:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,719
Активни 333
Страници 2,622
За един ден 1,302,066

Абе, какво да я правим тази козичка на изборите?

Конституционният съд не защити основния закон и правата на гражданите. Защити правото на партийците да правят и манипулират изборите така, както им харесва
Петьо Цеков
Имам един любим виц с еротичен послевкус - за пастир, който бил изправен пред съда, защото бъркал козата и жената. Човекът мислил, че има утвърдена ценностна система, но истината била друга - застопорен в планинското си битие, той не знаел кое как и най-вече - с кого се прави. Пастирът бил толкова стреснат и смутен от критичния тон на съдията, че накрая успял само плахо да помоли: "Бихте ли ми написали на едно листче с кое може да се прави секс и кое може да се бие, че пак ще се объркам."

Разлиствайки дебелите напътствия/решение на Конституционния съд по дело номер 4, което засяга Изборния кодекс, и аз изпадам в блажено неведение. Хем хората са ми написали всичко черно на бяло, хем нещичко не разбирам. Този път проблемът ми не опира в юридическото арго, този път ми бяга смисълът.

Ключовото ми усилие е да разбера какво мисли КС за уседналостта. Убий ме, не разбрах. Като чета размислите на маститите депутатки от ГЕРБ Цецка Цачева и Искра Фидосова - и те не са разбрали. За това объркване, според мен, е виновен само и единствено КС. В опита си да бъдат обективни и изчерпателни,



съдиите тотално са се оплели



Първо, така и не разбрах защо, разсъждавайки за уседналостта, КС надълго и нашироко ми обяснява, че чл. 42 на основния закон ясно е разпоредил кои граждани не могат да гласуват - непълнолетните, поставените под запрещение и затворниците. КС напомня, че този член е част от "Основните права и задължения на гражданите" - демек става дума за територия светая светих, която не бива да се пипа.

И тъкмо когато разбирам, че някой си е позволил да омърсява чл. 42, въвеждайки незаконната уседналост, КС ми казва: "Не, бе! Спокойно! С кодекса не се дописва конституцията." Следва пълноводно обяснение, че правото на избор не се ограничава с уседналостта, тъй като тя регламентира къде ще гласуваш, а не ти забранява по принцип да гласуваш. Просветлява ми - от година и аз твърдя, че уседналостта е географски термин и няма нищо лошо тя да фигурира в избирателните закони. Уседналост има в Търновската конституция, в началото на 90-те имаше и в избирателния закон (с красивото съкращение ЗИНПОСК), има я и при изборите за евродепутати.

Всичко е ясно - няма проблем, въздишам аз. Да, ама не - въздиша КС. И обявява 12-месечната и 24-месечната уседналост за незаконна. Защо? Защото, казва КС, уседналост не е легален термин в българското право.,След това дузината съдии, чиято основна работа е да седят и да тълкуват конституцията, пишат: "Конституционният съд прилага мярка, действаща в данъчното законодателство - лицето да е живяло в страната повече от половината от календарната година."

И пак повтарят - уседналостта не е ценз, не е предпоставка за възникване на активно избирателно право. 6 месеца уседналост може, но 12 не може. Цитирам:

"По изложените съображения Конституционният съд установява



противоконституционност за числото "12"



Как козарят да разбере кое може и кое не може?

Второ обяснение на КС ме хвърли директно в оркестъра. Вижте казуса: за да гласуват българите в чужбина, за да се материализира активното им избирателно право, те трябва да подадат заявление по образец до наше представителство в срок не по-малко от 25 дни преди изборите. За българите в България няма такова изискване и за всеки нормален човек това е достатъчно, за да види, че избиратели с еднакви права се третират различно.

КС казва - няма такъв проблем. За да отсъди това, съдът за пореден път не се позовава на конституцията. Този път не се позовава и на закон. Позовава се на... традицията. Ето какво казват съдиите: "При действието на Конституцията на Република България гласуването извън страната при избори, провеждани на национално равнище, се е превърнало в традиция". Хора, абе как



гласуването в чужбина е просто една традиция?



И ние традиционно право ли имаме? И кога България натрупа опит в гласуването в чужбина, че да се позовава на него? През последните 20 години опит натрупа ДПС.

От всичко това, което чета, стигам до извода, че КС е един изключително консервативен орган - и такъв трябва да бъде, който обаче използва доста либерални обяснения за обществото и заобикалящия ни свят.

Ето пример. В същото дело номер 4 българският Конституционен съд разрешава да се събира паричен депозит от кандидатите за президент, вицепрезидент, депутати и евродепутати. Получава се така, че който няма тези пари - 10 000 лв., не може да бъде избиран. Губи конституционното право да бъде избиран. Въпреки че изискването за изборен депозит не присъства на конституционно ниво, КС разрешава да се събира депозит. И тъй като дори съдиите не са наясно в какъв размер да е този депозит, те написват: "Депозитът трябва да е в разумни граници!" Блестящ текст, достоен за ислямски теолози, обясняващи защо жената може да се бие само с къса пръчка.

Тук обаче КС дава едно тълкуване, което, ако имахме друг КС, сигурно щеше да бъде обявено за противоконституционно. Съдиите пишат следното: "Конституционният съд възприема изборния депозит като конституционно



допустим количествен ограничител на политическия плурализъм,



имащ за задача да гарантира сериозност на участието в изборите и да консолидира партийната система срещу т.нар. партии раздробители."

Боже, КС иска "ограничител на плурализъм", обявява някой за "несериозен участник в изборите", иска "консолидация на партийната система"!!! За да не се двоуми и козарят, КС прокламира: "Безнадеждни" политически кандидатури да бъдат препятствани чрез въвеждане на определени вноски."

Коя конституция защитава в случая КС? И в Живковата пишеше, че нe ce дoпуcкaт никaкви пpивилeгии или oгpaничeния в пpaвaтa, ocнoвaни нa мaтepиaлнo пoлoжeниe.

Абсолютно съм съгласен, че решенията на КС не трябва да се коментират, особено от политици. Но съд, който твърди, че безпаричните кандидати трябва да бъдат препятствани - не само трябва да се коментира, но трябва да се критикува - това не е съд в една демократична страна.

Този наш КС е застинал някъде във времето, в което имаше хора, чието мнение бе закон.

Та, като казвам "застинал във времето" - вижте какво смята КС за гласуването по интернет. Смята, че е противоконституционно! Казва: "Само за себе си електронното гласуване не е противоконституционно, бидейки вид дистанционно гласуване, каквото е отдавна практикуваното в други държави гласуване по пощата; принципно не е в противоречие с международни договори, по които Република България е страна." Но съдът пак казва: противоконституционно е, защото с гласуването по интернет МОЖЕ да се наруши тайната на вота. "Има опасения не само относно рискове при самия пренос и съхраняване на информацията по електронен път, но и поради липсата на гаранции за доброволността и автентичността на волеизявлението на гласуващия."

Хубава работа! За българския КС очевидно интернет още не е измислен, а в този случай, за разлика от горния, европейският опит е само за сведение.

Целият политически елит се е втурнал да тълкува тълкуването на КС за уседналостта и никой не вижда, че този недосегаем съд позволява да се ограничават избирателните права на гражданите чрез въвеждане на допълнителен ценз. Този съд позволява политиците да ни държат там, където е по-изгодно гласовете да се купуват, а не да се дават през интернет.

С това решение съдът не защити конституцията. Защити "традиционното" право на политиците да правят избори така, както им харесва.
Карикатура: Христо Комарницки
-----------
174
17609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
174
 Видими 
10 Май 2011 20:47
Каквато Конституцията , такъв и Конституционния съд . През наблюдавание "доминат" на Правото над Политиката , разпадът на общността ни е закономерен . За обратното е нужна , системна и веща Политика . Всуе ...
10 Май 2011 21:01
Ето защо Шри Ланка е малко по-напред от нас!
10 Май 2011 21:05
Петьо Цеков
10 Май 2011 21:08
"Конституционният съд възприема изборния депозит като конституционно


допустим количествен ограничител на политическия плурализъм,


имащ за задача да гарантира сериозност на участието в изборите и да консолидира партийната система срещу т.нар. партии раздробители."

Тие што не си самоударят по един шамар и вкупом да идат да се самоудавят в най-близкия микроязовир? Значи имуществен ценз допускат? А би трябвало по-скоро образователен да има... (ама не е конституционен)
10 Май 2011 21:15
Голям кеф ще е от Шри Ланка да гласуваш електронно за кмет на Полски Тръмбеш без да те дискриминират за уседналост. Нема данни, обаче, дали там има интернет или до изборите ще го пуснат..
10 Май 2011 21:20
....милаа, моя мааайноольо...
Що ли не се изразя по-простичко?
Например...
10 Май 2011 21:24
Адашко, и аз таковата, като Стоичков..
10 Май 2011 21:27
Абсолютно съм съгласен, че решенията на КС не трябва да се коментират


Решенията на КС може и трябва да се коментират! Нещо повече - те следва да могат да се атакуват директно от гражданите по пътя на пряка конституционна жалба.
-
Нито има законова забрана за това, нито подобно ограничение следва от някой от принципите на правото. Наистина, има определено уважение, което се дължи на съда в една правова държава, защото без такъв респект, съдебната власт се лишава от своята легитимност, а това ограничава държавния суверенитет - нещо, за което днешна България е ясен пример. (Отделна тема е какво дължи съдебната власт на обществото, за да заслужи тази форма на легитимност и респект). Това уважение обаче се простира само до специфичните граници на съдийската независимост - защото тя е ценността, която уважението защитава. В едно демократично общество е напълно нормално да се коментира каква е съдебната практика по даден въпрос, има ли изкривявания на равното прилагане на закона и прочее не по малко важни за конституционния ред теми.
-
КС, от своя страна, не е част от съдебната власт у нас. Името му е съд, но това е доста специфичен орган. Така че дори и да има някакви ограничения в това как се коментират съдебни решения, те не се отнасят до КС. Показателно е, че по различни начини, в други страти, в конституционната юриспруденция изрично се отчита наличието на обществен консенсус по даден въпрос като ориентир при вземане на решения.
-
10 Май 2011 21:35
И, най-важното, КС у нас е допълнително изолиран и лишен от легитимност, защото не гледа преки жалби. Ако гражданите имаха възможност да атакуват тълкуванието за депозита с жалби, свързани с конкретни случаи, в които автентични политически партии са лишени от участие, защото в бедна България, в която парите са у олигархията, група пенсионери или зелени младежи (напр) не може да намери тази сума и реално е лишена от глас, съдиите можеше и да видят нещата от друга страна и да си сменят мнението. По простата причина, че целта, заради която позволяват депозита, просто не оправдава прибягването до подобно грубо средство. Други конституционни юрисдикции по пътя на сблъскване с конкретни факти от живота, от много време имат ясни тестове за оценяне на подобни ограничения в правата. Ако нашият КС бъде изваден от летаргичната си изолация от живота на гражданите, той също рано или късно ще стигне до очевидното - всяко ограничение на правата следва да отговаря едновременно на три изисквания:
1/ да обслужва важна цел;
2/ ефекта му да се свежда само до постигането на тази цел
3/ да няма друг начин тя да бъде постигната или то да представлява минимална намеса в ограниченото право.
Очевидно е, че депозитът не отговаря на т2 и 3, дори и да приемем, че преследва обществено значима цел. Ето защо, г-н Цеков не само следва да продължава да критикува решенията на КС, но и да настоява за промяна на конституционната му уредба и въвеждането на пряка конституционна жалба!



10 Май 2011 21:45
Пасторална тема, пасторален стил.
Таман да замирише на дренки и..
10 Май 2011 21:48
Точно пък за депозитите не трябва да се мрънкя! Искало се 10 000 лв депозит. Ами че то се иска за легитимна партия 5 000 членове! Всеки от тях да даде по 2лв и ето го депозита. Депозитът е начин всякакви ментета, уонабита и обикновени лузъри да не разводняват политиката. Ако не можеш да събереш 5000 съмишленици и 10000 депозит, де си тръгнал държава да управляваш?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
10 Май 2011 21:50
Конституционният съд не защити основния закон и правата на гражданите. Защити правото на партийците да правят и манипулират изборите така, както им харесва


Прав е авторът, но очевидно се прави, че не е схванал, че Конституционният съд не е никакъв съд - тоест той е по-скоро политически орган. Още първото му решение - дали ДПС е етническа партия, беше чисто, безспорно политическо. Последвалите решения не направиха изключение. Решенията на КС винаги се взимат по целесъобразност, а не по законосъобразност. Единствените адекватни въпроси са: 1. Защо ни е изобщо този съд? Ако идеята му е само да придава легитимност и законност на взетите от парламентарното мнозинство решения, то той се явява напълно безполезен; 2. Защо има изискване в него да бъдат избирани само юристи, след като де факто той с юридически казуси не се занимава?; 3. Защо този политически орган се нарича "съд? Наименованието му е твърде подвеждащо, или всъщност това е идеята?!
10 Май 2011 21:52
Всеки от тях да даде по 2лв и ето го депозита.

Манрико, Сега разбра ли защо от твоя проект "Лопата" нищо не стана?
10 Май 2011 22:02
Нека да смятаме и мислим за КС като за КС (Комитет по сигурността)! Нещата ще си дойдат по местата. Пък ако приложим конституционните си права при избора на магистрати по начина, както те четат Конституцията, директно отишли са в ряката. Сал спомен един ще остане от КС (КОН-стипационния) съд, да не говорим за съдиите на служба в него... Някой да може да си припомни повече от 2 (две) имена на съдии от КС? Аз помня 2 имена, ама и двете не са там вече...

10 Май 2011 22:13
Имаше един агент.. забравих му прякора, ама беше отрасъл между дантели (по негови детски спомени)
10 Май 2011 22:24
Азъ куту ви викам, че няма никакво значение кой, от къде и кога ще изберете...вие - нцъ...
P.S. Двайсе изтекоха...зафанахме 21-та...остават още 179 - има надежба

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
10 Май 2011 22:37
"Бандата на Оушън"!
10 Май 2011 22:54
Я обяснете кое точно не ви харесва. Щото май само плачете, че КС ви пречи. А моите права ина много други - майната им! Регистриран съм на даден адрес от 2 години, ама сега ще трябва да тичам да се пререгистрирам и още какво там... Не исках да псувам по това време!
10 Май 2011 22:57
България не е република и няма демокрация. Причината е проста -- мнозинството в законодателният орган не е представлявано и от 30% от народа. Нещо повече, т.нар. народни представители многократно гласуват закони против интересите на народа. Оттам и останалите т.нар. "държавни органи", вкл. конституционния съд действат с някаква тяхна мотивация, а не в интересите на българския народ.
10 Май 2011 23:00
абулафия:
Решенията на КС може и трябва да се коментират!


жана д`арк за квазисъда КС
10 Май 2011 23:25
На зла круша, зъл прът.
Има си процедура, Страсбург ще отсъди. Ама има ли кой да се оплаче?
И ако няма, не стигаме ли до подзаглавието?

Конституционният съд не защити основния закон и правата на гражданите. Защити правото на партийците да правят и манипулират изборите така, както им харесва


10 Май 2011 23:28
mark_61,

Не ни харесва КС, защото е ретроградна институция. Жана Д'Арк много точно е описала защо. Ще си позволя да добавя само, че във въпросното Решение 4/2011 има следния текст:
Общинските съветници са пряко избирани от народа на общината (чл. 138 от Конституцията) за 4 години, чрез което са демократично легитимирани и демократично възприемани

Напълно споделям този извод на КС и веднага го пренасям към него, т.е.: КС не се избира пряко от народа, което означава, че нито е демократично легитимиран, нито се възприема демократично.
10 Май 2011 23:44
Май ще се съглася с почти всичко. КС е напълно ретрогаден, закостенял, архаичен, понякога и нелогичен, т.е. непрофесионален. Огледален образ на нашата държава. И най-лошото е, че друг няма и не се предвижда. Пълна трагедия.
11 Май 2011 01:23
приятелството си е приятелство с кози овци жени
ама сиренето е с пари
ама и парите като не са пари
не се водят имуществен ценз и не се нарушава конституцията
парите са количествено и качествено отражения на това кои какви вьзможности и потребности има
имаш млеконадоино пиеш мляко
от две млеконадоини мляко пиеш
от цяло стадо мандра имаш
11 Май 2011 06:06
Статията е добра.
Виж - темата е гадна.
Защото всичко може да бъде решено точно и ясно.
Домови книги, проверки на контролните органи, стиковане на документацията - тоя умрял, оня в чужбина, строги наказания...
---------------------------
Блогът на Генек

11 Май 2011 06:33
По въпроса за гласуване по интернет съм скептичен. Мога да гласувам за цялата рода, а и в родата могат да гласуват вместо мен.
11 Май 2011 07:00
Петьо Цеков
КС - кози съд

Електронното гласуване ще позволи на 1, 5 милиона СВОБОДНИ българи по чужбина да гласуват - лесно, без ДВОЙНО разкарване на стотици километри.
Вместо техните гласове да бъдат употребени тук от майсторите по печелене на избори.
11 Май 2011 07:44
Вече ми става гадно, колчем чуя за някакви избори. Двайсе годин избирам и все по-назле отива. Тоя път ще ида за гъби, нека вземе властта откровен бандит , като Доган, Конституцията да я поставят в музея, а един ден като ни прелее, вадим железата от шкафа и...кой- кого!
То се е видяло, че за нещо ако не е платено с кръв, нищо и не струва!
11 Май 2011 08:06
Натиснете тук
11 Май 2011 08:27
По повод на един от коментарите: ДПС го обяви за законно не КС (тогава такъв още не действаше), а тогавашният Върховен съд.
Бъдете здрави и ако може - умни!
11 Май 2011 08:44
Манрико / 21:48 часа
В постинга си много убедително защитаваш необходимостта от имуществен ценз. Ама в конституцията пише обратното, бе човек!
11 Май 2011 08:57
Нещо не мога да схвана неразумността и неправилността на решенията на КС. За уседналостта се позовават на наличието на термин с определено значение и уеднаквяват използването му в различните нормативни документи. Това трябва да го е направила правната комисия в парламента, но не е. Използването на един термин който може да се тълкува по различен начин в различните нормативи е основна предпоставка за хаос и липса на правосъдие. Другата история с крокодилските сълзи е за изборния депозит. Съжалявам, но това защитава моите права да не гледам една купчина малоумници и да плащам за напъните им. За гледането и слушането ще го изтърпя, защото и малоумниците имат права, но да им плащам за "представлението" - не, благодаря.
11 Май 2011 09:05
Мишо Константинов , сам съди - на хората толкова им е писнало от цялята тази 22 годишна сага, че хич не ги интересува как се казва съдът. Когато почнеш да не различаваш пътните знаци - това показва , че или си уморен или пиян . Народът ни е бил пиян / " Пиянството на един народ " - казва поета/ само веднъж - априлското въстание . Значи ?
11 Май 2011 09:19
КС действа като горна камара на НС, поради това е необходими сериозен имуществен ценз за членовете и членките. Решенията на КС засягат към 7 млн. български граждани, без да се броят уседналите, разседналите трайно емигриралите и т.н. още 1-2 млн. минимум. И както ни поучават черпаклиите и другата кухненска посуда, по 2 лв. на човек, това прави към 20 млн. на калпак, както векове наред във Франция и Англия са се закупували постове, когато не се полагат по наследство.
11 Май 2011 09:22
За българския КС очевидно интернет още не е измислен

Статията представя нещата тенденциозно. Ако е имало европейски опит в електронното гласуване, защо ГЕРБ не са го изучили, за да го приложат в проектозакона? Това ли е вината на съда? 6 месеца уседналост е вече заложена в референдума за местни избори, затова съдът се съобразява с този срок и отхвърля 12 месеца. Обяснението за безнадеждни кандидатури препраща към решение на КС от 2001 г. (РЕШЕНИЕ № 8 от 3 май 2001 г. по конституционно дело № 10 от 2001 г., съдия докладчик Румен Янков (Обн., ДВ, бр. 44 от 08.05.2001 г.)
11 Май 2011 09:35
Дебатът ви, скъпи приятели, по отношение на Конституционния съд е решен отдавна цивилизационно и исторически. Хайде и аз да се пошегувам - да не е Козият съд, Конният съд да е.
Та, казвам ви, въпросът е решен. Кон се язди със стремена, юзда, седло, подкови, шпори и камшик. Без стремена и седло може да язди бате ви Гойко или бате ви Бойко, щото са пичове. За тези, дето не са пичове, но са били с акъл, е стремето. Освен другото, то давало възможност на конника да те прободе с пиката или копието открай докрай или, най-вече, да те съсече със сабята и през броня даже. Подобрило е и точността на стрелбата с лъка от седлото. Стремето е, което е дало конкурентното предимство на конните народи и с това е спомогнало и преселението на народите, навярно. Цивилизация.
Арабите, велики конници, имат поговорка - "Който купува коня, купува и седлото". Траките, и те конеборци, когато са изобразявали Тракийския конник, дето е им е бил бог, конят му е със сбруя.
Та, казвам, Конституционният съд е част от сбруята. Колкото по-буен е атът, толкова по-важно е да е здрава сбруята. Обратно, на мършавата кранта и сбруята и тежи.
"Оседлай ми, бабо, козела стар, да отида, бабо, в Каспичан ..."
11 Май 2011 09:35
Мишо Константинов,
паметта явно ти изневерява и смесваш два случая.
-
1. Върховният съд се произнесе през късното лято на 1991 г., дали ДПС може да участва в изборите през 1991 г., защото приетият тогава закон не позволяваше на движения (за разлика от предходния закон за избиране на ВНС 1990 г. в който в избори можеха да участват и движения) да участват в избори. Върховният съд се произнесе, че прокламираното дотогава, като движение ДПС, всъщност е партия и може да участва в изборите.
-
2. През пролетта на 1992 г. БСП сезира Конституционният съд за противоконституционност на ДПС, защото е етническа партия, а Конституционният съд се произнесе, че ДПС не е етническа партия и следователно не е противоконституционна.
11 Май 2011 09:44
Ами нормално. Той КС /и не само той/ е назначен изцяло от управляващата ни от близо 70 години мафия. Съвсем естествено е да взима решения в техен интерес и в наш ущърб. Ние какви сме?! Никакви! Една проста рая, която през 4 години фрмално, за пред света, узаконява статуквото.
11 Май 2011 09:44
Състав на Конституционния съд

Конституционният съд се състои от 12 съдии. Една трета от тях се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента и една трета се избират от общо събрание на съдиите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Така определените съдии избират помежду си председател на съда с тригодишен мандат.

След прочитането на този текст, обсолютно всеки би трябвало да си отговори на въпроса "Кому е полезно, съответното решение на КС"? После ако иска още да мисли, да си отговори на въпроса - "кой владее съдебната система?". Защо уважаеми господин Цеков не започнахте анализа си по решенията на КС от начина на неговото конструиране?
11 Май 2011 09:48
Това ли е вината на съда?

Васик,
Вината на съда е, че не изпълнява ролята си, която му е вменена с Конституцията - да я защитава. Вместо това с противоречива практика обслужва този или онзи конюнтурен интерес и целесъобразност спрямо него.
-
Вината на Конституционният съд е, че превърна Конституцията в тоалетна хартия.
Такъв Конституционен съд не ни е нужен, само да троши пари, и трябва да бъде премахнат.
11 Май 2011 09:56
Практиката не е противоречива, щом се цитира уседналостта в референдума за местни избори и решение от 2001. Щеше да е противоречие, ако съдът каже - за тези избори 6 месеца, а за онези 12 месеца. Статията изглежда убедителна само ако не си чел решението на съда.
11 Май 2011 09:57
По повод на един от коментарите: ДПС го обяви за законно не КС (тогава такъв още не действаше), а тогавашният Върховен съд.
Бъдете здрави и ако може - умни!"


Брайтман вече ме е изпреварил и е отговорил на Мишо Константинов. Допълвам го само с повече подробности. Конституционният съд функционира от 1991 г. в съответствие с приетата и влязла в сила на 13.07.1991 г. Конституция. Веднага е сезиран с искане за произнасяне относно противоконстицуионността на ДПС. Образувано е конституционно дело №1/1991 г. КС се произнася с Решение №4 от 21/1992 г. Това решение лесно може да бъде намерено и прочетено на сайта на Конституционния съд.
11 Май 2011 10:02
pl_dichev Дойде време у нас преди да се коментира съда винаги да се описва как е избиран този орган.
11 Май 2011 10:06
Проблема е, че с тълкуването си КС трябва да дава еднозначни и ясни констатации. Последното лай..., пардон -решение, пак дава възможност да се правят изводи на кой както му изнася, с което се създават условия за незаконни и атакуеми в бъдеще решения. И вместо избистряне - допълнителен хаос. Веднага се започна - 6 месеца, ама то важело..., а другите 10 - можело, ...ама не било тъй...
Като всичко всъщност в територийката ни. Срещу много пари - нищо! Даже - плащаме си за увеличаване на хаоса.
11 Май 2011 10:08
КС напомня, че този член е част от "Основните права и задължения на гражданите" - демек става дума за територия светая светих, която не бива да се пипа

Този цитат е показателен за цялата статия - иронизира се това, за което по-нататък авторът сам ще настоява. По-приемливо ли щеше да е, ако съдът не беше цитирал основанията за своето решение, а с 2 изречения направо беше написал, че 12 месеца и 2 години са противоконституционни?

Редактирано от - Васик на 11/5/2011 г/ 10:09:19

11 Май 2011 10:13
След като създадоха "Първата Демократична Конституция на РБ", "Бащите на демокрацията" от ВНС пиха по едно шампанско, и всеки се зае с бизнеса си.
21 години по-късно, резултатите са отвратителни, но никой не се натиска за ново ВНС, с изключение на...Лудото Яне!
Що ли?
11 Май 2011 10:18
С това решение съдът не защити конституцията.

Затова пък статията я защити. Простотии.
11 Май 2011 10:19
OLDMAN препоствам си мнението от статията от първа страница не за да досаждам, а за да не се повтарям - това, което е в основата на действие на останалите съдилища в БІге, се отнася и за КС - призвани са да защитават интересите на до болка познати ни лица и цели кланове:
В далечното минало - 1990-91г. в Конституцията бе заложено триинстационното производство. Лично съм чувал от бай Петър Дертлиев, че то е повече от задължително, защото така демократично мислещите хора ще бъдат предпазени от терора на комунистите - "ти хабер си нямаш на какво са способни..." Впоследствие се оказа, че настоящото устройство на съдебната система перфектно се вписва в плановете за постигане на безнаказаност, спретнати от тогавашната червена номенклатура и настояща червена олигархия... Бай Петър и другите като него са били използвани като параван за постигане на замисъла - съдебна власт, зависеща само от служителите в нея - от тогава та досега номенклатурни чада и обвързани в шесташки зависимости. Та сега ще плащаме отново всички за успехите на кадрите на БКП-БСП - един от тях няма осъден, поради липсата на съдебна система - да живее мъдрата мисъл на Партията, пък че народа кучета го яли... те кога ли са мислели за народа?
11 Май 2011 10:25
Докато не се смени системата за гласуване, аз не гласувам. Но имам право на мнение, защото почтено си плащам данъци, такси и глоби. Затова призовавам никой да не гласува. Другото са приказки на килограм.
11 Май 2011 10:27
Статията е добра.

Не, не е. Статията е тенденциозна и най-вече - некомпетентна ( Авторът използва съвсем елементарен трик - обявява онова, което не разбира, за невярно.)
Като цяло, статията е на нивото на компетентност на форума (имам усещане, че авторът е заимствал щедро от скорошните спорове тук, най-вече от обилните словоизлияния на брайтмъна), а това ниво е определено ниско, много под нивото на КС. Очаквах да се намеси някой юрист, ама май няма такъв. Или са само юристи, получили образование като сегашния шеф на ВАС
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД