Великобритания и Холандия планират да заведат дело срещу кандидатката за членство в ЕС Исландия в опит да си възстановят 5 млрд. долара, изгубени при банковия колапс в страната. Това стана ясно, след като бяха огласени резултатите от референдума в Исландия по въпроса дали да бъдат възстановени парите, които гражданите на двете страни от ЕС загубиха от онлайн банковия продукт "Айссейв" (Icesave) на Ландсбанки. Почти 60 на сто от избирателите в Исландия отхвърлиха на проведения в събота плебисцит сделка за възстановяване на средствата. Правителствата на Великобритания и Холандия възстановиха загубите на общо 400 000 вложители, след като исландският фонд за гарантиране влоговете не успя да покрие щетите от колапса през 2008 г.
Британското и холандското правителство заявиха, че са разочаровани от изхода на исландския референдум в събота. Спорът предстои да бъде решен от съда на Европейската асоциация за свободна търговия. Негативният вот може да доведе до налагане на вето върху членството на Исландия в ЕС, отбелязват британски медии.
Междувременно исландското правителство обяви, че въпреки отхвърленото на референдума споразумение за "Айссейв" потърпевшите от фалита на банката, включително във Великобритания и Холандия, ще може да бъдат компенсирани в размер от над 90% от депозираните средства.
"Резултатът от референдума няма да повлияе на началото на преводите от Ландсбанки на приоритетните кредитори, включително британските и холандските власти", се посочва в правителствено комюнике, чиято цел е успокояване на Великобритания и Холандия. Рейкявик се ангажира частични плащания да бъдат извършени по-късно през годината и те би трябвало да покрият близо една трета от фондовете на приоритетните кредитори. Последните данни за активите на Ландсбанки показват, че тя ще е в състояние да плати обезщетения в размер от над 90% от вложените средства. Исландските избиратели недвусмислено се обявиха на референдума в събота срещу изплащането от Исландия на 3.9 милиарда евро на Лондон и Хага.
БАНКРУТ
Най-старата исландска банка Ландсбанки бе собственост на Бьорголфур Гудмундсон и на сина му Бьорголфур Тор Бьорголфсон, който бе известен у нас с инвестициите си в банковия, фармацевтичния, имотния сектор. Успехът на бащата и сина бяха един от символите на икономическото чудо на Исландия. Техните богатства обаче се стопиха, когато икономиката в страната се срина заради световната криза. Бащата Гудмундсон подаде в края на 2008 г. молба за защита от кредитори в районния съд в Рейкявик с дългове от 96 милиарда исландски крони. Тогава Рейкявик придоби банката.