Сегашните изборни райони са много различни като брой избиратели. Заради това в по-малките области са необходими много по-малко гласове за влизане в парламента. |
В момента многомандатните избирателни райони (МИР) са 31 и като цяло съвпадат с областите. Те са много различни като население и предварително определени мандати. В 5-те най-малки района (Видин, Габрово, Силистра, Смолян и Търговище) се разпределят по 4 мандата, а в най-големия - Варна, те са 14. Тази диспропорция беше една от причините за вътрешнопартийното изкривяване на парламентарните избори през 2005 г. Тогава в 23-и район - София, БСП взе един мандат с цена 62 206 гласа, а в Ямбол 4 мандата на цена 6895 гласа всеки. От подобен характер е и изкривяването, при което дадена партия печели повече гласове от районната изборна квота, но няма депутат в съответния район. Така се случи през 2005 г. с кандидата на БСП в Кърджали Стефан Данаилов, който не стана депутат от там, въпреки че формално гласовете, които събра, му стигаха.
Накратко - факт е, че има нужда от ново изборно райониране. И това се знае отдавна - много преди да започне последното преброяване.
Моментът за ново райониране все още не е безнадеждно изпуснат
То има значение най-вече за парламентарните избори, а до тях все още има достатъчно време. Ако в ГЕРБ се задействат отсега, никой не би ги обвинил, че променят правилата в последния момент.
Докато вървяха дебатите по изборния кодекс, темата за прерайонирането бе повдигната от експертите. Дори се появиха и конкретни идеи - например да има само 20 района с обединяване на някои от сега съществуващите. Изчисленията сочеха, че ако това се приеме, средният брой мандати във всеки район ще е 12, а средното население около 380 000 души. Това даваше гаранция, че всеки депутатски мандат ще се печели с еднакъв брой гласове, без да е от значение за кой регион става дума. Имаше идеи дори за 10 нови района с по 27 мандата всеки. Проблемът обаче бе, че партиите в парламента не стигнаха до консенсус по темата и беше очевидно, че няма политическа воля за това у нито една от тях.
Най-върли противници на прерайонирането са в БСП
Най-старата партия у нас все още има солидни структури в цялата страна, които са свикнали да работят в рамките на сегашните райони. Евентуални бъдещи промени ще предизвикат катаклизми в низовите организации, а борбата за по-предно място в листите ще се ожесточи до крайност. Защото окрупняването неминуемо ще доведе до там, че някои от по-малките области ще имат по-малко депутатски мандати от сега. Това не е по вкуса на нито един партиен активист. Да не говорим, че ново райониране би активирало и регионалните вражди между различни области, които винаги са съществували. "Как да накараме Сливен и Ямбол да работят заедно", риторично и с нотка ирония запита веднъж един соцдепутат.
В ДПС по принцип никога не са били привърженици на каквито и да са промени в изборните правила, тъй като сегашните ги устройват идеално. Същото важи и за евентуално ново изборно райониране. Ако се направят промени, е напълно възможно
движението да загуби електоралното си мнозинство
в някои райони, което сега му е гарантирано.
ГЕРБ е нова партия, но също натрупа история зад гърба си. Нищо чудно и там по места да има напрежение, ако се тръгне към ново райониране. Ако се вгледаме в ПГ на ГЕРБ, навремето тя беше известна с казармената си дисциплина, но това е вече минало. Нищо чудно това да е така в цялата партия и подобна реформа да запали фитила на регионалните противоречия. Същото важи и за "Атака". Споровете за места в листите в тази партия избуяха още на последните избори и това дори доведе до трусове, сътресения и разцепления. Едва ли Волен Сидеров желае да внася допълнително напрежение в партията си. Що се отнася до "Синята коалиция", те така или иначе имат някакво присъствие само в по-големите градове. И тъй като тези градове едва ли ще бъдат засегнати сериозно от евентуално ново райониране, единствено сините най-вероятно няма да загубят нищо.
Всички инициативи, които са имали за цел да подобрят изборния процес и да го направят по-справедлив, са срещали противопоставянето на политическата ни класа. Новото изборно райониране не прави изключение и затова най-вероятно поне засега ще си остане само на думи.