Въпреки кризата и отказа на управляващите да демонополизират здравната каса, пазарът на частното здравно осигуряване бележи ръст дори и през 2010 г. По предварителни данни на Агенцията за финансов надзор към края на м.г. приходите от вноски в 20-те здравноосигурителни дружества са 42 млн. лв., което е 9.8% повече от предходната година. Броят на здравноосигурените в тях е 198 765 при 177 907 към края на 2009 г.
В същото време обаче растат и изплатените разходи за лечението на осигурените в частните фондове и към края на м.г. те са 24.2 млн. лв. - с близо 3 млн. лв. повече от предходната година.
Данните сочат, че частните дружества имат своя ниша на пазара, която постепенно расте, дори и в кризисни времена. Огромната част от осигурените на частния пазар са служители на различни фирми и почти няма частни лица, които да се осигуряват сами. "Веднъж предоставили услугата, работодателите не се отказват от нея, служителите я ползват и затова и няма спад на пазара", коментира Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване. Услугите на частните дружества са най-търсени в доболничната помощ, основно заради лимитите в задължителното осигуряване. "Това са най-потребяваните пакети. Хора, които имат частни осигуровки, ползват доболнична помощ само през тях и изобщо не използват здравната каса", обясни Виткова. Частните фондове предоставят директен достъп до специалисти, без пациентът да минава през личен лекар, на което се дължи и успехът на тези пакети.
-------ЗАГУБИ
Въпреки ръста дружествата приключват годината на обща загуба от над 3 млн. лв., при положение че през 2009 г. са били на печалба от 220 000 лв. Пазарът обаче е имал години с още по-сериозен отрицателен баланс - през 2008 г. например общата загуба е над 7 млн. лв. "Има дъмпинг, самите лечебни заведения ни предоставят много високи цени, а отскоро някои компании вече сключват договори с помощта на брокери, които вземат 15-20% комисиона", обясни Мими Виткова. Освен това осигурените вече си познават правата и ползват до максимум предоставяните им услуги.
|
|