:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,219
Активни 377
Страници 26,629
За един ден 1,302,066
Отпор

Нови изборни райони ще направят вота по-справедлив

Проблемът е, че повече партии са против подобна реформа и затова тя най-вероятно ще си остане само на думи
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Сегашните изборни райони са много различни като брой избиратели. Заради това в по-малките области са необходими много по-малко гласове за влизане в парламента.
Преброяването на населението даде повод на отговорни фактори в ГЕРБ да повдигнат темата за ново изборно райониране. Лично шефът на НС Цецка Цачева заяви, че след като се видят окончателните резултати от преброяването, съобразно тях може да се помисли за промяна в сегашните изборни райони.

В момента многомандатните избирателни райони (МИР) са 31 и като цяло съвпадат с областите. Те са много различни като население и предварително определени мандати. В 5-те най-малки района (Видин, Габрово, Силистра, Смолян и Търговище) се разпределят по 4 мандата, а в най-големия - Варна, те са 14. Тази диспропорция беше една от причините за вътрешнопартийното изкривяване на парламентарните избори през 2005 г. Тогава в 23-и район - София, БСП взе един мандат с цена 62 206 гласа, а в Ямбол 4 мандата на цена 6895 гласа всеки. От подобен характер е и изкривяването, при което дадена партия печели повече гласове от районната изборна квота, но няма депутат в съответния район. Така се случи през 2005 г. с кандидата на БСП в Кърджали Стефан Данаилов, който не стана депутат от там, въпреки че формално гласовете, които събра, му стигаха.

Накратко - факт е, че има нужда от ново изборно райониране. И това се знае отдавна - много преди да започне последното преброяване.



Моментът за ново райониране все още не е безнадеждно изпуснат



То има значение най-вече за парламентарните избори, а до тях все още има достатъчно време. Ако в ГЕРБ се задействат отсега, никой не би ги обвинил, че променят правилата в последния момент.

Докато вървяха дебатите по изборния кодекс, темата за прерайонирането бе повдигната от експертите. Дори се появиха и конкретни идеи - например да има само 20 района с обединяване на някои от сега съществуващите. Изчисленията сочеха, че ако това се приеме, средният брой мандати във всеки район ще е 12, а средното население около 380 000 души. Това даваше гаранция, че всеки депутатски мандат ще се печели с еднакъв брой гласове, без да е от значение за кой регион става дума. Имаше идеи дори за 10 нови района с по 27 мандата всеки. Проблемът обаче бе, че партиите в парламента не стигнаха до консенсус по темата и беше очевидно, че няма политическа воля за това у нито една от тях.



Най-върли противници на прерайонирането са в БСП



Най-старата партия у нас все още има солидни структури в цялата страна, които са свикнали да работят в рамките на сегашните райони. Евентуални бъдещи промени ще предизвикат катаклизми в низовите организации, а борбата за по-предно място в листите ще се ожесточи до крайност. Защото окрупняването неминуемо ще доведе до там, че някои от по-малките области ще имат по-малко депутатски мандати от сега. Това не е по вкуса на нито един партиен активист. Да не говорим, че ново райониране би активирало и регионалните вражди между различни области, които винаги са съществували. "Как да накараме Сливен и Ямбол да работят заедно", риторично и с нотка ирония запита веднъж един соцдепутат.

В ДПС по принцип никога не са били привърженици на каквито и да са промени в изборните правила, тъй като сегашните ги устройват идеално. Същото важи и за евентуално ново изборно райониране. Ако се направят промени, е напълно възможно



движението да загуби електоралното си мнозинство



в някои райони, което сега му е гарантирано.

ГЕРБ е нова партия, но също натрупа история зад гърба си. Нищо чудно и там по места да има напрежение, ако се тръгне към ново райониране. Ако се вгледаме в ПГ на ГЕРБ, навремето тя беше известна с казармената си дисциплина, но това е вече минало. Нищо чудно това да е така в цялата партия и подобна реформа да запали фитила на регионалните противоречия. Същото важи и за "Атака". Споровете за места в листите в тази партия избуяха още на последните избори и това дори доведе до трусове, сътресения и разцепления. Едва ли Волен Сидеров желае да внася допълнително напрежение в партията си. Що се отнася до "Синята коалиция", те така или иначе имат някакво присъствие само в по-големите градове. И тъй като тези градове едва ли ще бъдат засегнати сериозно от евентуално ново райониране, единствено сините най-вероятно няма да загубят нищо.

Всички инициативи, които са имали за цел да подобрят изборния процес и да го направят по-справедлив, са срещали противопоставянето на политическата ни класа. Новото изборно райониране не прави изключение и затова най-вероятно поне засега ще си остане само на думи.
13
2815
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
15 Март 2011 20:33
Любен Обретенов е напипал същественото. Едно ново прерайониране не само ще направи изборите по-справедливи (а това за нашия "политически елит" е крайно нежелателно само по себе си), но и ще предизвика катаклизми в структурите им по места. Сегашното райониране е един от защитните валове на системата... Не очаквайте сегашната върхушка да се откаже от този вал.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
15 Март 2011 20:53
Прави впечатление, че всички тези несправедливости "по обективни причини" са все в ущърб на БСП. И винаги при участието на великия изборен експерт М. Константинов.
15 Март 2011 21:42
Не е ясна тази статия. Как така има деформации, пък никоя партия не се чувства категорично ощетена? Доволни от статуквото има, безразлични също, пък категорично против няма. Няма логика.
15 Март 2011 23:49
Руританче мили ,
Справедливостта е последна грижа пред системата на днешния ни политически живот . Погледът към нея през изборното райониране на страната , е само фарс в медийното безсилие пред действителните проблеми , които той има . Не ми се говори...
16 Март 2011 06:53
Сухар,
не се чувстват ощетени, защото са използвали и те нередностите.
А аз повтарям - като се въведе и ценз, тогава ще се изчистят изборите.
------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

16 Март 2011 10:17
тия неща се правят веднага след избори, а не точно преди, иначе си остават поредния опит за манипулация на вота в полза на актуалните управляващи.

16 Март 2011 10:42
Районирането по своята същност е силно антидемократично и несправедливо. При това дава възможност на партиите да лъжат избирателите и да създават послушници в собствените си партии с реденето на листите по райони и избирането от кой район кандидата да стане депутат. Единственото справедливо и демократично решение е да няма райони, а партиите да излизат с една листа важаща за цялата страна. Това разбира се няма да стане, защото партиите с всички сили се опитват да игнорират волята на народа изразена на изборите.
16 Март 2011 12:27
Пътят към ада е винаги постлан с най-добри намерения. Та и сега... Когато политик ти заговори за справедливост, дръж си ръцете в джобовете и бягай по-надалече.
16 Март 2011 15:39
Като говорим Изборна система , е по-добре да я мислим , като Система за избор на Двукамарен парламент . Иначе , нищо справедливо няма да си измислим . Особено любопитното ми е , че никой у нас не си задава въпроса , като защо , само булгаристанският ни Парламент е еднокамарен , в морето на съвременният парламентаризъм . Любен Обретенов , този въпрос си задай , вместо да ни въртиш в кръга на "преходните" заблуди . Георги Близнашки и Любен Корнезов ли чакаш , глубокомудрено да се произнесат за "хуникалността" на националната ни общност ?...
16 Март 2011 15:55
Професор Георги Каприев , от интервюто на БЛ по-горе :
"Нашият нагон, нека забележа , да се взираме назад и встрани , ни пречи да сме в "сега", да градим настояще , а следователно и бъдеще. Вместо това , рушим и се самоизяждаме , отрязвайки си шанса да създадем каквато и да е традиция, стабилни условия за нормално и продуктивно съществуване , за дългосрочни перспективи. От този хоризонт България е все в преход - от 1879 г. , до наши дни."

Това , в подкрепа на позицията ми от по-горе , а с двете и дано съм по-ясен , Господи ...

Редактирано от - beagle на 16/3/2011 г/ 15:58:05

19 Март 2011 14:19
На експетно ниво проблемите на българската изборната система са добре описани и няма разногласия между специалистите. Проблемите са най-общо два
1) малки и с различни размери изборни райони
2) преливане на гласовете от чужбина към България (150 000 на последните избори)
Решенията и на двата проблема са известни, те не засягат интересите на нито една партия, нито пък променят броя на спечелените мандати. Тези които не обичат да четат дълги статии (включително и политиците) могат да се запознаят със следното резюме тук

http://izborenkodeks.wordpress. com/a-propos/%D0%B8%D0%B7%D0%B1 %D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5% D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B8% D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-8 31/

Проблема не е технически, а политически. Просто партиите не си разбират интереса. Което за съжаление е не само за тяхна сметка, но и за сметка на избирателите, които не разбират как така като се анулират 12 гласа за РЗС и 15 гласа за Синята коалиция, това води до касирането на по един техен народен представител и подмяната им с други !

Повече подробности тук
КЪM НОВО ИЗБОРНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ? част първа : Анатомия на гласуването в чужбина, проф. Любомир Гаврилов и д-р Стефан Mанов, Mediapool.bg, 4 Ноември 2009 и сп.“Общество и право“, бр. 10/2009г.
http://www.math.univ-toulouse.f r/%7Egavrilov/zinp/gama.pdf

КЪM НОВО ИЗБОРНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ? Част втора : Изборна География, проф. Любомир Гаврилов и д-р Стефан Mанов, сп.“Общество и право“, бр. 8/2010 г.http://www.math.univ-toulouse .fr/%7Egavrilov/zinp/gama2.pdf
19 Март 2011 14:21
Цитата в предишната статия трябва да е
http://izborenkodeks.wordpress. com/a-propos/%D0%B8%D0%B7%D0%B1 %D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5% D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B8% D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-8 31/
19 Март 2011 14:29
Още веднъж, връзката с резуме за изборна система 32/8
http://tinyurl.com/6h5ydhh
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД