:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,190
Активни 404
Страници 27,600
За един ден 1,302,066
анализ

Португалия тръгна по острието на бръснача

Страната не желае рестрикции, в същото време смята да поиска 80 млрд. евро от ЕС, които вървят задължително с финансови ограничения
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Португалският премиер Жозе Сократиш подаде оставка, след като парламентът не одобри поредния пакет от рестриктивни мерки за намаляване на бюджетния дефицит.
Португалия стана третата държава от еврозоната, която тръгна по утъпкания път от Гърция и Ирландия - поиска заем от ЕС и МВФ, за да закрепи нестабилното си финансово положение. Двете страни получиха спасителна финансова инжекция миналата година в отчаян опит да спасят закъсалите си икономики. Анализаторите от доста време прогнозират, че Португалия ще потърси пари отвън, и това се случи. Вече дори се правят залози дали след Лисабон и Мадрид няма да се нареди на опашката в Брюксел, за да иска спасителен финансов пакет.

Измъкването от дълговото блато на Португалия, която е в еврозоната от 1999 г., е важно и за стабилността на еврото. Неслучайно Лисабон бе подложен на сериозен натиск от страни - членки на ЕС, като Германия и Франция, да потърси финансова помощ отвън, а да не разчита само на своите ресурси. Според анализатори на Португалия ще й бъдат нужни около 80 млрд. евро. На последното заседание на страните от еврозоната обаче бе обсъждан вариант да бъдат отпуснати 75 млрд.

Април ще бъде сериозно изпитание за Лисабон, тъй като в средата на месеца трябва да бъде погасено задължение от 4.2 млрд. евро от възлизащия на общо 9.5 млрд. евро дълг, чиято втора вноска трябва да бъде платена през юни. Португалия се оказа принудена да поиска финансова помощ заради големите си задължения и високата цена на заемите от международните финансови пазари. Председателят на ЕК Жозе Барозу заяви, че молбата "ще бъде разгледана по възможно най-бързия начин". Международният валутен фонд също изрази готовност да отпусне средства на Лисабон.

Ситуацията в Португалия е доста сериозна, тъй като Лисабон реално е без правителство. Премиерът социалист Жозе Сократиш подаде оставка в края на март, след като парламентът отхвърли поредния пакет от рестриктивни мерки, който предвиждаше орязване на средствата за здравеопазване, за социални услуги и инфраструктурни проекти, както и замразяване на пенсиите до 2013 г. Това бе четвъртият подобен пакет, изготвен от правителството в рамките на две години. Опозицията подкрепи първите три рестриктивни правителствени предложения, но този път реши да се вслуша в гласа на португалците, които почти ежедневно организират протести срещу намеренията на властта в Лисабон, срещу нарастващата безработица (над 11%) и скока на цените (инфлацията през февруари бе 3.5%). Сократиш ще остане премиер до провеждането на предсрочни избори на 5 юни.

Междувременно пък стана ясно, че бюджетният дефицит за 2010 г. съвсем не е 7% от БВП на страната, а възлиза на 8.6% от БВП. Бюджетният дефицит за 2009 г. пък възлиза на 10%. Това бе разкрито, когато Националната статистика започна да преразглежда предоставените от правителство данни за м.г., след като ЕК я скастри, че не е отчетена финансовата инжекция от 2 млрд. евро, която държавата даде на Banco Portugues de Negocios, както и помощ, отпусната на обществения транспорт.



Изненадващият скок на бюджетния дефицит



принуди финансовия министър в оставка Фернандо Тешейра душ Сантуш да признае, че финансовата ситуация сериозно се е влошила, но до последно уверяваше, че правителството ще успее да намери средства, за да погаси предстоящите плащания. Министърът изтъкна също, че ревизираните данни за бюджетния дефицит не променят поставената от властта цел - дефицитът за 2011 г. да е 4.6% от БВП. Гърция и Ирландия преминаха през ревизии на данните за дефицитите си месеци преди да прибегнат до помощ от ЕС и МВФ.

Новината за действителния размер на дефицита влоши още повече доверието на пазарите към Португалия. Доходността по 10-годишните й облигации достигна рекордните 8.26%. Инвеститорите искат по-висока премия заради рисковете, които поемат, коментират анализатори. Още през ноември м.г. финансовият министър Тешейра душ Сантуш предупреди, че страната трудно ще обслужва дълговете си, ако доходността по облигациите й стигне 7%.

"Страната е изправена пред несигурност и рисковите премии може да продължават да се увеличават", предупреди икономистът Рикардо Рейс от Колумбийския университет, цитиран от германското сп. "Шпигел". Централната банка на Португалия от своя страна пък понижи прогнозата си за растеж за тази и следващата година. Според институцията брутният вътрешен продукт ще отчете спад от 1.4% до края на 2011 г. и ще нарасне с едва 0.3 % през 2012 г.

До началото на седмицата властта в Португалия бе твърдо решена да не иска международна финансова помощ. "Направихме всичко, за да избегнем това, но се налага да поискаме помощ", заяви Жозе Сократиш, след като обяви, че Португалия е потърсила помощ. Той изтъкна, че "това е особено тежък момент за нашата държава, но нещата само ще се влошат, ако нищо не бъде направено". Правителството в оставка не може нито да поиска, нито пък да води преговори за спасителен пакет. Преходният кабинет в Лисабон няма такива правомощия, обясни Фернандо Тушейра душ Сантуш пред в. "Уолстрийт джърнъл". Затова все още не е ясно как точно ще бъде договорен спасителният пакет. Настоящата опозиция в лицето на лидера на Социалдемократическата партия Педро Пасош Коелю обяви, че подкрепя решението на Сократиш да поиска финансова помощ от чужбина.

Спасителният пакет обаче неизбежно е свързан с бюджетни ограничения, които ЕС и МВФ ще поискат от правителството в Португалия, а точно заради решението на опозицията да бойкотира рестриктивния план на Сократиш страната е без правителство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Социалното недоволство непрекъснато расте в Португалия. Протестите са срещу високата безработица и растящата инфлация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Финансовият министър в оставка Фернандо Тешейра душ Сантуш (вдясно) и премиерът Сократиш се оказаха принудени да поискат финансова помощ от ЕС и МВФ.
66
3055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
07 Април 2011 20:07
алоууууу. каква криза бе. 2000 евро взимат. не те НИЕ СМЕ ФАЛИРАЛИ. НИЕ ИСКАМЕ ПАРИ. АКО МОЖЕ 80 - 100 МИЛИАРДА ЕВРО. ВЕДНАГА. КАЗАХ ВЕДНАГА
07 Април 2011 20:30
да им изпратим целия си правителствен екип, начело с факира Дянков. Той да им свали най напред пенсиите до 60-70 евро, и минималната заплат до 130 евро и нещата ще тръгнат. При тях поне няма тоя цигански феномен, никой още не краде кабели и релси, пък и разбойниците им са по умерени. Ако пък се появи битовата престъпност ще им легираме и родната милиция, че и певеца барабар с нея.
07 Април 2011 20:54
Германия и Франция натискат Портуаглия да взема заеми, защото ще погасява заеми, взети от техните банки. Защо пък да не поиска редуциране на дълга от банките кредиторки ?
Но не виждам как България може да помогне на страна, чиито средни заплати за много по-големи от нашите. Освен да им помогнем да ги намалят ??
07 Април 2011 21:24
.
07 Април 2011 21:31
ЕВРОНАТЕГАЧИТЕ се интересуват единствено от постове и заплати. за тях БЪЛГАРИЯ нашата родина е едно нищо
07 Април 2011 21:32
В нашия фолклор не употребяваме израза от заглавието, казваме си го простичко - га пили - пяли, га плащали - плакали. Времето на пиенето и пеенето е минало, дошло е времето на плащането. Кръчмарят дал малко отсрочка и вересия, не от много съчувствие, а за да си събере по-сигурно дължимото, но плачът ще си е плач.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Април 2011 21:35
Португалия тръгна по острието на бръснача

В световната монетарна система, като неин основен смисъл, е заложено да се генерира робство -
което мултинационалните банкови картели (няколко фамилии в света) осъществяват чрез инструмента ДЕБИТ.
-
Кредитните катастрофи означават плащане на лихви, изсмукване на резултатите от труда, завладяване на природни богатства и територии, лишаване на народите от суверенитет, размиването им в глобално стадо -
след което робството е ясно как ще се трансформира съобразно придобитата тотална власт,
която не е власт на хуманността, а власт на парите и както ВСЯКА тотална власт покварява тотално.
Т.е. перспективата е пълно мракобесие на тотална глобална развратена власт.
И всичко това се именува "демократизация".
Тоталитаризмът на парите днес се присламчва до приравняване с християнство,
докато тоталитаризмът на хуманизма се обявява за престъпен и подсъден.
За налагащите свръх-милитаристично първия - при стократно повече жертви няма подсъдност,
докато защитаващите втория по презумпция са обявени за военнопрестъпници...
А ПРЕДАТЕЛИТЕ (?) ТЯХ СЛАБОУМНО ГИ ЧЕСТВАТ - И ТО ЖЕРТВИТЕ ИМ

Съпротивата на това статукво се нарича тероризъм,
а военната агресия и манипулациите налагащи статуквото рейгъно-бушизмът ги обявява за антитероризъм.


Налаганата "демокрация" и милитаро-демократизаторите всъщност служат на "разфасоването" на света -
за да е беззащитен спрямо инструмента дебит.

На тези процеси се противопоставяше световната социалистическа система - и това беше основният и смисъл.
Завладяването на света, отдавна, а сега вече много по-стремглаво, се извършва чрез монетарното унищожаване на държавите - при което глобализмът, е основната примамка.
Тази примамка винаги се натрапва гарнирано с компрадорската корупция именуваща се "демокрация".
За периода, в който се захапва въдицата,
политико-медийната машина масирано пропагандира "нечии" разцвет (Ирландия, Португалия, Испания ...).
После моментът за увисване във въздуха винаги се обяснява с ... криза.



Истината за тези процеси убедително и достъпно е разкрита във филмите Zeitgeist - "Духът на времето".
Всеки българин - ние сме потенциално и то много, застрашени - е длъжен сам да стига до истината.
Едва тогава Надеждата да оцелеем ще се повиши рязко, като проумеем,
че всички "управлявали ни" (всъщност погубващи ни) досега правителства,
са били свръх-компрадорски и унищожително продажни.

-
Една от причините обуславящи света е в това,
че разликата между Щатите на Кенеди и тези на Буш (за съжаление промяна няма)
не е по-малко злокачествена от разликата между Германия на Гьоте и тази на Шикългрубер.
-
„Измъкването от дълговото блато на Португалия,
която е в еврозоната от 1999 г., е важно и за стабилността на еврото.”

т.е. - ето как изчезването на една държава се представя като спасяване… чрез окончателното и дебитно завладяване !!!
Следва целият окончателен текст на некролога:
"Настоящата опозиция в лицето на лидера на Социалдемократическата партия Педро Пасош Коелю
обяви, че подкрепя решението на Сократиш да поиска финансова помощ от чужбина."

-
ИМА НЕЩО СВРЪХ-ПАТОЛОГИЧНО И СЪЩЕВРЕМЕННО СВРЪХ-КРИМИНАЛНО В СЕГАШНИЯ СВЯТ.
И НА ДВЕТЕ НЕЩА ДИАГНОЗАТА (ПРИМАМКАТА) Е - "ДЕМОКРАЦИЯ".
ПП
Защото в организмите на най-големите хищници не функционира никаква демокрация - те се хранят с нея.

Какво е демокрация ? Натиснете тук


























Редактирано от - Езоп на 10/4/2011 г/ 11:15:31

07 Април 2011 21:37
Португалците са разбрали че Той ще спасява закъсалите с Евро+ и са решили да се възползват.
07 Април 2011 21:43
Фалитите на нормални държави не по причина на тяхното икономическо състояние , а по две други причини:
1. Ирландия - завоювала своята независимост от Британската тоталитарна империя с революция.
2 Гърция и Португалия с най-силните в Европа комунистически партии с преставителство в парламентите на страните.
3. И в трите страни "фалита" започна след неликвидност на едни от най-големите банки играли на Уол стриит и загубили милиарди от деривати - банк оф инглад Ирландия, за Гърция не я знам точно, Банко насионал де комерсо за Португалия.
4. И в трите на власт са социалистически правителства. (при нас демаржа се размина с тъпашкия избор на тиква, или това беше резултата)

При успешен демарж срещу тези държави следват Испания и Италия, зависи, може би първо Италия като вземем под внимание клатенето на Силвио.
Ние с Румъния и прибалтиката вече сме колонизирани.С нас проблеми няма. управниците са под контрол, защото паричките им са в техните банки. (пример Кдафи има сметки, нема сметки)

ПП. БВП на Португалия 160 -170 млрд евро. 10% дифицит = БВП на България
Нека оди бос! (Сократеш) + 75 млрд помощ!
07 Април 2011 21:45
Не се безпокойте! Това са дребни проблеми на растежа, както казваше Бай Тошо. Еврото е непоклатимо, то непрекъснато смачква долара, йената, Юана и т.н. В близко бъдеще тези страни от ПИИГС ще се оправят и даже ще задминат УСА , Япония и Китай, взети заедно. ЕС е здраво сплотен колектив, където на първо място се гледат общите интереси, където цари братство между народите и никой не е егоист да мисли само за своя собствен интерес. Ръководителите на ЕС в БрЮксел мислят денонощно как да повишат благосъстоянието на европееца. Това са кристално честни хора (като Кристалина) дето изобщо не мислят за заплати и постове, а само как по-добре да работят за благото на народите на ЕС.
Пуф-ф-ф, май пак са ми дали лош хероин, и съм писал пълни глупости. Ама пък как хубаво звучи, почти като реч на Брежнев.
07 Април 2011 21:45
Езоп,
07 Април 2011 21:49
http://www.economist.com/content /global_debt_clock
07 Април 2011 21:49
Нещо издрънча тукана...
07 Април 2011 21:51
Когато диваците са давали мило и драго за наниз мъниста, разбира се, са се намирали търговци на мъниста. Когато черпаклиите са взимали заеми на юруш, се е намирало кой да им ги даде. Да не бяха алчни за мъниста или заеми, не биха чудо видяли!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Април 2011 21:57
http://buttonwood.economist.com/ content/gdc
07 Април 2011 22:04
и още един съвет а ла Брежнев: "Дорохие друзья, стойте си в БГ, не емигрирайте. Там са льоши хора, ще ви карат да работите". Ако пък ще емигрирате, на принципа "ако ще е гарга, да е рошава", поне идете в страна вън от евро-зоната, още по-добре вън от ЕС.
07 Април 2011 22:38
Таз година Жозе, догодина и Хосе...
07 Април 2011 23:22
Ние сме много стабилни.Ще спасим и Жозе и Хосе, като се наложи и Адриано даже.
07 Април 2011 23:41
Още малко остана до 2012-13 ..... Юбилеят ще бъде отпразнуван подобаващо!
07 Април 2011 23:57
Глупости, това е последната страна, която ще иска пари според Саксовете.
Напук на душманите.
08 Април 2011 00:11
Ако тройната все още беше на власт, заглавието щеше да бъде:
България се пусна по бръснача. По гъз.
08 Април 2011 01:34
Хирург , кои от изброените от теб 4 ( четири ) причини все пак са ония "две" за които говориш в началото на увлекателния си анализ ?
08 Април 2011 01:36
Или просто си се поувлякъл като соцправителство с бюджетни разходи ?
08 Април 2011 01:53
Исландия и Ирландия паднаха жертва най-вече на дерегулацията на финансите, а Гърция, Португалия (и утре Испания, Италия ... Белгия) - и на еврото. ПИГС винаги преди са се спасявали с девалвация. Италия - с десетки девалвации. В Гърция и лъгането на ЕС‌ от няколко кабинета влоши нещата.

Големият държавен дълг на Гърция стана възможен също поради дерегулацията, но и поради нереалистично високите доходи на гърците в последните десетилетия, далече над производителността им. Последният проблем на нас ни е напълно чужд. Чужд е и на САЩ.

Британия в момента е жертва на напълно грешната си дясна политика от последната година, както и България.

Еврото е трагедия за по-бедните страни с по-ниска производителност, понеже не им оставя друг изход освен многогодишно падане на доходите и жизеното им равнище, двуцифрена безработица, относителна мизерия и масова емиграция. Това е бъдещето на Гърция и другите ПИГС. В Италия то сигурно значи и постепенно разпадане на страната на автономни региони. В Ню Йорк извънредно се засили вълната нови емигранти от Гърция, има и от Италия, появиха се и ирландци.

Съвсем друга беше картинката след ВСВ, когато се роди нова Европа.
08 Април 2011 01:55
Чичо Фичо


08.4.2011 г. 01:53:04 Исландия и Ирландия паднаха жертва най-вече на дерегулацията на финансите
Все едно тлъстаците да са " паднали жертва на дерегулацията в плюскането ".
08 Април 2011 02:21
Абе ясно е че въвеждането на еврото беше направено с цел големите държави да смучат от по-малките и по-бедните. То ако беше обратното, нямаше да го въведат. Затова сега малките но хитри държави като чехите, словаците, унгарците ама ХИч не горят от желание да приемат еврото. НО, славний Ганьо Балканский тича и даже големи пари дава ("Евро+", за да влезе в еврозоната, където да го доят още по-хубаво. Като че ли сега има разлика с този валутен борд, ама не, "ние да приемем еврото". Добре де, ще го приемете и после кво?
08 Април 2011 03:06
чичо Фичо, с цялото ми уважение, но икономиката не ти е силното място.
***
Наблюдения:
1. Прасетата имат проблеми, защото не са преструктурирали икономиките си.
2. Прасетата имат проблеми, защото са се напъвали да са в еврозоната заедно със страни, с които не са икономически интегрирани (и в частност на едно икономическо ниво).
3. Прасетата имат проблеми, защото са прасета. никоя кредитна агенция не се лигави със щатите или германия или британия.
4. Прасетата имат проблеми, защото са нарочени, че са прасета. "един път да кажат, че сестра ти е курва, после обяснявай, че нямаш сестра..."
5. Прасетата имат проблеми, защото разни продавачи на късо ги гонят със сатър в ръка из двора.
6. прасетата имат проблеми, защото някои сред тях се оказаха свине.
7. прасетата имат проблеми, защото са добродушни или простодушни (по ницше).
***
в подробности:
1. ирландия банкрутира, защото през 2008 правителството гарантира банковите борчове.
2. гърция банкрутира, защото правителствата вземаха заеми под паравана на големи американски инвестиционни банки и кредитни агенции, които приближените на власта усвоиха, а сега всички трябва да плащат сметката.
3. португалия банкрутира също заради проблеми на своите банки.
4. има спекулативна атака срещу еврото...
5. от която големите кредитори в европа, наред с други страни, имат полза. инак е трудно да разбереш защо всички дългови търгове на гърция бяха презаписани по време на наи-големите съмнения за тях. естествено заради всички съмнения лихвата беше по-височка.
6. девалвацията на местната валута помага отчасти и само в краткосрочен план. една малко и отворена икономика не печели много от девалвация. с изключение на случаите когато националната и валута е патологично надценена, какъвто е случаят с лева в момента.
7. истинския проблем на португалия е, че тя трябва да преструктурира икономиката си след отварянето на европейските пазари за китайските продукти в леката промишленост, особено текстилните изделия (2003?).
8. подобни проблеми на структурен преход (подобен по болка на нашия) се налагат и на испания и на италия.
9. наред с всичко това и има една тенденция развиващите се страни да имат по-висока инфлация от развитите, което е в основата на т. нар. ефект на Баласа-Самуелсон.
10. положението на германия е учудващо. прецени сам:
- немски банки са основен кредитор. гърция, ирландия и португалия вземат големи заеми, които обаче немският данъкоплатец гарантира. тъй като въпросните страни не могат да платят, добрият ханс прехвърля пари на своите си банки.
- еврото е сравнително ниско, от което печели главно немския и френски износ на машини за китай и индия, които пък заливат със своите стоки за потребление европейските пазари и подбиват цените предлагани от прасетата.
- като резултат прасетата трябва да приватизират свои активи. на кого ли?
- прасетата трябва да следват светлия пример на немската икономическа политика... или с други думи леля анджи ще контролира икономиката им.
***
Поуки за овцете:
1. Проблем за овцете е, че лъвчето им е надценено.
2. Проблем за овцете е, че тиквата им само говори.
3. Проблем за овцете е, че са овце - иначе нямаше да изберат тиква да ги води.
4. Проблем за овцете е, че не знаят вълчите закони - нямат стопански и икономически познания да общуват с външния капитал.
5. Проблем за овцете е, че не искат да знаят за вълчите закони и само въздишат по един изгубен рай докато търсят добрия овчар.
6. проблем за овцете е, че се разхождат сами по къра - а капиталът трябва да се укропни по две причини: (1) за да достигне критична маса за въвеждане на нови технологии, връзки с чужбина и излизане на пазари (2) за да може поне малкото подготвени кадри да се използват оптимално.

***
по отношение на пазарния фундаментализъм - няма подобно нещо. къде го видя проведен в света? щатите при рейгън? клинтън ми се струва по-удачен пример. но дори тогава по ми се струва, че става дума за слугуване на специални интереси. това е клиентелизъм познат от времето на рим. нищо пазарно няма в него.
08 Април 2011 03:16
бабет, ти пак си тук!
1. еврото е част от федерализацията на европа.
2. а федерализацията на европа е единствения начин да се избегне икономическото господство на германия в източна европа и съпроводеното разделение на европа на лагери подобно на първата половина на 20 век.
3. слаба и разединена европа кани турците, русите и американците да направят с европа това, което европейците направиха с балканите през първите 50 години на 20 век.
4. като малка страна извън федерална европа бихме били в турската и руската сфера на влияние, което би било по-зле от настоящето ни положение.
***
а по отношение на еврото, ето ти едно предложение за политика:
1. плаващ курс на лева.
2. засилено подготвяне на стопански и икономически кадри.
3. укропняване на капитала.
4. държавна подкрепа за износа подобно на японското министерство на външната търговия.
5. участие в евро+, но с плаващ курс защитетен от спекулативни атаки с помоща на евро+
6. влизане в евро зоната, когато му дойде времето.
08 Април 2011 03:50
Не възразявам на някои неща, особено във втория пост, освен на наивното ти обяснение, че еди-кой си закъсал заради "проблеми на неговите банки". А ‌тези проблеми отде са дошли? Дошли са предимно от дерегулацията.

За Гърция еврото в началото беше манна - евтин кредит по немски, после стана проклятие. Ирландия си спретна американски имотен балон, и то на квадрат. А Италия винаги до еврото се е девалвирала.

Европейският валутен съюз беше прибързан. Еврото отива към провал. Това е логично. Европа няма единна икономика, нито единно държавно управление, т.е. не е съвсем като валутния съюз на долара, т.е. федералната република САЩ. Ръководството на ЕС в момента е много по-безхаберно и от ръководството на САЩ.

ПИГС‌ не са виновни, че са исторически по-слабо развити. Европриказките за преструктурирането на Португалия ми звучат кухо. Какво значи то на практика? Китай може да замести напълно леката промишленост не само на Португалия, но и на целия свят.

Геополитическите ти оценки не са български. България е в ЕС, което е добре за нея, но е и в "руската сфера" по географски, исторически и други обективни причини. Отричането на този емпиричен факт съсипва България. Ключова роля в ЕС България може да има само като посредник между ЕС ‌и Русия.

"Турска сфера" в Европа няма и няма да има. Турция е близкоизточна страна, която върви към ислямската революция. В такива страни развитието и демократизацията водят до победа на ислямизма.

Времето, когато Европа беше под крилото на САЩ и Русия, се оказа златно време за нея, за което ще си спомня векове наред. По-специално западна Европа, каквато беше доскоро и ни очароваше толкова в 80-те години, беше продукт на САЩ, американската помощ и поука, ядрен чадър, и също на съветската заплаха. Работата е, че оня САЩ, който построи следвоенна Европа, беше много различен от сегашния.

Редактирано от - Чичо Фичо на 08/4/2011 г/ 03:56:22

08 Април 2011 03:53
Колкото до икономическите проблеми на САЩ, нямаш понятие от тях, а аз нямам време за курсове за начинаещи.
08 Април 2011 04:12
чичо, съгласен съм, че сме в руската сфера на влияние. но предполагам, че ще се съгласиш, че:
1. от 1989 русия е намалила влиянието и интереса си към източна европа и нас в частност.
2. по-добре е за нас да сме в ес и в отлични отношения с русия, отколкото вън от него и напълно зависими от руски подаяния.
не съм русофил, нито русофоб. знам, че сме си близки по повече от една причина, но и виждам, че руската външна политика винаги е била реалистична и хладнокръвна до степен на меркантилност - дадоха ли гювеч на жан, когато той им бе в ръцете? оставиха ли ни на вълците през 1989? какво правят с лукашенко, които винаги е бил до тях и само с тях?
***
за турция много ни се различават позициите...
1. балканите са разпарчетосани. сърбия е малка, ние сме малки. гърция е малка и ни следва по реформаторскиа път. всички тези страни са в упадък - икономически, военен, политически, демографски. албанците са много и до 50 години македония ще бъде в криза.
2. турция е огромна и населението и ще се увеличи още повече. тя расте бързо през последните 5-6 години.
3. съгласен съм с това, че имат проблеми между светските сили и ислямистите, но както винаги домашните проблеми е най-лесно да се изнесат в чужбина... турция отскоро гледа много повече към близкия изток, но и към нас. ако ес се провали, то ние ще сме пак първи на линията.
***
ирландия е данъчен рай прикрит с много малък смокинов лист. имено заради това повечето банки и корпорации имат централи там. в един момент въпросните изгърмяха и ирландското правителство поради незнайни за мен причини им гарантира дълговете... къде виждаш дерегулация тук?
***
не да се хваля, но оше през 2003 година видях, че пазарите за жилища ще се срутят - беше очевидно, че цените нямат никаква връзка с наемите и доходите. но това което стана след 2007 година няма толкова общо с недвижимостите колкото с финансовите инструменти и всеоща криза на паричната система установена в бретон уудс и модифицирана през 1973 от никсън с плавашите крусове необвързани с долара. къде е дерегулацията в тази история?
***
1.според мен, и тук спекулирам, истинския проблем е, че паричната система и реалната икономика не са добре свързани и като резултат има огромно количество фиктивни пари, които прескачат от пазар в пазар и по този начин създават балони. ето ти един пример: за две седмици оборотът на мейдународния валутен пазар е око 50 трилиона долара... няма как да ме убедиш, че толкова оборот е необходим, за да се осъществят всички покупко-продажби в реалната икономика.
2. и поради много причини мисля, че единственото спасение би било преразпределението на националното богатство, подобно на 1930 години, към средната класа, която е гръбнака на съвремената капиталистическа икономика... пак никаква регулация тук...
08 Април 2011 04:16
о, чичо... знам повече отколкото може да предположиш... няма да ти се доказвам в момента - пиши по същество.
08 Април 2011 04:29
Фичо и рбб имат доста допирни точки във вижданията си. Само с туй не мога да се съглася: "Ключова роля в ЕС България може да има само като посредник между ЕС ‌и Русия". Фичо, отдавна на Русия не й трябва никакъв посредник, за да се разбере с Германия, Франция и другите големи в ЕС. Нито на Турция й трябва, за да си защитава интересите. Значението на БГ ще бъде съразмерно на нейната икономическа мощ и военна мощ, т.е. никакво.
08 Април 2011 04:36
rbb и Фичо, дайте един практически съвет не на мен, а на хората в БГ. Имат си хората скътани парички - кой 1000 лева, кой 100, 000, кой и повече. Какво да правят с тях при тази обстановка?
08 Април 2011 04:39
чичо, обясних ти, много подробно точно как и защо различните прасета изтрещяха - по-подробно е вече тегоба. а проблемите в техните банки са до голяма степен причинени от разпространението на разните деривати и срива от 9.2008.
***
финансирането на покупката на жилища в сащ бе най-регулираното от всички в развития свят. създадено е през 1930-те. то бе в сила до скоро. пазарите за недвижимости са местни и такива винаги са били - източно крайбрежие, калифорния, среден запад, тексас и т.н. това, което превърна тези пазари в национален проблем е създаването на финансови деривати на базата на ипотеки от всички тези пазари... къде го дерегулирането тук? по-скоро има липса на регулация, но какво регулация?
***
повечето финансови инструменти, които причиниха срива имат следната идиотска формулировка:
1. ако настъпи Х, ще ти платя У.
2. ти в замяна ми плащаш вноска х.
до тук добре - горе-долу като застрховка...
3. имам правото да сключа същата сделка милиони пъти, като букмейкър.
заради това бъфет ги нарече оръжие за масово поразяване. правя огромни печалби докато настъпи Х. тогава банкрутирам. а тези инструменти са гаранти на заеми и т.н.
прост пример - Х = бенедикт 16 ще умре до 20 години. У=1, 000, 000. х=10 на година. ще се навиеш ли? щото и аз.
08 Април 2011 04:43
бабет, ако знаех какво трябва да се направи, щях ли да вися по форумите, бе приятел?

08 Април 2011 06:39
ЕС като ТКЗС.
08 Април 2011 08:11
БОЛЕН ЗДРАВ ЩЕ НОСИ!! както винаги- апропо, какво прави България като най-бедната държава в ЕС- с минимална почасова ставка от великата сума 1, 50 дори не евро, ами лева, нас не ни заплашва никаква финансова криза-сумите са толкова мизерни, че просто няма как да бъдат отчетени от финансовите акули!на което се надяват Дянков и Борисов. Натиснете тук
08 Април 2011 09:14
..В Италия то сигурно значи и постепенно разпадане на страната на автономни региони..

Нда - на Midwest и Eastcoast.
Достатъчно е да се прочете произволно избрано американско издание, произволно избран блог, произволно избрано каквото и да е - от коментарите за Европа лъха една автентична злобица, зад която стои банален страх и недоумение на неособено образован тийнейджър, напъващ се да проумее неща извън културните му хоризонти.
08 Април 2011 09:54
Чичо Фичо


08.4.2011 г. 03:50:41 Не възразявам на някои неща, особено във втория пост, освен на наивното ти обяснение, че еди-кой си закъсал заради "проблеми на неговите банки". А ‌тези проблеми отде са дошли? Дошли са предимно от дерегулацията.
Пак старата песен.
Сядат двама на "шведска маса " с дерегулиран обем мамбо.Кой колкото поеме.
Да , ама след месец единият си е в спортна форма защото има нещо в главата и си държи юзда на лакомията.
Другият му отпуска колана и съоветно от тумбако не мое да си види чеп...иците.
Те баш за тоя ти казваш че му била виновна дерегулацията.
08 Април 2011 10:24
Британия в момента е жертва на напълно грешната си дясна политика от последната година, както и България.


Фъргане на думи. Празни.
08 Април 2011 11:02
Португалия тръгна по острието на бръснача

Една от причините обуславящи истината е в това, че днес разликата между щатите на Кенеди
и тези на Буш (всъщност и на Обама) не е по-малко злокачествена от разликата между Германия на Гьоте и тази на Шикългрубер.

„Измъкването от дълговото блато на Португалия, която е в еврозоната от 1999 г., е важно и за стабилността на еврото.”
Т.е. - ето как изчезването на една държава се представя като спасяване… чрез окончателното и дебитно завладяване !!!
Следва целият окончателен текст на некролога:
"Настоящата опозиция в лицето на лидера на Социалдемократическата партия Педро Пасош Коелю обяви,
че подкрепя решението на Сократиш да поиска финансова помощ от чужбина."



Безспорно е, че приспособяването ни към такава действителност изисква нова конституция, забраняваща досегашната „демокрация” -
и абсолютизираща съществуването ни като република при много конкретно разписани правила.
Всичките тези правила трябва да бъдат гарантиращи стабилност, суверенитет и възход - и неуязвимост от дестабилизация.
Трябва да се научим да контролираме с жестокост управляващите -
нещо което междувпрочем и при соца, макар и в по-малка степен се налагаше и е трябвало да правим,
принуждавайки ги да са национално отговорни при недопускане да са продажни
и да престанем наред с това сега да си мислим, че решаваме проблема "наказвайки" ги -
тогава с презрение и тъпо безразличие,
а сега с ТЪПО безразлично презрение и, подир дъжд качулка, "избирайки" други.
Именно последното е спин-вируса в сегашната ни политическа система -
задължаващ ни,
ако искаме да оцелеем, да се избавим от досегашната диверсия инсталирана (синя идея) като "демокрация".
Какво е демокрация ? Натиснете тук



НУЖНО Е И РЕАБИЛИТИРАНЕ НА ДОСТОЙНИТЕ ЛИЧНОСТИ В СПЕЦСЛУЖБИТЕ ПРОТИВОДЕЙСТВАЛИ НА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЯТА,
ПРИ КАТЕГОРИЧНО ПЕРСОНАЛНО ИЗОБЛИЧАВАНЕ НА ПОЛИТ-ДОНОСНИЦИТЕ И БКП-ПОРЪЧКОВИТЕ ПРЕСТЪПНИЦИ ПОМИЯРИ.
Именно последните са днешния октопод.








Редактирано от - Езоп на 10/4/2011 г/ 11:30:45

08 Април 2011 11:14
С радост се научаваме, че освен дерегулирания загниващ капитализъм, има и здравомислещи държави, които въвеждат регулации, като например Киргизстан, където ще регулират провеждането на сватби, погребения, рождени дни и други празненства, за да не се вкарва населението в излишни харчове:
Бишкек (АКИpress) - Депутат Жогорку Кенеша Каныбек Осмоналиев и другие парламентарии инициируют законопроект, по которому на похоронах запрещено резать крупный рогатый скот и лошадь, проводить в учреждениях дни рождения и другие «посиделки», также закон ограничивает количество гостей на свадьбе до 200 человек.

Законопроект «О порядке проведения семейных обычаев, традиций, обрядов и праздничных торжеств в КР» был внесен в парламент 4 марта 2011 года.

Как говорится в законопроекте, целью закона является ликвидация излишних расходов в обществе, он направлен на защиту социально-экономических интересов населения, снижение уровня бедности семьи, обеспечение и создание стабильной социально-экономической основы в жизни граждан, их морально-нравственных ценностей, общечеловеческих прав, соблюдение и укрепление общественного порядка.

Так, в статье 5 «Проведение официальных торжеств и ликвидация излишней волокиты» запрещается проведение банкетов, распитие спиртных напитков, официальный прием в учреждениях, организациях по поводу профессиональных праздников, поступления на государственную службу, присвоения классного чина, государственной награды, ученой степени, научного и профессионального звания.

Также запрещается проведение мероприятий, непредусмотренных государственным законодательством, нехарактерных для учебных заведений, школ, дней рождения учащихся, встречи одноклассников и проведение дней рождения, десятилетий, двадцатилетий, Дня влюбленных и других праздников, «неподлежащих менталитету нации, являющихся постыдными и доставляющих расточительность бюджету семьи».

Натиснете тук

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Април 2011 11:16
По отношение на заглавието: да се хлъзнеш по г-с по острието на бръснач е малкия ужас...Големия ужас е-да ти вкарат отзад мъжки чадър и да го изкарат отворен....
08 Април 2011 11:22
Португалия тръгна по острието на бръснача

ИМА НЕЩО СВРЪХ-ПАТОЛОГИЧНО И СЪЩЕВРЕМЕННО СВРЪХ-КРИМИНАЛНО В СЕГАШНИЯ СВЯТ.
И НА ДВЕТЕ НЕЩА, ОБАЧЕ, ДИАГНОЗАТА/ПРИМАМКАТА Е - "ДЕМОКРАЦИЯ".
Защото "организмите на най-големите хищници" не функционират с демокрация - те се хранят с нея.


Какво е демокрация ? Натиснете тук




Редактирано от - Езоп на 10/4/2011 г/ 10:59:45

08 Април 2011 11:49
Да се определя ирландския модел като "либерален", само на базата на корпоративния данък е нелепо, след като личните данъци върху доходите винаги са били високи.
Виж тук
За разлика от Гърция и Португалия ирландската икономика за износ работи на шест, конкурентоспособна е и не се нуждае от преструктуриране. Виж държавният сектор се нуждае от сериозно отръскване и орязване на заплатите, нещо което управляващите се боят да направят. Причината е огромната задлъжнялост на домакинствата. Сега който се е набълбукал със заеми вие на умряло: не може да си продаде къщата нито да я върне на банката, защото така и така продължава да дължи останалите пари.
Ирландските проблеми дойдоха не от липса на регулация, регулационните механизми винаги са били налице и никога не са били официално отменяни. Държавният регулатор на банките буквално проспа задаващата се криза с огромната кредитна задлъжнялост. Някъде до 2002 критериите за отпускане на заеми се спазваха стриктно, след което банките занижиха критериите без Държавният регулатор да се намеси. Плюс некъдърността и късогледството на две поредни правителства, позволили това да се случи. Всъщност в началото им беше много добре: имотният балон създаваше фалшива заетост и генерираше приходи в бюджета и създаваше илюзии за просперитет. Кризата в Ирландия е предимно отгледана в къщи, а не внесена от Уолстрийт.
08 Април 2011 12:19
Какво по-точно изнася Ирландия, което си трува да бъде споменато? Картофи?
08 Април 2011 12:25
Зевзек продукти - за да ни развеселяват.

08 Април 2011 12:39
Ето ти статия за увеличения износ:
Виж тук
08 Април 2011 12:49
Тор за 19млрд. ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД