:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,504
Активни 377
Страници 69
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Пиши, грешниче, и преписвай . . .”

Българските средновековни книжовници не бива да бъдат забравяни, те са призвани да разсичат мрака на невежеството
Книжовник по време на работа, рисунка в Александрията, след ХI в. (вляво); Книжовникът поп Добрейшо, автопортрет в т. нар. Добрейшово евангелие, преди 1221 г.; Книжовникът поп Пунчо, автопортрет в неговия сборник, съдържащ жития на български светци и т. нар. първа преправка на Паисиевата история, както и разказ за покръстването на русите и възхвала на руския цар Петър I, 1796 г.; Национална библиотека "Кирил и Методий" - София.
Добре, че всяка година идва светлият ни Празник на славянската писменост и на българската просвета и култура, та да имаме и нарочен повод да се сетим за подвига на братята Кирил и Методий, за учениците им, за хилядите им последователи през вековете. Точно за тях, за средновековните български книжовници, по-рядко се отваря дума.

Като че няма нищо героично в труда на българските книжовници, да не са копали лозе, я. Всъщност в цялото българско средновековие няма по-интересни от тях, по-колоритни, по-умни, по-забавни. Стотиците приписки, които са оставили с празните полета на сътворените от тях книги ги описват точно така - страдащи, често гладни, разкайващи се за малките си грешки, но със самочувствие за мисията, която им е поверена или сами са избрали. Та и как иначе, това е прослойката на средновековната ни интелигенция, все люде, призвани да водят след себе си другите, да прокарват новото, за да върви България напред. Така би трябвало да е дори и днес.

Точно тези стотици приписки са най-приятният за четене извор за средновековната ни история. В тях старобългарският книжовник е описал своето всекидневие, споменал е с добро тези, които са му донесли храна, свещи или пособия за писане. Там са описани и малките произшествия, които няма как да не се случат все някога с всеки от нас. "Анатема на дявола, който ми обърна свещта и ми прогори крака" е написал един книжовник през ХVI в., възмутен от лошия си късмет. Друг се оплаква, че излязъл да попише на слънце, но някакво птиче му оцапало отвисоко почти завършения лист. Зъбобол мъчи пък Георги Граматик. Често имената на книжовниците ни почудват - срещаме един български книжовник Дунав и друг, сръбски, Петрич.

Като се направи намек за героизма на книжовниците преди малко, може и пресилено да се е сторило някому. Тъй де, не са разсичали с меч вражите редици, не са превземали вражите крепости, само са държали високо светилника на знанието, колкото и ограничено то да ни се струва в днешно време, разсичали са мрака на безпросветността и редиците на хулителите ни, превземали са с щурм крепостта на невежеството, само това. Не е нужно повече, за да искаме имената им да се знаят и помнят. Черноризец Храбър (Х в.), Константин Преславски (Х в.), поп Добромир (Добромирово евангелие, ХII в.), Георги Граматик (Битолски триод, ХII в.), поп Петър (Орбелски триод, ХIII в.), протопоп Стамат (Стаматово евангелие, ХIII в.), поп Добрейшо (Добрейшово евангелие, преди 1221 г.), Йосиф, Тихота и Белослав (Болонски псалтир, ХIII в), поп Драгол (Драголов сборник, ХIII в.), и още йеромонах Макарий, презвитер Георги, Теодор Граматик, Добриян, Драган, дяк Радомир, поп Рако и поп Добри, поп Драгия, Братолиновия син, Иван Драгослав, Костадин четец, наречен Войсил Граматик, поп Иван, поп Никола-Брата, поп Маноил, инока Аркадий и Васа Граматик, а през ХIV в. Станислав, Младен, инока Пахомий, друг един Станислав, Грубадин и Фудул, Теодосий, свещено-инок Лаврентий, Тахате мних, старец Йоан, Лалое, инока Тахота, Първослав, Мемнон Книгописец, са само част от български средновековни книжовници до началото на ХV в., чийто имена са стигнали до наши дни. Не може да има никакво съмнение, че българските книжовници само от времето на Второто българско царство са стотици пъти повече, а сътвореното от тях е несъпоставимо даже с достигналите до наши дни ръкописи.

Можем да си представим поне огромните загуби, които българската ръкописна книга претърпяват във времето след началото на ХV в., като отбележим, че основна дейност на повечето средновековни български обители е производството на книги. За написването/преписването/, съчиняването дори на малка книжка като Боянския псалтир през ХIII в. са били необходими поне 2 месеца и половина тежък труд - в студ и задух, без удобства и работно време. Вероятно десетки хиляди са българските книги, които са били сътворени в столетията след Х в., а само незначителен брой от тях се е запазил.

Първоначално, във времето на Първото българско царство, книги се правят само по поръчка, при това на царя и първите боляри, цените за производството им са астрономически. Вярно, не разполагаме с цени на книги в България по това време, но едва ли те са се отличавали съществено от цените на книгите в съседна Византия. Там през ноември 895 г. собственикът на значителна частна библиотека и голям книголюбител - Арета Кесарийски (средата на IХ в. - след 935 г.) плаща 21 номизми на Йоан Калиграфа за един ръкопис (cod. Bodl. Clark. 39) на Платон - 8 номизми за пергамент и 13 номизми за труда. Разбира се, не всички ръкописи имат цена от 95,34 г чисто злато и струват колкото тон и половина жито, но във всички случаи поръчването на книга до ХI в. може да се сравнява като разход с наемането за година на голям недвижим имот по централната търговска улица в Цариград.

Наистина, едва във времето на Второто българско царство книгите се превръщат наистина в стока. Известни са някои от поръчителите на книги - поп Радослав, митрополит Висарион, деспот Яков Светослав, йеромонах Максим, поп Дедослав, Теодор Граматик, поп Георги, деспот Иван Александър и още десетки имена. Не случайно тук изпускаме българските царе като главни поръчители за съставянето на нови книги. Тези книги, обикновено пребогато украсени като преписа на Манасиевата летопис, като Иван-Александровото четириевангелие, като, може би, Томичовия псалтир, са предназначени за царската библиотека. Те имат да изпълняват и други важни задачи, освен просветните и развлекателните, та затова са специална тема.

Вероятно още през втората половина на ХIII в., а съвсем сигурно през целия ХIV в., книгите са вече обичайна стока, изработвана и предлагана по търговете като всяка друга. Цените на книгите са вече значително по-ниски, изработката им е по-лека и по-масова и поради започналата през втората половина на ХIII в. употреба на хартия. Замяната на тежкото и много скъпо производство на пергамент с леките хартиени листове е наистина важен фактор за ускоряване на производството на книги, за намаляването на цената им с времето. Наистина, хартиените листове първоначално са по-скъпи от пергамента, но поради лесното производство и внос цената им бързо пада. Засега нямаме данни за производство на хартия в средновековна България, според водните знаци по нея тя е изцяло вносна. Което не значи, че нови археологически открития няма да променят из основи представите ни за средновековното хартиено производство, както това е ставало за много други български средновековни занаяти.

Що се отнася до Търновград, това е времето, в което книги се излагат и продават, със сигурност в пазарните дни, пред портите на обителите и метосите на Царевец, по протежение на южната му крепостна стена. Така се продават книгите от по-рано даже и в Цариград - в книжните магазинчета и на открити сергии в така наречения Царски портик, в самия център на световния град. На Балканите съществува място дори, където се предлага само специализирана литература, разбира се, много скъпа - пред Адриановата библиотека в Атина, точно там, където е главното туристическо стълпотворение и днес, се предлагат предимно окултни и магически книги, често напълно шарлатанска изработка.



Извори



"Аз, грешният Георги, в [село] Стълп [Битолско] на блюдо пишех в [обителта] "Свети врачеве" на 30-тия ден от декември. Поменувайте ме, братя мои, защото ми мръзнат ръчиците. Тук пишех, тук ядях, тук лежах без огън . . .

[Бог да прости] Пиросовия син, който ми донесе два листа от заек на втория ден от януари.

"Покой" [П] и "ръци" [Р] и "яд" [?, ят] написах заедно. Простете ми."

Приписки в Битолския триод, края на ХII в.



"Аз, грешният Белослав, грешен и дързък на зло, а ленив на добро, чието отечество е гробът, а греховете - богатство, [и] блудството - слава, написах заради [вместо] брат си Йосиф лист от псалтира. Навеки слава, амин!"

Приписка в Болонския псалтир, ХIII в.



"Пиши, Вълчо, пиши грешниче и преписвай, оти ръка изгнива, а славата божия пребивава вовеки."

Приписка в Добрейшовото евангелие, преди 1221 г.



"Плувай, плувецо, пиши грешни поп Петре."

Приписка в Орбелския триод, ХIII в.



"Писа грешният дяк Радомир, ако и грубо. Простете и поменете баща ми Рад, а и вас бог да прости."

Приписка в Радомировия псалтир, ХIV в.



"Ох, гладен съм, та ми е сърце смутено!"

Приписка в Изборен апостол, ХIV в.



"Додея ми от всички неуредици. Ох, що да правя!"

Приписка в Белградския миней, ХIV в.



"В годината 6872 [=1363/4], индикт 2-и, биде написана тая книга с тия три тленни пръста от последния в иноците Теодосий, в мястото Устие край Търновград при благоверния [цар] Иван Александър и неговата царица, новопросветената Теодора. Моля ви, отци и братя, четете, като поправяте, а не кълнете."

Приписка в Лествица, ХIV в.



"Сол на Хипократ - да се използва от краснописци, когато се притъпи зрението им, и веднага ще започнат да виждат: тя очиства зрението и дава яснота [на зрението]. А съставът й е следният: [вземи] лечебен исоп [Hyssоpus officinаlis], блатна мента [Mentha pulegium] 4 унции [109, 2 г], царски кимион [челобитка?] 1 унция [27, 3 г], 4 унции [109, 2 г] изпечена сол, майоран, [и] стахис [индийски нард] по 2 унции [54, 6 г], 1 унция [27, 3 г] [черен?] пипер, половин унция [13, 7 г] кимион, 1 унция [27, 3 г] епитимон [Cuscuta Epithymum] и след като стриеш [всичко това] и [го] пресееш, яж [го] с всяка храна."

Из Византийски медицински трактат, ХI-ХIV в.
26
15465
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
18 Май 2011 20:36
.
18 Май 2011 21:02
светлият ни Празник на славянската писменост и на българската просвета и култура
18 Май 2011 21:03
писано е
които чете нека разбира в евангелието и затова в бьлгария е имало читалища и библиотеки в които децата са се учили на четмо и писмо и са се писали бьлгарски книги
а не преводни книги
само евангелието се е превеждало от грьцки
александьр македонски е направил александрииската библиотека а не александииската борса на книги
които иска книги отива и чете в читалището или библиотеката кьдето има специален ражим и контрол и специални условия на сьхранение
които не иска не отива да чете
елементарно
18 Май 2011 21:13
.
18 Май 2011 21:28
"Да се знае кога ни би даскало, оти отидохме та гледахме пехливаните",

18 Май 2011 22:26
"писах коги ебах Цона на коприва", да ме прощава бота, ама е факт.
19 Май 2011 00:15
Маузера - потресаващо !!!
19 Май 2011 01:03
.
19 Май 2011 02:46
ИВАН ПЕТРИНСКИ
19 Май 2011 07:58
"Додея ми от всички неуредици. Ох, що да правя!"

Приписка в Белградския миней, ХIV в.

Боже, сущий съФорумец!
19 Май 2011 09:22
Маузер, разпространител си на гнусни клюки и сплетни. Българските книжовници не са правили никога такива гадости, а също и сега не правят.
19 Май 2011 11:04
Разбира се, ние може само да съжаляваме, че писмеността и книжовното познание в миналото са така силно обвързани с църквата и нейните измислици. И макар че историята всъщност е възможна единствено като научна стойност, свободна от религиозни схващания, то дори в настоящето има не един или двама историци, които продължават да се опират на индоктринираните съчинения. На фона на статията и нейното великолепно заглавие става съвсем ясно и защо книготеките в България все още се наричат „библиотеки“
19 Май 2011 11:35
Библиотека
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Библиотека (от гр. βιβλιοθήκη, от βιβλίον — книга, и θήκη — място за съхранение) е институция и сграда, в която се събират, съхраняват и помещават разнообразни материали (предимно текстови и информационни), и се предлагат информационни услуги: предимно различни видове издания като книги, вестници, списания, но също и интернет, видео касети, ДВД-та
19 Май 2011 12:30
Ндаа...и вместо да си го казваме - както си е на български - драсни, пални клечица, ние още използваме тая внушена ни от исляма - сиреч турците - омразна дума "кибрит"

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Май 2011 13:17
Обаче, Ваклуш Толев казва, че "Религиите са зидовете на историята!"
19 Май 2011 13:36
Разбира се, ние може само да съжаляваме, че писмеността и книжовното познание в миналото са така силно обвързани с църквата и нейните измислици. И макар че историята всъщност е възможна единствено като научна стойност, свободна от религиозни схващания, то дори в настоящето има не един или двама историци, които продължават да се опират на индоктринираните съчинения.


Какво нещо е невежеството!
19 Май 2011 13:50
Как какво? Обратното на "вежество"
...Человеци кто с' успели

с вежество и юнашство

дела да са управляли,

слава имат в потомство!...

Г.С.Раковски (Горски пътник)

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Май 2011 14:21
Маузер, разпространител си на гнусни клюки и сплетни. Българските книжовници не са правили никога такива гадости, а също и сега не правят.

Какви гадости не са правили нашите книжовници - да опънат някоя булка "на коприва" или да се похвалят в писмена форма за това? Сега дали правят - не знам. Ако има някой книжовник - да каже.
П.П. "на коприва" означава "на къра".
19 Май 2011 14:37
Таковата . . . за булките, с извинение
19 Май 2011 14:45





Маузере, без да съм специалист, мисля че значи тайно, скришно, набързо.Оти от всекъде пари.В условия на дискомфорт.
19 Май 2011 16:15
Възможно е и набързо да означава. Обяснението което беше дадено (беше статия в периодично издание, не мога да се сетя кое), че "на коприва" означавало на зелено, тоест като се раззеленеят шумките и трънките и става удобно човек да се скрие на къра, а не да го гледа цялото село от мегдана
19 Май 2011 16:15
... βιβλίον — книга ...

По същия начин онези, които се занимават с богословие в университета се опитват да го изкарат теология /θεος + λογος/, но дали е нужно да обяснявам с какво се занимава теологията

Редактирано от - maxilianus на 19/5/2011 г/ 16:17:10

19 Май 2011 17:45
"Разбира се, ние може само да съжаляваме, че писмеността и книжовното познание в миналото са така силно обвързани с църквата и нейните измислици. И макар че историята всъщност е възможна единствено като научна стойност, свободна от религиозни схващания, "
............................... ..........................
............................... ..........................
Измислиците на църквата също са история. В Стария и в Новия завет, в Будизма и други хората изследват историята на морала, историята на човешкото мислене, поведение, отношенията между хората, отношенията между хората и вещите. Всеки знае историята със Златния телец. По-късно и Христос и много пъти религията се е налагало месии да повеждат борба срещу алчността и сребролюбието. Историята на големите религии е история на насаждане на нов морал и то в моменти, когато човечеството се е развилняло от алчност и е обсебено от егоизъм и хедонизъм. Историята на управлението на народите не може да мине без изследвания на религията. Духовната история на човечеството не може да мине без изследване на религиите. По кое време как са мислили хората също е история. Как са вярвали също.
Марксизмът направи целият ни народ атеисти и сега отричаме религията по всички линии. Истината е, че атеистът Маркс здраво е черпил и преповтарял религиозни тези. Или както казва Ерих Фром в "Да имаш или да бъдаш"- всъщност ще постна цитат от книгата.
"Удивително е сходството между идеите на Буда, Екхарт, Маркс и Швайцер: радикалното им изискване за отказ от ориентацията към притежание; настояването за пълна независимост; метафизичният им скептицизъм; религиозността им без вяра в бога[12]; призивът им към социална активност в дух на грижа за ближния и човешка солидарност Друг е въпросът, че те самите понякога не съзнават всичко това. Например за Екхарт е характерно, че не съзнава атеизма си, а Маркс — религиозността си. Да се тълкуват идеите на тези мислители, особено на Екхарт и Маркс, е толкова трудно, че е невъзможно да се даде точна представа за атеистичната религия, проповядваща грижа към ближните, която ги прави основоположници на нова религиозност, съответстваща на потребностите на новия човек. Надявам се в следващата си книга да разгледам по-подробно идеите на тези велики мислители."
19 Май 2011 18:04
Йохан Гутенберг 1397 - 1468
19 Май 2011 21:31
Измислиците на църквата също са история. ... ... Историята на управлението на народите не може да мине без изследвания на религията. ...

Да отразяваш развитието на религии от историческа гледна точка не е като да отрязаваш историята от религиозна. Тук, естествено, зависи какво точно имате предвид под „история“, защото понятието е полисемантично и ако сте искал да кажете, че измислиците на църквата също са истории, наистина, може и да сте прав. Нали видяхте как и преди това, в дискусията, изкараха, че книжарниците са пълни само с библии

Редактирано от - maxilianus на 19/5/2011 г/ 21:32:44

23 Май 2011 14:11
Да отразяваш развитието на религии от историческа гледна точка не е като да отрязаваш историята от религиозна. Тук, естествено, зависи какво точно имате предвид под „история“, защото понятието е полисемантично и ако сте искал да кажете, че измислиците на църквата също са истории, наистина, може и да сте прав. Нали видяхте как и преди това, в дискусията, изкараха, че книжарниците са пълни само с библии

Всъщност няма как да минем без религиозната гледна точка при разглеждането на епохи, в които религиозността е тъй всеобхватне, както в Средновековието (предмет на статията). В този смисъл , филипиките на Петрински от типа
Разбира се, ние може само да съжаляваме, че писмеността и книжовното познание в миналото са така силно обвързани с църквата и нейните измислици.
и т.н. са някакъв анахронизъм. Но, "истинската история" на този автор е всъщност някаква картинка на миналото - такова, както трябва да бъде, според неговите виждания. Но, при всичките уговорки за "езическото и еретическото у средновековния българин", той е преди всичко християнин и отхвърлянето на християнското в разни исторически и квази-исторически писания, отнема от отнема човещината в образа на средновековните ни предци.
Има един факт, който не може да бъде пренебрегнат. В рамките на едно поколение след Покръстването, България изживява "златен век" на българската книжнина. Само за едно поколение продуктите на писмовната Християнска култура надхъврлят многократно колективното писмовно творчество на цялата дотогавашна история на българите. Няма как да си представим Климентовата (например) образователна програма в извън-Християнски контекст. И това е свързано със самия характер на Християнството - то е текстуално-смислова нагласа към света. Не случайно то проповядва, че " В начало бе Словото; и Словото бе у Бога, и Словото бе Бог. То в начало беше у Бога. Всичко чрез него стана; и което е станало, нищо без него не стана. ".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД