:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,516
Активни 760
Страници 29,081
За един ден 1,302,066
Разминаване

Правителството написа програма за реформи, но... без реформи

Според опозицията плановете на ГЕРБ са твърде общи и амбициозни, според управляващите са напълно реалистични и изпълними
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатът от ДПС Алиосман Имамов се чуди на недомислиците в програмата - една от тях е, че здравеопазването е описано в раздела за ефективност на публичните разходи.
Още дълги години българите ще живеят като нормални европейци само в мечтите си. В момента нашият жизнен стандарт е повече от скромен - някъде около 44% от средния за Европейския съюз. А през 2020 г. трябва да сме се въздигнали до 60% от средното за ЕС равнище. Тази цел е заложена в Националната програма за реформи 2011-2015 г., одобрена току-що от правителството. С други думи, плановете за реформи, трасирани от кабинета "Борисов", няма да ни изведат на най-бързата писта на развитие и след две петилетки най-вероятно още ще си носим днешното потискащо клеймо - "най-бедната държава в ЕС".

Националната програма съдържа още няколко големи количествени и качествени цели - например живеещите в бедност да намалеят с 260 хил. души (пак към 2020 г.), повишаване на доверието към институциите, подобряване на бизнес климата и прочее.

Специално за периода до 2015 г. се предвижда



икономиката да расте неотклонно, макар и с не особено впечатляващи темпове



Предвижда се в същия времеви хоризонт делът на инвестициите в БВП да се увеличава, достигайки 28%. Очаква се и производителността на труда да продължи да нараства с плавно забързване, а инфлацията да бъде забавена, пише в документа.

Правителството пък очаква три ефекта от приложението на програмата - да се повиши делът на разходите за научноизследователска и развойна дейност до 1.5% през 2020 г., да се постигне заетост от 76% за населението между 20 и 64 г., до 11% да падне делът на преждевременно напускащите училище и да се вдигне делът на завършващите висше образование.

Първата описана реформа в документа е пенсионната. Тя предвижда въвеждане на диференцирани осигурителни доходи за самоосигуряващите се лица на база облагаем доход, от 1 януари 2012 г. стажът за работещите при трета категория труд се увеличава с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 г. стаж за жените и 40 г. за мъжете през 2020 г.

Промени се предвиждат и в сферата на образованието и здравеопазването, както и за намаляване на административната регулация, но те са по-скоро нахвърляни като идеи. Така например в здравеопазването се предвижда да се въведат "правила и методики за остойностяване и заплащане на медицинските дейности", както и да се развива електронното здравеопазване.

Програмата обаче



срещна основателни критики и от опозицията, и от сините



Основната и най-съществена от тях е, че това е програма за реформи, но... без реформи. "За нас по-скоро това е национална програма за целите на България. Тези цели многократно са цитирани, но много малко се говори за реформи. Единствената реформа, която е засегната обстойно, е пенсионната. Тя е разработена в детайли", заяви синият депутат Асен Агов. "Документът, образно казано, е един опит за петгодишен план за реформи и икономически растеж. Само че в него реформи липсват", смята и Алиосман Имамов от ДПС. "В програмата за реформи няма реформи, а набор от второстепенни действия, които сме щели да направим", коментира и Пламен Орешарски ("Коалиция за България").

Не така мисли представителят на ГЕРБ. "Всички реформи са добре разписани, но не случайно програмата е в НС. Там могат да се правят изменения и подобрения. Философията е положителна и това е пътят", аргументира се зам.-шефът на групата на ГЕРБ с ресор икономика Валентин Николов. Според него най-добре е разписана реформата за развитие на зелената енергетика, тази за образованието и развойната дейност. "Там са поставени целите, които са ни зададени от ЕС", уточни той.

Това, което депутатите от БСП, ДПС и "Синята коалиция" основателно забелязаха, е липсата на каквито и да е заявки за административна реформи, която пък е свързана с реформа в системата за усвояване на европари в следващия програмен период. Депутатите не харесаха и мерките, тъй като от тях не става ясно какво точно смята да прави властта в следващите години.

"Неизвестно защо здравеопазването е описано в раздела за ефективност на публичните разходи", чуди се Имамов. Според него на тази сфера трябва да се отдели специален раздел с ясно дефинирани цели и задачи, както и да се намери механизъм



да спре изтичането на бюджетни средства



В частта за здравеопазване е записано, че "с цел да се осигури финансово подпомагане на реформите в дългосрочен план за следващия програмен период ще се формира оперативна програма "Здравеопазване". Записано е и че ще има преструктуриране на болничния сектор, след което идват общи приказки, като например: "въведената през настоящата година национална здравна карта за лечебните заведения, които получават публични средства и средства от държавния бюджет, ще продължи да се развива и усъвършенства. Ще се приеме план и програма за внедряване на диагностично свързаните групи (ДСГ) като метод на заплащане и контрол върху работата на болниците". Повечето от предложените мерки се оказват вече изпълнени и дори са цитирани ПМС-та за тях.

Сходна е ситуацията и с образованието. Доста пожелателно звучи "подобряването на образователната система и повишаването на общото образователно равнище ще благоприятстват предлагането на труд и ще способстват за по-високи данъчни приходи в бъдеще". В програмата се казва, че една от целите й е създаване на конкурентна младеж, но няма обяснение как ще стане това. Депутатите са недоволни и от липсата на визия как да бъдат задържани у нас най-подготвените млади хора. "Промените във висшето образование трябва да са насочени най-вече към повишаване цената на труда на бъдещия специалист, но подобни заявки и намерения няма", твърди Имамов.

Изключително бодро звучи записаното обещание "до 2020 г. да постигнем повишаване на жизнения стандарт в страната до 60% от средното ниво в ЕС". Алиосман Имамов определи това като прекалено оптимистично, а Орешарски го нарече "вяра в светлото бъдеще" и "благопожелания, които не са подкрепени от действителни намерения и прогнози". "Абсолютно постижимо е, преди 4-5 г. в България БВП беше 25% от европейския, в момента е над 50% от ЕС", контрира Валентин Николов.

"Липсва обвързаност на прогнозите за повишаване на доходите със заетостта, а пък заетостта не е обвързана с темповете на растеж и инвестициите", репликира обаче Имамов. Той откри



разминаване между тази програма и други национални програми



на правителството, както и с тригодишната прогноза за бюджета. "В програмата за реформи има една преоценка на прогнозите и занижаване на някои показатели", твърди депутатът от ДПС. Той е открил дори разминаване между приоритетите, записани в първата част на проекта, и националните цели, които са описани в последната му част. Според Имамов има подценяване на темповете на растеж, които би трябвало да се очакват, след като излезем от кризата. Пламен Орешарски обаче мисли обратното. "Не съм оптимист за средносрочен хоризонт за икономически растеж от 4%", казва той. Орешарски се чуди и на каква база правителството твърди, че след 2011 г. безработицата ще започне плавно да пада. "И на мен ми се иска да е така, но искам да видя факторите, които ще подобрят общата стопанска конюнктура в страната", заяви той.

Валентин Николов от ГЕРБ обаче вярва, че записаните темпове на икономически растеж от над 4% са реалистичният вариант. "При положение че няма форсмажорни обстоятелства, българската икономика трябва да се развива минимум два пъти по-бързо от европейската", смая публиката той.

Разнопосочните оценки на програмата в парламента са знак, че тя не задава възможно най-доброто развитие за България. За съжаление дебатите могат да се окажат формални, ако не доведат до реално редактиране и подобрение. А сроковете, в които документът трябва да бъде представен в Брюксел, ни притискат.

Иначе това, което през последния месец се забелязва в българския парламент, все пак е окуражаващо - депутатите започнаха да четат важни проекти на правителството и да ги дискутират сериозно. Преди седмица на съвместно заседание на комисиите по европейска политика и по бюджет и финанси се оказа, че депутатите са добре запознати с проекта, качен съвсем наскоро на сайта на МФ, и че дори имат сериозни забележки по него. Което си е направо гигантска крачка напред.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Според Пламен Орешарски (вдясно) в програмата за реформи няма реформи, а набор от второстепенни действия, които сме щели да направим.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Валентин Николов от ГЕРБ смята, че програмата за реформи е абсолютно изпълнима.
19
2722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Април 2011 19:36
Сериозна статия. Може да се добавят още много неща - ГЕРБ толкова обещания раздаде и нищо не изпълни.
------------------------------- ---
Блогът на Генек

17 Април 2011 19:57
На предпоследната снимка Уфчаров гледа в торбата обещанията на тройната и вика: абе кво вони тука бе, това превръзки на лидера ли са?
17 Април 2011 20:20
Това не е толкова зле. Стадото маймуни можеше и да му се прище да прави "риформи".

_______________________________ _ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".

Редактирано от - Old_BG на 17/4/2011 г/ 20:27:53

17 Април 2011 20:25
Едни харчиха и крадяха, пък после много врещят за реформиране на резултата.
Ненадмината е СърГейската наглост, изравни се обаче с тази на седерастията.

17 Април 2011 20:56
Достигане на 60% от средноевропейското равнище през 2013 г. беше следизборно обещание на Боко, ама кой смее да му напомни това, а и стотиците други обещани и забравени благинки.
17 Април 2011 21:10
Някой да каже какво точно Боко е планирал и свършил откакто се мотае по коридорите на властта! Ама, не за асфалт и бетон, че и в последното село знаят като паднат пари да ги налеят в бетон...
17 Април 2011 21:18
Нищо ново , Надя . Отлично знаеш , че това правителство на ГЕРБ е "преход в прехода" и е преднамерено далеч от реално потребната на Обществото , Реформация . Днес наблюдаваме "технологична" лутаница и само Бог знае до кога . Политическата ни система е ялова . Крушката е с опашка ...

Редактирано от - beagle на 17/4/2011 г/ 21:36:31

17 Април 2011 21:27
И днес Павел Шопов гледаше мрачно пред себе си, докато депутатите плещеха глупости от парламентарната трибуна. От няколко седмици сънуваше един и същ зловещ кошмар - с трясък и скърцане в спалнята му влиза желязната статуя на Дон Жуан и казва на лош български "Аз съм гагаузин".
18 Април 2011 00:13
В момента нашият жизнен стандарт е повече от скромен - някъде около 44% от средния за Европейския съюз.
Аби вие луди ли сте, бе? Откъде ги вадите тези числа? При 10-15 пъти по-ниски заплати и напълно празна хазна...
18 Април 2011 00:15
Божке, за какви реформи бълнувате--днес на най-удобната ми бензиностанция бензинът беше $4.11 за галон. Целта на всички правителства по света в момента е да не изтърват положението, те за реформи се размечтали!?
18 Април 2011 00:17
да падне делът на преждевременно напускащите училище и да се вдигне делът на завършващите висше образование.
Нищо по-лесно - ей го къде е НБУ, пък и ПЖИ и ... ...
18 Април 2011 00:28
Според него (Валентин Николов) най-добре е разписана реформата за развитие на зелената енергетика, тази за образованието и развойната дейност. "Там са поставени целите, които са ни зададени от ЕС", уточни той.
Има си хас!
18 Април 2011 07:49
Правителството написа програма за реформи, но... без реформи

Щото главата на правителството е изцяло пълна с тиквено вещество...
18 Април 2011 09:25
ГЕРБ няма да довършат мандата.
18 Април 2011 09:43
...Националната програма съдържа още няколко големи количествени и качествени цели - например живеещите в бедност да намалеят с 260 хил. души (пак към 2020 г...

E, те това щъ гу преизпълним
P.S Без програми и рИформи
PP.S. НСИ
...Според данните, оповестени в началото на март, населението на България наброява 7 563 710 души. Заради отрицателния прираст (т.е. починалите надвишават ражданията) всяка година нацията се свива с близо 40 000 човека. От последното преброяване досега по тази причина сме се стопили с около 300 000, пресмята Магдалена Костова, която се занимава с демографската статистика в НСИ.

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
18 Април 2011 13:42
Въпроса с дренките гледам, пак става актуален.
Ядат им се дренки на червените прашки.
Но дренките ги няма.
18 Април 2011 14:19
Еее, пааа...нѐемааа

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
18 Април 2011 18:15
Ще, ЩЕ, Щ-----е, много ще и нищо сега и тук.То от две годин е така, ама дано илекторатът го разбере навреме.
18 Април 2011 18:32
Реформи ли?
Ще ни пращате в Америка българска лютеница с китайско доматено пюре и не знаете какви реформи трябват.
В България не е останал и капка здрав разум.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД