Нови сгради и високи жилищни блокове, подземни гаражи и наздземни паркинги на мястото на зелени площи, магазини, заведения, нови улици, които унищожават дървета и ще обслужват не толкова гражданите, а бизнес центрове. Така могат да бъдат разказани цветните схеми на подробните устройствени планове на няколко квартала в София - "Дружба", "Красно село", "Бъкстон", "Борово", "Стрелбище", "Люлин". Плановете на тези квартали са на различен етап на обсъждане, но навсякъде предизвикват вълна от възражения сред жителите. А документите са от огромно значение, защото би следвало да посочат в детайли какво, къде и колко ще се строи във вече презастроената столица. Нито една от схемите не предвижда да се направи нова градинка например. Не само това, но и съществуващите са зачеркнати с лека ръка, за да се появи на тяхно място всичко друго, но не и растителност.
--
И за неспециалистите е очевидно колко закъснели са новите устройствени планове в София. Безконтролните и често противозаконни разпродажби на общински терени, стихийните замени и реституции минираха града с частни терени на всевъзможни места - в зелените площи, в дворовете на блокове и пр. Сега общината се оправдава, че няма средства да си върне обратно терените и щедро предвижда нови и нови сгради.
Все пак, макар и с 20 години закъснение, приемането на общ устройствен план на града даде рамка, в която той ще се развива до 2030 г. София трябва да расте на север към полите на Стара планина, а строителството в полите на Витоша ще се ограничи. На югозапад, югоизток и северозапад ще се изграждат новите квартали - в жилищни зони, предвидени за ниско строителство, т.е. еднофамилни къщи. Зоните за производство зад Централната гара, в района на Захарна фабрика и в "Хладилника" ще се застрояват с офиси и жилищни сгради. Складовете и производството отиват в покрайнините.
До 2015 г. трябва да бъдат приети и подробните устройствени планове на всички квартали. След презастрояването и безразборната реституция основната им цел няма как да е въвеждане на гениални градоустройствени решения. По-скоро те трябва да пазят зелените пространства и да предложат поне елементарни решения - като паркинги например. Въпреки това приемането им няма да мине съвсем леко - гражданите са готови да водят поредната война за всяко дърво и храст.
Това вече се случва в "Дружба". Първоначалните подробни планове на двете части на квартала предвиждат огромно презастрояване - повече от 110 нови блока с различна височина. След възражения на гражданите администрацията се е смилила и е зачеркнала... 10 от новите сгради. Намерението обаче в градинката пред блок 404 да цъфне 9-етажен блок с магазини изглежда непоклатимо и потърпевшите решават да се възползват от гражданските си права - т.е. да свикат местен референдум. Без да подозират колко трънлив ще се окаже пътят дотам. Създаден е инициативен комитет, надлежно регистриран в общината. Събрани са 4200 подписа.
Противно на обичайната си практика да се прави на ни чула, ни видяла, що се отнася до измами с цветя, автомобили, парцели и друго подопечно й имущество, с гражданите общината се заинатява да следва буквата на закона дословно. Така при проверката се оказва, че изрядните подписи от "Дружба", т.е. с ЕГН и три имена, са 3200. Някои просто не искат да дадат цялото си ЕГН. Проблемът е обаче, че и 4200 подписа не стигат, за да се задължи общината да организира допитване - тук законът иска подписите на поне 10% от хората, гласували на последните местни избори в района. В случая това прави около 6000. Все пак подписката стига, за да се задължи общинският съвет да разгледа искането на свое заседание. Но така се оказва само на книга.
От началото на март подписката е заточена от председателя на СОС в дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". Препратена е и до главния архитект Петър Диков, който категорично я отхвърля. "Това е, все едно да се прави референдум за национализация и не виждам как предложението би могло да се приеме", отговаря главният архитект и твърди, че това би било връщане към комунизма. Само че законът е пропуснал да даде правомощия на главния архитект по отношение на референдумите. Щом законът задължава общината да се занимае с искането на гражданите си, разсъжденията за управленския строй нямат място.
Хората от "Дружба" казват, че
не са градоустройствени канибали,
т.е. не искат да спрат всякакво строителство, на всяка цена. Но държат да запазят оскъдната зеленина между блоковете. Докато текат обсъжданията на плана обаче, главният архитект изведнъж се забързва и издава разрешително за строеж. След нова подписка той отменя собствената си заповед, сега пък защото инвеститорът нямал виза за строежа. И той обаче не се мае - строителството вече е започнало. "Преди Великден изкопаха огромна дупка, сега имат 14 дни да обжалват", казват живеещите в квартала.
