:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,604
Активни 754
Страници 29,169
За един ден 1,302,066
Анализ

Защо Полша стана отличничка в борбата с кризата, а Румъния - не

Варшава удържаше под контрол дисбалансите си, докато Букурещ попадна в капана на висока инфлация и силна валута
Полша успя да избегне рецесията заради стриктната си парична политика.
Световната икономическа криза отмина и се отрази по различен начин на отделните държави. За едни последствията бяха не много значими, а други продължават да изпитват затруднения. България се измъква мъчително и бавно възстановява икономическия си растеж.

Източна Европа излъчи един "отличник" и това е Полша, която успя да избегне рецесията. Това не означава, че всичко при нея е наред, а само че е избегнала общия спад. Един икономически спад винаги е свързан с други неприятни икономически, социални и политически последствия. За да разберем по-добре какво се е случило в Полша, ще разгледаме още една страна с много сходни в общо икономическо отношение черти, но с диаметрално противоположен ефект от кризата - Румъния.

Тези две страни наистина имат доста общи черти - сравнително голяма площ и многобройно и религиозно население, относително висок дял на селското стопанство в БВП, дължащ се на равнинния терен и подходящите климатични условия. Въпреки че през 90-те години двете страни се развиваха по доста различен начин, в началото на 21-ви век благоприятната външна среда и някои сходни вътрешноикономически условия позволиха те да изглеждат сравними по общо икономическо развитие. И двете имат класически централни банки с плаващ валутен курс, станаха членове на ЕС и към двете се насочиха значителни потоци от чужди инвестиции. Натрупаният реален икономически растеж от 2000 г. до 2010 г. е поразително еднакъв - 53% и за двете страни. Въпреки това в момента те се разглеждат като движещи се по различни писти. Рисковете пред тях са като че ли различни, перспективите изглеждат различни. Полша се дава като пример на страна, избегнала рецесията по време на световната криза, а Румъния сякаш обира много негативи и е по-скоро лошият пример за Източна Европа.

Поляците започнаха промените си първи от всички социалистически страни. Още като част от социалистическата система, а по-късно и след нейния крах, започнаха да набират скорост по естествен път и психически изглеждаха напълно готови за прехода. Затова и началото при тях изглеждаше по-лесно. Въпреки по-високия си стандарт обаче те започнаха колебливо 21-ви век.

България и Румъния винаги са се движели някак успоредно от началото на промените. Не само защото сме съседи, но и защото промените започнаха едновременно и защото през 90-те години изглеждахме сходни едни на други. Само дето румънците нямаха нашите дългови проблеми - Чаушеску беше погасил румънския външен дълг с цената на огромни лишения за населението още по времето на социализма и беше влязъл в учебниците по макроикономика като пример на неадекватно икономическо решение. В резултат румънците започнаха промените невероятно бедни. В края на 20-ти век обаче и ние направихме нашите си безумия и нещата се поизравниха. Така по комшийски започнахме да се дебнем един друг през този век и да се даваме взаимно като лош пример.

С излизането от "дотком" кризата през 2001 г. и с приемането на първата и втората вълна нови страни членки в ЕС т. нар. нови демокрации започнаха да се разглеждат като добро място за инвестиции. Задържането на много ниски лихвени проценти по света, т.е. ниската възвращаемост на финансовите активи през периода 2002 - 2005 г. доведе до засилено търсене на инвестиции с висока доходност. Точно тогава Източна Европа влезе в ЕС и перспективите пред нея изглеждаха чудесни. Полша и Румъния бяха много атрактивни - те имаха класически централни банки с плаващи курсове, нещо много добре познато по света за разлика от неизвестността, свързана с валутния борд в България например. Този факт, както и многобройното за европейските мащаби население в Полша и Румъния, без съмнение допринесе за навлизането на големи производители именно в тези държави, докато България се радваше на инвеститори в недвижими имоти например, където рискът по това време се оценяваше като нисък.

Икономическата политика на всяка една страна има два основни аспекта - политиката на централната банка и политиката на правителството.

Прииждащите финансови потоци в икономиката в периоди на подем са ангажимент на централната банка. В реално изражение, измерено чрез икономическия растеж, тези пари имаха един и същ ефект в Полша и Румъния, но в номинално изражение разликите бяха очевидни. Румънската централна банка водеше курс на стимулиране на растежа чрез монетарни мерки. До 2004 г. Румъния натрупа 112% инфлация, и то преди още да започне бумът на преките чуждестранни инвестиции в страната, а валутният й курс загуби едва около 50%. През 2006 - 2008 г. инфлацията остана висока, макар и вече под 10% годишно, а валутата дори се засили под влияние на еуфорията от приемането на страната в ЕС. Прекият резултат от тези действия беше значителното покачване на ефективния валутен курс в Румъния с всички неблагоприятни последици от това - влошаване на конкурентоспособността на румънската икономика и страх от трайна девалвация на валутата.

В същото време централната банка на Полша възприе курс на ниска инфлация под ръководството на "бащата" на полските реформи - Лешек Балцерович. Без съмнение такъв курс на поведение има и значителен ефект на задържане на растежа, успоредно с ограничаването на инфлацията. За сметка на това дисбалансите в икономиката на Полша останаха под контрол и последвалите външни шокове, дошли по време на кризата през 2009 г., се оказаха смекчени. Личният авторитет на Балцерович, съчетан с независимите действия на централната банка, спомогнаха обществото да приеме непопулярния ефект от водената от полската централна банка политика.

Какво беше поведението на двете правителства през разглеждания период?

Основен проблем на Полша в годините на прехода е високата безработица. До 2006 г. включително безработицата беше двуцифрена, след това спадна до 7.1% през 2008 г. и отново започна да се покачва по време на световната криза. Доколкото високата безработица представлява и сериозен политически проблем, напълно разбираема изглежда политиката на сравнително високи бюджетни дефицити, особено на фона на ниската инфлация, поддържана с усилията на полската централна банка. Ниската инфлация стимулира по принцип търсенето на инструменти с фиксирана доходност, като правителствените бонове и финансирането на бюджетния дефицит на Полша не представляваше голям проблем за полското правителство. Един потенциален риск обаче остава нарастването на държавния дълг на страната, който достигна 55% от БВП през 2010 г.

Румъния нямаше проблем с безработицата. На фона на високата инфлация изглежда странно поддържането на бюджетни дефицити в период на очевидно прегряваща икономика. Дефицитите не бяха големи - от порядъка на 2% от БВП и делът на държавния дълг към БВП намаляваше до около 12-13%. Въпреки това те засилваха прегряването и повишаваха икономическите рискове.

Със започването на кризата натрупаните проблеми започнаха да стават явни. На пръв поглед реакциите на двете страни изглеждаха близки и стандартни - девалвация на валутите и увеличаване на бюджетните дефицити. Девалвацията беше под влияние на влошения платежен баланс, а дефицитите - в резултат на спадналите приходи и отчасти на политики на стимулиране на вътрешното търсене. Полша загуби средно 23% от стойността на валутата си през 2009 г., а Румъния - 15%. Бюджетните дефицити достигнаха 7.3 и 7.9% от БВП за Полша за 2009 и 2010 г. съответно, а за Румъния - 8.5 и 6.4%. Разликите не изглеждат големи, но проблемите се появиха при финансирането на дефицитите - Полша ги финансира без проблеми, а Румъния е принудена да плаща високи рискови надбавки. Така двете страни се оказаха движещи се по различни писти.

Какви изводи можем да направим за България?

От казаното дотук става ясно, че значителното изпреварване на Румъния спрямо България по отношение на заплатите и пенсиите има два основни източника - значително по-високата инфлация и засилващият се валутен курс за периода 2004 до 2007 г. - и двете резултат на различния статут и поведение на румънската централна банка спрямо БНБ.

Основната разлика между България, от една страна, и Полша и Румъния, от друга, идва от типа централна банка - ние имаме валутен съвет, а те - класически централни банки. България на практика няма парична и валутна политика. Контролът над инфлацията не може да се осъществява с класически средства. Да се разчита на добрата воля на правителството да се грижи и за стабилността на цените, е илюзорна задача, най-малкото поради факта, че високата инфлация увеличава бюджетните приходи. Затова България може да разчита единствено на автоматичния механизъм, заложен по теория във валутния борд. Според него при висока инфлация реалният ефективен валутен курс се покачва, икономиката губи конкурентоспособност и платежният баланс се влошава. Като естествена реакция и с цел привличане на външни капитали лихвите се качват и инфлацията започва да спада, а резултатът е, че икономиката отново навлиза в равновесие. Този автоматичен механизъм на борда обаче действа сравнително бавно и по време на кризи не е много ефикасен.
Снимка: Интернет
Румъния не успя да се измъкне леко от кризата, защото дълги години не се бореше с дисбалансите в икономиката си. По-високите пенсии и заплати там спрямо тези в България имат 2 източника - висока инфлация и силен валутен курс в периода преди кризата.
30
5556
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
15 Май 2011 20:27
Полша загуби средно 23% от стойността на валутата си през 2009 г., а Румъния - 15%. Бюджетните дефицити достигнаха 7.3 и 7.9% от БВП за Полша за 2009 и 2010 г. съответно, а за Румъния - 8.5 и 6.4%.
Какви изводи можем да направим за България?

Стриктен борд до влизането ни в Еврозоната плюс Пакт за стабилност. Или някой пак ще разправя, че 23% девалвация и още 10% инфлация за една година - а това е отличничката Полша - са нещо хубаво?
15 Май 2011 20:35
най-важното е тук:
ние имаме валутен съвет, а те - класически централни банки. България на практика няма парична и валутна политика. Контролът над инфлацията не може да се осъществява с класически средства. Да се разчита на добрата воля на правителството да се грижи и за стабилността на цените, е илюзорна задача, най-малкото поради факта, че високата инфлация увеличава бюджетните приходи. Затова България може да разчита единствено на автоматичния механизъм, заложен по теория във валутния борд. Според него при висока инфлация реалният ефективен валутен курс се покачва, икономиката губи конкурентоспособност и платежният баланс се влошава. Като естествена реакция и с цел привличане на външни капитали лихвите се качват и инфлацията започва да спада, а резултатът е, че икономиката отново навлиза в равновесие. Този автоматичен механизъм на борда обаче действа сравнително бавно и по време на кризи не е много ефикасен.


за което:
***
но за анализа, . основното заключение е, че румънската централна банка е допуснала надценяване на валутата си. да не говорим, че само повишаването на производителноста може да доведе до дълготраен растеж.
15 Май 2011 20:42
А това на снимката е Търговската сграда Сукенице в Краков. Горещо ви препоръчвам този град; има много забележителности и е страшно купонджийски. Побързайте, защото сега са Ювеналиите - двуседмичният студентски празник, по време на който кметът официално предава града в ръцете на студентите. Традиция от 14-и век, Ягелонският университет (1364 г.) е вторият в Европа
15 Май 2011 20:49
Няма разсъждения - има факти. Но в случая е за добро. Статията обаче си личи, че е недовършена. Аз, като един бъдещ пишман-финансист, да питам - валутният курс и инфлацията не са ли в обратна зависимост, защото в текста пише друго..

П.с. Авторът леко е забравил да спомене за неравния старт на Румъния и Полша, випреки че кой го интересува, нали и двете икономики имат ръст от ~53% на БВП за дадения период...
15 Май 2011 21:04
rbb, защо да е най-важното, че "този автоматичен механизъм на борда обаче действа сравнително бавно и по време на кризи не е много ефикасен"? Вярно е, че бордът "лишава" БНБ от сладката възможност да интервенира, т.е. да печати левчета щото за това много акъл се не иска, но какво я ограничава да използва другите инструменти, включително и от въздействието върху лихвените проценти? Подчертавам въздействието, защото и лихвите зависят преди всичко от общата конюнктура, фазата и дълбочината на кризата, а след това от политиката на Централната банка. Много, много след това, ако изобщо зависят
15 Май 2011 21:07
Аз, като един бъдещ пишман-финансист, да питам - валутният курс и инфлацията не са ли в обратна зависимост, защото в текста пише друго..

не - не са - нито в права, нито в обратна
а иначе статията е фундаментална - след първото изречение спрях да чета:
Световната икономическа криза отмина ....



________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
15 Май 2011 21:36
А кое го е накарало да реши, че кризата е отминала?
15 Май 2011 21:41
@ rki

Валутен курс ще се променя във времето при промяна в търсенето и предлагането. За да могат да бъдат прогнозирани промените на валутните курсове следва добре да се познават факторите оказващи влияние върху търсенето и предлагането на валута.



1. Относителни равнища на инфлацията:



Промените в относителните равнища на инфлацията оказват влияние върху световната търговия. Това на свой ред оказва влияние на факторите търсене и предлагане на валута, и по този начин върху валутния курс. Може да бъде изведено правилото, че валутата на държава с по-ниски относителни равнища на инфлация покачва стойността си, тъй като нейната покупателна сила се увеличава в сравнение със покупателната сила на валутите на други държави с по-висока инфлация.


Да допуснем, че имаме значително покачване на инфлацията в САЩ при запазване на равнището на инфлация във Великобритания. Това ще доведе до повишено търсене на британски стоки в САЩ и по този начин до повишено търсене на GBP. В същото време ще има намален интерес към щатските стоки от страна на британците и съответно до намаляване на предлагането на GBP. Тези пазарни реакции са отразени на Фигура 2. Засиленото търсене и намаленото предлагане на GBP довеждат до покачване на курса на GBP/USD до 1.93. Ако вместо това инфлацията във Великобритания се беше увеличила, щяхме да наблюдаваме обратното.

За това говорех, rki.
15 Май 2011 23:08
Не знам дали оригиналната статия или превода е лъжовен, но написаното са поредните седерастки лъжи и манипулации. Да ни се дава за пример и хвали полската икономика ми се вижда големо нахалство или не разбиране на икономика. Полша в огромен дълг и продалжават да затъват в дългове, които поколенията няма да могат да изплатят и за 200 години.
Срещам много поляци, които работят какво ли не и къде ли не, но за в Полша не мислят и да се връщат освен на гости да си видят роднините.
Poland’s Debt Keeps Growing Despite Economic Recovery
Poland’s 2010 general government deficit, calculated according to European Union rules, is expected to reach 112.25 billion zlotys ($80.27 billion), or 7.9% of gross domestic product, the finance ministry said Friday. The figure is one percentage point higher than projected in a European Commission notification filed in March and is due to lower-than-expected revenue from corporate and personal income taxes, the ministry said.

This year’s general government debt reported to the European Commission is expected at 55.4% of the GDP, or 783 billion zlotys ($276 billion), the ministry also said.

15 Май 2011 23:17
Пари Лихви Дълг Банки Робство
Натиснете тук
15 Май 2011 23:21
Един потенциален риск обаче остава нарастването на държавния дълг на страната, който достигна 55% от БВП през 2010 г.

Абе стига с тези отличници и с тези смешки. Знаеме ги такива отличници, които днес са пред банкрут. Финансовите потоци в Полша идват от кредитният балон, който се надува и в някой момент ще се пръсне. Съдбата на пазарните икономики е ясна. До 50 години 60% от държавите ще банкрутират.
15 Май 2011 23:25
За това говорех, rki.

ти хубаво говориш, ама други неща влияят на валутните курсове...
p.s. в първото изречение си описал вярно нещата, ама след това...
важното е как ще се интерпретират новините - виж в петък какво се случи - инфлацията в щатите излезна според очакваниятa - би трябвало да има QE3 - да, ама не - един шип нагоре и после сентимента наделя - посоката бе юг.

_______________________________ _ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.

Редактирано от - rki на 15/5/2011 г/ 23:45:36

16 Май 2011 01:33
burning daylight, защото обективно описва състоянието и възможностите на българските институции да провеждат монетарна политика.
16 Май 2011 07:27
От статията разбрах, че Полша е по-добре от Румъния ама и двете не са добре, въпреки, че се твърди, че Полша е по-добре. То и наш Невдянков ни твърди, че сме много добре на фона на другите, ама ние си знаем колко сме добре. Като поддържаш изключително нисък станадарт на населението близко до умирачка, ще поддържаш, разбира се, добра фискална рамка на бюджета. Пък и тези безработици, които се отчитат съвсем не са реални. У нас знам доста безработни, които не са регистрирани.
16 Май 2011 08:00
проше пани една паниа да првим национали за националниа отбор на бьлгария
16 Май 2011 08:43
Не мога да си представя по-некомпетентна статия.
16 Май 2011 08:50
Полша и Румъния бяха много атрактивни - те имаха класически централни банки с плаващи курсове, нещо много добре познато по света за разлика от неизвестността, свързана с валутния борд в България например.
Това само намек ли е или лобиране за нечии интереси?
16 Май 2011 09:51
Полският водопроводчик е добре известна фигура във Великобритания
16 Май 2011 11:06
Значи викаш - в петък инфлацията била както трябва (каквото и да значи това ) . Поради което трябвало да почне надуването й с игра на централната банка на фондовия пазар (според теб) - но не би.Това било доказателство за липса на връзка между инфлация /валутен курс от какъвто и да е вид?!
А дали заигравката на фондовия пазар с електронни пари не създава условия за падане на валутния курс + повишаване на инфлацията? Ако искаш да си запазиш стойността на това, което притежаваш при такива условия, едното възможно решение е да инвестираш в по-стабилна валута?
16 Май 2011 11:11
Според мен статията е писана с поглед от скромната камбанарийка на финансиста. Човеко гледа фин.дисциплина, ала, бала и думичка не е обелил за таа толко мръсна дума ПРОМИШЛЕНОСТ.
Астрата дето я карам (произв. 2007г) е полска. Тоалетната чиния дето ... абе знаете... е полска. Вентилаторчето ми в банята е полско. Мебелите RedBlackWhite в спалнята ми са полски. И не щото съм полякофил (или както там се казва) ами щото бяха с най-добро съотношение цена/качество.
Отделно от около 5 години си партнирам с няколко полски фирми в химическата промишленост и мога да честно да ви заявя че са на световно ниво и като качество и като обем на поръчките.
Полската водка също не е лоша, въпреки че в това отношение аз си падам по нашта кайсиева.
А и чисто географски Полша си е на гърба на Германия, което си е от значение.
По въпроса със земеделието, отново по географски причини двете страни са коренно различни.Това лесно види се от атласа за 8ми клас по география. Не че земеделието е основно перо в БВП.
Не знам, не съм икономист, но ми се чини че страните с ПРОИЗВОДСТВО И ИЗНОС най- първи ислязоха от кризата (Германия, Китай, Полша). Може и да бъркам и цаката му да е във финансовата сфера... знам ли.
16 Май 2011 11:34
Нека не бързаме- то и за Ирландия бяха едни дунанми ... Келтски тигър, рай за инвеститора и прочие. За Португалия - същото . Видяхме. Кредитните задължения на Полша надхвърлят възможностите й, на за разлика от румънците - които са с над 23 млрд.дол. нови кредити, полското "онова" лоби мълчи, заради вярната им антируска служба. Но идва все пак един ден , в който инкасатора чука на вратата.
Ако в Полша нещата са чак толкова розови, защо например в цитираната Ирландия над 1.5 млн . полски емигранти търсят прехраната си . Да не говорим за другите държави.
16 Май 2011 11:38
И "полски водопроводчик" стана нарицателно за нула време!
16 Май 2011 11:39
Затова България може да разчита единствено на автоматичния механизъм, заложен по теория във валутния борд.

Автопилота, за който идеше реч при едни други теми. И стадото, което може да налучка шалтера за изключването му.
16 Май 2011 11:43
трябва да има разумно произвеждане на шарени хартиики промишлени стоки и хранителни стоки
просто защото от едната страна е германия от другата русия
докато бьлгария е обрадена с балканци и резултата е видим на какво е заприличала нашата мила родина
преди реформите покраи сив се оправяхме криво ляво и с помоща на русия
16 Май 2011 14:21
Автопилота, за който идеше реч при едни други теми. И стадото, което може да налучка шалтера за изключването му.

Няма шалтер, разчиташ на само на вятъра
16 Май 2011 14:32
Откровение Варухово
11:11:43
16 Май 2011 16:38
И нито дума в цялата статия за въгледобива в Полша и дялът му в полската икономика.
16 Май 2011 16:41
Бля бля бля цялата статия и накрая "Трябва да махнем борда".
16 Май 2011 16:42
ми думай де
ето днес излезнаха добри новини за полските катофопроизводители - Натиснете тук

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Май 2011 18:27
Световната икономическа криза отмина и... :D :D
четох до тука и.. ами коментирам- тъпотии, явни тъпотии..! По нататък нямам идея да чета!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД