:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,957
Активни 736
Страници 29,522
За един ден 1,302,066
Градоустройство

Столичани влизат в битка за последните зелени площи

Новите подробни устройствени планове на софийските квартали не предвиждат нито една нова градинка
снимка: Борислав Николов
София - расте, но не хубавее.
Нови сгради и високи жилищни блокове, подземни гаражи и наздземни паркинги на мястото на зелени площи, магазини, заведения, нови улици, които унищожават дървета и ще обслужват не толкова гражданите, а бизнес центрове. Така могат да бъдат разказани цветните схеми на подробните устройствени планове на няколко квартала в София - "Дружба", "Красно село", "Бъкстон", "Борово", "Стрелбище", "Люлин". Плановете на тези квартали са на различен етап на обсъждане, но навсякъде предизвикват вълна от възражения сред жителите. А документите са от огромно значение, защото би следвало да посочат в детайли какво, къде и колко ще се строи във вече презастроената столица. Нито една от схемите не предвижда да се направи нова градинка например. Не само това, но и съществуващите са зачеркнати с лека ръка, за да се появи на тяхно място всичко друго, но не и растителност.

--



И за неспециалистите е очевидно колко закъснели са новите устройствени планове в София. Безконтролните и често противозаконни разпродажби на общински терени, стихийните замени и реституции минираха града с частни терени на всевъзможни места - в зелените площи, в дворовете на блокове и пр. Сега общината се оправдава, че няма средства да си върне обратно терените и щедро предвижда нови и нови сгради.

Все пак, макар и с 20 години закъснение, приемането на общ устройствен план на града даде рамка, в която той ще се развива до 2030 г. София трябва да расте на север към полите на Стара планина, а строителството в полите на Витоша ще се ограничи. На югозапад, югоизток и северозапад ще се изграждат новите квартали - в жилищни зони, предвидени за ниско строителство, т.е. еднофамилни къщи. Зоните за производство зад Централната гара, в района на Захарна фабрика и в "Хладилника" ще се застрояват с офиси и жилищни сгради. Складовете и производството отиват в покрайнините.

До 2015 г. трябва да бъдат приети и подробните устройствени планове на всички квартали. След презастрояването и безразборната реституция основната им цел няма как да е въвеждане на гениални градоустройствени решения. По-скоро те трябва да пазят зелените пространства и да предложат поне елементарни решения - като паркинги например. Въпреки това приемането им няма да мине съвсем леко - гражданите са готови да водят поредната война за всяко дърво и храст.

Това вече се случва в "Дружба". Първоначалните подробни планове на двете части на квартала предвиждат огромно презастрояване - повече от 110 нови блока с различна височина. След възражения на гражданите администрацията се е смилила и е зачеркнала... 10 от новите сгради. Намерението обаче в градинката пред блок 404 да цъфне 9-етажен блок с магазини изглежда непоклатимо и потърпевшите решават да се възползват от гражданските си права - т.е. да свикат местен референдум. Без да подозират колко трънлив ще се окаже пътят дотам. Създаден е инициативен комитет, надлежно регистриран в общината. Събрани са 4200 подписа.

Противно на обичайната си практика да се прави на ни чула, ни видяла, що се отнася до измами с цветя, автомобили, парцели и друго подопечно й имущество, с гражданите общината се заинатява да следва буквата на закона дословно. Така при проверката се оказва, че изрядните подписи от "Дружба", т.е. с ЕГН и три имена, са 3200. Някои просто не искат да дадат цялото си ЕГН. Проблемът е обаче, че и 4200 подписа не стигат, за да се задължи общината да организира допитване - тук законът иска подписите на поне 10% от хората, гласували на последните местни избори в района. В случая това прави около 6000. Все пак подписката стига, за да се задължи общинският съвет да разгледа искането на свое заседание. Но така се оказва само на книга.

От началото на март подписката е заточена от председателя на СОС в дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". Препратена е и до главния архитект Петър Диков, който категорично я отхвърля. "Това е, все едно да се прави референдум за национализация и не виждам как предложението би могло да се приеме", отговаря главният архитект и твърди, че това би било връщане към комунизма. Само че законът е пропуснал да даде правомощия на главния архитект по отношение на референдумите. Щом законът задължава общината да се занимае с искането на гражданите си, разсъжденията за управленския строй нямат място.

Хората от "Дружба" казват, че



не са градоустройствени канибали,



т.е. не искат да спрат всякакво строителство, на всяка цена. Но държат да запазят оскъдната зеленина между блоковете. Докато текат обсъжданията на плана обаче, главният архитект изведнъж се забързва и издава разрешително за строеж. След нова подписка той отменя собствената си заповед, сега пък защото инвеститорът нямал виза за строежа. И той обаче не се мае - строителството вече е започнало. "Преди Великден изкопаха огромна дупка, сега имат 14 дни да обжалват", казват живеещите в квартала.

Същите проблеми имат и в другия край на града. В "Красно село" от години тлее напрежение по градоустройствените въпроси. Станалата печално известна "градинка на Ковачки" е кристален пример за това чии интереси всъщност защитава Столична община. Историята там се връща години назад, когато заради продажби и реституция в парцела започват да съжителстват четири различни собствености. Новият план услужливо превръща руините на сладкарница "Мистрал" от временен в постоянен обект. Собствеността тук е станала частна през втората половина на 80-те г., като районната администрация я продава на дъщерята на свой служител. После обаче се появяват и други собственици, които твърдят, че общината неправомерно е продала имота им. И досущ като в поговорката "купи си копче, приший му балтон" заради 900 кв.м супермаркет в градинката бизнесменът Христо Ковачки успя да си купи още 8 дка земя. Заради скандалната продажба предишният кмет Бойко Борисов призна официално, че общината не е защитила интереса на софиянци, а главният архитект Петър Диков бе наказан и принуден да обещае, че там няма да се строи. Това щеше да е удивителна за нашата политическа действителност история, ако новият устройствен план не я връщаше в "правия" път - според него въпросният супермаркет ще се надстрои с един етаж, ще се разшири и ще си направи подземен паркинг. Все пак има и нещо положително - реституираната част от градинката ще се отчужди.

В странно положение изпада и бл. 208 на същия квартал - пространството около блока се разцепва от 7 дка частна собственост. Собственикът иска да си строи магазин, но понеже без улица не може, планът предвижда и улица, и трафопост. "Четири обсъждания вече сме минали на тази част. Колко обсъждания трябва да се направят, за да проумее администрацията, че хората искат да има озеленяване, детска площадка - така както е отредено за този имот от 1978 г.", казва Боряна Шивачева от сдружение "Бели брези". Все пак 4-те обсъждания са дали минимален резултат, защото последният вариант на плана е взел 2 дка от собственика.

В "Борово" пък късмет с устройствения план имат



хора от другата страна на закона



Там временният пазар има незаконни паркинг и автомивка. За тях има влезли в сила съдебни заповеди за премахване. С плана обаче тези обекти се узаконяват, тревожат се гражданските сдружения. Автомивката например става подземен паркинг, а над нея ще се изгражда спортна площадка. И тук има блок, който по план трябва да се обзаведе с друг блок - в двора му ще се строи 3-етажна сграда. Хората научават едва когато багерите идват да прокарат улица под прозорците им и сега водят дело. Докато е в съда, тази част би трябвало да е изключена от ПУП-а на района. Не само че не е, не само че сградата, паркингът и улицата са нарисувани, но за ужас на живеещите на схемата е изникнала още една сграда. Друго безумие - по ул. "Калкан" на мястото на зеленината се появяват 8 сгради - все в терена на блоковете.

Все пак общината ще се вслуша в една от забележките на хората - разширяването на бул. "Гоце Делчев" с по едно платно в двете посоки отпада, обяви главният архитект Петър Диков. "Уплътняването на строителството в "Борово" ще бъде с близо 40 нови жилищни и офис сгради, унищожаване на още детски площадки, зелени площи и изсичане на дървета - като цяло ще бъде ликвидирано едно от последните зелени кътчета в столицата", обобщава Веселин Кирев, жител на квартала.

В "Стрелбище" устройственият план предвижда малко нови строежи и гражданите го определят като сравнително добър. Доволни са, че е планирана нова детска градина. И дотук с добрите новини. Планът се опитва да реши проблема на района с транспортно-комуникационното обслужване, като отваря задънената сега ул. "Мила родина" към бул. "България" и към ул. "Мидия". Идеята не се посреща еднозначно, защото тихата сега улица, която минава само на около 2 метра от прозорците на блок 11, ще стане основна за квартала.

Втория проблем - с паркирането, архитектите са решили радикално за сметка на зелените площи. "В "Стрелбище" сега има многобройни гаражни клетки, незаконно поставени в зелени площи, и няма места за паркиране. "Проектът предлага под зелените площи да се строят подземни гаражи - но върху тях какво ще расте?", възразява Боряна Шивачева от сдружение "Бели брези". Някои от тях са в зелена площ, а други и сега са паркинги. "Подземен паркинг се предвижда пред 9-и блок, но мястото не е достатъчно голямо - за 20-30 паркоместа не си струва да се прави тази инвестиция, по-добре да си остане площадката", казват живеещите там. Проблемът е, че някои от предвижданите сега паркинги са били и по предходния план, но тъй като не са построени, терените им вече са се оформили като зелени площи.

В "Бъкстон" ябълката на раздора е новопроектираната улица, която



разсича квартала на две



и излиза на бул. "Цар Борис III". Вместо да реши транспортен проблем на живеещите, те негодуват, че заради улицата ще се изсекат над 30 дървета и ще се заличат поне две градинки пред различни блокове. Едната от тях се намира непосредствено до детска градина. Заради улицата освен това ще бъдат премахнати два паркинга при абсолютния недостиг на места за паркиране. "Този проект обслужва изцяло частни интереси. Публична тайна в квартала е, че улицата се проектира, за да обслужва усилено строящата се в момента бизнес сграда на единия й край", коментира живеещият в "Бъкстон" Христо Русинов.

Най-вероятно гражданите ще успеят да спечелят още някоя и друга отстъпка от общината - все пак идват избори. Това обаче ще бъдат само малки битки в една тотално изгубена война.
снимка: Борислав Николов
Софийски покриви.
Снимка: Борислав Николов
"Св. Ал. Невски" на фона на стари панелки.
снимка: Велислав Николов
В "Стрелбище" устройственият план не предвижда ново грандиозно застрояване.
снимка: Велислав Николов
Стихийното застрояване позволи на всякакви стилове да съжителстват в София.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Зад тази синя кола между входовете на бл. 404 в жк "Дружба" трябва да изникне още един блок.
29
5794
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
15 Май 2011 19:57
Като гласувате за рестипути, така ще е "драги" столичани..... Рестипутите това знаят, да цвъкат сградки да събират наемчета, те за това са учили.....
Ама вие и това не сте научили май?
15 Май 2011 20:20
Още от назначаването на главния архитект е ясно, че е свързан с мафията. Заедно с незаконните сделки и реституция положението става безнадежно за столичани, за доказателство виж Младост 1.
15 Май 2011 20:57
Наскоро, обхванат от носталгични чувства, се запитах, дали съществува прецедент от последните 20 години, при който общината да е разрушила стара общинска или държавна сграда и на нейно място да е направила градинка.
15 Май 2011 21:15
Змей, ами огледай се и виж колко стари общински сгради сами са станали градинки Пример-покривът на Централна баня-не градинка, а цяла горичка
15 Май 2011 21:21


Като пренаселен гробищен
парк без зеленина но с
много живи-непогребани.
Петър Слабаков не можеше
да изтрае и два часа тук,
бързаше да се прибере
в Балкана над Севлиево.



15 Май 2011 21:28
Нова градинка ще има да чакате. По-добре се постарайте да запазите сегашните, щото и те са на път да изчезнат.
15 Май 2011 21:44
Трябва да им се даде отпор! На маймуни ни направиха. Площадките, освободени от ликвидираните индустриални зони трябва да се залесят, а не да се застрояват. Питам се - има ли кой да ги спре и не можем ли да ги спрем? Изсякоха гора заради бутафорията "Дрисниленд". Отдавна вече няма "Дрисниленд", но гората не я възстановяват, тя вече е отвоювана.
15 Май 2011 21:48
а нещо за закон за съд ?за наказания? за разстрел, м?
15 Май 2011 21:50
Заглавието не е съвсем точно - има предвидена нова зелена площ. За целта се отчуждават две къщи на ъгъла на "Дойран" и "Гоце Делчев". Съществуващата зелена площ на отсрещния ъгъл вече е петно за строеж на 7-егажна сграда...
15 Май 2011 23:00
Единствената надежда е кризата да продължи, Гърция да фалира и банковата ни система да сложи лихви от по 25%.