Същите проблеми имат и в другия край на града. В "Красно село" от години тлее напрежение по градоустройствените въпроси. Станалата печално известна "градинка на Ковачки" е кристален пример за това чии интереси всъщност защитава Столична община. Историята там се връща години назад, когато заради продажби и реституция в парцела започват да съжителстват четири различни собствености. Новият план услужливо превръща руините на сладкарница "Мистрал" от временен в постоянен обект. Собствеността тук е станала частна през втората половина на 80-те г., като районната администрация я продава на дъщерята на свой служител. После обаче се появяват и други собственици, които твърдят, че общината неправомерно е продала имота им. И досущ като в поговорката "купи си копче, приший му балтон" заради 900 кв.м супермаркет в градинката бизнесменът Христо Ковачки успя да си купи още 8 дка земя. Заради скандалната продажба предишният кмет Бойко Борисов призна официално, че общината не е защитила интереса на софиянци, а главният архитект Петър Диков бе наказан и принуден да обещае, че там няма да се строи. Това щеше да е удивителна за нашата политическа действителност история, ако новият устройствен план не я връщаше в "правия" път - според него въпросният супермаркет ще се надстрои с един етаж, ще се разшири и ще си направи подземен паркинг. Все пак има и нещо положително - реституираната част от градинката ще се отчужди.
В странно положение изпада и бл. 208 на същия квартал - пространството около блока се разцепва от 7 дка частна собственост. Собственикът иска да си строи магазин, но понеже без улица не може, планът предвижда и улица, и трафопост. "Четири обсъждания вече сме минали на тази част. Колко обсъждания трябва да се направят, за да проумее администрацията, че хората искат да има озеленяване, детска площадка - така както е отредено за този имот от 1978 г.", казва Боряна Шивачева от сдружение "Бели брези". Все пак 4-те обсъждания са дали минимален резултат, защото последният вариант на плана е взел 2 дка от собственика.
В "Борово" пък късмет с устройствения план имат
хора от другата страна на закона
Там временният пазар има незаконни паркинг и автомивка. За тях има влезли в сила съдебни заповеди за премахване. С плана обаче тези обекти се узаконяват, тревожат се гражданските сдружения. Автомивката например става подземен паркинг, а над нея ще се изгражда спортна площадка. И тук има блок, който по план трябва да се обзаведе с друг блок - в двора му ще се строи 3-етажна сграда. Хората научават едва когато багерите идват да прокарат улица под прозорците им и сега водят дело. Докато е в съда, тази част би трябвало да е изключена от ПУП-а на района. Не само че не е, не само че сградата, паркингът и улицата са нарисувани, но за ужас на живеещите на схемата е изникнала още една сграда. Друго безумие - по ул. "Калкан" на мястото на зеленината се появяват 8 сгради - все в терена на блоковете.
Все пак общината ще се вслуша в една от забележките на хората - разширяването на бул. "Гоце Делчев" с по едно платно в двете посоки отпада, обяви главният архитект Петър Диков. "Уплътняването на строителството в "Борово" ще бъде с близо 40 нови жилищни и офис сгради, унищожаване на още детски площадки, зелени площи и изсичане на дървета - като цяло ще бъде ликвидирано едно от последните зелени кътчета в столицата", обобщава Веселин Кирев, жител на квартала.
В "Стрелбище" устройственият план предвижда малко нови строежи и гражданите го определят като сравнително добър. Доволни са, че е планирана нова детска градина. И дотук с добрите новини. Планът се опитва да реши проблема на района с транспортно-комуникационното обслужване, като отваря задънената сега ул. "Мила родина" към бул. "България" и към ул. "Мидия". Идеята не се посреща еднозначно, защото тихата сега улица, която минава само на около 2 метра от прозорците на блок 11, ще стане основна за квартала.
Втория проблем - с паркирането, архитектите са решили радикално за сметка на зелените площи. "В "Стрелбище" сега има многобройни гаражни клетки, незаконно поставени в зелени площи, и няма места за паркиране. "Проектът предлага под зелените площи да се строят подземни гаражи - но върху тях какво ще расте?", възразява Боряна Шивачева от сдружение "Бели брези". Някои от тях са в зелена площ, а други и сега са паркинги. "Подземен паркинг се предвижда пред 9-и блок, но мястото не е достатъчно голямо - за 20-30 паркоместа не си струва да се прави тази инвестиция, по-добре да си остане площадката", казват живеещите там. Проблемът е, че някои от предвижданите сега паркинги са били и по предходния план, но тъй като не са построени, терените им вече са се оформили като зелени площи.
В "Бъкстон" ябълката на раздора е новопроектираната улица, която
разсича квартала на две
и излиза на бул. "Цар Борис III". Вместо да реши транспортен проблем на живеещите, те негодуват, че заради улицата ще се изсекат над 30 дървета и ще се заличат поне две градинки пред различни блокове. Едната от тях се намира непосредствено до детска градина. Заради улицата освен това ще бъдат премахнати два паркинга при абсолютния недостиг на места за паркиране. "Този проект обслужва изцяло частни интереси. Публична тайна в квартала е, че улицата се проектира, за да обслужва усилено строящата се в момента бизнес сграда на единия й край", коментира живеещият в "Бъкстон" Христо Русинов.
Най-вероятно гражданите ще успеят да спечелят още някоя и друга отстъпка от общината - все пак идват избори. Това обаче ще бъдат само малки битки в една тотално изгубена война.
Като гласувате за рестипути, така ще е "драги" столичани..... Рестипутите това знаят, да цвъкат сградки да събират наемчета, те за това са учили.....
Ама вие и това не сте научили май?