уличните платна.
Всичко това НЯМА да се случи в близко бъдеще, защото не носи мигновена финансова печалба за когото трябва и защото иска прекалено много мислене и бачкане.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 14:23
Решението с пешеходните надлези отгоре не е чак толкова чудесно от естетическа гледна точка; пък и може да се поспори доколко в София са необходими решения от китайски и тайландски мащаб.

не съм съгласна за естетиката.
виждала съм страхотни алеи-тротуари издигнати върху автомобилните. С пейки, цветя, малки дръвчета и храсти (в бг чудесно биха стояли рози) със склуптури и т.н. Много красиво. Освен това гледката е приятна защото човек вижда от високо и е по-интересно.
единственият подобен пешеходен надлез в София е зад НДК върху бул България, който свързва с природонаучния музей. Но е много постно и сиво направен, за разлика от тези, които се проектират в Китай.


Редактирано от - softwind на 14/3/2011 г/ 14:25:26

14 Март 2011 14:52
Тука само клатим гората. Мислите ли, че тия общинари са толкова кьорави та да не виждат, че по тротоарите на София се ремонтират коли, мърляви гумаджий са готови да те набият дето му пречиш да работи и пунктовете за вторични суровини са на 500-600 метра от Министерския съвет(кръстовището на бул "Тодор Александров" и ул "Одрин". Всичко тука е далавера.
Станала била грешка при изчисляването на данъците. Абе ние трева ли пасем?
Що не сгрешиха да ги намалят, ами за един апартамент от 60 кв/м във посочения по горе район, данъка стигна 300 лева, т. ест двойно.
Или, ако мине. Ама стига с това минаване и стига овчедушие. Май за такива овце като нас София си е много добра!
14 Март 2011 15:15
Къде си го мерите с Барцелона бе готините??? Къде е Каталуния, къде е шоплук??? За да е хубаво требе много парета, възпитан и доволен народ и време...... я я вижте на какво е изглеждала София само преди 130 години
http://www.lostbulgaria.com/?p=2891 Target=_Blank id=url> Натиснете тук, сравни със Солун Натиснете тук, а то они готините по Барцелона се заглеждат, палавници....

Редактирано от - boby1945 на 14/3/2011 г/ 15:20:33

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД