:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,298
Активни 393
Страници 27,708
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Съществително в минало време

Все по-често си спомням един "вечнозелен" куплет от младостта. Такива четиристишия блуждаеха из тогавашната бохема - неопределен жанр, напомнящ по нещо ироничните частушки от съветския ъндърграунд. Създаваха се на маса, в повечето случаи оригинални, но нерядко се приспособяваха откъслеци от съществуващи стихотворения. Самият аз не упражнявах жанра, но охотно събирах салфетките, върху които пред очите ми тези куплети се раждаха. Имах десетки такива "ръкописи", които времето разпиля.

Онова, което ще ви цитирам, съм запомнил от детския поет Методи Христов. Допускам, че той беше и авторът му. Когато на масата ставаше шумно, разгорещено или дори опасно, когато напираше скандал или се засукваше флирт, Методи се включваше със своето поетическо заклинание:

Вината беше във вината -

бутилкови или наливни.

Целувахме се. В тъмнината

звънтяха устни като гривни.

Казваше го с насмешка, но и някак меланхолично - според мен в живота му имаше някаква горчивина, която не споделяше. Но на масата настъпваше мир, преломен момент в пиячката. Няколко рими и мерената реч възцаряваха мир и любов.

За този магически куплет се сещах отново във времето, когато всеки ден се говореше за вината.

От една страна - призиви за поемане (на вината).

От друга - готовност за поемане, но само с мезе. Репликите се разменяха публично, всенародно, но някак беззлобно. Самото подканяне вината да се поеме драговолно ги правеше несериозни.

После на всички им омръзна. Десетилетията избраха друг речник. Или просто виновните взеха мерки...





Днес вината е възстановена като аргумент в политически спор



Нещо повече: в отегчителната риторика на българския делник думата доминира мощно и безсмислено. Мощно, защото статистически (по честота на употреба) тя бие редица същностни понятия (съвест, чест, труд, правда, знание и пр.) И безсмислено, защото се размахва дежурно, бездоказателствено и напразно.

След всичко това от енергично слово, заредено с предчувствие за справедливост, тя се превърна в евфемизъм за безсилие. Природата й е настъпателна, заредена е с упрек и подразбиране за възмездие. Днес тя служи главно за отбрана - когато трябва да се отвърне на критики и дори на разумни препоръки. Но думата е "на въоръжение" от горе до долу във властта и замества всичко, което адекватният политик или управник използва не само в спора, но и в най-миролюбив разговор: факти, доводи, елементарни обяснения. Този похват, разработен по логиката на иначе сочния виц за измъчването на негрите, обезсмисля всеки разговор за състоянието на днешна България, превръщайки го от размисъл за бъдещето в спор за миналото. "А вие като бяхте на власт"... е обичайният рефрен, с който се приключват важни, понякога и неотложни теми и казуси от нашия труден живот. А сега, в предизборното надприказване, почти нищо друго просто не се случва...

Освен това вината днес има смисъл на алиби. А силоваците от днешното управление отлично разбират какво е да си осигуриш алиби. И не жалят време за това.

Които са поживели в тази държава, помнят, че този трик бе любим на пропагандата от миналото. Традиционните виновници за всичко сбъркано, несъстояло се и провалено бяха буржоазните остатъци, а понякога и такива от турското робство. Проклетото капиталистическо наследство - масив от всевъзможни вини, тежеше "като воденичен камък" на обществото. Изкореняването му бе приоритет, но никога не приключи, тъй като проблеми изникваха непрекъснато, а проблемите по правило се приобщаваха към него - просто нямаше къде другаде да ги дянат, освен в наследството. Особеност на тези обвинения беше, че ги хвърляха ей така, в пространството. Самите виновници се бяха изпокрили в историята - някои от тях и с помощта на Народния съд. Нямаше кой да отговаря на въпроси и кой да мига срещу камерите при всеки трус, криза или обикновен гаф на властта. То и камери в този смисъл и количество, в които ги виждаме днес, нямаше, ама така се казва.



Претенциите към международното положение



се бяха напълно рутинирали, кризите в капиталистическия свят по принцип не ни засягаха, а Кадафи беше наш приятел. Тогава те не играеха виновници. В някакъв кратък период криви ни бяха богомилите с тяхното учение против държавността, после Андрешко го отнесе - нихилист, вредител, пречка пред могъществото на закона.

Разказвам това, за да се види, че има и традиция, има и възможност за по-голям набор от виновници. А не само една коалиция, един бивш премиер, най-после влязлата в употреба световна криза и бедуинът полковник. И над всичко, разбира се, всесилната и вездесъща ДС! Иска се разнообразие, трудно се изкарва цял мандат само с шепа виновници. Трябва да се обогати съставът, има нужда от идеи. Бих предложил, например, да се включи и Уинстън Чърчил. Ако той не се бе договорил със Сталин в полза на руснаците, нямаше да има нито тоталитарно минало, нито дори, представете си - ДС!

С повече старание може да се открият още кандидатури за виновници. Важно е те да се търсят в минало време! Съществителните нямат време, но нашето има. Вина е съществително само в минало време. Така някои напразно си мислят, че тя няма да е тяхното бъдеще...
23
5131
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
07 Април 2011 20:07
Горчиво вино...И истината в него...
А сега като се юрнат амбразурчиците...
Минавайте на задните редове, както вика Рогатия.
------------------------------- -----
Блогът на Генек

07 Април 2011 20:30
Бих предложил, например, да се включи и Уинстън Чърчил.

То едва излезе от най-обсъжданите статии онази за слабините на Европата, където Чърчил беше подробно обсъден и от форума... Явно идеите витаят във въздуха и биват подлагани на системно оглеждане. Пепел ми на езика, ама нещо и БПЦ е в кюпа на най-обсъжданите, дано да греша кой какво й мисли! отивам да следвам примера на Рогагия...
07 Април 2011 20:32
Вината е във вината!
Постоянно ментета:
поръчахме бяло,
а то пак излез червено,
с жилки от синьо,
с тяло оранжево,
деликатен джибров нос
и естествено -
тръпчив и безкраен финал.
07 Април 2011 21:26
.
07 Април 2011 22:21
Вина е съществително само в минало време. Така някои напразно си мислят, че тя няма да е тяхното бъдеще...

Само това осмисля целият текст. за автора
07 Април 2011 22:31
Ох, първо гледам заглавието! Квооооо - съществително и време! Ха да подскоча от възмущение, виждам автора. Ама не може да не го знае той това. Чета с нетърпение докрай и от последните редове вече ми олеква. Знаел човекът граматиката!!! И кондиката!!!!
07 Април 2011 23:01
...зер той е същество от минало време..
08 Април 2011 00:17
автора
08 Април 2011 06:53
Калин Донков е от последните мохикани.Какво идва след него?Тома Марков и Карбовски ли?Мерси.
08 Април 2011 08:55
вина не е чуство а отговорност за нанесена щета, и бива грешка или грях, и е организиран план нежели плод на сбъркан ум, и за българите е преход в либерален модел и малка америка наместо държавен капитализъм в северна европа социален модел с обща идея, липса на финансов поток и открито финсиране за равен старт, липса на ефективно правосъдие за нетрудово имане, висока корупция като средство да превърнеш изпълнител на държавен интерес в зависима послушна пионка

Редактирано от - нн на 08/4/2011 г/ 09:02:56

08 Април 2011 09:40
Все по-често си спомням един "вечнозелен" куплет от младостта. Такива четиристишия блуждаеха из тогавашната бохема ...
И бохема имало при социализма, а!
08 Април 2011 09:43
Прав е Донков. Ние най-често размахваме вината /чуждата/ като оправдание за себе си и като противопоставяне на отправените ни обвинения. От това обаче се получава "всички са виновни", "няма безгрешни" или "всички са маскари". Оттук и вината като понятие се обезсмисля, думата олеква и на всички им омръзва. Но по този начин не ставаме по-морални, защото проблемът за вината и отговорността като чисто човешки проблем не изчезва, той остава да ни тежи на съвестта.
08 Април 2011 10:59
вината като емоция разглежда психиатрията, там е едиповий комплекс, първороден грях и подобни рушители на мисъл, вината пък при трайбализъм, кланов, клиентиелски интерес е агресия към несвой, и не я чуства, напротив, политически шаман винаги е прав и знаме на безпаметни, евгений дойнов напримерно сертифицира народ в изоставащи и изоставени жители в села и малки градове и елит от европейски мислещи, и е невинен априори за модел предишен далечен от европа, комуто дитирамби пак е пял
08 Април 2011 11:34
Тома Марков и Карбовски ли?Мерси.
Карбовски е значително по полезен.
Има топки и не е нагаждача.
а и не е загробил още нито един вестник или списание.
08 Април 2011 11:48
Минавайте на задните редове, както вика Рогатия.

Ех, да минеше и ти на тия редове, цена немаше да имаш. Ама не би, немаме тоя късмет.
08 Април 2011 12:58
"Ну а я окунулся в довоенные сны." Владимир Висоцки
.....................

Пък аз си създадох привичка да си пускам от ютюба клипове с наша естрада от 60-те години на миналия век. Вече имам (има си хас!) и теория. То тя, всъщност, не е моя. И в древен китай е имало такава. Че музиката определя облика на дадено поколение. "Звуковата среда" на детството на родените в средата на 60-те години сигурно е спомогнала по някакъв начин да станем хора.
Транзистор "Алмаз" в кожен калъф с презрамка. Телевизор чернобял "Темп". Лампов радиограмофон "Латвия". Реликви-и-и. Благословени да са трижди! Мелодиите и песните на Паша Христова, на Кордов, Щурците, Георги Минчев, Маргрет Николова, Сребърни гривни, Богдана Карадочева, Лили Иванова, разбира се. Няма да ми стигне да описвам. Всеки миг, в който ги слушам, съм благодарен, че са били част от живота ми. Че съм имал шанса и привилегията да започна да живея там и тогава, макар и твърде малък да разбирам.
Красива музика, красиви текстове, красиви хора. Какво общо може да има в разбирането си за Света човек, който е израснал с такава музика, филми и книги, с тези, които растат СЕГА. Не ги обвинявам. Наша грижа е била, щом знаем ценността им, тези съкровища да бъдат предадени на новите поколения. А не сме го направили. Така и ще си идем неразбрани и неразбрали се - съществителни в минало време.
Разбира се дежурните отцеругатели ще да намерят повод в написаното тук да наплюват социализЪма за пореден път. Да ги попитам техният 20 годишен вече не-социализъм какво създаде и какво ще остави. Кое от него ги изпълва при спомен с топлина, покой и радост. Несретници. За нищо не им завиждам. Завиждам на себе си. Завиждам и на тези, които бяха и си отидоха. Защото са имали таланта и душата да създават красиви, прекрасни неща, дори и тогава, когато не са били свободни. Вие, свободните днес, какво създадохте? С какво ще оправдаете битието си?

Редактирано от - Firmin на 11/4/2011 г/ 13:39:07

08 Април 2011 13:14
за музиката със душа, и наместо вина вид поука, от малкия човек, народ, нищо не зависи
08 Април 2011 13:16
коя е моята вина, не съм гласувал, или гласувал за едно получил друго

Редактирано от - нн на 08/4/2011 г/ 13:21:46

08 Април 2011 14:28
"И бохема , имало при социализма, а!"

Краят на азбуката, ти да си жив. Имаше и още каква. Тия днес са жалки подражатели.
08 Април 2011 15:18

Не ги обвинявам. Наша грижа е била, щом знаем ценността им, тези съкровища да бъдат предадени на новите поколения. А не сме го направили.
и за това
За нищо не им завиждам. Завиждам на себе си. Завиждам и на тези, които бяха и си отидоха. Защото са имали таланта и душата да създават красиви, прекрасни неща, дори и тогава, когато не са били свободни.
08 Април 2011 16:15
Firmin,
Прекрасно есе, благодаря!
Поздрав на всички, споделящи подобни чувства с "Жалба за младост" на Тодор Колев:

http://www.youtube.com/watch?v= Kp6jgmQfVok
08 Април 2011 19:03
Прекрасно есе. Да подкрепя тезата на Фирмин с три изпълнения на Тангра.
Безсъние Натиснете тук
Олавният войник Натиснете тук
До последен дъх Натиснете тук
09 Април 2011 05:53
Да ги попитам техният 20 годишен вече не-социализъм какво създаде и какво ще остави. Кое от него ги изпълва при спомен с топлина, покой и радост.

Този 20 годишен не-социализъм, драги колега, беше създаден и все още е движен от създателите(и техните наследници и следовници) на любимият ти бивш социализъм, по който лееш тези горещи сълзи. Бяхме млади и всичко бе от хубаво по-хубаво, за жалост само поради тази единствена причина. Това в никакъв случай обаче не оправдава изолацията в която бяха поставени 8 молиона пребиваващи в тогавашна България.Сладкото, безгрижно време когато имаше в излишък инженери, зъболекари, лекари, а пък за учители да не говорим...И на всичките заплатите(държавни) бяха с 50 лв. по-високи от не-инженерите, не-лекарите и т.н. И затова не бяха престижни професии . Не толкова, колкото например таксиметров шофьор, келнер или Великата професия БАРМАН...А пък офицер от СЛУЖБИТЕ, е това вече е съезмеримо с Нобелов носител Така беше...Но, в болшенството си хората си бяха свестни, както и сега.Същите хора, поставени в различен политически ред.От същите постановяващи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД