Финансовият министър Симеон Дянков, който категорично отказва да вдига каквито и да е доходи, вече обяви, че е склонен да отпусне малко пари, но само за най-ниските пенсии. |
В свой пакет за увеличение на доходите профсъюзите поискаха минималната пенсия да скочи от 136 лв. на 159.50 лв., а социалната - от 100.86 лв. на 105.50 лв. Но разчетите на финансовото министерство и на НОИ показаха, че само за тази мярка ще трябват допълнително към 110 млн. лв. за 6 месеца, а това даже синдикатите приемат, че е много. Предложението да се дадат само еднократни добавки заради инфлацията е на НОИ. Финансовият министър Симеон Дянков, който категорично отказва да вдига каквито и да е доходи, вече обяви, че е склонен да отпусне малко пари, но само за най-ниските пенсии.
"Нещата вървят да се обединим около еднократна помощ", призна президентът на КНСБ Пламен Димитров пред "Сега". Работодателските организации засега нямат официално становище. "Не може това, което сме заделяли и което го е харчила държавата, сега да не намира начин да го компенсира", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев, визирайки платените от бизнеса данъци и осигурителни вноски в хазната.
Синдикатите вече са склонни и на увеличение на минималната заплата от 240 на 270 лв., вместо на 290 лв., но за тази мярка са подкрепени единствено от КРИБ, която напоследък демонстрира силно проправителствена ориентация. Останалите работодателски организации продължават да държат на договаряне на минимално възнаграждение по браншове. Вече се обсъжда идеята минималните осигурителни прагове, които се договарят всяка година между работодатели и синдикати за 9 работни позиции в 74 икономически дейности, да се превърнат в минимална заплата. Сега възнаграждението може да е и по-малко, стига да се плащат осигуровки върху договореното. Дянков обаче продължава да е твърд в позицията си, че минималното възнаграждение няма да се вдига.
-----ОТКАЗ
Профсъюзите напълно са се отказали от искането си детските, които се получават от над 850 000 малчугани, да скочат от 35 на 45 лв., защото са съгласни, че това също ще струва много пари. Но пък вече е сформирана работна група, която до края на годината трябва да определи механизъм за определяне на минималния гарантиран доход, от който зависят социалните помощи. Сега той се решава от кабинета и вече трета година е 65 лв.