Нормална за ранната пролет превъзбуда обзе българските депутати на 9 март. Обсъждана бе идеята на "Атака" да се заклейми геноцид, извършван от Османската империя върху българското население. Топлото време и откровено горещата тема до такава степен разхвърляха емоционално държавниците, че полетяха заклинания от рода на "мръсна комунистическа гад" и "ще ви тричаме". В основата на любезностите бяха БСП и "Атака", а като солисти на препирнята се изявиха професорът социалист Андрей Пантев и депутатът от "Атака" Павел Шопов. Първият, естествено, бе срещу определението "геноцид", вторият - още по-естествено, бе "за". По едно време Шопов, който е и зам.-председател на парламента, се обърна от трибуната към историка:
"Вие българин ли сте или гагаузин?"
Едно шоу обаче направи толкова, колкото никое сериозно предаване или статия не стори. "Господари на ефира" излъчи крамолите, а каварненското село Българево, където, както в повечето села - денят започва със сутрешните блокове и свършва с шоу програмите. И остана поразено, тъй като местните хора са гагаузи, но са и българи, винаги са се считали българи и са отстоявали българщината. Не са подозирали, че точно националистът Павел Шопов ще им нанесе обида, разграничавайки ги от собствения им народ. Тези "небългари" гласуват на избори предимно за ... "Атака".
Само за два дни в Българево бяха събрани 600 подписа на гневни хора, които изпратиха протестно писмо в Народното събрание. Те поискаха Павел Шопов да се извини, а ако не го стори, Цецка Цачева да го принуди. Писмото бе сърдито, но и иронично: "Липсата на каквато и да е обща култура и познания у видния български парламентарист утре може да го доведе до реплики от типа "Вие българин ли сте или шоп?". А завърши и с почти заплашителното: "Що се отнася до Павел Шопов, той не е добре дошъл в нашия край. Ние, българите гагаузи, сме гостоприемни и гостолюбиви, но за него ще направим изключение".
Историята се разчу, подписи започнаха да събират и жителите на варненското село Кичево, както и в квартал "Виница". Колко точно са гагаузите е трудно да се определи, тъй като много добруджанци и варненци по далечна баба или дядо имат гагаузки корен. 6-7 хиляди са групирани в селата на север от Варна, Каварна и околностите. Българево им е "столица". Всички те са източноправославни, носят български имена, български са традициите и обичаите им. Особеното, откъдето идва понякога объркването, е автентичният им език. Той е близък до турския. В момента езикът се ползва предимно от възрастните, но в минали времена песните на гагаузите са звучали и на български.
Как точно тези хора попаднаха в устата на Шопов, защо - никой не разбра. Пантев не е гагаузин, няма връзка с този край, самият Шопов е ходил един-два пъти и не е показвал специално отношение.
Науката е родила буквално
десетки теории за произхода на гагаузите
Най-вероятно са насилствено езиково тюркизирани българи, подобно на други етноси в Османската империя. Има и хипотеза, че са дошли още с Аспарух, били са част от тюркския елемент в прабългарските племена и са пренесли речта през вековете. Затова немалко добруджански гагаузи днес се смятат за най-големите българи. Може би поради малочислеността си, а и отдалечеността от регионите, които са били център на обществения живот (Балкана, Тракия, Македония и т.н.), групата е непозната за широката публика. Но на експертно ниво има огромни спорове. Стари, отхвърлени вече версии виждат в гагаузите албанска, италианска или дори шумерска жилка. Работата обаче не е толкова забавна, тъй като от средата на миналия век агресивно се насажда теорията, че това е малоазийско племе, дошло в XIII в. със селджуките и незнайно как приело православието. Тази версия идеално пасва на турските държавни интереси. В Молдова съществува автономна гагаузка територия, обект на турската пропаганда. Други учени твърдят, че никакви селджуки не са обитавали тези земи и гагаузите са чисти българи, преселени при руско-турските войни.
Днес гагаузите у нас живеят
с българско самосъзнание
Всеки опит да бъдат изкарани небългари, дори и неволен, крие рискове. А когато зам.-председател на българския парламент буни духовете, ситуацията е абсурдна. И е пръст в рана, ако наистина в крайна сметка гагаузите са били принудени с ятаган да си дадат езика. Шопов говори за турски репресии и геноцид, а в същото време обижда хора, вероятно пострадали от тези репресии.
"Не, не ни разбирайте погрешно. Не сме против "Атака". С тази партия работим много добре, реализираме ред проекти за селото и община Каварна. Но хората се почувстваха обидени, длъжни бяхме да реагираме. Който и да го беше казал - от ГЕРБ, БСП или друга партия, щяхме да протестираме", заявява кметът на Българево Георги Георгиев. И припомня, че от 1500-те жители 70% винаги гласуват за "Атака". Кметът даде интересна статистика - от думите на Шопов са се разсърдили предимно най-старите и най-младите.
Недоволството не подмина и самата партия. "В кое село има две църкви? В Българево има, дори и неделно училище има. Това е най-българското село", гневен е Красимир Кръстев. Той е общински съветник от "Атака" в Каварна, баща му е гагаузин от Българево. Скаран е с националното ръководство на партията, не харесва подкрепата за ГЕРБ в парламента. Не крие, че е един от инициаторите на подписката, дори и с риск да бъде наказан и изключен. "Може би проблемът идва от това, че дълги години в Каварна се толерираха циганите. Хората им се насъбра и това изявление отприщи събраната енергия", заявява Кръстев.
Лидерът на ВМРО в Българево Станимир Ставрев също твърди, че която и партия да бе разграничила гагаузите от българите, хората в селото щяха да реагират. "Ние не сме отделен етнос, а етнографска група", обяснява той. Любопитно е, че никой в Каварна, дори в структурата на "Атака", не се опитва дискутира прав ли е зам.-председателят на парламента. Единственото, което вършат атакистите, е да замазват положението.
Но самият Шопов не се извини
Пред "Сега" той заяви, че подписката не е стигала до него и би се извинил, ако засегнатите лично го потърсят за контакт. "Първо искам да ги видя, да поговоря с тях. Тогава ще преценя как да постъпя", каза Шопов. Според него има партии, които се мъчат да дискредитират "Атака" и да извлекат политически капитал от ситуацията. Той спомена ВМРО и в интерес на истината, партията помогна доста думите му да получат широк отзвук. На въпрос дали все пак прави разграничение между българи и гагаузи Шопов повтори, че първо иска да поговори с хората, които са се включили в подписката.
На мнозина тази сага може да се стори твърде пресилена - казал нещо някакъв политик, сбъркал, хората се разсърдили, други политици се опитали да се възползват. Българево е китно селце, с плодородна добруджанска земя и на хвърлей от Калиакра и Русалка - поминък има, не е зависимо от партийните страсти. Но става дума за накърнено патриотично достойнство. Има хора, които държат да кажат, че са българи, и не допускат своеволия с българщината. Това е ценно не просто само по себе си, а и заради описаните по-горе научни спорове.
Познавам хората от Българево. И мога да кажа само - ограничените акъл и знания на Шопов са в основата на поредния гаф.
Типично атакистки - базиран на простотията и празното дрънкане.
------------------------------- -----
Блогът на Генек