Общини масово и напълно незаконно вдигат с пъти таксите за справки по изпълнителните дела, като променят наредби и така правят положението на длъжниците още по-тежко, обявиха от Камарата на частните съдебни изпълнители.
Възможността за този маниер на работа даде промяна в Гражданския процесуален кодекс, гласувана от мнозинството. С въпросната разпоредба се въведе задължителното заплащане на такси за информацията от държавни и общински органи, която частните съдебни изпълнители получават за имущественото състояние на длъжника. Те се плащат от взискателите по изпълнителните дела, но са за сметка на длъжника и така се увеличава размерът на задължението му.
Общините масово са се възползвали от промяната в ГПК. На практика, ако от едно физическо лице се искат 3 лв. за някаква справка, то за същото от частен съдебен изпълнител се изискват по 30 лв. Според съдебните изпълнители разликата е дискриминационна и общинските наредби се атакуват масово в административните съдилища. На места - например в Разград, те вече са отменени.
Таксите създават проблем и с КАТ. Така например, ако се иска справка за лице, което разполага с 30 автомобила, защото е шеф на фирма, всяка кола се таксува поотделно.
Най-големият проблем с промяната обаче е обстоятелството, че изпълнителите трябва да ходят и чакат за справки на много места, което блокира работата им. Държавните и общински органи, от които се иска информация за имущественото състояние на длъжника, са стотици. Сред тях са общини, всички териториални поделения на Агенцията по вписванията, всички служби на КАТ, общинските земеделски служби, Централният депозитар, териториалните поделения на НОИ и НАП и пр.
-----ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Според съдебните изпълнители трябва да се въведе единна и еднократна авансова такса към държавния бюджет, която да се плаща още със самото образуване на изпълнителното дело. Те предлагат и въвеждането на електронен запор на движими вещи и електронна възбрана на недвижими имоти на длъжниците. Съдебните изпълнители са категорични, че има много случаи, в които искане за запор на банка се подава сутрин, но то не се обработва веднага и така се дава възможност на длъжника да изтегли парите си. Същото може да се получи и с имот.
|
|