15 Май 2011 23:53
Намерих си работа в по-малък град, сравнително близо до София. Засега пътувам, но скоро, дай Боже, се изнасяме окончателно. А в София ако искат да започнат да строят нови сгради върху покривите на старите. И синята зона да е до Ихтиман. Аман!
16 Май 2011 05:47
"Стоманените пещери" - Айзък Азимов...
------------------------------- -----------------
Блогът на Генек
16 Май 2011 07:55
А документите са от огромно значение, защото би следвало да посочат в детайли какво, къде и колко ще се строи във вече презастроената столица
Столицата не е презастроена, ама не се строи там където трябва. Искат да строят на зелени площи, защото там не се овъзмездяват собственици. сградите на редица улици са извън каквито и да е стандарти, даже са опасни - Опълченска, Тодор Александров, Сливница, и в много други квартали. Тодор Александров и Опълченска има много свободни места.
Оня ден минах по Симеон след Константин Величков, въпреки, че повечето сгради са панелки, това е квартал, който показва как може да се съчетае зеленина с пространства за паркиране и жилищни блокове.
16 Май 2011 07:59
Помня по времето на Костов и Станишев що кооперации се събориха и станаха на градинки. Или обратното , не помня вече.
16 Май 2011 09:22
При бай Тошо , беше абсолютно невъзможно да построиш дори будка за вестници на т.н. зелени площи.
16 Май 2011 11:42
Колко обсъждания трябва да се направят, за да проумее администрацията, че хората искат да има озеленяване, детска площадка

всички плоски покриви на панелките могат да бъдат превърнати в уютни тераси-градини с високи предпазни парапети. Нито е скъпо, нито е сложно. Прави се на много места по света. В Манхатън и Шанхай най-луксозните апартаменти имат такива градини.
Вместо рев и сополи собствениците на панелки трябва да си облагородяват средата за обитаване. Варианти за реализация има интересни и оргинални.
16 Май 2011 12:28
И преди съм казвал: всички главни архитекти на София, от средата на миналия век до наши дни, трябва да бъдат разстреляни.
Защо Франкфурт на Майн, старата и новата част на града са разделени с голям зелен пояс?

Редактирано от - havamal на 16/5/2011 г/ 15:44:00

16 Май 2011 13:00
"Благодарим" ти Фандъкова - отивай си!
Ако имаш поне капка съвест и достойнство, де.
По-жалък кмет от теб в София не е имало!
16 Май 2011 13:03
Единствената надежда е кризата да продължи, Гърция да фалира и банковата ни система да сложи лихви от по 25%.



И да минем към натурално стопанство - литър парцуца срещу китайски гуменки. Тъй де, дядовците ни все у вериги и молове са пазарували.
16 Май 2011 13:35
марксе това за старите опасни сгради е вярно, но решение няма да има. просто са се натрупали по 100 наследника на някаква си паянтова къща и всеки иска да получи поне нов тристаен в замяна. това блокира новото строителство в центъра. а действително този център трябва да се разруши до основи и построи наново. как ще стане?!
16 Май 2011 13:43
а действително този център трябва да се разруши до основи и построи наново. как ще стане?!


Сакън, само това градско ни е останало, без него ще сме само даунтаун - сурогат между Средния Запад и Филипините, с ретро-съветски привкус.
16 Май 2011 14:18
Точно при бай Тошо започна идиотията.Партията рече, че трябва индустриализация/оръжие де/, селяните зае"аха земята, напълниха градовете, дойдоха и с адетите си и се получи това което е.Някъде към 1940 година България е платила на германски учени/тогава те са били на мода/да направят проучване, какъв е оптималния брой живущи в София.И хората като са взели предвид релефа, климата водите, почвите и всичко останало, са определили че 630 000 души най-много биха могли да живеят уютно в този град.
А, реститутите имат право да правят каквото искат и каквото законите позволяват.Трябва да се разбере, че частната собственост , когато е придобита по законен начин е защитена и никой няма право да я отнема.Дори, би трябвало да съдят БКП за пропуснати ползи.
Ако сте ходили в Тел Авив, може би са ви показвали, как насред модерния град има площ колкото един софийски квартал с едни стари къщи, които стоят като кръпка на всичко хубаво наоколо.Общината иска да купи този терен, но собствениците искат много пари, сделка няма и кочината си стои.
DIXI
16 Май 2011 14:28
Софти,
"...Вместо рев и сополи собствениците на панелки трябва да си облагородяват средата за обитаване..."

Да, де! Като пожелание е много добро. Ама има един маааааалък проблем. Околоблоквите пространства в комплексите са собственост на общината, не на собствениците. Капиши?
И още един пак толкова маааалък проблем: за чий плащаме данък сграда? Само от нашия блок - 4 входа, около 120 апартамента, средно по 200 лв.данъци и такси, общината е прибрала тази година 24 000 лв. ако не и повече. А в целия квартал са над 500, поне според номерацията. Считай само от "Дружба какви пари е съдрала Фандъкова. Ами парите от "Люлин", "Младост", Хаджи Димитър", "Овча Купел", "Надежда", "Свобода" и пр. къде са? Крадат ли ги, бе Фандъкова, питам аз?
Уличките в нашия квартал - цитирания "Дружба" - не са виждали асфалт откакто са направени. Само кръпки и дупки от ВИК-ремонтите. Иначе - от години си косим тревата и поправяме пейките с подръчни средства, по твоя акъл. Щото иначе става змиярник, не от естетическа гледна точка. Че и зариваме дупките с каквото дойде. А за миене на тези улички, не смеем и да си мечтаем. По соца поне ги миеха и почистваха каналите. Имаше БКС-та, които се занимаваха с това.
Така, че - айде моля, по леко.
По-смотан кмет от тая учительница не е имало в столицата. Тиквеша не го броиме.
16 Май 2011 14:43
Софти,
Пък има и още един маааалък проблем с тия градинки. Озеленяването навсякъде по белия свят се прави по проект - градинките се маркират с ниски храсти, засаждат се определени видове дървета, така че да не засенчват другите след тях, правят се цветни лехи, така че да цъфтят през топъл целия сезон, не се допускат кучета в тях и мн.други неща. Ние нито сме озеленители, нито дърводелци или тротоараджиии, та да знаем как става това. Капиши?
А че "проблемът на давещите се е проблем на самите тях" - това сме го чели от Илф и Петров.
Пък за тротоарите да не говорим, и тях ли трябва сами да си ги правим според теб?
16 Май 2011 15:26
Мога да отговоря на Змея - няма подобен случа на мястото на сграда да се изгради градинка! Нещо повече има решение за изграждане на парк Възраждане - местото е разчистено още преди 20 г., но сега се уплътнява. Гл.архитект също подаваше гениални идеи за застрояване на терена. Големите паркове намаляват, а градинки и междублокови пространства изчезват и винаги има някакви "разумни" аргументи.
16 Май 2011 15:29
Не трябва да разрешаваме нито едно дърво или квадратен метър трева да бъдът загубени!
16 Май 2011 16:33
Не защитавам Фандъкова, но има двамина, които бяха по-зле и от нея - Каракачанов и Янчулев.А аз живея до къщата на най-добрия софийски кмет-Иван Иванов.Нямате представа какво семпло къще е сглобил този голям българин.Преди да ни налази селското цунами, всички пиехме само рилска вода, благодарение на водопровода, който той направи.
16 Май 2011 18:45
Нормално е хората да възразяват, защото презастрояването прави съответните квартали гадни за жевеене.
Например в Студентски град, вече и на студентите не им се живее, ама нямат много избор, щото там са им общежитията и университети.
Проблемът изобщо не е в собствеността, а разрешителните за строеж, които главният архитект издава.
Когато са строени на времето блоковете, не случайно е оставено между тях някакво пространство. Сега именно там се строи, което е нелепо, но въпреки това се издават разрешителни за строеж.
16 Май 2011 18:49
Да, де! Като пожелание е много добро. Ама има един маааааалък проблем. Околоблоквите пространства в комплексите са собственост на общината, не на собствениците. Капиши?

писах за покривите на панелките, а не за околоблоковите пространства. Покривите няма как да са на общината. На живущите са като идеални части.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД