:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,764
Активни 728
Страници 18,667
За един ден 1,302,066
Недомислици

Голяма секира за малкия бизнес! Гарантирано от ГЕРБ!

С новите законови промени хотелиерите ще плащат данък върху неполучени приходи
снимка: Велислав Николов
Много хотелиери ще трябва да платят данък върху несъществуващи приходи, защото трудно пълнят хотелите си с туристи.
Ако се чудите кое счита ГЕРБ за основа на икономическото развитие на страната, то отговорът е "развитието на малкия и среден бизнес". Записано е в предизборната им програма. Ако пък искате да знаете отношението към туризма, то той за управляващата партия е "ключов за икономиката отрасъл".

Извън шаблонните изрази в предизборната програма на ГЕРБ като водещ приоритет е изведен "вътрешният туристически пазар", който да накара българите да почиват в родината си. Вярно е, че предизборните програми нямат голямо значение, а и настоящата бе писана в "далечната" 2009 г. Но малко по-късно ГЕРБ прие и специални антикризисни мерки. В тях бе записано, че чрез облекчаване на данъците ще се търси "увеличаване на разполагаемите доходи и стимулиране на икономическата активност".

От Нова година насам туристическият бранш е като разбунен кошер. Няма я очакваната от 20 г. стратегия за развитие на бранша, но пък бе въведена една малка поправка в Закона за местните данъци и такси. Тя удря жестоко по джоба дребния и среден бизнес, не подобрява икономическата среда, вдига данъчната тежест за повечето фирми. Няма да доведе до "увеличаване на разполагаемите доходи", най-малко пък ще насърчи вътрешния пазар. Т.е. това, което се прави, напълно



противоречи на обещаното в предизборната програма



Законовата поправка, за която стана дума, въвежда нов вид данък - туристически. Той заменя досегашните такси, които хотелите плащаха за нощувка. Както досега, всяка община сама определя ставките. Приходите също остават после в местната хазна. Новото е, че данъкът се начислява върху база не по-малка от 30-процентова целогодишна запълняемост. Т.е. ако хотелът е пълен, данъкът се определя, като се умножат нощувките по ставката. Но ако са заети едва 5% от леглата, собственикът ще плати като за 30% заетост. С други думи - трябва да се плаща данък за неполучени приходи.

В условията на криза, свит пазар и ясно изразен сезонен туризъм това означава едно - данъчна секира, най-вече за малките обекти. Ясно е също, че напук на официалните изявления, ГЕРБ не само вдига данъците за бизнеса (налогът за нежилищните имоти, за който "Сега" писа), но и измисля



нови форми за съдиране на кожи



Парламентът остави общините сами да решат какви ще бъдат ставките на туристическия налог, като им постави граници - между 20 стотинки и 3 лв. за нощувка. Така се очертаха няколко подхода. Богати общини, които притежават много и различни хотели, гласуваха диференцирани ставки. Такива бяха предимно морските, които определиха по 30-40 стотинки за дву- и тризвездните хотели и от лев нагоре за по-висока категоризация. Други, които нямат високоразредни обекти и разчитат предимно на семейните хотели, а и туризмът формира основния доход в региона, постановиха поносимите 30 стотинки за всички категории. Така постъпиха повечето планински общини. Имаше и интересни изключения. Общинският съвет в Хасковските минерални бани например сложи в джоба си Варна. Ако в морския град налогът при пет звезди е 1.60 лв. за нощувка, то край Хасково четири звезди се оцениха на 2.50.

Друг крещящ случай е София. Мнозинството на ГЕРБ (да припомним - партията, която на думи не вдига данъци) не пропусна да опре налога в максималния таван. Ето пак сравнение с община Варна, която в туристическо отношение е много по-развита и предлага далеч по-добри условия за хотелиерски бизнес: нощувката в хотел една звезда в столицата е 60 стотинки, във Варна - 50 стотинки; втора и трета категория в София са съответно 1.20 лв. и 1. 80 лв., край морето - 50 и 60 стотинки; за четири и пет звезди в София се плаща 2.40 и 3 лв., докато във Варна ставките са 90 стотинки и 1.60 лв.

Столичната управа очевидно се води от идеята, че градът е топ дестинация, в която хотелите са винаги пълни



и е някак невъзпитано да не бъдат обрани до шушка



Приблизително сходен е и подходът във Велико Търново, където ставката за една звезда е 60 стотинки, за две - 80 стотинки, останалите - по левче.

"Никой не кара общините да слагат високи стойности, можеха да гласуват минимален данък. Ако един хотел няма натовареност 30%, това хотел ли е? Досегашната такса масово не се плащаше, сега бизнесът ще изсветлее", смятат депутатите от ГЕРБ. Според зам.-министъра на икономиката Иво Маринов хотелиерите, които са си плащали в пълен размер старата такса, нямат да имат проблем с данъка. Не така обаче мислят хората от бизнеса.

"Сега" разговаря със собственик на тризвезден хотел във Велико Търново. Пожела да остане анонимен, тъй като се страхува за бизнеса си. Не знае на кого по-напред да се сърди - на парламента или на алчната община. "Правя сметка, че 1000 лв. повече ей така трябва да дам на държавата. 30% запълняемост не мога да стигна. Горе долу такава беше през силната 2008 г., но сега не е. Нормално ли е да плащам лев за нощувка, когато по морето е 40 стотинки?", негодува хотелиерът. Смята, че данъкът трябва да се определя не според броя на звездите, а местоположението. "Аз не съм на главна улица. Има такива, които са на главна, и пред тях спират туристическите автобуси. Мен трудно ме намират, при тях - от автобуса - хоп, в хотела", гневен е човекът. И заключава: "Гласувах за ГЕРБ, но повече няма да го направя. Уж говорят, че подкрепят дребния бизнес, а този закон е в полза на едрите риби".

Величко Тодоров може да мине и за едра риба. Собственик е на двузвездния хотел "Диана" на Златни пясъци (280 легла), експлоатира и малък обект в Балчик. Но той също е гневен на новия закон: "Община Варна ще ми вземе за нощувка 50 стотинки. За 280 легла това са 140 лв. на ден. 30% от тях са 42 лв. дневно. Според формулата, въведена от законодателя, тези 42 лв. трябва да ги умножа по 365 дни. Получава се 15 330 лв. - това е сумата, която ще трябва да платя".

За Тодоров реалният сезон обаче не е 365 дни. И продължава да излива яда си върху калкулатора: "Реално ще работя 100 дни. Като тръгна по обратния ред да видя колко нощувки трябва да направя, за да покрия данък от 15 330 лв. и да не съм на загуба, излиза, че трябва да реализирам 30 660 нощувки. За хора, които разбират поне малко от туризъм, това е смущаващо. Хотелите повече от 22-23 000 нощувки не правят. И излиза, че постоянно трябва да имам в хотела 306 души. А леглата са 280 легла, как да стане?"

Тодоров описва и още един проблем - договорите за 2011 г. с туроператорите са сключени миналото лято, т.е. новият данък сварва неподготвен бранша. Кризата в търсенето пък кара хотелиерите непрекъснато да смъкват цените. Варненският хотелиер е откровен -



всичко ще е за сметка на редовия служител,



тъй като няма откъде другаде работодателят да компенсира разходите.

Величка Ганковска е собственик на малък двузвезден хотел в село Драшкова поляна, община Априлци. Казва се "Еко Арт" и освен уют предлага на гостите си биологично чиста храна, разходка из планината, обучение по грънчарство. Това е малък семеен хотел, развиван с много труд и идеи от обикновено семейство, което е започнало от нулата. "Като събереш всичко, което трябва да плащаме, се получават 5 вида данък. Налага се да работим за стотина лева на месец. Страшно трудно е, но няма да се откажа", заявява Ганковска.

Тя твърди, че работи добре с община Априлци. И наистина - местният съвет е гласувал 30 стотинки за нощувка, а сега се говори, че може да намали данъка до долната градина от 20 стотинки. "Не само сега е криза. Целият български преход е труден, затова всички трябва да си помагаме. Хората помежду си, държавата и общините - на нас, ние - на тях", убедена е Ганковска.

Големият въпрос е как държавата помага на такива като нея. Ето една задачка за всички отговорни и безотговорни хора, от които зависи: Семейство отваря малък хотел в произволна община. Поради малкия капацитет хотелът не работи с туроператори, разчита на реклама в интернет и добри отзиви на клиенти. Докато тръгне бизнесът, което в условия на криза е трудно, годишната запълняемост не надвишава 100 дни. И така 2,3, 4 години. През това време семейството ще трябва да плаща данък върху приходи, които не са получени, само са мечтани. Ще издържи ли и ще бъде ли мотивирано да продължи?
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Министърът на икономиката и туризма Трайчо Трайков не се противопостави на данъчните промени, които ще съсипят много хотелиери.
89
6048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
07 Април 2011 20:15
Приоритет било българите да почиват в родината си.ИЗПЪЛНЕНО! 10% официално и поне още 25% почиват здраво защото нямат работа.
07 Април 2011 20:47
Малоумници! Който затрива малкия бизнес, затрива държавата.
07 Април 2011 20:58
Добре е да има такова ограничение. Какъв е тоя хотел, дето няма да може да запълни 30% от легловата база? Освен това данъците са смешни. Така, че ако данъците им попречат - направо са за смех българските хотелиери.

Те искат както досега, пишат 5 нощувки за цялата година и готово. Нищо, че хотелът пълен, поне наполовина.
07 Април 2011 21:01
Ако се върнем на предизборните обещания на Симеон, на народа му се напълниха очите със сълзи, толкова хубави, толкова розови, не цар , а слънце. Голата истина дойде веднага, когато кривите на обещанията и на делата започнаха да се разделят, за да остане накрая една истина, голямото желание на Кобурга да отвори змийската уста и да погълне колкото се може повече държавни имоти, пък после да си храносмила спокойно. Всичките приказки за морал, за борба с корупцията, за подобряване хала на ограбените хорица беше лепнат за сметка на българския чип. Тези, с европейските чипове, Кобурга, Велчев и другите разпънаха разкошни хотели по черноморието за“гордост“ на цялото изтерзано българско племе. И понеже в такава среда се култивираха само бандяги все по- законни и по- законни, Доган и той развихри свитата си, та обезумялото българско племе хукна кой на където му очи видят.
07 Април 2011 21:01
Тотално луди ГЕРБери
Трябва да ги съдят за "Предумишлено нанасяне на значителни вреди"
07 Април 2011 21:15
Тавагишчи, ако са ви обещавали да не се вдигат данъци, не са ви обещавали да не ви гонят да си плащате данъците. Ако досега сте крили доходи, а сега ви намаляват тази възможност, това не е увеличение на данъците, а опит за налагане на законност. 20 ст. такса на нощувка ли ви е проблемът? А като вземате минимум по 40-50 лв на нощувка не е проблем? Хотел с 5% заетост щял да фалира заради таксата? Хотел с 5% заетост ще фалира при всяко положение, не е трябвало изобщо да се очаква, че като налеете един бетон и парите ще потекат. Мисли се преди да се лее бетон, не след това!

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
07 Април 2011 21:20
.
07 Април 2011 21:27
Някой ще препостне ли сакралните думи: "Щом вият червените прашки, Бойчето е на прав път!"


Май народът ще е на прав път, когато Бочо завие на умряло...
07 Април 2011 21:31
Интересни са разсъжденията на "едрата риба" Величко Тодоров - той преди всичко се кахъри, че ще му се наложи да работи само с поносима печалба и няма как да избие данъка от туристите.
Същите, дето трябва да ги коткаме и да ни оправят икономиката.
07 Април 2011 21:43
.
07 Април 2011 21:46
..."Гласувах за ГЕРБ, но повече няма да го направя. Уж говорят, че подкрепят дребния бизнес, а този закон е в полза на едрите риби"...

И азъ нема да гласувам за ГЕРБ - щото ни читът СЕГА

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Април 2011 21:47
Тавагишчи, ако са ви обещавали да не се вдигат данъци, не са ви обещавали да не ви гонят да си плащате данъците. Ако досега сте крили доходи, а сега ви намаляват тази възможност, това не е увеличение на данъците, а опит за налагане на законност.

рубладжиите вперед

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Април 2011 21:59
А бе колеги, нещо ни поднасят. Грижа за хотелиерството маскирано като грижа за малкия бизнес???
Банскалии и морските май са разързали кесиите за ПР.
07 Април 2011 22:13
Ако се чудите кое счита ГЕРБ за основа на икономическото развитие на страната, то отговорът е:

Три корни - дуспа!
Постнах веднъж вече.

Редактирано от - Old_BG на 07/4/2011 г/ 22:14:40

07 Април 2011 22:15
Бе и аз това щях да кажа - какъв малък бизнес са хотелиерите? Като ги облагат високо, да направят по един завод - за нещо малко. Ютии, печки, ... а защо не и хладилници, перални, .... Оп, пардон, то имаше завод за хладилници, ама един бизнесмени му видяха сметката.... Последно искаха луксозен комплекс да правят там. Е кой е виновен като фалират такива бизнесмени? Аре холан!
07 Април 2011 22:25
Доколкото може да спомни едно куче , малкият бизнес беше социалният пилон на Бубойковите граждани , за не помня накъде ...

Редактирано от - beagle на 07/4/2011 г/ 22:39:23

07 Април 2011 22:26
.
07 Април 2011 22:36
Ако пък искате да знаете отношението към туризма, то той за управляващата партия е "ключов за икономиката отрасъл".

Не разбрах, тоя ключ как отваря вратите на високите технологии и производствената ефективност? Чакат се туристи - Нобелови лауреати и хотелите ще станат библиотеки на знанието!?
Не разбрах какъв е воя на хотелиерите. Искат да не плащат данъци и да няма пътища, по които туристите да стигнат до хотелите им!? Нали общината има или няма туристи трябва да подържа инфраструктура като за 500 души (хотел с 250 стаи). Например, застроеното поле между Равда и Несебър - лятото няма къде да се паркира, канализацията не издържа и морето се пълни с "изненади", а през зимата няма едно кафе откъде да вземеш, не че пък през лятото е кой знай по-добре.
Да дам и аз една задачка на автора: Семейство е наето в малка фирма в произволна община. Поради малкия капацитет (производствен и квалификационен) фирмата не работи с големи производители. Докато тръгне бизнесът, което в условия на криза е трудно и особено, ако се разчита само на реклама в интернет и добри отзиви на клиенти, наемът/вноската по кредита върви. И така 2, 3, 4 години. През това време семейството ще трябва да плаща данък върху приходи, от които е платило за наем, храна, квалификация и т.н. Дали да не се премахнат всички данъци, че да разцъфне посредствеността!? Ако не тя, то кражбите и побоищата.
07 Април 2011 22:47
Тоя от затънтената уличка в В. Търново не знае ли, че на такива места се ходи на "следобедна почивка". Един по един, разбира се. И при влизането, е при излизането.
07 Април 2011 22:56
През това време семейството ще трябва да плаща данък върху приходи, от които е платило за наем, храна, квалификация и т.н. Дали да не се премахнат всички данъци, че да разцъфне посредствеността!? Ако не тя, то кражбите и побоищата.

само да попитам - туй за посредствеността, кражбите и побоищата отде го взе - да не би така да ти е протекъл животът, та го преписваш ангро на всеки?

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Април 2011 23:58
Наистина ако така се изчислява данъкът, той е идиотски. Хотелите, които не са целогодишни, работят 3-4 месеца в годината - морските през лятото, планинските през ски сезона. И не би трябвало да се изчислява данък на годишна база - безумие.
Елементарна сметка показва, че ако 4 месеца имаш 80% заетост, и 8 месеца имаш 0% заетост, средната заетост за годината е 26.7%, а трябва да плащат данък върху 30% - т.е. вече си прецакан.
Чудя се кой е по-голям лумпен - тези, които пишат такива закони, или тези, които ги коментират така разпалено...
08 Април 2011 00:08
Гласуваш за Костов, получаваш лостов.
08 Април 2011 00:12
ГЕРБ наистина е загрижен за развитието на малкия и среден бизнес, но не на нашия, а на съседите.
08 Април 2011 00:46
"Голяма секира" или опит за голяма манипулация ??

конкретен пример
вила Еко Арт:
6 легла *0.30 лв*365дни*30%=219 лв/год
При 100% заетост по празници и 0% заетост през делнични дни- 104 *6 =624 нощувки

624нощувки *14лв = 8736 лв/год

т.е. "Голямата секира" е туристическа такса в размер на 2.5%
08 Април 2011 00:46
/:/ "... Но ако са заети едва 5% от леглата, собственикът ще плати като за 30% заетост. С други думи - трябва да се плаща данък за неполучени приходи.
В условията на криза, свит пазар и ясно изразен сезонен туризъм това означава едно - данъчна секира, най-вече за малките обекти...
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ §§
Абе, авторе, я обясни, с думи прости: к`ва е връзката(?!) между 30% данъчна "секира" и... "малките обекти" в туризма, над главите на които , най-вече, висяла била "секирата"?!?
А не означава ли само 5% (или даже 30%) заетост на леглата, че:
1. или леглата са много?
2. или хотелиерите с 5-30% заетост на леглата им са некадърници
?
Кое от двете трябва държавата да толерира данъчно- или и двете ли?!
П.П. Впрочем, държавата от десетки години задължава всеки, който има собствено МПС , да плаща задължително(почти Данък!) застраховка "Гражданстка отговорност"- независимо дали гражданинът ползва или не собственото си МПС! Че и налага държавата глоби и без да е хванала собственика на МПС , че го ползва, като такова, но без платена застраховка "ГО"- сиреч, с Презумпция за виновност!!!
Е?!
08 Април 2011 00:56
Манрико

Това да им е проблемът на хотелиерите - двата лева. А като дерат кожи проблеми нямат. Ай сиктир! И без това са твърде много и искат да правят пари от бетон без никакви удобства и инфраструктура.
08 Април 2011 00:58
Маринко писа по-горе че управлението на Герб се опитвало да налага законност. Точно така но като имам предвид случая с ареста на бившия военен министър мисля че законноста е последния приоритет на Герб. От две години през януари - април държавата спира просто спира да функционире промишленото производство, патреблението, изобщо оборота на парите забива тотално надолу все едно че някой дръпва и изважда от оборота на средствата в държавата поне 1, 5 милиарда лева и мисля че се прави точно това от Дянков плюс това той редовно по това време изчезва за Щатите за по седмица. Това правителство е първото в историята на България което директно краде от бюджета има перфектно оправдание - световната икономичиска криза. Обаче имам новина тя свърши още преди 6 месеца. На строителния панаир през януари в Мюнхен немските и другите фирми от Европа са реализирали рекордни договорки и то в сатанизирания сектор на строителството. Сега от юни се вдигат цените на всичко което е от метал защото започва недостиг на строително желязо в световен мащаб, а като намалят износа за световния пазар и Японците защото нима мислите че ще си оставят държавата в руини , ще видим дали има световна икономическа криза.
Така че за какво законност говорим говорим за трескаво събиране на пари от Герб по всякакъв начин включително и облагане на евросубсидиите с 10 % данък печалба. ОПГто гледа да гепи максимално преди да се разпадне на враждуващи ОПГенца по интереси.
08 Април 2011 01:04
Държавата трябва да облага реални, а не имагинерни доходи. Също така, държавата трябва да има компетентни и некорумпирани органи, които да принудят бизнеса да декларира реални, а не имагинерни доходи. Това - в нормалните общества. У нас - хвани бизнеса, па удари държавата!
08 Април 2011 01:11
А за по-горе пишештите че новото облагане с курортна такса е манна небесна за хотелиерите ще им дам пример от хотела в който работи жена ми. Той има 20 стаи по 2 легла= 40 легла х 30% заетос= 13 легла по 5 лева такса както са определили в общината = 65лв на ден само дето от два месеца няма нито една нощувка и са освободили персонала с изключение на пазача за през ноща и управителя така че 60 дни х 65 лв.= 3900 лв. вече са задлъжнели на общината без да направят лев приход. Така че наистина Герб работи за малкия бизнес само че за да го ликвидира окончателно.
08 Април 2011 01:51
Смърф, хотелчето най-вероятно и не обслужва вече кредити, ипотеки и пр. ?
08 Април 2011 01:51
Smurf , да ти минава идеята че хотел с "два месеца без нито една нощувка " просто не би трябвало изобщо да съществува ?
И че хората дето се въртят около такъв " стопански субект " или перат пари или си губят времето . Във втория случай за тях ще е по-добре да се захванат с някаква работа. Да прекопаят некое лозе поне. Все неква файда от тях ще има че са газили по таз грешна земя.
08 Април 2011 02:28
Ако хотелът е на морето и месеците са февруари и март, защо да не трябва да съществува? 'Що не мислиш преди да пишеш, или е прекалено много работа?
08 Април 2011 03:10
Абе питам се само как може казино в Германия да работи с 90%, повтарям: 90% данък?

Нашенците реват, защото вече няма да има голямо значение дали крият доходи пред общините. Вярно е, че мярката изкуствено подпомага фалита на слабите в бранша, но и без това маймуните на клона са твърде много.
08 Април 2011 04:43
KEY MAN,
"Клоните"(хотелите) са много, а "маймуните"(туристите) са малко!!!
А туристите са малко, защото хотелите унищожиха ландшафта и бетонираха плажовете и крайбрежието, унищожавайки природната среда!
Преди Демокрацията, имаше норма за площ плаж на турист! Слънчев бряг, например, е бил изчислен за брой легла, на база площта на плажа му, за около 25 хил. туристи! Сега, при Демокрацията, хем площта на плажа се е свила(заради строежите върху самия плаж), хем леглата са се увеличили почти четирикратно!!! И е видно с невъоръжено око, че в Слънчев бряг почти не са останали зелени площи, дървета, въздух...! И, естествено, туристите бягат от бетонни комплекси- и хотелите остават празни!
И в Испания се е стигнало до такова положение преди 20 г.- после масово започнали там да събарят хотели и да озеленяват и оприродовяват!
На българския туризъм сега вече са му нужни динамит, багери и фадроми и държавна политика за РАЗбетониране на българските курорти- включително и чрез Данъчна политика!
08 Април 2011 05:08
***И по коя логика (или закон справедлив) точно правителството трябва да решава кои са силни и слаби в бранша?

Казармената - един се провини и всички пълзешком. Щото се крият данъци - всички виновни!
***

Редактирано от - sybil на 08/4/2011 г/ 09:34:11

08 Април 2011 06:46
Поредното отупване на чувала.
Този път хотелиерския.
Оттам ще падне много брашно.
08 Април 2011 08:28
Абе, отдавна се канех да предложа на един колоратурен другар да допълни подписа си с това:
Интеллектуальные силы рабочих и крестьян растут и крепнут в борьбе за свержение буржуазии и ее пособников, интеллигентиков, лакеев капитала, мнящих себя мозгом нации. На деле это не мозг, а говно.

«Интеллектуальным силам», желающим нести науку народу (а не прислужничать капиталу), мы платим жалованье выше среднего. Это факт. Мы их бережем.


------------------------------- ----------
Блогът на Генек

08 Април 2011 08:48
Този път подкрепям правителството. Хотелиерите да не пищят като ощипани моми - знайно е, че крият поне 2/3 от приходите си. Погледнете цените им - масово са от порядъка на 40 лв/човек и нагоре. Ще платят от тях 50 ст - бълха ги ухапала.
08 Април 2011 08:52
Семейство отваря малък хотел в произволна община. Поради малкия капацитет хотелът не работи с туроператори, разчита на реклама в интернет и добри отзиви на клиенти. Докато тръгне бизнесът, което в условия на криза е трудно, годишната запълняемост не надвишава 100 дни. И така 2, 3, 4 години.

Ами, точно затова е и ограничението 30% - 100 дни са около 30% от годината.

Ще допълня, че това решение все още не пречи на хотелиерите да крият голяма част от дължимия корпоративен данък.
08 Април 2011 08:57
Дето данъците ни не са като на хората, ами и никой не знае събраното как и от кого се харчи! Колко пъти съм го казвал, бедна държава, ама събира около 32 милиарда бюджет! Колкото до такъв тъмен бизнес като туризма и хотелиерството и да иска някой, няма как да разбере истината.
08 Април 2011 09:05
Преди време някой от форума беше писал нещо такова за българските предприемачи:"Като комунисти горе долу се справяха, но като капиталисти са "гола вода" Няма как винаги печалбата да е 100%.
08 Април 2011 09:39
Smurf
08 Април 2011 09:47
anacephal, ти да си чувал за таквоз нещо "бизнес план " ? И че той се прави ПРЕДИ да се копае дупката за бетоньо ?
И че АКО хотелът е до морето и в тоз план не е предвиден "мъртъв сезон " с неминуеми режиини разходи през него - значи по условие целата гимнастика е обречена на фалит ?
Ха мисли ТИ малко .Или си врат налапал бетоньо ?
08 Април 2011 10:01
Тази приказка е по-сълзлива от предишната за добрия чичко бакалин с лоши хигиенни навици но добро сърце....

Айде да видим за какво реве чичко Величко Тодоров:
хотел Диана
капацитет: 294 при 4 месеца сезон, 90% заетост, 31752 нощувки
Цени 20 до 35 EUR при средна цена 56лв/нощ (28 е) = 1 778 112 лв/годишно
Дължима такса: "Получава се 15 330 лв. - това е сумата, която ще трябва да платя".
08 Април 2011 10:05
Айде да видим за какво реве чичко Smurf:
....Той има 20 стаи по 2 легла= 40 легла х 30% заетос= 13 легла по 5 лева такса както са определили в общината = 65лв на ден само дето .....

Парламентът остави общините сами да решат какви ще бъдат ставките на туристическия налог, като им постави граници - между 20 стотинки и 3 лв. за нощувка.

Дали да вярваме на сълзливите истории на чичко Smurf?
08 Април 2011 10:15
И че АКО хотелът е до морето и в тоз план не е предвиден "мъртъв сезон " с неминуеми режиини разходи през него - значи по условие целата гимнастика е обречена на фалит ?

Аз бих добавила и данъци.
08 Април 2011 10:28
Бизнесът трябва да плаща данъци?Ама как така ?От къде накъде?Защо?
Какъв бизнес е това?И къде е далаверата?Протестирамееее!!!
08 Април 2011 10:29
Айде да видим за какво реве чичко Величко Тодоров:
хотел Диана
капацитет: 294 при 4 месеца сезон, 90% заетост, 31752 нощувки
Цени 20 до 35 EUR при средна цена 56лв/нощ (28 е) = 1 778 112 лв/годишно

какви хубави сметки - де да бяха и вярни

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
08 Април 2011 10:41
Знае се, че хотелите имат и още едно предназначение, което май е основното в не курортните градове, като София например. Там за 2-3 часа се плаща цялата нощувка. Днес такава стая може да се използва средно по 3-4 пъти на ден.
Айде да не ривът толкова.
08 Април 2011 10:55
Това е геноцид. Цецо да подава ОСТАВКА! веднага.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД