:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,200
Активни 443
Страници 8,103
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Каквато е държавата, такова е и правораздаването

Прокуратурата не се притеснява да разследва полицаи, казва шефът на Софийската градска прокуратура Николай Кокинов
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Николай Кокинов
Николай Кокинов бе избран за шеф на Софийската градска прокуратура от Висшия съдебен съвет на 20 декември 2006 г. Роден е през 1969 г. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски" през 1993 г. Прокурор от кариерата - бил е младши, районен, градски и зам. градски прокурор.





- Г-н Кокинов, имахте среща с евроекспертите, които са тук преди поредния доклад. От какво се интересуваха?

- От работата ни по делата, по които открай време ни правят мониторинг. Мен ме питаха за делото срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините. Три часа разговаряхме за подробности по разследването, доказателствата и т.н. Как ще анализират информацията, е тяхна работа. Г-н Джамбазов (зам. градският прокурор Божидар Джамбазов, бел.а.) им докладва за делата за злоупотреби с евросредства. Имаха срещи и с други колеги.

- А в разговорите ви стана ли дума за полицейското насилие?

- Не, поне аз не съм разбрал.

- Напоследък обаче случаите на полицейско насилие зачестиха. Какви дела има срещу служители на МВР и как приключват.

- За районната прокуратура през м.г. има регистрирани 293 преписки. От тях са образувани 122 дела, приключените са 58, от които 9 са внесени в съда с обвинителен акт, едно с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане с глоба, едно със споразумение. 23 производства са спрени и 24 са прекратени. Има 18 дела за телесна повреда, причинена от длъжностни лица. 8 от тях са прекратени, 5 са спрени, 2 са внесени в съда, 3 още не са приключили.

За нас статистиката е почти нулева. За 2010 г. имаме 15 дела образувани срещу служители на МВР. Делата срещу служители на МВР и ДАНС се разследват от цивилната прокуратура от година и половина. Още не е минало достатъчно време, за да има присъди в сила.

- Голям дял от делата са спрени или прекратени. Смятате ли, че откакто военната прокуратура не работи по тези дела, те са блокирани.

- Не. Колегите не се притесняват да разследват служители на МВР. Шансът да работиш срещу този, с когото си работил по други дела, е минимален с оглед структурата на София - има огромен брой полицейски служители и огромен брой прокурори. Ако има някакъв конфликт на интереси, няма проблем да сменим прокурора.

Но си мисля, че не е лошо подсъдността да се върне. Цивилната прокуратура има достатъчно много други престъпления, с които да се занимава. А и военните магистрати толкова години са се занимавали с тая материя. Не знам дали някой разбра мотивите на законодателя, когато прехвърли подсъдността.

- Трябва ли да се мисли за законови промени, които да ограничат възможността МВР да злоупотребява с власт и сила, или трябва да се търсят вътрешни механизми за дисциплиниране на служителите?

- Законът е достатъчно суров, достатъчно широко обхваща всички прояви на насилие. Въпрос на добра воля и желание на съответния служител е да спазва закона и да не престъпва границата на престъплението.

- Как се стига до това спецполицаите да се снимат с Тенчо Попов, който е с белезници. Нали там е бил зам. градският прокурор Роман Василев, който трябва да следи за законността.

- Конкретният казус няма какво аз да го анализирам. Заместникът ми си получи наказанието за нарушаване на етичния кодекс...

- Да, но заради поведението при ареста на Николай Цонев...

- За един и същ случай става дума. За Тенчо Попов проверката още не е приключила. Нека да не вадим конкретния случай, а да говорим по принцип. Ролята на прокурора в полицейска операция е да съблюдава служителите на МВР да спазват закона и да не накърняват излишно правата на гражданите. До доказване на противното, вярваме в добросъвестността на всички служители.

- Като става дума за добросъвестни служители, намаляха ли исканията за използване на специални разузнавателни средства след скандала с подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов?

- Може би да, но в края на годината, когато отчетем общия брой, тогава ще разберем. Бройката не е толкова страшна. По-важно е да са ефективни. Може да са хиляди, но ако те допринасят за изясняване на истината, какво лошо има в това.

- Данните обаче не са такива.

- Да, би могло да се желае много повече.

- Според вас добър вариант ли е да се върне старото положение само шефът на прокуратурата, а не всеки наблюдаващ прокурор да може да иска СРС?

- Не е толкова удачен вариант. На практика и сега колегите консултират с мен исканията си. Но не мога детайлно да преценя 900 дела.

- Приключиха ли експертизите по разследването за изтичане на информация покрай подслушването на Танов?

- Не.

- Защо?

- Не знам. Това е въпрос към експертите.

- Нямате ли усещането, че експертите понякога ужасно ви мотаят?

- Дори да го имаме, не виждам как да ги накараме да се произнесат. Експертите носят отговорност за невярно заключение, а не за забавено. А и виждате какво става със съдебните медици. В крайна сметка е редно възнагражденията да се изплащат.

- Понякога дори не може да намерите експерти, както се случи по разследването, по което за разгласяване на класифицирана информация се проверява и финансовият министър Симеон Дянков. Кога ще приключи то?

- Това дело в момента е при наблюдаващия прокурор.

- Тоест е приключило?

- Не казвам, че е приключило. Ще разговаряме тези дни с наблюдаващия прокурор за намеренията му.

- А разследването срещу Сергей Станишев за изгубените секретни материали кога най-сетне ще бъде финализирано?

- Чакаме отговор от ДКСИ.

- Това е от месеци. Комуникация ли липсва, каква е причината?

- Питайте ДКСИ, не знам. Прокуратурата е направила каквото трябва.

- А защо вече близо три години не приключва разследването за имотна измама срещу Петър Драшков - бивш дипломат и брат на зам.-председателя на ДАНС Иван Драшков.

- Ще приключи, когато бъдат събрани всички доказателства.

- Защо толкова време се събират?

- Явно им е трудно да съберат всичко.

- В един доклад на Инспектората към ВСС пишеше, че прокурорите не упражняват достатъчно контрол и МВР разследва вяло.

- Имаше такъв доклад за районната прокуратура. За градска констатациите бяха по-леки. Разговаряме с прокурорите, апелираме да бъдат по-активни. Не мога да налагам дисциплинарни наказания на служители извън прокуратурата. Ако полицейските служители не изпълняват задълженията си, сигнализираме началниците им.

- Кога най-сетне ще има качествено разследване в България?

- Много има още какво да се желае. Миналата седмица бяхме при колегите в Мюнхен. Там полицията е изключително силно мотивирана, финансирана и работеща. Тя спестява работата на прокуратурата. Защо е такова състоянието й, всеки сам може да си даде сметка. Говорим за една богата провинция, каквато е Бавария, и за една бедна икономически страна, каквато е България. Каквато е държавата, такова е и правораздаването. Колегите от полицията рано или късно ще се усъвършенстват в разследването. Има много какво да се желае и по организацията и финансирането, и по образованието. В чужбина се срещнах с млади хора, завършили престижни университети, с дипломи по икономика, програмиране, компютърни технологии, които са експерти в своите области и могат да разследват компетентно. Те отиват в полицията, защото получават атрактивно заплащане и възможност за професионално развитие. Когато това бъде постигнато в България, тогава качеството ще се повиши.

- А докато се повиши?

- Всички трябва да работим и да изпълняваме задълженията си.

- Има престъпления, чиято разкриваемост направо клони към нулата. Като кражбите по домовете или на автомобили.

- Проблемът с битовата престъпност е много сериозен. Трябва да се разшири видеонаблюдението в града, но всяка камера струва пари. Тук и самото общество има висока търпимост към противообществените прояви на фона на западните общества.

- Как гледате на престрелките между министъра на вътрешните работи и съюза на съдиите.

- Ще се въздържа от коментар. Всеки отговаря за действията си. Между институциите трябва да има взаимно уважение и коректност.

- Мислите ли, че много прокурори от СГП ще поискат да отидат в специализираната прокуратура.

- Не. Нито аз, нито колегите, с които съм разговарял, имат такова желание. Както и никой от заместниците ми няма желание. Това е рисковано като професионално начинание. Колегите ги плашат свръхочакванията, които се формират в общественото съзнание. Ако след 6 месеца тази прокуратура не произведе необходимия резултат, тя ще бъде низвергната, оплюта, срината. Не всеки е готов да приеме такъв риск.

А и възнаграждението не е достатъчно атрактивно, за да ги привлече да си сменят работата. Освен това тази прокуратура ще е национална и работата там ще е свързана с много пътувания в страната. Плюс неизяснения материално-битов статут - сграда, кабинети, арестни помещения... А и тези колеги ще бъдат много натоварени. Законодателят начерта гигантска рамка на престъпления, които ще бъдат разследвани от тази прокуратура. Това може да се коригира или като се стесни периметърът на тези дела, или като се увеличи щатът на разследващите. Може в други прокуратури да имат желание да работят в специализираната. Сигурно ще се намерят ентусиасти.
22
3040
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
19 Май 2011 20:15
Хем лъжец, хем мазник!
19 Май 2011 20:34
Може и тъй да е ама то ще излезе прав!
Що цялата "държава" да е на кестерме, а прокуратурата да не е на перпендек?
19 Май 2011 20:50
Дали пък да не се забрани и на адвокати, и на прокурори да говорят пред медиите?
----------
Блогът на Генек


19 Май 2011 21:13
един прокурор казващ заковахме го
а не питащ защо да го заковаваме тои нищо лошо не е направил
не е християнски прокурор в християнска европа
да се самосезира
19 Май 2011 21:15
Mea culpa, г-н прокурор, и даже maxima culpa, обаче е точно обратното - каквото е правораздаването, такваз е и държавата.
19 Май 2011 21:18
Този е много нагъл.Вместо да каже с една дума кога яе си подаде оставката, дал един чаршаф интервю.
20 Май 2011 00:17
На този е достатъчно само името му и всичко ти става ясно.Кокин от гръцки-червен.Наглец на ента степен вместо да бъде в затвора или да чука камъни на някоя бара той дава интервю в което обвинява държавата за собствената си некадърност и корумпираност!
20 Май 2011 08:20
Правилното е: Каквото е правораздаването, такава е държавата!!!!

20 Май 2011 08:20
Роден е 1969 + 18(19г.) за средно образование =1987(1988г.)+5г. висше=1992(1993г.).До тук сметката излиза.Но къде са 2год. казарма за набор "69? Май се е скатал господина, или нещо не е редовен .... То и работат му е такава.
20 Май 2011 08:32
Да се внасят като доказателства изрезки от вестници.. Това може да направи само българската прокуратура. Да се внесе обвинителен акт от хиляди страници - и накрая съдът въобще да не приеме делото за разглеждане - това може да го има само при българската прокуратура.

Трябва да има ограничение в размера на един обвинителен акт - не повече от 100 страници, даже с описание на доказателствата. Ако те не стигнат за обвинение и 1000 страници няма да стигнат.
20 Май 2011 08:45
Много се надявах репортерът да попита защо Масларката не е осъдена! Явно темата е друга - окипазяването на МВР-то!
20 Май 2011 08:58
Може и тъй да е ама то ще излезе прав!
Що цялата "държава" да е на кестерме, а прокуратурата да не е на перпендек?

А бе, и ти си прав, ама представяш ли си го тоя каква уста би отворил, ако в болницата вместо апендикса му отрежат левия ташак и после му кажат - 'каквато прокуратурата, такава и хирургията' и започнат да му обясняват каква техника и какви заплати вземали докторите в Германия ?
20 Май 2011 09:14
В една демократична държава, правосъдието е в основата на всичко. Има правосъдие - има държава, има калпаво правосъдие има калпава държава.

Та главният прокурор явно не е в час за задълженията си. Калпавата държава е следствие на 1. Калпавата прокуратура, 2. Калпавия съд. 3. Какви закони имаме. И може би чак на четвърто място е ролята на МВР - просто защото те се съобразяват с първите 3.

20 Май 2011 09:16
Както при адвокатитете, така и при прокурорите, с едно дело можеш да се храниш цял живот. Така и Николайчо Кокинов с делото за убийството на Луканов си осигури живота и постовете. Дерзай Николайчо!
20 Май 2011 09:31
Прокуратурата не се притеснява да разследва полицаи, казва шефът на Софийската градска прокуратура Николай Кокинов

а от какво се притеснява прокуратурата?
20 Май 2011 09:34
мики256
"Николай Кокинов. Роден е на 29 ноември 1969 г. в град Ямбол.

През 1987 г. завършва Ямболската политехническа гимназия "Васил Левски" със златен медал. Веднага след матурата влиза в казармата. Уволнява се през 1989 г. и още същата година е приет в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

През 1993 г. Николай Кокинов се дипломира и в началото на 1994 г. започва като младши прокурор в Софийската районна прокуратура (СРП).

През 1996 г. е повишен в Софийската градска прокуратура (СГП), а през юни 2004 г. е избран за неин заместник-ръководител. В началото на октомври 2006 г. Николай Кокинов е назначен за и. д. ръководител на СГП.

На 20 декември 2006 г., по предложение на главния прокурор Борис Велчев, Висшият съдебен съвет го назначава за ръководител на Софийската градска прокуратура."

Само не разбрах това за матурата - в онези години на матура се явяваха само тези, които имат оценка под 5. Някак си не се връзва със златния медал.
20 Май 2011 10:38
Каквато е държавата, такова е и правораздаването

И?...Нещо като яйцето и кокошката....Значи каквито прокурорите-такива и престъпниците.Да се култивират престъпниците и те да повлияят на прокурорите.Или първо прокурорите?Ама те казват, че не сакат...
20 Май 2011 15:08
А бе, можеше да добави и нещо за народа...те, нали не са от нас и сами са си спретнали държавата още от времето на т.н. ВНС и прочие софри.
20 Май 2011 15:20
Омръзна ми от подобни простотии - държавата е такава каквато е правосъдието; правосъдието - каквито са магистратите; магистратите - каквото са гражданите. Гражданинът това съм аз
Това е очевидно!
Омръзна ми всеки да оправдава своята собствена отвратителност, с хипотетичната отвратителност на всички останали обединени в хипотетичната структура на държавата!



Смелият анонимко
20 Май 2011 15:45
Намирам поведението му в повечето му публични изявления за неадекватно. Егоцентрик, ама малко пообъркан.
20 Май 2011 16:13
Вегетарианецът написа
Много се надявах репортерът да попита защо Масларката не е осъдена!

Чукча, чети - процесът срещу Масларката не е завършил, каква присъда те гони? И кой раздава присъдите - прокурорът или съдията?
Кокито все пак е само прокурор, даже не е Бойко борисов.
---
Или първосигнално като кучетата на Павлов - каквото ЦветЦвет рече, е истина, толкоз!
20 Май 2011 17:15

Какво всъщност казва в интервюто?
Нищо не разбрах, освен, че има такъв прокурор.
Практически на нито един въпрос не отговаря смислено.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД