:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,503
Активни 636
Страници 28,970
За един ден 1,302,066
Анализ

Влязохме в капана на "глокалната" инфлация

Растящите цени заплашват и доходите на всеки българин, и членството на страната ни в еврозоната
Снимка: Юлиян Савчев
Растящите цени заплашват доходите на всеки българин.
Темата за поскъпването на живота отново стана популярна през последните седмици както в България, така и в чужбина. У нас беше взето решение за създаване на държавен орган за наблюдение на цените на хранителните продукти като резултат от същественото повишаване на цените на много стоки от първа необходимост. Поскъпването на храните се сочи и като една от възможните причини за ускорената смяна на политическите режими в Северна Африка и Арабския свят. В развитите страни покачването на потребителските цени даде нов тласък на обсъждането на стратегии за поетапно изтегляне на пакетите от парични и фискални стимули. Все повече експерти предупреждават, че прекомерното изчакване на политици и централни банкери може да доведе до стагфлация - стагнация, придружена с инфлация, която би имала висока политическа цена.
Въпреки че е глобално явление, инфлацията се различава като динамика между отделните групи страни. В момента живеем във времена на "глокална" инфлация. Терминът "глокален" - комбинация от "глобален" и "локален", обикновено се използва за описание на глобално събитие или процес от местно значение. Това понятие се вписва много добре в инфлационната динамика в света напоследък и противопоставянето между развитите икономики и догонващите страни.
Зрелите икономики, като САЩ например, в момента изпитват по-ниска от заложената в техните планове инфлация както заради големия процент неизползвани мощности в местното производство, така и поради структурата на тяхната потребителската кошница, в която теглото на храните е значително по-малко, отколкото в България например. На другия полюс са развиващите се икономики в Азия и Южна Америка, които поради огромния приток на капитали и растящо търсене усещат засилване на инфлационния натиск.

Европа сякаш е в средата на това разделение

между зрели и развиващи се икономики. През декември 2010 г. индексът на потребителските цени в еврозоната превиши заявената като желана от Европейската централна банка (ЕЦБ) цел в размер на 2% годишно изменение. Нещо повече, в началото на тази година инфлацията в еврозоната продължи да се ускорява, достигайки 2.4% през февруари. Бързото повишаване на цените може да принуди ЕЦБ да започне изтегляне на пари от икономиката чрез различните лостове на паричната политика значително по-рано от предварителните очаквания.
Както и преди кризата, България отново е сред икономиките, които отчитат над средната за ЕС инфлация, достигаща 4.5% годишно през януари 2011 г. според последните данни от официалната статистика. В рамките на година храните и напитките поскъпват с 4.6%, а алкохолът и цигарите - с 25%. Цената на транспорта пък скача с 10% като функция на поскъпването на горивата.

Двигателите на инфлацията в България са глобални

Те отразяват значителния ръст на цените на международно търгуемите стоки. В същото време притокът на чуждестранен капитал у нас е все още слаб, а и вероятно ще остане потиснат и в следващите тримесечия.
Увеличението на цените на суровините се дължи най-вече на:
- значителни парични и фискални стимули (на практика печатане на пари и дефицитно харчене), въведени в действие от повечето от големите индустриални икономики с цел смекчаване на негативните ефекти от кризата и печелене на време преди следващите избори;
- ръст на потребителското и инвестиционното търсене в догонващите икономики в Азия и Южна Америка, който се дължи на бурния икономически растеж там;
- повишени рискове при добиването и транспортирането на някои суровини. Вследствие и на събитията в Либия цената на петрола се повиши с 6% през февруари, или с около 41% за последните 12 месеца до най-високата стойност от 2 години и половина насам.
Поскъпна обаче не само петролът, а и всички останали базови суровини. В рамките на последните 12 месеца цената на енергоизточниците е скочила средно с 20% според данните на Международния валутен фонд (вижте таблицата). Цените на индустриалните стоки и храните се повишават с 32%. Най-впечатляващо е поскъпването на земеделските суровини, чиито цени се вдигат с 39% в сравнение с предходната година. За същия период цената на памука се е увеличила с над 130%. Обикновено е нужно известно време, в което нарастването на цените на суровините се пренася върху производителите, а впоследствие ако не изцяло, то поне частично и върху потребителите.
Прекомерното ускоряване на инфлацията

може да убие възстановяването на световната икономика,

което досега беше движено в голяма степен от експанзията на развиващите се страни. Още повече че поскъпването на суровините и инвестиционните стоки (машини, оборудване) ще бъде усетено в много по-голяма степен от догонващите икономики. По-бързата инфлация в развиващите се страни означава загуба на покупателна способност, измерена в стоки, и реално обедняване на тяхното население. По този начин на практика голяма част от цената на излизането от глобалната криза ще бъде платена от догонващите икономики.
Въпреки че инфлацията в България е до голяма степен глобална, привнесена отвън, тя ще има важни последици и за активността на местните икономически агенти. Тя ще повиши оборота в някои сектори като енергетика и селско стопанство, но и ще увеличи стойността на вноса като цяло и ще има негативен ефект върху реалния икономически растеж.
Инфлацията вероятно ще надуе приходите на държавния бюджет в номинално изражение, в случай че няма драстично свиване на потреблението.
България няма да бъде в състояние да спази инфлационния критерий от Маастрихт, най-вероятно за дълъг период от време, което допълнително ще намали шансовете ни за присъединяване към еврозоната в обозримо бъдеще.
Повишаването на цените на стоките от първа необходимост ще намали покупателната способност на българите и вероятно ще има важни политически последици в контекста и на предстоящите президентски избори. 80% от интервюираните в скорошно проучване на "Алфа Рисърч" посочват именно скока на потребителските цени като най-негативното събитие от началото на годината.


-------------------------------
Цени на суровините на световните пазари към февруари 2011 г.

суровина12-месечна промяна
земеделски суровини38.9%
храни32.1%
индустриални стоки31.5%
енергия20.4%
метали28.3%
--------------------------
Източник: МВФ
75
4902
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
14 Март 2011 19:53
А бе, той и Дянков ни го беше казал, ама плебусът не му се вярваше и мрънкяше. Сега Йотов му обясни на по-научен език, че плебусът ще трабва глокално да си свие колана и да яде с 30% малко.
14 Март 2011 20:04
Той, плебсът, отдавна е стегнал колана...Въпросът е - а сега на врата ли?
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек

14 Март 2011 20:08
Да, друго не остава. На врата генек. Незначителното въпросче е - на чий?
Дали профсъюзните традиции са това, което бяхааа???
Силно се съмнявам.

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
14 Март 2011 20:11
А като какво ще правим , от "глокалната" ни Криза , Мили Авторе . Не го раздавай толкова и само , економист ...
14 Март 2011 20:13
Уф, пардон.Покрай многото дефекти, един изявен ми е да си мисля, че всички знаят какво си мисля аз!
Имаше виц .....въжето ние ли си го носим или от профсъюзите го осигуряват...
14 Март 2011 20:30
Пък аз си мислих, че "глокална" идва от комбинацията Глобална + Кална ( демек млъсна) пък то било....
14 Март 2011 20:32
Мдааа,
открихме топлата вода. Пардон, стагфлацията.
В тази ситуация аз не бих рлавил прогнози на база развити-развиващи се
а на база на развит производствен-"консултантски" сектор.
Но какво ли разбирам аз. мдаа
14 Март 2011 20:43
А картели няма, неее...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 20:53
Инфлацията вероятно ще надуе приходите на държавния бюджет в номинално изражение, в случай че няма драстично свиване на потреблението.

Познайте от първия път взаимната задлъжнялост, закъснелите плащания и особено тези на възнагражденията за труд как ще повлияят потреблението. Страхът от загуба на работното място дали ще поощри потреблението. Свитото потребление дали ще поощри търсенето на инвестиционни стоки. То да произведеш, ама трябва и да продадеш, нали? На кого? Износ? За кого?
Зависимите в потреблението си от възможностите на бюджета дали ще разширят потреблението си при недосбор, а?
14 Март 2011 21:04
Терминът "глокален" - комбинация от "глобален" и "локален", обикновено се използва за описание на глобално събитие или процес от местно значение.

Хърсев поне прилагаше чертежи, за да обясни откъде влиза водата във вятърната мелница. "Капаглолокална"* или обикновена, инфлацията е неизбежният спътник на възстановяването след криза; нещо като изпотяването при спадане на температурата. За причините и механизмите е писано вероятно няколко милиона пъти от 19 век насам.
------
*глокална и залагаща капани, син. "стръвна"
14 Март 2011 21:33
Глокално звучи като дървено желязо. Всъщност в България има комбинация от инфлация и поскъпване. Инфлацията идва от инфлацията на еврото, за което левът е вързан. Поскъпването идва от друго, то си е нашенска работа.
14 Март 2011 21:33
Статията е абсолютна точна, и напълно вярна
Ако повече ви харесва вчерашния анализ на Хърсев, "как да си отгледаме милиардер" - моля.
По горното може и да не ви харесва, може и да ви дразни Но картинката е твърде реалистична и дори прекалено мека в частта за българия.
Изводите са си за всеки.
----
ПП Зевзи - хер Дянк никога не е твърдял нещо подобно.
Малко като разликата между комунист и колумнист,
звучат подобно, но са с около два океана разлика.

Редактирано от - intel_inside на 14/3/2011 г/ 22:07:36

14 Март 2011 22:05
Картинката може и да е реалистична, ама нещо логиката чезне, поне в светлината на икономическите ни гурата от разните му там фондации.
Значи, най-високо данъчно облаганата стока, енергията, поскъпва 20%, а най-силно субсидирания сектор (уж да се гарантират ниски цени) земеделския поскъпва двойно. Да се прави ли извод: Колкото по-високи данъци, толкова по-ниска инфлация (и цени)? Или вярното е, колкото повече консултанти (по проекти, особено "зелени" ), толкова повече инфлация.
Ако пък се приложи "фундаменталният" закон за търсенето и предлаганото, ще излезе, че енергията търси земеделските култури и те си вдига цената. Ако и Слънцето си потърси тез култури, останахме си без култура и зелено, сал една енергия, вятърничава, кат пръдня от мускулни перки.
14 Март 2011 22:15
Индъстриуоч не са точно "икономическите ни гурата от разните му там фондации".
Между другото "енергията" наистина "търси земеделските култури и те си вдигат цената".
Кой каза рапица и биодизел?

Редактирано от - intel_inside на 14/3/2011 г/ 22:18:42

14 Март 2011 22:26
А кой каза "печатница"?
14 Март 2011 22:28
Пей давате да пишете "интересно" и за най-простото. Обяснявам като за свои хора: човеку, кога прескочи трапа, му се пощява да апне, да пивне, тия три неща. По научному се нарича "нараснало търсене", а резултатът - "инфлация" /разбира се, има и други ефекти, като 25%-ното нарастване на износа, но в момента не е политкоректно да се споменават/. Срещу скромно заплащане мога да ви напиша същото и във формат 4-5000 думи. За допълнителна плата ще го напиша в зададен стил: "балада", "наукообразен",
"ода", "убиец", "академик", какъвто щете
14 Март 2011 22:32
"Зрелите икономики, като САЩ" : това е много меко казано. Били са "зрели" преди десетки години. Сега "гнили" е много по-точна квалификация!
14 Март 2011 22:36
На снимката: "Спрете войната срещу бедните".. Както казваше професорыт в "Кучешко сърце" по аналогичен повод за войната с "разрухата", трябва да се бием по собствените си вратове. "Врага" си го избрахме чрез свободни и демократични избори, нали така?
14 Март 2011 22:39
Докато животът и планетата немат никакво значение, а само разни индекси и печалби - се по-лошо ще става.
Вие сте зомбирани сите!
Щом стигнахме дотам земетресението и цунамито в Япония да отчитаме с Дау Джонс, затрили сме се като цивилизация.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
14 Март 2011 22:46
Сега, ей-богу, за пръв път в кариерата си на форумец тука, ще вдигна палче на kaily...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 23:02
intel_inside,
Онзи ден Дянков рече, че цените поскъпвали, защото китайците и индийците били станали по-богати и ядели повече.
Е, Йотов ти обяснява същото, но на по-научен език.
- ръст на потребителското и инвестиционното търсене в догонващите икономики в Азия и Южна Америка, който се дължи на бурния икономически растеж там;

Та, ти кой не си разбрал какво казва - Дянков или Йотов?
14 Март 2011 23:14
Соростутщини! Стагфлацията на територията България си върви от 1984 г. без спирачка, а имаше и уникална дирижирана хиперинфлация, невиждана другаде! Соростианците още 20 години могат да издават учебници за експериментите които *успешно* се проведоха тук, има поне стотина невиждани и нечувани постижения, като цар-министер, пожарникар-минпред, бармани-банкери и още и още и още.
14 Март 2011 23:19
защото китайците и индийците били станали по-богати и ядели повече
А пък статистиката отчита, че са станали повече като население. Затова ядат повече, но произвеждат още повече. От свръхпредлагането на тяхната стока и демографското свиване в богатите държави, цените щели били да паднат. Само ме гложди съмнението дали тяхната стока е стока. Да не се окаже и тя като услугите, особено на рейтингови агенции и застрахователи, с отрицателна стойност/доходност. Сиреч стоката преди да стигне пазара е станала боклук и сега ще трябва да се плаща за "утилизацията" ѝ и от там да идва инфлацията. Нещо подобно като закупуването на амортизирана военна техника. Това обяснява по-високата инфлация у нас - един път харчим пари за техниката, втори път харчим за погребването ѝ. Парите в обръщение, а стоката погребена. Ей ти инфлация.
14 Март 2011 23:31
Нещо подобно като закупуването на амортизирана военна техника.

Ами, така е, когато човек не си отваря очите и не гледа какво купува. Или гледа, ама не вижда. После тоя ни бил виновен, оня ни бил виновен. Я, народът се чуди каква е връзката между земетресението и цунамито в Япония и Дау Джонс! Не схваща връзката, а после пак ще има пискане, че соросчетата били изцицкали спестените парички.
14 Март 2011 23:34
А пък средната класа на маорите спряла да яде мисионери някъде през 20 век, което веднага се отразило в спад на търсенето на англикански свещеници, а оттам на заплащането им. Още се възстановяват от кризата, горките.
14 Март 2011 23:38
Некоректно смесване на няколко аспекта. Инфлацията в България не е плод на напечатаните долари, а на свитите левове и усиленото им изземване, чрез увеличения на монополни цени. Тя е плод на стагнацията. Просто защото българското потребление е на дъното и няма на къде повече да бъде свивано.
-
В България нямаме просто свиване на потреблението, а излизане от пазара на по нискодоходните групи. Нарасналият относителен дял на постоянните разходи при производството и търговията и свитият пазар към по-високодоходните групи (при отпаднали по-нискодоходни) водят до изместване на потреблението, което води до по-малко произведени и търгувани стоки, но на по високи цени.
-
Изходът не е намаляване на паричната маса, а увеличаването й и то не безадресно, а именно към нискодоходните групи за връщането им на пазара.
-
И ще дам един прост пример. Например в провинцията покупката на цигари вече е невъзможно висок разход. Даже и за контрабандните. Затова хората започват да си сеят тютюн за собствена употреба или го купуват от свои съседи на бали. Другите неща отдавна си ги произвеждат сами.
-
Под мъдрата политика на дянковчетата върнаха България в средновековието.

Редактирано от - Brightman на 14/3/2011 г/ 23:41:19

14 Март 2011 23:39
Най-впечатляващо е поскъпването на земеделските суровини, чиито цени се вдигат с 39% в сравнение с предходната година. За същия период цената на памука се е увеличила с над 130% Това само нашите правителства и политически лидери , не можаха да го предвидят, не го разбират и сега, по една много проста причина. Имено затова се продадоха огромни масиви плодородна земеделска земя, за да храни другите. Растящите цени НЕ заплашват доходите, те заплашват живота и оцеляването на държавата.
15 Март 2011 00:03
Например в провинцията покупката на цигари вече е невъзможно висок разход
А с автомобилите как е? Засяха ли нивите с гайки и винтове? Нали и те бяха от първа необходимост.
а на свитите левове и усиленото им изземване, чрез увеличения на монополни цени.
Това как го разбра? Видя статистиката на БНБ и увеличените спестявания?
Изходът не е намаляване на паричната маса, а увеличаването й и то не безадресно, а именно към нискодоходните групи за връщането им на пазара.
За кои групи става дума? Тези от Факултето, Столипиново или някакви други? И на кой пазар ще се върнат - на семките и бонбонките с произход Турция? Не е ли по-добре да се организират ефективни производства и "нискодоходните групи" да се върнат на работа? Същите пари ще ги получават срещу произведените стоки, част от които продадени с висока печалба на американския пазар да кажем.
15 Март 2011 00:13
Майсторът-лютеничар да прочете отново статията, където е записано на първо място- инфлацията се дължи на печатането на пари. На създаване на пари от въздуха. Федералният резерв като отпечати един трилион долара и ги раздаде на приятели, и тези приятели тръгнат да спекулират с тези пари по световните борси, и инфлацията е налице. На кои приятели дава ФЕД парите и по колко, никой не знае, защото ФЕД не се отчита на никого. Печатането на пари е ограбване на населението. Хората, които трябва да затягат коланите, нямат никаква вина за инфлацията. Те са си изработили парите, но стойността на парите им намалява вследствие инфлацията.
Инфлацията или печатането на пари си е чисто данъкосъбирачество, което видимо доставя удоволствие на майстора-лютеничар.
15 Март 2011 00:28
За другаде не знам , но в моментав Пловдив , реалната средна заплата в частният сектор (а то дыржавен май не остана) е около 300-400 лева и продылжава да пада, кым края на година окончателно ще се срине строителният сектор даващ препитание на една немалка част от населението.Та намалените доходи в комбинация с растящите цени на всичко ще доведе до фалита на една немалка част от домакинствата (особенно на тези с кредити).
В един момент на народа няма да му останат много алтернативи - или да избяга навын (който не може да бяга ще пылзи) , или да хване тоягата и цялата политическа каста заедно сыс слугите и да отнесе боя и секса.
15 Март 2011 00:43
или да хване тоягата и цялата политическа каста заедно сыс слугите

Насо,

Разбирате ли, господа политици, ако случайно четете това?
ЦЯЛАТА политическа каста. Барабар със сухото и суровото.
Това си постлахте с 20 години хрантутничество и безхаберие.
И не се надявайте, че и този път ще ни разделите на сини и червени. Вижда се - правите усилия в тази насока, но слепите хейтъри и просто заблудените стават все по-малко.
ВИЕ ВСИЧКИ докарахте страната до последната черта.
ВИЕ ВСИЧКИ ще си го отнесете.
Ако пострадат и читави хора - сори, да не са се пъхали между мършата.
15 Март 2011 00:47
Не е ли по-добре да се организират ефективни производства и "нискодоходните групи" да се върнат на работа?

Добре е, но това правителство не може да го направи. Философията му не му позволява. За капацитета - отделно.
-
А иначе хубаво питаш заяждайки се.
Първо да си чувал за каруци, магарета, катъри и коне ?
Второ - спестяванията са показателни не за забогатяване на населението, а за концентрация на паричните потоци и икономиката.
Трето - единственият начин за наливане на парична маса за съживяване на потреблението и местното производство е увеличение на пенсии, бюджетни заплати и социални плащания.
Четвърто - циганите отдавна в мнозинството си са извън пазара.

Редактирано от - Brightman на 15/3/2011 г/ 00:49:03

15 Март 2011 01:07
Чертата на мизерията бе сложена още при мангала Костов, той наляво и надясно тръбеше че заплати от $200 са ОГРОМНО преимущество, защото мизерникът това е чел и преподавал в жалкия си животец на заврян зет и неприет в БКП кариерист.
*
И вече 15 години от тази некадърна "риформа" плужеците които временно си мислят, че управляват, продължават да дълбаят надолу - все същото; повишаване на монополни цени, данъци и такси, измисляне на нови такива, създаване на допълнителни монополи, харизване на естествени държавни монополи като БТК и ЕРП-тата.
*
Борисов, Бойко, като аджамия в икономическата материя, както и в много други, продължи пагубната тенденция на сваляне цървулите на босия; допуснаха банки и застрахователи да изнасят ценен финансов ресурс без да създават НИКАКВА стойност, или да извършват реална услуга, практически присъствието на такива субекти е чист паразитизъм - най-вероятно ИСТИНСКИТЕ собственици са от обръчите, няма друго обяснение.
15 Март 2011 01:12
единственият начин за наливане на парична маса за съживяване на потреблението и местното производство е увеличение на пенсии, бюджетни заплати и социални плащания
.
Нали като вдигнеш два пъти бюджетните заплати, никой няма да иска да работи в реалната икономика. Всеки ще се пише чиновник, щатен, нещатен, на повикване, на подлушване и т.н.
А пенсиите без да се увеличават и в момента наплива за пенсиониране е огромен. Не защото размерът на пенсията е висок, а защото се спира плащането на 30% осигуровки и се осигурява свободата безконтролно да се работи в сивата икономика. А са се вдигнали пенсиите два пъти и броят на инвалидите ще надскочи милион. Ако пенсиите се изравнят със заплатите, смятай, че 6 млн. България ще има 9 млн. инвалиди.
Като пишеш социални плащания, там влизат и майчинските, и обезщетенията за безработица, обезщетенията поради болест, социалните помощи, енергийните помощи във вид на ваучери с опция за фалшифициране, субсидиите за детски заведения, детските надбавки. Ти кои точно ще вдигаш? Ваучерите, че има мегдан за далавера или разходите на социалния патронаж?
15 Март 2011 01:21
Първо не става дума да вдигаш двойно бюджетните заплати и пенсиите, а с процент, който може да бъде поет от икономиката, като натовари свободният й потенциал без да предизвика инфлация.
-
Второ - смесваш неща от различен порядък. Освен това, в случая става въпрос за балансиране и стимулиране на пазара, а не за социалният момент, който разбира се се появява от само себе си.
Ако ще наливаш пари през бюджетни заплати и пенсии, то е защото това е най-отдалечената точка от концентрацията на парите при превъртането им, и с единица сума ще имаш най-голям ефект за икономиката. Парите ще се превъртят най-много пъти, докато достигнат и се концентрират в ЧЕЗ, ЕОН, ЕВН и бъдат изнесени в чужбина.

Редактирано от - Brightman на 15/3/2011 г/ 01:24:23

15 Март 2011 01:55
Ами като расте цената на храните , България печели, защото е крупен износител на земеделска продукция !
Ааааа , извинете, аз тука гледах едни снимки от 80-те години и за момент забравих, че демокрадите всичко оср... , е разрушиха.На ви приватизация , на ви ликвидационни сывети !Добре , че поне има банани.
"Ибо живяхте, Господи !" , вашта мамка ! Няма да забравя лицата на полицаите, които през 1991 г. се вырнаха от побоя над пенсионерите в Цалапица, които не си даваха ТКЗС-то.

Увеличаването на заплатите и потреблението в страна която не произвежда нищо, едва ли ще реши проблема , дори частично. По-скоро трябва да се намерят начини да се сыживи самото производство, като се опитаме да си вырнем част от старите пазари, особенно руският.Може нашето правителство да обвырже построяването на АЕЦ , нефто и газопроводите с преферинциални условия за нашите стоки .Или част от парите за АЕЦ да се дават под формата на продукция произведена у нас.Да се оптимизира издаването на визи за руски туристи, като те станат безплатни.
Сыщо така в условията на криза би трябвало да се увеличи строгоста на закона и най-накрая крупните представетели на "елита" да започнат да си плащат даныците.
Ама какво говоря, в страна в която управлява пиноският посланник....Вместо "Швейцария на Балканите" станахме "Хаити на Балканите"!
15 Март 2011 02:08
Майсторът-лютеничар да прочете отново статията, където е записано на първо място- инфлацията се дължи на печатането на пари. На създаване на пари от въздуха. Федералният резерв като отпечати един трилион долара и ги раздаде на приятели, и тези приятели тръгнат да спекулират....

и прочие и прочие бла-бла.....
Федералният резерв е американска измишльотина, не българска, ако нямате нищо против. Какво ни пука на нас българите, че американците си печатали долари? Ами, да си печатат. Тяхна си работа. Някой да кара насила гъзамбовчета да си купуват долари, а? Ами влагайте си парите в други стабилни валути, бе другари, които не се печатат - юани, рубли, евро, левове и прочие солидни кърънсис. Защо си държите парите в долари? Нали там нещо щеше да има интернационална валута, независима от долара? Какво стана? Ама, така е, когато човек не си отваря очите и не гледа какво купува. На всеки серсемин, който не знае колко прави две и две, все соровчетата са му виновни.
15 Март 2011 03:00
Като ти вържат ръцете и те намажат с лютеница, тогава ще те питам "ти защо не внимаваш с какво те мажат, бе другарю?"
15 Март 2011 06:17
Слабичка е статията.
Преди шест месеца можеше да е актуална.
Сега е доста банална.
Например каква "локалност" като даже не се споменава, какво остава за коментар, спуканият "цирей" или балон на строителството и като как ще се разнесе.
А че България ударно влиза в стагфлеция след "корекцията" на бюджета вече става видно и за слепите. Да благодарим на Дянков, който в трудни условия удържа политиката на рестрикции върху доподите и потреблението, наложена от предните две-три правителства

Редактирано от - 66 на 15/3/2011 г/ 06:50:47

15 Март 2011 07:26

Apolitichen,
Не става въпрос за Столипиново и Факултето, а за работещите бедни.
Някой засегна темата за силното желание за пенсии, независимо от това, че те са много ниски. Защо е така? Ами като работи заплатата му е много под необходимото и той пак си е беден. Взима пенсия, работи на черно и си докарва доходи за да живее. Майната му на държавата- тя и без това е майка за едни и мащеха за други.
15 Март 2011 08:00
Влязохме в капана... Влязохме в много капани, защото вместо да се държим мъжки, се държахме като п*тки! И сега Сулчо и Пулчо ни обясняват за "глакална" и каква ли не инфлация!***

Редактирано от - sybil на 15/3/2011 г/ 08:29:04

15 Март 2011 08:05
Важното е, че националните предатели дадоха на чуждите банки и монополи да смучат кръв до насита

Вовеки. Само за едно нещо имате десетина лева банкови такси
15 Март 2011 08:09
Дядо Йоцо
15 Март 2011 08:33
Diado Ioco gleda,
Хич не е вовеки. Достатъчно е държавната Българска банка за развитие да се развие, да поеме обслужването на бюджетите и държавните предприятия, да влезе на пазара на кредити, депозити и услуги и банковият картел изчезва. Частните чужди банки могат да искат и 100 лв. такси, само дето, когато държавната банка ще го прави безплатно ще си останат само с искането.
15 Март 2011 08:59
Брайтман,
Прав си и не само за това.
Разрушеното и загубеното не може да се върне, но може да се възстанови. А държавата има механизми за спиране на източването. Включително и такива могъщи оръжия като селективното данъчно облагане и протекционизма. Ама щели да ни се карат от Брюксел или Вашингтон. Ами да се карат.
Разбира се, трябва да бъде спряно и вътрешното източване - ДДС, сенчестата икономика, икономиката на "кранчетата".
Уверен съм, че при това положение ще се освободят ОГРОМНИ средства, които за броени години да изтласкат страната нагоре.
Въпросът е само един - има ли политик, способен на риска да предприеме решителни мерки... и би ли оцелял достатъчно дълго, за да ги доведе докрай.
15 Март 2011 09:11
suhar: Всъщност в България има комбинация от инфлация и поскъпване.
Еми, то инфлацията се проявява чрез ПОСКЪПВАНЕ, как иначе? Все едно да кажеш, че през лятото има комбинация от затопляне и повишаване на температурите...
Чел-недочел някой за стагфлация, де разбрал, де не разбрал, в записките по политикономия не намерил пояснения...

Редактирано от - Dundaky на 15/3/2011 г/ 09:13:48

15 Март 2011 10:23
Не е ли по-добре да се организират ефективни производства и "нискодоходните групи" да се върнат на работа?
По-добре е! Организирай!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
15 Март 2011 10:41
Майсторът-лютеничар да прочете отново статията, където е записано на първо място- инфлацията се дължи на печатането на пари.

Че какво да я чете, да не би той да печата парите? А ако имаш предвид майстора-левичар, тогава съм съгласна. Парите ги печата Обамата, за когото навремето ни проглушихте ушите какви страхотни реформи щял да прави.
15 Март 2011 10:57
Зевзека 15.3.2011 г. 02:08:49
...... Какво ни пука на нас българите, че американците си печатали долари? Ами, да си печатат. Тяхна си работа. Някой да кара насила гъзамбовчета да си купуват долари, а?

Я помисли пак! Цените на нефта са в долари, защо? Като се опитат да продават нефта си в евро, какво им се случва на тези държави? И това е само върха на айсберга.
15 Март 2011 11:07
Изгря слънцето за селското ни стопанство?..
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД