Ваньо Танов е шеф на агенция "Митници" от август 2009 г. Започва работа през 1985 г. като оперативен работник в Първо РПУ-Русе. Генерал-майор от 2004 г. Танов е бивш директор на Националната служба "Борба с организираната престъпност" в МВР в периода 2005-2007 г. Женен, с двама синове.
- Г-н Танов, ще съберете ли обещаните акцизи? Имате ли прогнози как ще приключите годината?
- Ще ви отговоря с данни от доклада, който представихме на мисията на МВФ. Има ръст на постъпленията и той се дължи на много фактори. Искам обаче да обясня друго. Когато говорим за горива и постъпленията от тях, няма как да не споменем и събраното от ДДС от внос. Знаете, че повишаването на цената на суровия петрол води до по-високи приходи по отношение на ДДС, но пък води и до по-висока цена на крайния продукт (газьол или бензин), а оттам до намаляване на потреблението и съответно - спад на приходите от акциз. Опитваме се да намерим баланса. Следим всички какво се случва с цените на всички суровини, не само горивата. Нашата малка и отворена икономика изцяло зависи от това, което се случва в света, дори и в политически план. Виждате какво става при криза като тази в Северна Африка. Цените на хранителните продукти, рудите и металите тръгнаха рязко нагоре.
- Значи да не се радваме прекалено на добрите новини за състоянието на митническите приходи от края на април?
- За разлика от 2009 и 2010 г., когато увеличението на приходите от ДДС се обясняваше с повишение на цената на продуктите и намаляване на физическите обеми, през първите четири месеца на 2011 г. ръстът на постъпленията не се дължи само на по-високата цена. От началото на годината досега имаме 2.4% увеличение на физическия обем на вноса - инвестиционни стоки, метали, стоки, свързани с транспорта. Това е индикатор, че бизнес климатът в страната, макар и бавно, започва да се подобрява. В същото време обаче имаме намаление на вноса на хранителни продукти (около 2%).
Преди фирмите теглеха кредити, купуваха скъпи коли, имаше стремеж към охолен живот. Икономическата криза обаче изигра дисциплинираща роля. Вече ясно се вижда, че компаниите все повече инвестират в производство и техника. За първите четири месеца на 2011 с 6% е нараснал вносът на инвестиционни стоки.
- Но потреблението намалява...
- Това е факт. Макар и бавно обаче, започваме да отминаваме периода, в който фирмите и гражданите харчат повече, отколкото са изкарали. Ситуацията в България наистина се променя. Вече се набляга повече на производството, бизнесът разбра, че за да оцелее по време на криза, трябва да инвестира.
- Пак избягахме от темата с акцизите. Миналата година не изпълнихте плана си с близо 300 млн. лв. дори след актуализацията на държавния бюджет. Защо заложихте такива високи цели?
- Годишният ни план за ДДС е 2.980 млрд. лв., а за акцизите е 3.800 млрд. лв. За първите четири месеца на годината сме събрали общо с 380 млн. лв. повече приходи от ДДС и акциз в сравнение със същия период за миналата година. За момента изпълняваме програмата по месеци според прогнозите. Невинаги обаче могат да бъдат предвидени определени събития, които влияят на приходите. Когато макрорамката беше изготвена, едва ли някой можеше да предположи какво ще се случи в Либия и Египет например и какво отражение ще има това на световния пазар.
При всяка една промяна в ситуацията ние уведомяваме министъра на финансите и търсим мерки. Например потреблението на бензин е намаляло със 17%. При това положение няма как да съберем заложените в бюджета постъпления от акцизи. Затова със Симеон Дянков проведохме много разговори с участниците на пазара на горива, за да намерим варианти за износ. И действително, за първите 4 месеца на годината има 50% увеличение на износа на готови горива. Да, така няма да съберем акцизи, но ще влиза повече ДДС от нефт.
Ако при горивата и цигарите може да се правят "стъкмистики", когато говорим за акциз върху алкохола се вижда, че за тези четири месеца постъпленията са със 75% повече, отколкото за същия период на 2010 г. Казвам го, защото, когато беше оспорвана в съда прословутата Наредба № 3 за изискванията и контрола върху средствата за измерване на акцизни стоки, фирмите се оплакваха, че ще фалират. Това не само че не се случи, но някои компании започнаха да внасят почти 10 пъти повече акциз. Сами сметнете какъв процент е бил сивият сектор при алкохола. Акцизите растат не защото българинът е започнал да пие повече по време на криза, а заради промените в законодателството и подобрения контрол.
- Собствениците на данъчни складове се оплакват, че новите изисквания са виновни за високите цени на горивата.
- Не е вярно! Всички трябваше да имат съответната измервателна апаратура още от създаването на данъчния склад. Това, че 20 години някой ги е търпял да не спазват законовите изисквания, е отделна тема. Единственото ново нещо е, че информацията от уредите трябва да се предава в агенция "Митници". Сега на базата на тези данни знаем какво количество гориво е излязло от склада и каква сума акциз трябва да се внесе.
- Вярно ли е, 35% от горивата са контрабанда?
- Категорично - не. Контрабанда е, когато някой без знанието на митническите органи прекара през граница нещо. У нас дори един литър не е успял да премине незаконно през граница! Може обаче да се случи следното. Има горива, които са оформени за износ и които по някакъв начин са върнати обратно. Това като хипотеза може да съществува. Но специално за горивата е трудно, защото те се транспортират с танкери, цистерни, които влизат през граница и няма как да бъдат пропуснати!
С цигарите за съжаление не е точно така. Приготвят се за износ, а 5-6 месеца по-късно по един или друг начин влизат отново в България и достигат до вътрешния пазар.
- Факт е, че на Женския пазар се предлагат много цигари без бандерол.
- Да, и преди, и сега там има такива цигари. Това обаче е проблем на всички държави, не само наш. Мен и във френското метро са ме спирали търговци, които искат да ми продадат "Малборо" без бандерол. Явно контрабандата стига и дотам. Всъщност повечето европейски държави ще имат сериозен проблем през 2012 г., защото тогава те трябва да повишат ставката, за да я изравнят с изискванията на общността. След като това стане, контрабандният натиск ще бъде още по-голям.
Предстоящата приватизация на "Булгартабак" също крие рискове. Не знаем какви ще бъдат параметрите и тези количества цигари, които се произвеждат сега, дали ще се произвеждат и след приватизацията, дали ще има същите разфасовки и дали ще бъдат същите марки. Не се знае кой ще бъде купувачът. Това са все неизвестни, които в даден момент могат да обърнат каруцата. Преди три години "Булгартабак" държеше 80% от пазара на цигари у нас. Това е фирмата, която може да предложи цигари с най-ниска стойност и да задоволи търсенето на хора, които нямат достатъчно средства. Ясно е, че някои граждани или искат по-евтини цигари, или купуват нелегална стока.
Тенденцията в ЕС е към ограничаване на тютюнопушенето. Затова се повишава акцизът, а не заради приходите в бюджета. В Сърбия и Македония акцизът е 4 пъти по-малък, но ние не сме виновни, че граничим с тях, а не сме във вътрешността на общността. Затова контрабандата у нас е толкова висока. Полагаме огромни усилия да спрем този процес. Само че има и нещо друго. Всички задържани цигари носят и огромни разходи за тяхното унищожаване. Миналата година сме платили 500 хил. лв. само за наеми за помещенията, в които да бъдат съхранявани. Отделно още 400 хил. лв. са отишли за самото унищожение. Борбата с контрабандата е скъпа дейност.
- Защо няма нито един заловен главатар на организация, която се занимава с контрабанда на цигари? Поне не е обявено публично?
- Това не е работа на агенция "Митници". Затова се борим за митническото разследване. Ние нямаме такива правомощия. Нашите задължения са само по външните граници.
- Говореше се, че има общо съгласие за въвеждането на митническо дознание, докъде стигна тази идея?
- В момента все още тече обсъждането, процесът обаче е към своя край. От последната заключителна среща на работната група става ясно, че нагласите са оптимистични. Очакваме министърът на правосъдието да внесе законопроекта в МС.
- Имате ли капацитет да реализирате тази промяна?
- Капацитет за реализацията на тази промяна имаме, но дори да се окаже, че не е достатъчен, ще бъде допълнително разширен. В момента подготвяме 6 нови мобилни групи, които да се занимават и с разследвания. В 7-месечния им обучителен период има предвидени модули, подготвени съвместно с прокуратурата. Ще бъдат обучени да извършат първоначалните неотложни действия по следствието.
Така всичко, което се извършва по време на задържане на пратки и камиони с нелегална стока, ще има процесуална стойност. В момента не е така. Но ако получим правомощия, няма да се налага прокуратурата да разпитва отново задържаните, да изследва доказателствата и да губи ценно прецесуално време.
|
|