Лечебните заведения да имат право сами да формират цени за избор на екип, като таванът да е 900 лв. Това поиска Българското научно дружество по акушерство и гинекология в писмо до здравния министър. Преди няколко месеца МЗ въведе пределни цени на избора на екип и лекар, които обаче варират от 350 до 950 лв. и са процент от цената на клиничната пътека, по която здравната каса плаща съответната медицинска услуга. Така размерът е по-нисък за по-ниско оценените от здравната каса медицински услуги и по-висок - за по-скъпите пътеки.
Ако предложението на АГ специалистите бъде прието за всички болници, в повечето случаи то ще доведе до поскъпване на избора на екип. Ще обсъдим предложението и решение ще има в края на тази седмица или в началото на другата, коментираха от здравното министерство.
В момента за пътеки на стойност до 500 лв. допустимата цена на избор на екип е 350 лв. Това например важи за раждането, за което най-често се избира екип и което по пътека е 470 лв. Преди въвеждането на тавана масово цените за избор на екип в столичните болници бяха няколко пъти по-високи - до 650 лв. в "Майчин дом", 900-950 лв. в "Шейново". В частните болници тези суми бяха дори двойни. След промяната клиниките се съобразиха с тавана за услугата "избор на екип", но въведоха заплащане за редица немедицински услуги, с които на практика се компенсира разликата. Таксува се например настаняването в самостоятелна стая, собствено меню и др. Освен това "изборът на екип" отдавна се използва от болниците като легално доплащане на лечението, често без пациентите да са пожелали наистина точно определен лекар. Мотивът на МЗ да въведе тавана беше, че на места пациенти дават по 10 000 лв. за избор на екип.
Сега при пътеките до 1000 лв. таванът на избора на екип е 450 лв., до 2000 лв. - 700 лв. и над 2000 лв. - максимум 950 лв. Това означава, че ако предложението бъде прието, само при най-скъпите пътеки цената на избора на екип леко ще падне, но за по-евтините със сигурност ще се увеличи.
Въведените от здравното министерство максимални цени за избор на екип значително ограничиха акушерската дейност поради недофинансиране, мотивират се от АГ дружеството.
АРГУМЕНТИ
"Обвързването на заплащането за избор на екип с цената на клиничната пътека е неправилно, защото цените на пътеките не оценяват адекватно различните медицински дейности. Не е ясно и какъв е делът на труда в стойността на клиничната пътека. Например цената на една пътека може да бъде твърде висока поради използваната в нея скъпа апаратура, а друга, по-евтина пътека, може да бъде по-трудоемка и да изисква повече работа на медицинския персонал", обясняват от дружеството. Затова според тях цената на клиничната пътека не трябва да бъде функция при определянето на цената на труда на екипа.
аз ако искам да ми бабуват при раждане а бабите са в пенсия
какво правиме
имаш ли пари млади лекарки
нямаш ли пари стари бабички
тигре тигре тигре