Електронното гласуване чрез интернет, което ще се въведе експериментално за президентския вот наесен, ще има много общи черти с работа в социалната мрежа "Фейсбук", коментираха експерти пред "Сега". След първата си сбирка от ЦИК заявиха, че подсигуряването на експериментален електронен вот ще е една от най-важните им задачи.
Избирател, който желае да упражни конституционното си право през мрежата, ще трябва да се регистрира предварително на специална интернет страница, която ще бъде открита от Централната избирателна комисия. От ЦИК трябва да гарантират запазването в тайна на личните данни, които избирателят ще даде за регистрацията. Впоследствие желаещият да участва в избора в интернет трябва да получи парола за гласуване. Този начин на гласуване ще започва по-рано и ще приключи 48 часа преди деня на вота.
Електронното гласуване ще се проведе в до 5 секции в страната и в до 5 в чужбина. Резултатите ще се съхраняват в електронна избирателна урна. Според експерти гаранциите за защита на този вот от хакерски набези ще бъдат не по-малки от тези за различните видове банкови операции, които се извършват през интернет. Опитът на страните, които досега са ползвали електронното гласуване, е показал, че в техните системи не е имало пробив. Сред тях са Естония, някои швейцарски кантони, Испания, Франция.
Гласуване през мрежата от домашния компютър ще се провежда за пръв път в България. На предишните избори имаше електронно гласуване в 9 секции в София. То обаче не се правеше от домашен компютър, а се осъществяваше в самите секции. Тогава експерименталният вот се упражняваше чрез монитор с активен дисплей (т.нар. тач скрийн), принтер и четец за магнитна карта, разположени в тъмната стаичка. От секционната комисия хората получаваха магнитна карта за потвърждаване на избора. След приключването му от принтера излизаше контролна разпечатка, която се пускаше в непрозрачна урна. Резултатите от електронния вот се събираха в РИК на флашка. Столичани обаче проявиха слаб интерес към нововъведението. Експерти признават, че гласуването от вкъщи крие опасност за нарушаване на тайната на вота, тъй като е възможно някой от членовете на семейството да контролират останалите. Срещу това обаче няма как да има защита.
На тези избори електронно гласуване няма да има. Или ако се въведе, то резултатите от него ще са незначителен % от общата маса. Електронно ще гласуват образованите и интелигентните. На ББ, ЦвЦв и Со. такъв електорат не им трябват, току виж изпаднали зад борда.
Друго си е да хванеш лумпениадата, мангасариадата, а и да докараш някой друг автобус от Туркия.