Италия трябва "да реши дали има смисъл да продължава членството си в ЕС", след като никой не желае да помогне на Рим да се справи с имигрантската вълна от Северна Африка. Това заяви италианският министър на вътрешните работи Роберто Марони след края на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС в Люксембург. Те трябваше да решат как Европа да се справи с имигрантския натиск от Северна Африка заради конфликтите там.
Вътрешните министри на страните от ЕС не одобриха италианското предложение да бъдат издадени временни визи на хилядите бежанци, пристигащи от размирните държави в Северна Африка, предаде ДПА, като цитира европейски дипломат, пожелал анонимност. Временните разрешителни биха им дали право да се движат свободно в Шенгенското пространство. Париж е категорично против. След Франция и Германия дори вече обмисля временно да прекрати участието си в Шенгенското пространство, като възстанови граничния контрол, стана ясно от изказване на вътрешния й министър Ханс Петер Фридрих. Австрия се наредила сред най-големите критици на италианското предложение. Според Виена подобна мярка може да застраши Шенгенската система за свободно движение. Париж, Берлин и Виена получиха подкрепа от Хага, Хелзинки, Брюксел и Братислава, посочва ИЮОбзървър. Единствената страна, която оказва подкрепа на Италия, е Малта, която се сблъсква със същите проблеми и само миналата седмица на територията й са пристигнали над 800 бежанци от Либия.
На срещата в Люксембург северноевропейските страни от ЕС били по-критично настроени към предложението от страните от Южна Европа, които са най-сериозно засегнати от проблема с бежанците. Според дипломатическия източник на ДПА Италия не е отстъпила от позицията си с мотива, че издаването на временни разрешителни ще й даде време да подготви организирано репатриране на имигранти, дошли от Тунис. Над 20 000 тунизийци са пристигнали незаконно на остров Лампедуза. Те не искат убежище в конкретна европейска страна, а настояват да стигнат до Франция, където имат роднини, твърди Рим. Италианското правителство реши да им издаде временни разрешителни за пребиваване, които им позволяват да се движат в продължение на три месеца из страните от Шенгенската зона - нещо, на което други държави членки се противопоставят. Еврокомисарката по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом предупреди, че издаването на подобни разрешителни става по строго определени правила.
Очакваше се вчера еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом да призове страните членки да приемат на своя територия няколко хиляди бежанци от Судан, Сомалия и Еритрея, които в момента са в лагери по границите на Тунис и Египет с Либия. Според ЕК тунизийци, пристигащи на Лампедуза, не са бежанци, а икономически имигранти, които ще трябва да бъдат върнати в страната си.
ОДОБРЕНИЕ
Европейският парламент ще гласува на 4 юни резолюцията си за приемането на България в Шенгенското пространство. Това съобщи в Брюксел евродепутатът Карлуш Коелю, който изготви доклад за готовността на страната ни за влизане в общото европейско пространство за пътуване без граничен контрол, цитиран от БНР. Той обяви това, след като се срещна в ЕП в Брюксел с български народни представители.
До края на месеца вероятно ще бъде приет окончателно докладът на ЕК за приемането на България в Шенген, обяви зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев, цитиран от Би Ти Ви. До 19 април София трябва да отговори на всички поставени въпроси от държавите от Шенгенското пространство, които се съмняват в готовността на страната ни. Запитвания засега нямало.
До края на месеца вероятно ще бъде приет окончателно докладът на ЕК за приемането на България в Шенген, обяви зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев, цитиран от Би Ти Ви. До 19 април София трябва да отговори на всички поставени въпроси от държавите от Шенгенското пространство, които се съмняват в готовността на страната ни. Запитвания засега нямало.