:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,281
Активни 940
Страници 2,211
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Дискретният чар на радиото

Пред Народния театър имаше изложба на Радио София и аз тръгнах да я разгледам. Наближавайки, чух музика, от която може да ти умре конят, но аз не бях на кон.

Прекосих площадчето пред театъра с репродукторите, дънещи на "max", влязох в градинката и понечих да си тръгна, щом зърнах фотос с физиономията на съученика ми Боян Трайков, който ме уволни от радиото незабавно след като Лозан Стрелков ме уволни от БТА и добре че Иван Славков напук на ЦК ме назначи в "Телевизионна реклама".

Не си тръгнах от радиоизложбата, понеже забелязах фотос на професор Веселин Димитров.

Поколения радиожурналисти са негови възпитаници. През 60-те той бе първият радиоводещ на информационно-музикална програма у нас -"От 6 до 8". От нея се разви сегашното "Преди всички". По-късно той водеше "Разговор с вас".

Той разказваше на студентите си как по Великден бабичките премествали домашното кандило пред радиоапарата, слушайки предаването на Великденската служба от храм "Св. Александър Невски". Разказваше как един артилерист от Ямбол* и други българи основали българското Родно радио, за да не изтърве България своята ефирна честота, докато българските финансови чиновници хитруват:

Няма пари за българско радио. Направете го, ако българските радиоабонати ви плащат, пък вие да внасяте в държавния бюджет.

Аз пък му разказвах на Веселин Димитров как Радио София пращаше на площада пред двореца технически екип за ретранслация плюс поет, машинописка и актьор да отразяват първомайската манифестация.

Поетът съчиняваше стихове. Диктуваше ги на машинописката. Актьорът четеше стиховете пред микрофона с фалшив патос и отработен актьорски глас, а не с дикцията на Христо Мутафчиев, председателя на съюза на артистите, който сега с такъв тон рекламира някаква автомобилна застраховка, че да бях още в рекламата, където ме беше назначил Иван Славков, щях да му кажа на Христо Мутафчиев: Успокой се, Христо, не се ядосвай!

Според мен Христо е добър актьор и не е виновен. Такава реклама му поискали, такава им направил.

Георги Лозанов също не е виновен, дето празнослови на тема медии.

От радиото също не са виновни, че им бе тъй скучна изложбата. Макар да не е толкова финансово закъсало, колкото е националната телевизия, националното радио защо да влиза в излишни разноски със суперизложби, каквито прави Би Би Си понякога.

Вярно, забавни са тези скъпи джаджи на Би Би Си. Сложиш си пръста на един тъч-скрийн, избереш предаване, тема и година и ти обясняват защо от 1932 нататък информационният бюлетин на Би Би Си неизменно започваше с мелодията "Лили Болеро", пък сега не. Е, не ти казват, че Лили Болеро е от Северна Ирландия, ама пак е интересно. Още по-интересни са англичаните, като се самоиронизират как навремето обяснявали, че климатът се влошава, понеже късовълновите емисии се отразяват от земната повърхност и в йоносферата. Хем Би Би Си се смее на себе си, хем ти се забавляваш.

Когато в София дойде шефът на Би Би Си, получих покана да обядваме в "33 стола", ресторант, който беше в една пряка на улица "Оборище". Поканили и Валери Петров, който не дойде. Когато аз се появих, британският посланик мистър Шорт и другите англичани станаха на крака, понеже помислиха, че аз съм Валери Петров, преводачът на Шекспир. И не сядат, докато аз не седна, пък аз не сядам, преди шефът на Би Би Си да седне, и всички стоим прави. Минута, две минават и никой не сяда.

Смяхме се после с посланик Шорт. Него после го убиха в Турция. Пък той и шефът на Би Би Си тъй хубаво се смееха, когато им обяснявах, че в "Както ви се харесва" и в "Дванайста нощ" Шекспир преписал езическото светоусещане на Гаргантюа и Пантагрюел, дето се чудиш тоя майтапчия Франсоа Рабле подиграва ли се с нас, буфонада ли прави.

Един от радиопоетите на площада при първомайската манифестация беше Митко Спасов. Митко и аз се качихме в москвича на Майк Антонов и тръгнахме за Полша по линия на българския автоклуб. Майк и аз се смеехме на Митко, понеже ние двамата бяхме преводачи в БТА, пък Митко беше радиопоет. Някъде след Братислава имаше отклонение за Виена. Майк беше на волана и каза "Искате ли?". Митко и аз продължихме да дремем. После Майк "избяга", както се казваше тогава, стана коментатор на "Дойче веле" и като такъв се пенсионира. Майчиният му език беше немски.

Радиопоетът Митко Спасов до края на живота си се препитаваше от няколко стиха:

"Аз съм Сънчо,

ида от горица,

да ви кажа

"Лека нощ, дечица".

Че е тъмно вече вън -

време е за сън,

време е за сън."

Японската телевизия NHK откупи песенчицата и редовно превеждаше на Митко пари за авторско право.

В телевизията, още повече в радиото, е имало поети, заслужаващи тъч-скрийн като на изложбите на Би Би Си.

Не казвам, че трябва да правим такива изложби. Боже, опази! Всичката я Мара втасала. Казвам само, че бихме имали какво да покажем.

На таванския етаж в Радио София беше редакция "Предавания за чужбина". Още преди да постъпя в БТА, аз там превеждах и говорех в емисията на английски. Получавахме писма от цял свят, от Яфа до Ямайка. Ако щете, вярвайте, но така беше. Тогава имаше по света радиолюбители на къси вълни и те ни пишеха кога и как са ни чули и искаха да им пратим пощенска картичка, ако може в плик и в плика да има поне една-две пощенски марки. Пращахме им. Даже и мартенички им пращахме в пликове на Радио София.

Ние му казвахме Родно радио, понеже Асен Златаров, наричан от Елин Пелин нашия учител по радио, пишел статии, че българите трябва да имат свое родно радио и ние му казвахме Родно радио, макар че то било преименувано на Радио София през 1934 г..

През войната Радио София всяка вечер пускаше песента "Лили Марлен", понеже немските войници в Гърция и другаде настояваха в писмата си за "Лили Марлен". Така Радио София спаси забранената от Гьобелс песен, но тази история вече съм я разказвал. Куплетистът Душко Георгиев пък пееше по радиото:

"Рим, Берлин и Токио -

верни във борбата .

Скоро ще наложат

нов ред на земята."

Ех, да имахме и ние тия тъч-скринове за радиоизложби, дето ги имат в Би Би Си, как можехме да се надсмеем над себе си, ако притежавахме английската самоирония. Но не я притежаваме и е по-добре да не харчим пари за такива джаджи. Джаджите страшно бързо остаряват. Дискретният чар на радиото е, че то не е като телевизията - да се пльоснеш вечер на дивана и да гледаш. Радиото е медия, която не те обсебва. Можеш с половин ухо да слушаш радио сутрин, когато се бръснеш, или през деня, когато караш кола.

Би Би Си наложи едно универсално разбираемо произношение. Българското радио също наложи един добър български правоговор. Но...

Във времето на късите вълни имаше радиосмущения и заглъхване на радиосигнала, затова Би Би Си говореше много отчетливо. По Voice of America още по-отчетливо в техните новини на Special English. Вече не е така. По Би Би Си англичаните говорят сякаш имат парещ картоф в устата си, а англичанките сякаш имат нещо друго в устата си.

Нямам думи да се възмутя от сегашния говор по българския ефир. Няма правоговор, няма логика в интонацията и в паузите. Само няколко български радиожурналистки и журналисти говорят на добър български. За телевизията не ми се говори; тя е за простаците, един мач можеш да го гледаш и без звук. Но радиото?

На изложбата пред Народния театър имаше фотоси на радиоговорителки и говорители, които създадоха образец на българския говор. Тези жени и мъже дадоха на България повече, отколкото техните началници. Огорчен съм, че вместо правоговорът да влияе на просторечието, сега е обратното и радиото губи дискретния си чар.



* О.з. генерал Георги Кратунков
204
22621
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
204
 Видими 
10 Май 2011 20:14
просто много добро писане!
10 Май 2011 20:18
Дааа...Още веднъж с машината на времето...
Познавах професор Димитров. Много интересен човек. Научих доста от него, помогна ми в някои професионални неща. Лека му пръст!В момента малка група студенти опитват да направят свое радио в СУ. Дадоха им старата апаратура, останала от една от закритите чужди радиостанции. И всяка вечер предават. Дори мачове от английското първенство.
Само че и там се месят разни...Звънят на момичетата и искат д аим попъшкат на микрофона, както се оплака едното.
Поради което някак си не приемам израза, че англичанките като че имат нещо друго / не горещ картоф/ в устата. Грубичко!
Аз имам теория за английския. Развален френски, но поради климата все кихали и се лепяло една кихавица /The/ ма всяка дума.
Сега, за съжаления, радиа много, но радио няма. Има музикални фонове, реклами и малко клюки.
Сериозно радио - с информация, коментари, разговори...
А за говора на разните четци по радиа и телевизии темата си е голяма. И тъжна.
------------------------------- ----
Блогът на Генек
10 Май 2011 20:29
ДИ мани мани
10 Май 2011 20:29
Георги Лозанов също не е виновен, дето празнослови на тема медии.
Бях забравил, че е празнословец.
10 Май 2011 20:30
фалшивооо
10 Май 2011 20:39
Ето, това е "Наблюдател" !

Имало изложба на Радиото. Отишал човека. Набюдавал, наблюдавал и после описал набюденията си. И как ги описал ! Браво Дмитрий
10 Май 2011 20:48
дим и 3
радиоводещи наалници батето родно радио посланници ббси дето спря бьлгарските емисии
тьч скрини
а нито дума за заводите дето произвеждаха бьлгарска радио техника като Респром
аре малко и за работническата класа да понапишеш дето те е слушала и произвеждала родно радио устроиство и радиотранслационни вьзли
10 Май 2011 20:59
родно радио устроиство и радиотранслационни вьзли

...а и заглушителни станции
10 Май 2011 21:05
Нема човек, на който не му става гадно като пуснат вхеатхер таквозто.
Също като тия, дето казват предупрежденията за лекарствата.
Едно време си говореха нормално...
Чудя се кога ли и наште таквоз ще натаквозят "презентаторите" на времето да говорят бързо и неразбираемо. Въпрос на време е...
10 Май 2011 21:09
Както всяка сряда, Д.И. пуска в колонката си десетина "Теми за размисъл", след което почва сеира..
Приятно и спорно джафкане в подчертието!
А аз ше седна на последния ред...до Джимо и Rogatia.
.
P.S. Dude, моля те не пцувай РЕБ-а!
Отговора е римуван, и може да не ти хареса.



Редактирано от - OLDMAD на 10/5/2011 г/ 21:16:59

10 Май 2011 21:13
заглушителните беха маи руски ние само за разпространение и приемане правехме
10 Май 2011 21:13
Аз пък ще се намърдам между вас, без да питам може ли
10 Май 2011 21:17
OLDMAD,
Кажи му на бате Джимо, че е слушал ББС и Войс-а само когато не си включвал РЕБ-а.
10 Май 2011 21:20
Баща ми имал влечение към занаятите и техниката и избягал от село още 14 годишен. Затова в рода му го имаха за чужд и на роднините на село ходехме на гости само по Коледа, Великден и през лятната ваканция.
………..
Вуйчото на баща ми живееше на село и като му отидехме на гости, на втория етаж имаше едно старо лампово радио, май единствено в селото тогава. Не беше „Телефункен“, а „Блаупункт“. Като го въртях по станциите, вуйчо много строго ми се караше дето съм разбутал канапа и червения восък и го наместваше внимателно. Много по-късно разбрах, че печатът е бил останал още от преди 9-ти, 9ти, за да не се слуша BBC(Радио „Лондон“).
А пък трябва да е било някъде 54-55-а.
………………………………..................
Срещу Новата 1959 г. една нощ късно татко се върна от далеко (той работеше частно из цяла Добруджа и Делиормана) и донесе на рамо един чисто нов радиоапарат „Христо Ботев“.
Мно-о-о-го се привързах към радиото и най-любими ми бяха в неделя „Радиотеатър за младия слушател“ в неделя сутрин от 9 часа и след обяд от 16. Обичах да слушам Славка Славова. Татко ми пък вечер късно го включваше на къси и се чуваше само едно У-у-У-у-У-у и някоя и друга дума.
След няколко месеца го конфискуваха и го продадоха на търг на пазара. Имахме и известие, че и ние можем да участваме.
След това дълги години нямахме радио.
………………………………................... ...........
Като ме изгоноха от института втория път, се хванах да бачкам(след 1-я отидох в казармата) и след втората или третата заплата си купих VEF. И понеже заглушаванията ме дразнеха, се научих да слушам на руски „Голось Америки“ (помня страхотен концерт на Б.Гудман от 1937 г.), „Свобода“ (там слушах за пръв път С. Довлатов, Платонов, Ерофеев, Солженицин, Рой Медведев, А.Зиновиев, В.Шаламов), „Deutsche Wele”, BBC.
“Свободна Европа” на български освен че “бучеше“, беше и изключително скучна.
Хващал съм на български освен Ватикана, Албанското радио, но също и Китай, Корея, а веднъж и радио Еквадор на български.
………………………………................... ...........
И така, VEF-а беше жив до падането на соца.
От години не слушам радио. По едно време се опитах да ходя със слушалки в ушите ама се отказах- непривично ми е.

Сега одъртявам, телевизията оглупява и май пак ще си купувам радио. Не знам какви станции ще слушам.
10 Май 2011 21:25

великолепно...
Утре ще допиша за QSL- картичките . А за заглушителите - Вижте тук - изследване от вашия покорен слуга.
10 Май 2011 21:29
Още един Борко,
Слушал си радиотеатъра и си плакал на "Нонкината любов"
10 Май 2011 21:33
Това за англичанките беше весело
10 Май 2011 21:43
чух музика, от която може да ти умре конят,

Басирам се, този лаф ДИ го е научил, когато е бил спасител на плажа "Чайка"...
10 Май 2011 21:52
...Огорчен съм, че вместо правоговорът да влияе на просторечието, сега е обратното...

Eх, Дмитри, то е огорчително и когато вместо правомислието да влияе на простомислието, сега е обратното, но най-тъжното е, когато изобщо вместо мислието да влияе нанемислието и простотията - е обратното...
10 Май 2011 21:53
Радиотеатъра беше върха.
За разлика от "сине сине", "тигре тигре" и тн
Не разбрах защо на финала се явява генерал Кратунков
10 Май 2011 21:55
..Басирам се, този лаф ДИ го е научил..

Аз пък се басирам, че някъде те е срещал. Но защо говори за кон...
10 Май 2011 22:03
Дон, мн хубав материал, чел съм го преди време.
И колонката днес е приятна. До преди няколго години ВСС пак имаше сигнал с ирландска "връзка", "A new Irish Tune" Henry Purcell Натиснете тук. После гадините спряха ВСС и не знам сега с какво им започват емисиите...
-
А това за англичанките наистина е грубичко
10 Май 2011 22:04
Борко, приятно разказано
10 Май 2011 22:11
"Обаждаш се като черна радиостанция"
И такъв лаф вървеше ...И е актуален за някои
10 Май 2011 22:15
Не беше ли Джимо с изхвърлен телевизор?
Рекламата да не я дават по радиото?
10 Май 2011 22:19
За същото ли радио говорим? Люпилня и хранилка на българското шпионство? Свиден пристан за изтерзаната доносническа душа? Дето и до ден днешен друга функция няма? Или нещо бъркам, май.
10 Май 2011 23:09

Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 11/5/2011 г/ 00:56:13

10 Май 2011 23:15
Стига бе, Борко, не си дърт!
Поздрави на тебе и знаеш на кого!
10 Май 2011 23:33
А на мен започна да ми се гади на въпросната изложба, когато видях фотос с някакъв оркестър под огромна статуя на умиращ човек, разпънат на кръст. Помислих си каква е тая перверзия -- да се монументализира подобно издевателство, все едно да си изваят как са поставили някой невинен на електрическия стол например и така отдолу оркестъра да свири? Разбирате ли? След това, няколко дни по-късно, като продължавам да им слушам ефира, осъзнавам, че е по-точно това вече да се нарича Българско православно, а не национално радио. Същото, впрочем, се отнася и за БНТ, като ги гледам. Какво ще кажете -- Българско православно радио и Българска православна телевизия? Защото и не виждам по-каква логика, толкова религиозно пристрастни медии -- в двора на радиото са си построили дори нещо като параклис -- по каква логика тия медии са „национални“ за българската нация и трябва да им се плаща от държавния бюджет. Да не би българите да сме, или някога да сме били всичките православни
10 Май 2011 23:36
До Протор,
За същото радио става въпрос, любезни. И това доживяхме, сътрудниците да ни обясняват какви дисиденти са били.
Изобщо тия статии се свеждат до едно - Аз, аз, аз....
Пране на нечисти съвести, комбинирано с грандоманщина.
11 Май 2011 00:01
Пропагандатори сексисти от всички страни - съединявайте се !!!
11 Май 2011 00:30
Любинка Няголова-златният стандарт за говорител!
11 Май 2011 00:44
Моето първо радио беше "Ехо 2". Всяка неделя слушах Метроном " шасе де ши шапте" на къси вълни След това открих и по-интересни неща в живота.....
11 Май 2011 00:56
дела и документи по радиоточкитеот 6, 00 до 6, 15
всеки гледа и случа света от собствената си радиоелектронна апаратура
джимо отрича телевизията на база бьлгарските телевизии като има сателитни чинии и може да гледа каквото си иска
хаи дефинишьн приемник 150 лева
чиния 50 лева
мотор за смяна на сателитите 100 лева
350 лева по 1 лев на ден за една година
ама то само с публицистика не става трябва и малко техническа литература и грамотност
11 Май 2011 01:02
Радо Теодор и Корин Киряк го водеха Метронома, Философе. На времето даже бях понаучил малко влашки заради предаването. Здраво беше.
11 Май 2011 05:51
"Поздрави и честитки" на Македонското Радио -" Скопие " печелеше симпатията ми сос тетките и лелинчовците во тугина !!
А българският радиотеатър по "Христо Ботев" е класика !!
11 Май 2011 05:53
ЕХО бяха едни мънинки транзисторни приематели в кожена калъфка и дръжка.много готини за екскурзия в планината или пък когато си на риба.шушне тихичко нещо, хем ти прави компания, хем не плаши рибата...Виж батериите бяха винаги проблем! Още една от загатките на социализма...
11 Май 2011 05:53
Философе, Бароне, благодаря ви, че ми напомнихте за Метронома.На вефа слушах и радио Београд в понеделник-вечер у радио.Водещият Никола Караклаич започваше с Добр вечер и.....како сте.
11 Май 2011 06:04
Уважаеми Джимо, така добре описвате образи от близкото и далечното минало, както никой мултимедиен тъч-скрийн не би могъл да ни презентира. Ето силата на словото.

Жалко че не излъчват вече BBC. Разбира се, още може да го слушаме в колата от смартфон през мобилен интернет, но...
11 Май 2011 06:24
Ами Велко Верин по Свободна Европа - феноменален българин !!
11 Май 2011 06:29
Го поздравуваме докторот Милославлевич, дека ни даде това, да си мажем онова...
...А също и Войсът от Бейрут, вечер от 20 часа.Арабски не знам, но пък имаше Пери Комо, Дорис Дей, Бренда Ли, Елвис...Яка станция беше и Лакс-а.
А първите ВЕФове се казваха Спидола-едно добро попадение на латвийците.
11 Май 2011 06:55
Още един Борко
11 Май 2011 07:00
А за англичанките дето им пъхали нещо в устата докато четът новините, ще кажа само едно "хм..." Баш пък тогава ли намериха! Рекламите са през 15 минути...
11 Май 2011 07:08
Вечер след новините имаше Костадин и Миладин.
11 Май 2011 07:18
Вечер след новините имаше Костадин и Миладин.

Пенчо Петров и Петко Карлуковски
соц халтура

Редактирано от - dude3075 на 11/5/2011 г/ 08:10:56

11 Май 2011 08:03
Виж батериите бяха винаги проблем!
Бяха, да. Но като запоиш две плоски батерии и ги прикрепиш с широк ластик към Ехо-то, радиото си работеше доста дълго, а и излизаше по-евтино, отколкото с малките батерийки. Двете батерии 4, 5 V струваха 50 стотинки. Късите на Ехото бяха много добри за слушане. Слушах го в казармата. В казармата имах първо едно идеално руско радио, но ми го открадна един индивид с рядкото име Владо Христакиев!
Борко
11 Май 2011 08:04
Не бяха Костадин и Миладин, а Миладин и Костадин. Натиснете тук
Ето няколко звукови и видео файлове от предаванията на Корнел Кириак. Натиснете тук
Под тоя надпис се крият оригинални предавания, цялостен запис:
Emisiuni integrale Metronom plasate în arhiva istorică a Europei Libere
Благодаря на г-н ДИ

Редактирано от - Nickolas на 11/5/2011 г/ 08:15:59

11 Май 2011 08:28
Най-великата рубрика за всички времена си остава "Песни за Партията", излъчвана нейде следобед по програма "Хоризонт" на БНР. По-велика дори от нивото на Дунав в сантиметри, излъчвано на френски и руски езици - две подчертано дунавски държави са Русия и Франция. Та във връзка с песните за Партията, човек му се налагаше да измени хигиенните си навици, ако е свикнал да се изхожда сутрин.


11 Май 2011 08:28
Всеки, който има излишно време, може да осъди застрахователното дружество, в чиято реклама е Христо Мутафчиев.
Заради думите му "Това не е реклама".
Което е заблуждаваща реклама.
11 Май 2011 08:33
Кво радио бе , кви 5 лева?!
Единственото предаване, което ставаша за слушане - бяха рекламите от 15 часа - половин час без тъпа пропаганда - какъв кеф1
А за Гого Папионката - егати досадника! щото има и сладкодумни празноглавци.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД