:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,422
Активни 398
Страници 27,832
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Съюзи на регионите, а не на държавите ще прекроят Европа

Германия вече се дели на богат Юг и беден Север, а още през 2009 г. шведски историк предложи възраждането на Калмарската уния в нов вид
СНИМКА: в."Хамбургер абендблат".
Много анализатори смятаха позициите на професор Гунар Хайнзон за крайни, но финансовите проблеми през последните три години показват, че предсказаните тенденции за съюзи на регионите отвъд националните държави набират сила в Европа.
През тъмните години на Средновековието европейският континент представлява не толкова регион с обособени национални държави, а постоянно променящи се кралства и империи, които ту враждуват помежду си, ту сключват изгодни, но непостоянни съюзи. Всичко е било подчинено на користните цели на управляващите кралски особи и алчността на придворните им. Добър пример за това е пленяването на английския крал Ричард Лъвското сърце при завръщането му от Третия кръстоносен поход през декември 1192 г. около Виена от Леополд V, който го обвинил за смъртта на неговия братовчед Конрад в Кипър. След това Ричард бил предаден на Хенрих VI, император на Свещената Римска империя, който го затворил в замъка Дюрнщайн. Императорът поискал откуп 150 000 марки - двугодишния доход на английската корона, като от тях 100 000 трябвало да бъдат платени предварително. Враговете на английския крал Джон Безземни и френския крал Филип II предложили 80 000 марки за това Ричард да остане пленник, но императорът не приел тяхното предложение. Съпругата на краля на Англия Елеонора Аквитанска събрала исканата сума чрез непосилни данъци и през февруари 1194 г. Ричард бил освободен.

Историята изобилства с подобни примери. След много прекроявания идва ред на редица империи като Австро-Унгарската, Германската и Руската, които пък се разпадат след Първата световна война, само Британската империя оцелява. След Втората световна война тя също запада и започва блоковото противостояние на студената война между западния капитализъм и източния социализъм, който завършва с краха на последния. Между загубилите е и България, която от 1912 г. все избира съюзи, които водят от една национална катастрофа към друга. След 1990 г. в Източна Европа се появиха десетки нови държави като резултат от разпада на Югославия, Чехословакия и СССР. Част от тях, между които и България, се вляха в Европейския съюз, други все още се опитват да сторят това. Напоследък се забелязва нова тенденция - възраждането на икономическите съюзи, които отново се основават на стопанските стремежи на отделни региони, за сметка на националните държави.

Почти 20 години след обединението на Германия страната като че ли е на път да преодолее разделянето между западни и източни германци, но



вече се образува нова разделителна тенденция



Става дума за динамично развиващите се южни провинции и изоставащите северни, сочи проучване на Берлинския институт за изследване на демографията (BIB). Различията се наблюдават в няколко водещи области - икономическо развитие, състояние на пазара на труда и раждаемостта. Най-благоприятна е ситуацията в провинциите Бавария, Баден-Вюртемберг, Хесен и финансовата столица на страната - Франкфурт на Майн. Към тях могат да бъдат добавени и бившите източногермански провинции - Саксония и Тюрингия, чиито правителства успяха през последните години да привлекат чужди инвестиции и да развият високотехнологични отрасли, което повиши икономическото им състояние и привлече нова работна ръка. Останалите източни провинции Саксония-Анхалт, Бранденбург и Макленбург-Горна Померания, както и западните Долна Саксония, Бремен, Шлезвиг-Холщайн, значителната част от Северен Рейн-Вестфалия, както и столицата Берлин, се отнасят към регионите със слабо икономическо развитие, които преживяват демографски упадък. Изключение прави богатият Хамбург в северната част на страната и бедната област Заар на юг. След обединението от изток на запад се изселиха около 1.1 милиона души, но малко хора обръщаха внимание през тези години, че миграцията вървеше също така от север на юг. Долна Саксония бе напусната от 470 000 души, а Берлин - от около 100 000. В същото време в Бавария пристигнаха нови 670 000, като не се смятат новодошлите от чужбина. Като цяло в южна посока поемат младите образовани жени, като по този начин северните райони загубиха не само квалифицирана работна ръка, но и майки, което оказва катастрофално влияние на раждаемостта там.

Родиха се и нови



призиви като "Забравете националната държава",



както гласи концепцията на германския професор Гунар Хайнзон, цитиран от "Дойче веле". Според него на Европа ще й потръгне много повече, ако се преобрази по нов начин - мощни региони на север и живописни неудачници на юг. Само 40% от германците виждат бъдещето си в Европа, а едва 25% имат доверие в нейните институции. Според професора това актуално допитване е отговорът на онези 25 милиарда евро, които Берлин даде на собствениците на гръцките банки. За национално тесногръдие не може и дума да става, тъй като германският Юг плаща за сънародниците си в Есен или Бремен със същото нежелание както за Атина, Дъблин или Лисабон. Единствено страхът от национализма продължава да вдъхва живот на ЕС, смята Хайнзон. Трансферната експлоатация все пак е за предпочитане пред войната, уверява ни номенклатурата. Но за пръв път от половин хилядолетие насам европейците могат отново да действат постнационално. През юли м.г. бе проведена много интересна анкета в Баден-Вюртемберг (Германия), Савоя (Франция), Комо (Северна Италия) и Форарлберг (Австрия) с въпроса биха ли искали да се присъединят към Швейцария. Половината от анкетираните са "за" такава стъпка, сред младите под 35 години това са дори 2/3. Те са привлечени от пряката демокрация, тоест взимането на държавни решения и закони единствено след референдум по даден въпрос, както и по-справедливите данъци за средната класа. "Прекрояването на Европа е надежда за бъдещето отвъд нация, религия и традиция", смята Гунар Хайнзон.

Още през 2009 г. един шведски историк предложи възраждането на Калмарския съюз - Исландия, Дания заедно с Гренландия, Норвегия, Швеция, Финландия и евентуално Естония. Съюзът би бил готов да протегне ръка към Шлезвиг-Холщайн и Хамбург в Германия. Така с 3.5 милиона кв. км и 26 милиона граждани би възникнала осмата по големина икономическа сила в света. На един по-късен етап биха могли да се присъединят Холандия и населеният с холандци белгийски регион Фландрия, а съюз с Великобритания би превърнал Северно море в mare nostrum.



Погледът остава прикован към Швейцария,



защото тя функционира като нация на свободната воля, в която гражданите на Женева не са французи, онези на Тичино не са италианци, а живеещите в Цюрих не са германци. Съседи, които също не искат да бъдат повече такива, биха могли да се обединят с швейцарците в изграждането на едно оптимално валутно-икономическо пространство. Освен Баден-Вюртемберг към тази алпийска федерация биха могли да се присъединят също Франкфурт и районът Майн-Таунус. Италия ще бъде представена с целия Север, а на Изток картината ще закръгли полиглотна Словения. Така със 70-милионно население това ще бъде четвъртият най-могъщ икономически блок след САЩ, Китай и Япония.

Северният съюз и алпийската федерация предоставят втори шанс дори на регионите, смятани за неспасяеми. След неизбежните държавни банкрути Португалия, Испания, Южна Италия, славянският Адриатически регион и Гърция биха могли да образуват средиземноморска федерация с над 100-милионно население, която винаги би могла да намери клиенти за своята слънчева енергия, екохрани и културно обаяние.

Онези, които не вярват в тези мултикултурни проекти, не бива да бъдат насилвани, защото те имат почти пълен избор. Националната държава обаче трябва да бъде избутана съвсем в края на опашката, съгласни са вече все повече наблюдатели. На нея й остават верни най-вече фанатиците отдясно и отляво, при което едните бленуват за възстановяване на изгубената си мощ, а другите - за трансферни плащания безкрай. Това засега, разбира се, са само хипотези и теории, но последните икономически тенденции могат да доведат до създаването на някои от тези нови наднационални съюзи.
 Много европейци завиждат на швейцарците за техния модел на управление чрез референдуми, защото това е най-ефективният начин да накарат политиците да се вслушват в исканията на избирателите.
52
4826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
18 Май 2011 20:39
Нищо чудно , тази дописка да дигне търговията с недвижимости в Русчук ...
18 Май 2011 20:48
Прочетох го. Загуба на време.
18 Май 2011 20:54
Пък аз ква съм хитра - прочетох babajaga2-2 и хич не си губих времето да чета докрая
18 Май 2011 22:05
В началото звучи добре! Край на софийското робство! Ура!... НО, започва Варненското, Бургаското, Пловдивското и т. н. робства.... Всичко е от лукавия... Уви.
18 Май 2011 22:06
Те са привлечени от пряката демокрация, тоест взимането на държавни решения и закони единствено след референдум по даден въпрос, както и по-справедливите данъци за средната класа.

Под "по-справедливи" по-ниски или по-високи да разбираме?
18 Май 2011 22:17

Разбирай в мой, а не в твой интерес.
18 Май 2011 22:22

Целта за раздробяването на европейските държави на региони има съвсем друг смисъл. ”Функционирането” на ЕС ще бъде много по-лесно, ако националните държави изчезнат или се превърнат в едно географско понятие.В този случай националните институции са шкартирани и регионалните такива стават на директно подчинение на Брюксел.Заличаването на националните държави ще има не само политически и икономически ефект, но наред с това начинание ще обезличи нациите, тяхната история, традиции и ще ги превърне в номади на едно обширно пространство, подчинено изцяло на глобалните интереси на шепа хора.
Авторът ни връща столетия назад за да защити тезата си, без да отчита, че навремето не са съществували институции като ООН, НАТО, МВФ, СТО, СТО и т.н.-всичките те прокламиращи един нов световен ред.
Натиснете тук
18 Май 2011 22:33
Неадекватна статия с погрешни исторически препратки. В момента има подем на национализма в цяла Европа . Очевидно е противопоставянето между европейските националисти и брюкселските чиновници и банкери. Опитите на последните да дискредитират и обезличат националистичните тенденции и все по очевидното религиозно противопоставяне ще доведе , в крайна сметка, до дискредитиране на основните идеи , залегнали в създаването на ЕС. Идеята за икономически съюзи е основополагаща за създаването на федералните емигрантски държави като щатите , Канада..Европейската история и настояще са по различни от безгрижния американски космополитизъм.
18 Май 2011 22:51
въх, и аз прочетох статията. мъка. и загуба на време. не знам какво пие автора, но явно е силно, дори в умерени количества.
18 Май 2011 23:46
Мето е напълно прав! (не му се вижда линка) Статията изглежда като поредица от налудничави брътвежи, но всъщност загатва/внушава за едно бъдеще, което мнозина прогнозират и сериозно очакват да се случи. И то сигурно ще се случи, защото явно такъв е замисълът! Ето, само преди няколко дни и точно на 9 май (!) един от еврокомисарите обяви необходимостта от сливането на длъжностите на Председател на ЕС и шеф на ЕК.... Това също е крачка, и то сериозна, в тази посока! Подобни статии никак не са за подценяване, защото подготвят и обработват общественото мнение в необходимата посока.
19 Май 2011 00:25
щом има европеиска администрация трябва да прави политиките в европа
правителствата на дьржавите и парламентите трябва да са сьс фууд ваучери
и да изпьлняват декоративни функции и федералните и административни области директно да работят с европеиската администрация
изборите за дьржавни парламенти ще бьдат само декоративни за да се избегне корупцията и политическото разделение на дьржавите
19 Май 2011 00:33
Фрактал, благодарим, че ни информираш за тенденциите. Явно ги познаваш!? И ти както в статията, нескопосано са ги описал, но това не ги прави невъзможни за сбъдване. Даниле, да, има нарастване на национализма! Но когато съзнателно се доведе до крайност и гротеска, какъвто изглежда е случаят, той просто ще доведе до другата противоположност, т.е. до това, за което загатва статията.

Редактирано от - orfei-edin mesten на 19/5/2011 г/ 01:43:52

19 Май 2011 02:45
Дааа, Европа запада яко и се връща в Феодализма.
19 Май 2011 04:04
Запада запада запада..... кажете го на ония в лодките и по турската граница та да мирнат най - после.
19 Май 2011 05:06
Подобни идеи се основават на плитки анализи. Обединения по описания начин могат да имат почва и бъдеще само при условие, че потребителското общество тепърва предстои да се развива и разцъфтява. за съжаление времетона безумното материално производство и потребление изтича, изтича и времето на икономическия човек. Изтича времето и на свързаната с тях глобална култура. Отделните национални култури ще бъдат мощен фактор в бъдещите икономики и бъдещото разделение ще се основава на културните традиции. Националните граници в Европа вероятно ще се разпаднат, но делението ще се извърши по етноси и културни традиции.
19 Май 2011 06:37
Уж беше ЕС изграден на базата на свободния пзар, пък то ставало феодализъм. И кои ще са графове, барони, маркизи /ние ще сме погранични марки/?
------------------------------- ----------------
Блогът на Генек

19 Май 2011 06:48
има и лоша страна на нещата
международната престьпност завладява дьржавите с наркотици разврат болести и глад
сегашна европа е резултат от конкуренцията между дьжавите след втората световна воина и изостаналостта на другите народи по света но сега нещата се променят след износа на технологии и знания за производството им
китаи и индия са по 1, 5 млрд и могат да осигурят засега преживяването на тези хора докато бледоликите са 600-700 млн и дьржат половината свят териториално и не произвеждат храни и дрехи за третия свят а похабяват ценни природни ресурси дайе си правят генно иженерство с природата
от ванкувьр до владивоссток както казваше виденов
19 Май 2011 07:03
Cruella de Vil,
за по-добро е, защото ДДС е 3-7% и президента ходи с трамвай на работа.
Данъците и таксите не могат да бъдат вдигани от крадци, както си искат.
19 Май 2011 09:18
Отделните национални култури ще бъдат мощен фактор в бъдещите икономики и бъдещото разделение ще се основава на културните традиции.
Хубави фантазии, Гозамбич! Само, че отбележи, че най-големият упадък в западна Европа е в областта на културата. Отделните национални култури миришат на нафталин, защото старият дух се изпари, а нов няма! Навсякъде на негово място се настани скуката, празнословието и формализма. Червените знамена бяха заменени със сини, но това не приближи 'небето' по-близо.
19 Май 2011 09:20
Натиснете тук
19 Май 2011 09:41
В тая връзка, имаше проект за ново деление на областите в България.
Най-радикалния , но и най-ефективен модел е :
-Дунавски регион - Силистра, Русе, Свищовско, Белене, Враца, Видин. Областен център Русе.
- Старопланински - Шумен, В.Търново, Габрово, Ловеч, Плевен. Обл.център Велико Търново.
- Регион Черноморски - Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Сливен - център Варна
- Регион Тракия - Стара Загора, Хасково, Кърджали, Смолян, Пловдив, Пазарджик - център Пловдив.
- Регион Западна България - Благоевград, Кястендил, София град, София област, Перник и Монтана.
Във всеки регион обединяващо е някое географско предимство, налагащо съответните приоритети, еднакви за всички в региона.
Темата е много дълга и не става за такъв формат.
19 Май 2011 10:56
Aха, ето ги и измишльотините за някакъв просперитет на 'новите' региони в България... Икономически, разбира се, то за друг не трябва и да се мисли.... Има и тракийски регион. Мерси!... А дано! Но на мен за Духа ми е думата, защото той важният. Духът бе този, който издуваше платната на западноевропейския кораб от Ренесанса насам, дори в материално отношение. На него се дължат великите постижения на Запада, който показа особен афинитет и талант в областта на материализма, на чийто триумф, кулминация и пропадане се наслаждаваме понастоящем. Но Духът се оттегли, скъпи ми Газомбо, от хората още в края на 19 век и на това се дължи постепенният упадък на културата. 20 век бе преходен, когато все още имаше шанс западноевропейците да вникнат и оценят това, което новата епоха (истинската Нова епоха, а не тези глупости на скрития като мишка в дупката си световен масонаджийски елит) им предлагаше да развият, но те не го направиха, не го оцениха и предпочетоха да се движат по течението, вгледани в себе си и в иначе достойните си за възхищение материални постижения. Предпочетоха в самозабрава и самодоволство да продължават да си строят Вавилоновата кула. Но Духът е самостоятелна същност, която не е обречена да остане завинаги окована в материалното, което самият Той е създал и подарил на западняците. Така външно изглеждаше, че Корабът се движи, но сега вече е болезнено ясно безветрието, в което се намира понастоящем. (Естествено прасетата нищо не виждат!) Спуснати са неговите платна и меланхолията (порнографията) постепенно се настанява на неговия борд. Освен ако сами не започнат да си духат в платната, друго не виждам какво може да стане. Ех, Титаник, Титаник, скоро ще отпразнуваме 100 годишнината от началото на твоята гибел! Ех, Икарус, Икарус, защо напусна твоя татко и полетя в безумен полет към звездите? Сега вече е късно, а дъното е близко....
19 Май 2011 11:09
Защо Перник не е център на западния регион? И какъв ще бъде местният етнически и културен принос на тези региони? На (Т)ракийския например?! Ракията, хората, баниците, зелниците и тутманиците съвсем не са достатъчни да дадат тласък на културата, бе тиквеници! Нито дори тракийските гробници, които не са никакви гробници, но дори и да не са, това няма никакво значение, защото на никой не му пука. Да живеят моловете и Манчестър Юнайтед! Двата Нови Бога на фантазьорите на Новия Рим, в което няма нищо ново, освен ако за някои хлябът и зрелищата не са нещо ново!
19 Май 2011 11:27
orfei-edin mesten, кой изобщо говори за култура?! Това са американски бълнувания. В САЩ и до сега не знаят че културата е в основата на всяко материално благополучие. За тях културата е луксозна глезотия за богатите, за перчене и демонстриране на благотворителност. Мутренско мислене, за което виждам намират последователи в Европа.
19 Май 2011 11:40
Tъй, тъй, Максимусе, ама тия планове за 'спасяване' на човешката цивилизация и райониране на Европа се извършва по американски модел и визия. И понеже там за духовна култура не може да се говори, а само за имитиране и амаскаряване на европейската (ако не броим неколцината, принадлежащи на миналото Елвис Пресли, Рей Чарлс и др. опити за летеж..), то представи си какво ще стане, щом този модел се настанява тук. То няма нужда да си го представяш, защото се вижда вече! (справка Евровизия) Добре, че моите любими и вечни траки, опити с вино и ракия (както им поръчах да направят преди 3300 години ) нищо не виждат и нищо не чуват, а прелитат над всичко като орли! Да са ми живи здрави, птичетата, че мощен полет нагоре, към истинското Небе ги чака....
19 Май 2011 11:47
Модерната американска концепция за съвременния цвят е изцяло отричане на Просвещението, премахване на националните държави до степен да има само територия и население, в никакъв случай граждани(!), а левите и десни политически субекти се обединяват в един несменяем елит.Както се изрази един наш "политик" : няма вече ляво и дясно, само горе и долу. Той разбира се поставяше себе си "горе".
19 Май 2011 11:51
..Само 40% от германците виждат бъдещето си в Европа, а едва 25% имат доверие в нейните институции..

А след като разбраха, че като станат член на ЕС няма автоматично да им РАЗДАВАТ по 10 000 евро на калпак, болшинството българи започнаха да се присъединяват към горе-цитираните!!!

------------------------ ---------- -------
На народите с къса памет,

преходите им са много дълги!

- Д-р Тони Филипов
------------------------------- ----------
19 Май 2011 12:03
Анджък!.. Само дето САЩ не са нищо повече от един параван и средство за шантаж и държане в покорство, зад който стои един самозабравил се, нагъл, летящ като ракета в космоса масонаджийски елит (в повече подробности не искам да навлизам, защото не се счита за проява на добър вкус да се говори по тая тема... ), който всъщност е в състоянието на една египетска мумия. Ракетата фърчи, без да забелязва, че няма гориво вече в резервоара. Бог не им е сипал гориво от типа перпетум мобиле, за съжаление. Защото е леко тъп и още не го е измислил..или по-скоро, защото има чувство за хумор! Той тайно се надяваше, че наглеците ще го измислят вместо него, ама и те не успяха.... Иначе има хубави американки, холандки, германки.....
19 Май 2011 12:04
Орфи, недей да сядаш пред компютъра в нетрезво състояние, приятелю.
Духът и тялото, колкото и да не ни се иска, са единосъщни. Интелектуалци се зоват тия, дето не могат да се реализират добре материално и се хващат за Духа, отказвайки категорично на всички останали досег до духовната сфера.
Тук се говори за "Европа - на регионите" - това е първият лозунг, издигнат от създателите на ЕС.
И щом ще бъде така, поне да си спретнем читави и жизнени региони според общи интереси и признаци, а не според това, от коя паланка са се пръкнали по-ербап членове на Политбюро на ЦК на БКП !
19 Май 2011 12:05
Натиснете тук
19 Май 2011 12:07
Абсолютна загуба на време е това чудо. Изненадвам се, че има хора, чийто глави раждат такива небивалици. Дано да няма глупаци, които да вярват на тези безумия.
Незнам автора дали е излизал извън софийското равно поле, явно не е. Ще му дам два простички примера, за да си спестява усилията, а на нас времето да четем словоизлиянията му.
Преди време бях на интервю за работа в така лелеяната от автора Швейцария. Градчето е Фрайбург (на немски) или Фрибур (на френски). Населението се дели горе-долу 75% на 25% за френско говорящите. Пътуваш по магистралата и си пише Ausgang, влизаш в тунел и вече е станало Sortie. Населението е така добре интегрирано и разбиращо се, че нито един френско говорящ не говори или разбира немски. Дори на рецепцията в хотела не ме разбираха с моя прекрасен немски . Без френски човек не може да си купи билет дори за автобуса (за справка, автоматите за билети НЕ връщат ресто и ако човек има само по-едри пари трябва да отиде при шофьора, който е черен, изключително интелигентен и отбира само французки). Фирмата, където ми беше интервюто беше 50/50 разделена. Помежду си двете половини се разбираха на английски. По-голямата част от немско говорещите служители във фирмата живееха във или около Берн. Страхотна интеграция...
Втори пример. Наскоро имаше мач от шампионската лига между Манчестър Юнайтед и Шалке. Гледах го в бар пълен с фенове на Байерн Мюнхен, които освен всичко друго са едни от най-големите противници на Шалке в Германия. Да не мислите, че тези хора бяха за Юнайтед. Всички си викаха дружно за Шалке. Когато ги питах защо са за тях, след като са такива врагове, ми отвръщаха, че са немски отбор и това е най-важното. Малък повод за размисъл когато играят Левски или ЦСКА в Европа наесен...
19 Май 2011 12:31
do orfei edin mesten
http://www.waterfuelcell.org
19 Май 2011 12:33
Духът и Материята са единосъщни, приятелю, дотолкова доколкото второто е производно на първото! Много е просто! Така както една сграда е плод първо на замисъла на своя архитект, колкото и да не им е приятно на някои от 'строителите'! Но сградите рано или късно преминават в небитието, колкото и да са красиви и в това е проблемът на запада. А Духът къде е? Ето това е наистина интересен въпрос... Добре, Европа на регионите! Само че ти да си чул някой от ЕК да говори за духа в тях (и по-добре, защото ще ги помислят за луди!) ? Говори се само за икономика, т.е. за ядене, пиене, кредити, имоти и други свързани с телесното нужди. Последните не ги отричам, дори напротив. Това с евровизията и другите изсмукани от пръстите културни инициативи от социалистически тип на ЕС въобще не ми го пробутвай, защото сам ще си отрежа главата и ще я хвърля в Марица.... Но е верно, че за известно време духът става жертва на своето създание - материята. Ако трябва да си говорим надълбоко, това е един сериозен въпрос. Загатнат е в слугинажа на такива големи герои като Херкулес, Одисей, войника от приказките на братя Грим и др. Западът никога, никога не се е интересувал сериозно от СЪЩНОСТТА на духа. Той е бил за него нещо външно, нещо прикачено отвън, с пожелателен характер. Имаха някои индивидуалности надежди, че нещо може да произлезе в тази сфера......но нищо! Хляб и зрелища, пак дотам го докараха. (Би ли ми казал кой от великите хора на западния дух през миналите векове е бил бачкатор, щом намекваш за някаква практичност?)
19 Май 2011 12:35
Пикачу -
19 Май 2011 12:38
Не беше ли Европа на нациите?
19 Май 2011 12:42
Орфи,
стига с тоя дух бе човек! Духът пет пари не чини ако я няма материята. Материята е един вид реализация за духа - без нея той просто ще умре от скука. А материята дава на духа поле за изява. Ерго, стига си проклинал материализма - това е все едно да искаш да вземеш на едно дете играчките.
19 Май 2011 12:49
Роки - Фрактал, тоя клип що не го изпратиш на руснаците? Той все пак показва много хубаво как западняците, особено американците, се интересуват само от духовното, което е ВЕЧЕ вложеното в материята. Спор няма, че в нея царят закони, има красота, които не са случайни и са плод на божественото! Но по-интересният въпрос е какво прави Духът, Божественото, след като вече е създал видимото!!!!?? Дали се ограничава САМО с това да властва над него или прави И нещо друго? Ето това другото е интересното! Но то не е интересно на американските ми приятели, или ако е, то те си го представят като нещо ЗАДЪЛЖИТЕЛНО свързано с материалното. С други думи при тях всичко се върти около материалното. А Бог вече се отвращава от него, омръзнало му е и страни, замечтан за нещо Ново. Ако беше само първото, бих си помислил, че е един добър, стар, но загубен пенсионер, но не ми се вярва да е такъв. Надали е толкова елементарен и наивен, колкото са неговите американски последователи и обожатели.....

Редактирано от - orfei-edin mesten на 19/5/2011 г/ 12:51:22

19 Май 2011 12:53
Имаше един философ обущар?
19 Май 2011 13:00
Роки, пет пари не чини, ама 30 сребърника със сигурност ще свършат работа... Юда е разсъждавал точно по същия начин. Между другото той не е искал да убива Христос, а е бил с най-добри намерения. Искал е да го направи, да го стимулира да стане цар на Юдея! Отговорът на Христос обаче е бил отговорът на истинския дух, за който говоря, макар и външно да изглежда като самоубийство. И като казвам, че същественият въпрос сега е, къде е креативният дух на нашето време, той може да се върже с въпроса: А къде е Христос понастоящем? Нали е възкръснал? В ново тяло ли, Роки, както казват..... И това тяло нуждае ли се от класическата хапка и пийка, с които толкова ни плашат напоследък, че свършвали?
Айде със здраве
19 Май 2011 14:20
По принцип, доста от западноевропейските държави са си механично събрани региони.. Белгия, Германия, Швейцария, Холандия, Италия са христоматиен пример.. Баварски принц и Баварска армия е имало до 1919 година.. Да не говорим , че в много от държавите в отделните области си е имало и отделни официално признавани диалекти, на които се е създавала литература, например, та регионалните патриоти искат "запазване на културнито си наследство".. Примери колкото щете- Швеция, Дания и Германия са с няколко наречия, в Германия си е имало книги не само на байриш но и на швебиш и тиролиш, в Италия са си били отделни държавици, с отделни особенности, в Испания още си знаят историята на отделните кралства, говорят си местният език и се гордеят с това.. Та Западна Европа си е на регионите, заради ред исторически обстоятелства!.. що се отнася до лозунга "Европа на регионите"-това е опит да се спрат някои сепаратиски тенденции из европейския континент- напр. в Белгия, в Корсика, в Испания..
19 Май 2011 15:10
Отделните национални култури ще бъдат мощен фактор в бъдещите икономики и бъдещото разделение ще се основава на културните традиции.
Хубави фантазии, Гозамбич!
............................... ..............................
............................... .............................
Орфейчо,
не мисля, че разбираш за какво говоря. То се иска четене, за да разбереш какви са глобалните проблеми на днешното време, предизвикани от неимоверното производство и потребление, от потребителството, от индустриализацията и да знаеш в какви насоки ще се променят материалното производство и потребление, където културата и културната традиция ще играят голяма роля.
19 Май 2011 15:24
Защо при обсъждане на регионализация винаги се говори за Германия, Италия, Испания, а не за Великобритания или Франция? Едно дежа-вю, което показва че старите империалистически рефлекси си виреят добре и под маската на глобализма. А Германия се примирява с повторното си разпадане - защо ли същото не прави и Русия?
А Русчук глобализационнно трябва да го харижем на Букурещ, Варна на Одеса, а Филибето на Истанбул. И да продължим да чакаме еврофондове. При това положение националната държава не е ли по-смислен вариант?
19 Май 2011 16:11
орфеи един местен
духьт е дьхьт на човека и животните и е по велик от материата
в древна гьрция за духьт са смятали вьздухьт около земята и това е вярно
поеми си дьх и спри да дишаш да видиш колко време ще издьржи материалното ти тяло без дьх
след което че започнеш да дишаш сьс пьлна сила отново
това е и таината от раждането до смьртта да дишаш и да се чудиш кое е духьт
19 Май 2011 16:32
Фрактале, откъде ги измисли тия работи? ... Гозамбич, ами айде чети и ти за тия 'вилики' проблеми, за да можеш да ни кажеш, после..... Ама трябва някой като мен да ги напише първо, пък после да четеш! Ама ме мързи сега да пиша, пък и Евридика пак избяга и трябва да я прибирам.....
Самаиле, пак си взел да се разтрояваш! Като тракийския Диомед си, мама му стара. Внимавай.
(снимка: натиснете тук)
19 Май 2011 16:46
- Регион Черноморски - Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Сливен - център Варна

Е тука не мое се разберем. По-добре шопски калпак, отколкото гагаузка гугла. Бургас акбар!
19 Май 2011 17:23
Има дефиниция: Регионът е територия различна от държавата, на която територия населението се счита за една общност. Поради общо историческо минало, или поради затваряне на производствени и стопански връзки, един от най-точните критерии са говорените диалекти.
Приложено към България: Балканът е физически делител, а диалектната граница е приблизително по долината на Места и на север по Искър. Ще рече: Мизия, Тракия и ... Западна България.
Лелееее, ами как може нашият град да не е регионална столица.
Интересното е, че Европа (помните ли?) искаше и на междинно ниво - между държавното и общинското, политическо структуриране. Има смисъл и още как, само дето на нас такива не ни минават
20 Май 2011 15:47
Присъединявам се към германците. И аз гласувам да се присъединя към региона на Швейцария!

Редактирано от - borony на 20/5/2011 г/ 15:48:29

22 Май 2011 00:42
Лозунгът "европа на регионите"‌ не значи изчезване на националните държави, които поне засега имат много важни функции, а овластяване на регионите, вкл. да се сдружават помежду си, за решаване на конкретни задачи, което е от полза за житеилте на регионите и в края на краищата и за националните държави, в които са те.

У нас имаме конкретния пример на Варненския регион, комуто централната власт, особено при герберите, целенасочено пречи да се развива, в т.ч. и с помощта на ЕС и на международни връзки. Няма да изброявам пак безбройните и добре известни ни примери как София пречи.

За границите на региона вече съм се изказвал и според мене те включват голямата част от историческата Източна България - Добруджа, Източна Стара планина, Бургаската низина и Странджа - в географските й, "геополитически", демографски, културни, транспортни, стопански и административни граници. Това са областите Добрич, Варна, Бургас и отделини общини от обл. Силистра, Разград, Търговище, Сливен и Ямбол. Естествено регионът ще включва и Северна Добруджа с двата румънски окръга Констанца и Тулча. Ядрото на региона ще е в историческото ядро на българската държавност, народност и култура.

Стопански регионът се явява югоизточната граница на ЕС и вратата на Русия, Средна Азия и поне в известна степен - и на Източна Азия, Южна Азия и Близкия изток към ЕС, един от най-бързо растящите (хеле като се има предвид, че се тръгва почти от нулата) транзитни центрове в света. Това е и основното място за проникване на руски, китайски, турски, поне в известна степен и на корейски, израелски, индийски, арабски и други източни капитали в ЕС. Това е и бъдещият енергиен портал на южна и южна-централна Европа, с потенциално неизчерпами собствени енергийни ресурси в по-далчено бъдеще, един от най-големите зърнопроизводителни райони в ЕС и доста перспективен туристически район, вкл. и за заселване на чужди пенсионери и други експатриати. Създаден е, макар да бездейства, и международен формат за сътрудничество, и в ЕС (като еврорегион), и в ЧИС, и на неправителствено равнище в лицето на Мжедународния черноморски клуб, сдружението на черноморските общини с консултативен статус в ООН.

За разлика от Букурещ, който традиционно, още от края на 19 в., е полагал големи, макар и своеобразни, грижи за развитието на Добруджа, София твърде малко се интересува и досега. А и своебразието на букурещките грижи е такова, че една възможност регионът да се развива като едно цяло и да взаимодейства директно с Брюксел и с трети страни - Русия, Китай, Израел, Корея, Турция и др. - ще е добре дошла.

Винаги съм смятал, че полицентризмът поне в известна степен е полезен за националната държава, дори ако тя няма политически федерално устройство, както няма да има и България при новото положение. Официализирането на втория център на България, който да балансира демографски, икономически и ментално София, ще е полезно за България. Българщината също няма да загуби, а само ще спечели.
22 Май 2011 08:33
Съюзи на регионите, а не на държавите ще прекроят Европа

Унищожената икономика и разселването на по-борбените от нас, по света, гарантират унищожаването на България.
Тук е наречено прекрояване на Европа...


Редактирано от - Езоп на 22/5/2011 г/ 12:47:40

22 Май 2011 08:35
Лозунгът "европа на регионите"‌ не значи изчезване на националните държави, които поне засега

ЧФ, инструктира ли те някой, или ти идва отвътре?

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД