Обвиненията на вътрешния министър Цветан Цветанов към съда за корупция и некомпетентност, както и нереалистичните очаквания за тежки присъди излагат на риск независимостта на съдебната система и сериозно нарушават върховенството на закона. В същото време МВР не е подало и един сигнал пред Висшия съдебен съвет, който може да предприеме дисциплинарни мерки срещу магистратите. Това се казва в доклад на Европейската асоциация на съдиите (ЕАС), който ще бъде изпратен до Европейската комисия и Съвета на Европа. ЕК почти сигурно ще го вземе предвид при предстоящия доклад за България. В документа се посочва, че МВР шефът не позволява критика към качеството на полицейското разследване, където нивото на работа е под приемливите стандарти.
Докладът е писан от трима от ЕАС, които бяха в България в началото на годината - австрийския съдия и шеф на асоциацията Герхард Райснер и колегите му от Холандия и Естония Маартен Стеенбек и Меелис Ерик.
От Съюза на съдиите в България вчера пратиха писмо до ЕК с молба да се направи експертиза на независимостта на съда в България. В него се казва, че порочна практика на политическа зависимост, непрозрачност и силна намеса на изпълнителната власт при конституирането и управлението на съдебната власт е заложена още в началото на съдебната реформа след 1989 г.
Огласяването на доклада на евросъдиите съвпадна с визитата на шефа на Европол Роб Уейнрайт, който дойде лично да похвали полицията за успеха на операция "Еврото", при която бе разбита печатница за фалшива валута. "През последните 2 г. правителството ви показва политическа ангажираност и много положителни знаци по отношение на противодействието на организираната престъпност", заяви Уейнрайт.
"Луд умора няма, само се поти - това е ролята на МВР в България!". С тези думи премиерът Бойко Борисов реши да изтъкне колко огромни са усилията на полицията да се справя с престъпността и да нападне съдебната власт, която пуска задържани фалшификатори и трябва после пак да бъдат арестувани. Поговорката обаче се използва за безсмислен труд и важи повече за случаите, в които полицията арестува, но не представя качествени доказателства и така престъпниците остават ненаказани.
--------МОНИТОРИНГ
Специалният пратеник на ООН по въпросите за независимостта на съдебната власт и адвокатурата Габриела Кнаул обяви, че с изявленията си официални лица поставят под "ненужен натиск съда да не зачете презумпцията за невинност до доказване на противното". Нейният доклад също ще бъде пратен на ЕК. От думите й стана ясно, че България ще бъде поставена под своеобразен мониторинг и от ООН и периодично ще се следи дали София изпълнява препоръките.