:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,594
Активни 198
Страници 19,004
За един ден 1,302,066

Борисов ни праща на равен старт в ЕС. Горко ни!

Правителството скри минусите от включването на България в "Пакта за еврото плюс"
Колаж: "Сега"
--------
Помните ли равния старт в зората на демокрацията, след като вече бяха раздадени милионите на когото трябва? Тогава народът загуби на мига националното първенство, но премиерът Бойко Борисов сега му дава втори шанс - да участва в европейско първенство. На Европейския съвет в Брюксел той обеща България да се включи в "Пакта за конкурентоспособност", който напоследък получи названието "Пакт за еврото плюс" (за да не се смесва с първия злополучен пакт за еврото, известен като "Пакт за стабилност и растеж"). Чрез него ще застанем на равен старт с държавите от еврозоната, които иначе ни смятат за икономически негодни да въведем общата европейска валута. Борисов е убеден, че в честното състезание ще докажем колко несправедливо ни дисквалифицират и сетне ще получим покана да влезем в техния клуб. Иначе сме щели да изпаднем, щом Европа превключи на по-висока скорост.



Без да разбира за какво става дума,



премиерът прочете в Народното събрание преди отпътуването си завчера за Брюксел съобщение до депутатите, подготвено му от юристи, с което се подсигури срещу атаки, че самоволно поема дълготрайни ангажименти от името на държавата. Съобщението съдържаше справка за плюсовете от участието ни в "Пакта за еврото плюс" и не казваше нищо за минусите. Три часа по-късно Борисов кацна в Брюксел, където улиците бяха блокирани от демонстранти, опънали големи плакати точно пред сградата на Европейския съвет с протести срещу минусите на пакта. Там обикновените граждани бяха по-добре информирани дори от нашите депутати, които мигаха неразбиращо за какво ги агитира премиерът.

"Пактът за еврото плюс" бе съчинен в края на миналата година от френския президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел, след като се видя, че много страни не спазват ангажиментите си, поети чрез беззъбия "Пакт за стабилност и растеж". Затъналите в дългове и в бюджетен дефицит държави от южната дъга на ЕС заедно с Ирландия предизвикаха просветление у главните кредитори в еврозоната, че не може да има стабилност на общата валута, без да има обща принудителна регулация. Саркози и Меркел измислиха "Пакт за конкурентоспособност", който в началото на февруари бе представен като творба на Работната група на Ван Ромпой (председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой), за да не изглежда като френско-германски диктат над по-малките държави. Водещият принцип в него е



"равнение по най-добрите",



т.е. по най-конкурентоспособните държави. Равнението ще се прави по три критерия: първо, цена на конкурентоспособността, измервана чрез цената на труда в зависимост от производителността; второ, стабилност на държавните финанси чрез особено внимание към държавния дълг; трето, задължително минимално равнище на инвестиции в наука, образование и инфраструктура.

За изпълнението на критериите ще се прилага програма от шест точки, която изисква:

1. Премахване на индексацията на заплатите според инфлацията.

2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.

3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък.

4. Обвързване на пенсионните системи с изменящата се продължителност на живота.

5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове".

6. Въвеждане за банките на национални режими за управление на кризи.

Нарушаването на критериите и програмата ще задейства санкции, които ще се изразяват в глоби според брутния вътрешен продукт. България, която по заплати и производителност е на последно място в ЕС, се нарежда сред отличничките по финансова дисциплина, защото нито е затънала в държавен дълг над пределните 60% от брутния вътрешен продукт, нито е надхвърлила с много границата от 3% на бюджетния дефицит, които са главните показатели на досегашния "Пакт за еврото", погазен от разпусналите се държави. Нейното старание, разбира се, произтича от възпитателните мерки на валутния борд и е за сметка на жизненото равнище. Когато Борисов се среща с колегите си в Европейския съвет,



скришом се гордее, че българският народ е научен да гладува и кротува,



докато другаде правителствата се клатят от улични протести при всяко посегателство над жизненото равнище.

Вярно е, че България не бива да се отдалечава в периферията на ЕС и трябва да участва във вземането на всички важни решения. Сегашната система на френско-германско договаряне зад гърба на другите и затваряне на дебатите в рамките на еврозоната наистина е първообраз на Европа на две скорости. Но когато се стреми да не изостане, България трябва да е наясно какво рискува. Борисов обеща на депутатите да не се държи като своите "yes"-предшественици, а да брани малкото предимства на държавата. Едно от тях е ниският корпоративен данък от 10%. Той е предпоставка за привличане на чужди инвестиции. Само че Германия, Франция и други развити държави нямат интерес да насърчават изтичането на собствени капитали и изнасянето на производства в държави като България. Хармонизацията на корпоративните данъци вероятно няма да се ограничи само до основата, както се обещава, а ще се пренесе и върху ставката (процента), което личи от натиска върху Ирландия, чийто корпоративен данък от 12,5% боде очите на Саркози и Меркел. Нейният премиер Енда Кени се съпротивлява героично, макар че Париж и Бон го заплашват с по-неблагоприятни лихви по спасителния пакет от 85 млрд. евро, който му отпуснаха миналата година. Ако ставаше дума само за данъчната основа, нямаше да наблюдаваме такова извиване на ръце.

Вторият голям риск е



застопоряването на България на дъното на доходите



Тя е в омагьосан кръг, защото отвореният европейски пазар изравнява цените на стоките, които макар и с голямо закъснение дърпат нагоре и заплатите въпреки ниската производителност. Ако се премахне индексирането според инфлацията, заплатите ще се заковат трайно на сегашното равнище, защото докато работодателите имат възможност да използват евтина работна ръка, няма да правят инвестиции в по-производителни технологии. Безплатният труд си е съвсем ефикасен.

Що се отнася до пенсиите, които са срам за държава от ЕС, равният старт също не ни обещава нищо добро, защото идеята е пенсионната възраст в Европа постепенно да се вдигне до 67 години. По този начин в България почти ще бъде отменено пенсионирането за мъжете, които доживяват средно до 68-69 години. Жените ще запазят някакъв шанс, но в твърде напреднала възраст.

България влезе в ЕС заради надеждата да получи подкрепа за ускорено развитие и догонване на по-богатите държави. Принципът за "равнение по най-добрите" означава точно обратното по замисъла на Франция и Германия, защото изисква игра по техните правила и отмяна на всякакви бонуси, за да не се нарушава "равенството" по конкурентоспособност. Това е като равния достъп до медицински грижи в ЕС: всеки има право да се лекува навсякъде, но разходите му се покриват от националните здравни системи според собствените им тарифи. Българинът може да се лекува във Франция и Германия, но държавата му покрива нищожна част от сметката, която стига само колкото лекарите там да му кажат едно "добър ден". Останалото доплаща сам. В същото време французинът може да се лекува спокойно в България със своята осигуровка, от която остава и ресто за държавата му.

Както излиза обикновено - равни сме, но някои са още повече. Последиците са предвидими. Пактът ограничава заплатите и пенсиите, но не пречи с нищо на цените, нито пък задължава с нещо работодателите да повишават производителността чрез нови технологии. В държави, където заплатите са 10-15 пъти по-високи от българските, а разликата в пенсиите е още по-голяма, дисциплиниращите мерки ще са като подръпване на ухо. У нас ще се пристъпи направо към рязане на уши и глави.

Ако се чудите защо все пак куцият Борисов отиде на това европейско първенство, ето отговора: защото лично на него му е изгодно. Той можеше да поиска смекчаване на мерките, както направи Дания за индексацията на доходите, но се направи на разсеян. Когато утре някои започнат да шумят по улиците, че цените растат, а заплатите не помръдват, той ще има за извинение не само Станишев и Кадафи, които не са големи авторитети, а ще се оправдава с Европейския съюз. Както сега казва за акцизите върху горивата, че от тях няма мърдане, защото са фиксирани на минимална граница от ЕС, същото ще става и за доходите. От Борисов може и да се отървем след някоя и друга година, но от мъките няма да има отърваване, защото всеки следващ пълномощник на олигархията ще се възползва от същото оправдание, обслужвайки приятелите си, които го слагат на власт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Португалският премиер в оставка Жозе Сократиш и канцлерката Ангела Меркел на Европейския съвет в Брюксел. В дъното - преминаващият покрай тях Бойко Борисов.
166
9110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
166
 Видими 
25 Март 2011 19:52
Борисов ни праща на равен старт в ЕС. Горко ни!

Ами горко да ви бъде. Какво да ви правя. За едни миризмата на пот е огромно неудобство и повод за "интелектуални" упражнения, за други е естествената реакция на организъм, освобождаващ се от адреналина. На живия и работещ организъм, ако не възразявате
25 Март 2011 19:59
Мнението е ясно :Неграмотни управници и оттам нататък народната поговорка:За е+++о дупе цяр няма.Някои тук си мислят, че Европа ще ни оправи.Няма такъв номер господа.Европа се интересува само от себе си иПозва покрайнините си само за собствена изгода.Пуска по малко гювеч и после си го получава с лихвите.
25 Март 2011 20:00
2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила

Сега и за това ли да си дерем рубашките и да си скубем косите? Всъщност за коя от шестте точки, требе да се реве?
25 Март 2011 20:01
Само на мен ли ми се струва, че на колажа Боко е с екипа на руския национален отбор по лека атлетика и само е сложен с фотошоп нещо като българския герб!
25 Март 2011 20:02
От шестте точки само 2 е смислена и полезна за нас.
Останалите...
А що се отнася до набутването в поредната идея на Саркози - вижте Либия.
------------------------------- --------
Блогът на Генек

25 Март 2011 20:12
Някои тук си мислят, че Европа ще ни оправи.Няма такъв номер господа.
След толкова години би трябвало да не са останали наивници, които да смятат, че Европа ще налива суха пара за харчене и ще раздава на калпак по две кредитни карти (едната златна) и по две женски (едната руса). ЕС дава правила, дава възможности, който може да се възползва от тях, има шанс сам да се "оправи". На който не може, му става по зле, защото и завижда повече на тези около него, които са се "оправили".

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
25 Март 2011 20:18
дьржавата да публикува в интернет и да достави на хартия безплатно законодателството
не може на запад да е безплатно и гражданите да ползват и спазват законите
а в бьлгария за достьп до законите да се плаща и да нямат свободен достьп до нормативната уредба на дьжавата
25 Март 2011 20:19
1. Премахване на индексацията на заплатите според инфлацията.

не

2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.

да

3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък.

не

4. Обвързване на пенсионните системи с изменящата се продължителност на живота.

да

5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове".

да, но не е достатъчно

6. Въвеждане за банките на национални режими за управление на кризи.

да
25 Март 2011 20:26
2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.
3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък.
5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове".

напълно подкрепям за точки 2, 3 и 5.
не разбрах как българските работодатели ще заковат работниците при наличие на т2.
единна основа за корпоративен данък е много добра идея за облекчаване на администрирането, а при отсъствие на големи дългове България би имала ползи при сегашната данъчна ставка.
Що се касае обвързване на пенсионирането с продължителността на живота - това е неминуемо като решение, но БГ е в средата по възраст на пенсиониране, да му мислят византийците.
25 Март 2011 20:29
а в бьлгария за достьп до законите да се плаща и да нямат свободен достьп до нормативната уредба на дьжавата

е-е-е,
през гугъла не можеш ли да си намираш законите.
ето един сайт с български кодекси, закони и броеве на държавен вестник.

Натиснете тук
25 Март 2011 20:31
Сега и за това ли да си дерем рубашките и да си скубем косите? Всъщност за коя от шестте точки, требе да се реве?

Ще опитам да Ви отговоря по-научному:
Уважаемый тов. Маузер, традицията ни задължава да ревем за тази, която:
1. Изобщо не ни интересува;
2. Не разбираме абсолютно нищо;
3. Непреодолимо ни подтиква да наплюем някого
25 Март 2011 20:44
Уважаемый тов. Маузер, традицията ни задължава да ревем за тази, която:

1. Изобщо не ни интересува;

2. Не разбираме абсолютно нищо;

3. Непреодолимо ни подтиква да наплюем някого


Ясно. Аз тогава почвам да рИва срещу точка 4, защото така и не разбрах как ще се обвърже пенсионната система с продължителността на живота.
Долу продължителността на живота, изедници мрАсни!
25 Март 2011 20:46
еми тогава да си плащаме даньците на този саит дето публикува безплатно законодателството и да плащаме даньците на европа която сьщо си публикува
безплатно законите
и тогава правителството е излишно защото не осигурява нищо безплатно и може да се регистрира по тьрговския закон с цел извьршване на тьрговска деиност от името на бьлгария
а европа и саита осигуряват свободния достьп до информация сьс нормативнте уредби на бьлгария и европа
25 Март 2011 20:51
Пактът ограничава заплатите и пенсиите, но не пречи с нищо на цените, нито пък задължава с нещо работодателите да повишават производителността чрез нови технологии.

Г-н Терзиев, Вие прекрасно знаете, че Пактът изобщо не се занимава с подобни неща. Оттеглям думите си, поднасям Ви извинение в избрана от Вас форма и си посипвам главата с пепел пред уважаемия Форум, ако в едномесечен срок представите поне едно доказателство
25 Март 2011 21:05
Пактът е част от динамичен процес - опит за федерализация на Европа. Общата валута налага и обща фискална политика, с което се налагат най-накрая общи пазари.
***
Някои могат и да изпаднат в икономическа периферия на Германия и Франция, но ние вече сме си. Други винаги са предпочитали разединена Европа, защото това е било в техен интерес - Великобритания и Ирландия например.
***
Струва ми се, че нашия интерес е в по-интегрирана Европа като политически противовес на нарастващата роля на Турция. Икономически интеграцията на Европа би довело до икономическото ни развитие - тогава никой в Европа не би оставил работна ръка да се размотава, но в момента разликите в технологиите са в основа на икономическото вляние. Дори в краткосрочен план предлойените мерки не налагат никакви промени от наша страна.
***
Следователно трябва да участваме.
25 Март 2011 21:09
3 критерия:
1, цена на конкурентоспособността, измервана чрез цената на труда в зависимост от производителността;
2, стабилност на държавните финанси чрез особено внимание към държавния дълг;
3, задължително минимално равнище на инвестиции в наука, образование и инфраструктура
------
Не знам дали четете,
По точка 1 и 2 от тези принципи, Всички трябва да се равняват по България.
Фактите са:
1) На 1ца похарчено евро в Бг има по висока производителност от Англия, Германия Франция - иначе не би имало аутсорсинг
2) Държавен дълг - България е с най нисък държавен дълг и като абсолютна стойност и спрямо БВП - изпреварва ни само Естония (въпреки Дянков и въпреки нелепите сравнения към задлъжнялта със 100ици млрд. Гърция)
3) Тук куцаме....куцаме много.
"Оптимизира се" дори и в момента. Лично зам премиера се похвали преди по малко от година за огромните спестени пари от БАН, ВАК и подобните (от ВАК бяха някакви пършиви 1.5 млн евро, сумарно от БАН май около 10)

Редактирано от - intel_inside на 25/3/2011 г/ 21:12:27

25 Март 2011 21:20
не разбрах как българските работодатели ще заковат работниците при наличие на т2.
никак.
25 Март 2011 21:27
Горко ни!
щеше да е достатъчно.
25 Март 2011 21:37
Защо Чехия и Унгария не се включват?

25 Март 2011 21:37
Ако увеличите снимката с Меркел, на заден план се вижда малката кибритопродавачка, отчаяна от съдбата.
25 Март 2011 21:40
защото всеки следващ пълномощник на олигархията ще се възползва от същото оправдание, обслужвайки приятелите си, които го слагат на власт.
Хъм
25 Март 2011 21:47
Фискалната хармонизация и хармонизацията на пазара на работната ръка в ЕС трябваше отдавна да са факт. Пактът дори е закъснял.
25 Март 2011 21:48
Е не мое ви се угоди, до обяд ви са виновни хората, следобяд се сърдите на себе си!
25 Март 2011 21:56
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги с големи букви, придържайте се към правило 1.5.

Редактирано от - sybil на 25/3/2011 г/ 23:20:19

25 Март 2011 22:00
не разбрах как българските работодатели ще заковат работниците при наличие на т2.

То и сега никого не могат да заковат. Една малка част от хората са заковани от обстоятелства, които ги принуждават да стоят тук - болест, болни или възрастно роднини... Другите или получават толкова, че да не желаят да емигрират, или не могат да се справят в емиграция. Разбира се, има и такива, които не емигрират по емоционални причини.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
25 Март 2011 22:14
Както винаги , Терзиев плющи право в десятката.Но понеже никъде не споменава за комисионни от савецки програми у нас, някой се изприщват.
Народа е толкова обезверен, че даже вече няма сили и да протестира.
25 Март 2011 22:33

След социализъма, и капитализъма се оказа несъстоятелен.
25 Март 2011 22:39
Който го е страх от мечки не ходи в гората.
За какво плачете, братя българЕ? Колкото българи познавам изскочили навън България, всички се оправят чудесно. Да, това са хора със стабилни професии, с 2-3 езика, работят яко, ако се наложи и по 10-12 часа, но за няколко години стъпват на крака и по нищо не отстъпват на останалите европейци. Нима трябва да държим останалите у нас в някакъв смрадлив парник? Вече сме в ЕС и мястото ни е там.
Щом можем да сме равни тям на тяхна територия, защо да го не постигнем и на собствен терен?!
Страшно няма, просто летвата се дига и всички си подпляскват ако се наложи, докато се научат да минават отгоре. Друг път няма. И без това сме последни. Няма накъде по-надолу да падаме. С хленч и провиснали сополи нищо не се постига, още по-малко добър живот.
25 Март 2011 22:49
Фотончо, един мой познат обича следния цитат "което не ме убива ме прави по-силен". Но досега не е могъл да ми обясни как може да стане по-силен, ако през краката му мине трамвай /примерно/. Образно казано през краката на България мина трамвай и сега страната не може вече да скача. Е отделни индивиди имат още сили и подрипват /но кой знае защо предпочитат да го правят далече от тук/.
25 Март 2011 22:55
Е как защо - защото тук си пречим един на друг - къде пряко, къде с помощта на инструмента "представителна демокрация"!
25 Март 2011 23:09
Ясно. Аз тогава почвам да рИва срещу точка 4, защото така и не разбрах как ще се обвърже пенсионната система с продължителността на живота.

Уважаемый тов. Маузер! Обещавам Ви, че ако намерите връзка между пенсионната система и продължителността на живота, аз ще положа усилия да завърша труда си "На корда или не-ние сме рибе"
25 Март 2011 23:13
с психологическия си профил на сериен убиец.. симеон мюнхаузен ще завлече българия в блатото.. вместо да се издърпа за косата си в америка.. докато още не късно..
25 Март 2011 23:29
Хубавото в цялата история е, че порнографията наречена Европа, става все по-ясна......... Финалът на статията на Терзиев е най-силаната й част!
25 Март 2011 23:31
2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.


Та тази точка е всичко, от което се нуждае един кадърен българин. После Терминал 2 и въпросът се решава. А за тези които остават, така или иначе, няма да е за дълго... по обективни причини.
25 Март 2011 23:41
европа е наи силна в материално техническото производство и законите не са променяни сьс стотици години интересно какви дипломи ще се признават на бьлгарите
25 Март 2011 23:47
Горко ви е едно добро начало.
25 Март 2011 23:57
Страшно няма, просто летвата се дига и всички си подпляскват ако се наложи, докато се научат да минават отгоре

Вече няма кой да скача, Фотоне.
Примерът ми, с който "открих" темата, е много истински и много тъжен. В некой си офис изневиделица се появява човек, който следобеда започва да мирише на пот. На работното си място. Човекът е чистоплътен, къпе се сутрин и вечер, носи чисти дрехи, опрятен е... но потенето е изхвърляне на адреналин от организма, а човекът е всеотдаен и го изхвърля в големи количества. Невъобразими дотогава за тихото блато... Разбираш ли, Фотоне
26 Март 2011 00:01
Ако се чудите защо все пак куцият Борисов отиде на това европейско първенство, ето отговора: защото лично на него му е изгодно.


Въобще не се чудя защо ще плаща васални данъци, а и ти сам си си отговорил.Това е , за да си осигури, личното и на назначилите го, спокойствие.
26 Март 2011 04:09
1. Премахване на индексацията на заплатите според инфлацията.

Опит за преразпределение от бедните към богатите . Засилване на концентрацията на доходите и различията в качеството на живот (на хора и страни).
2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.

Това и сега го има и вероятно е сложено за благозвучие. Ако приемем, че става въпрос за някой специфични професии, това ще лиши страните с по ниски заплати от необходими им кадри за развитието и ще облагодетелства тези с по-високи.
3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък.

Това ще спре потока на инвестиции от по-развитите към по-неразвитите страни и ще увеличи бюджетните приходи на по развитите, за сметка на по-неразвитите. По неразвитите и България в частност се лишава от инструмент за привличане на инвестиции, т.е. на капитали по некредитен път.
4. Обвързване на пенсионните системи с изменящата се продължителност на живота.

Това е евфемизъм за повишаване на пенсионната възраст с тенденция за практическа отмяна на пенсионирането. Вместо в изплащането на пенсиите да бъдат включени и другите фактори за производство, освен само труда, то се върви към смърт на работното място.
5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове".

Опит неолибералната политика до бъде закрепена и официално в конституциите. Не че може да е трайно, де.
6. Въвеждане за банките на национални режими за управление на кризи.
да

Това не е много ясно, точно какво имат предвид, но може да се предполага, че става въпрос клоновете на международни банки да бъдат спасявани от страната в която се намират. Но може и да означава официализирана засилена роля (власт) на банките над националните правителства.
26 Март 2011 04:17
Едно добро интервю на проф. Михаил Константинов.
Натиснете тук.
Съжалявам че не мога да дам линк за вчерашното интервю с Кънчо от Галъп дадено пред ''Фокус'' в което той в прав текст призовава '' да протестираме за да свалим това правителство'' като заключение на ''социологическите'' си изследвания. Е как да им вярва човек?
26 Март 2011 04:29
Този пакт лишава бедните и неразвити страни и в частност България, от лостове за политика за развитие и преодоляване на дисбалансите с големите и развитите.
-
Именно невъзможността за преодоляване на дисбалансите , например, чрез валутният курс, поради липса на отделни валути в еврозоната, при отсъствие на общ федерален бюджет на еврозоната с безусловни субсидии, е причината за дълговата криза на Южна Европа и Ирландия. Паричната маса се изтегля към страните износителки и няма друг механизъм по който страните вносителки да си набавят парична маса, освен кредити. Порочен кръг, който изисква други мерки, не предложените.
-
Ако имаха собствени валути, то печатането на парична маса за вътрешно потребление, съчетано с девалвацията на националната им валута, би им би била достатъчна за да поддържат вътрешното си производство и размяна, да оскъпят вноса и поевтинеят износа за да оправят баланса, вследствие на което страната да дръпне.
26 Март 2011 04:59
RumenS, май нещо против гурбетчийството усещам.
Не познавам, не съм срешал по земите гурбетчийски други хора освен с близки до моята професия или подобни, може би защото не съм искал. Когато в собствената ти Родина някои пошли и алчни душици затриват хляба ти, един професионалист награбва дисагите и теслата и отива там, където има поле да работи, каквото най-добре знае и може. Така стана с българското корабостроене. Така е почти с цялото европейско корабостроене. Центърът се измести в Далечния Изток, макар част от дезайнерската работа все още да се извършва и в Европа, включително няколко фирми във Варна. Винаги съм го подчертавал. Лично аз се улових за гурбетчийството. Но 90% от познатите ми в бранша емигрираха, повечето в САЩ и Канада, въпрос на лично решение. Сред тях има и такива, които и не искат да я чуят Българията.
Тях няма как да ги упрекнеш - не четат българска преса, нито български форуми и блог-ове. А да се подкачаш с мен няма смисъл. Отдавна съм претръпнал към нападки зарад гърбетчийството си. Но от години дори собствената ми майка казва ми през сълзи - 'дръж си хляба, чедо, тук работа нямаш'.

26 Март 2011 05:29
burning daylight, май не е точно така.
Вчера бях на строителното изложение в НДК. Ами доста от представените фирми знаят какво правят и го правят както трябва. Значи може. Сигурно и в другите браншове има хора и фирми, кото играят точно. Просто не трябва да им се пречи. Но партийният подход към живота, наложил се в България в най-отвратителният си вариянт, не допуска 'нормалното' да изкласи и даде плод. За което няма друг виновен освен мат'ряла. Поради което и не му се полага хленчене. Другите европейски народи отдавна са се научили да притискат политици и работодатели, за да могат диша. У нас културата е зарязана, отношението към общото е 'вълци го яли', а май и частното не се зачита.
Какво искаш от народ, който се съгласи да му ликвидират земеделието и сега го е почнал отначало, без идея какво ще става. Същото е с образованието и здравеопазването. Да разбием каквото имахме успяхме. Да изградим нещо работещо не успяваме. Опира до лично и национално усещане на живота, кое го подига и кое го тика в блатото.
26 Март 2011 05:45
По изчисления на министерството на финансите вноската на България в Европейския механизъм за стабилност, би била 300 милиона евро за 12-годишен преходен период след присъединяването на страната към еврозоната, и тя би трябвало да бъде направена на пет равни вноски.
Това съобщи пред български журналисти в Брюксел заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, предаде БТА.

Пакт за стабилност на еврото, ОК!
Но той е за членовете на еврозоната въвели еврото като разплащателна единица в страните си, а ние не сме дори и в "чакалнята" на еврозоната.
Така че, за чий се пънем и се правим на на по-католици от папата?!
26 Март 2011 05:52
Светослав Терзиев, статията ти е закъсняла с 20г.
26 Март 2011 06:39
Който го е страх от мечки не ходи в гората.

Ама ние сме вече в джунглата и се каним да се напъхаме в мечата пещера...
------------------------------- ------
Блогът на Генек

26 Март 2011 08:44
Май вместо влизане в еврозоната на България и трябва излизане от валутния борд и най-после приравняване на лева към действителната му стойност за да стане пак рентабилно да се гледат домати и краставици, а и продукцията, каквато и да е, да е рентабилна в производството си и продаваема навън. Беден и непроизвеждащ народ в ервозоната, каквато се оформя да бъде същата до няколко години, може от днешна гледна точка единствено да се надява да бъде "спасен" от Меркел и компания. Само че "днес" и "след време" са различни неща. Докато днес има пари за Гърция, след време ше има шут в гУза за другите. Защото нито Меркел ще я има, нито пари ще дава някой.
26 Март 2011 09:30
Хм.
Вунка на рушвет отдалече...за купуване на членство в еврозоната.
26 Март 2011 09:48
При очевидното отсъствие на "сближаване отвътре" с Континента чрез мрежата от вътрешни Реформи-Политическа и секторни/ , на които сме обективно "вътрешно" длъжни , страната ни ще трябва отново да "мъчи" процедурата по приемането й в ЕС , но вече без бутафориите на "равнопоставеност и пр.". Ще ни се наложи отново да броим дупките по колана . Без да оценявам доднешното управление на Бубойко , този ход на ГЕРБ се чини , като бягство от реалната проблематика на суверенния ни общ живот , че и дано съм ясен ...
26 Март 2011 09:51
Kotka , ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД