:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,928
Активни 279
Страници 7,831
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Криле и птици

Някогашният клуб на журналистите един ден ще изчезне и от паметта на София. Но има поколения вестникари, които ще го помнят до смъртта си. Не само вестникари, естествено - и писатели, и художници, кинаджии и музиканти, както и просто любители на добрата кухня. С една дума ин-те-лек-туалци. Също и хора просто с някакво положение - беше модерно и престижно да се влиза там. А пък да заведеш гости - все едно си им направил скъп подарък. Общо взето, сиромашки радости. Освен това там се събираха всички клюки, а някои направо от този клуб и тръгваха. Просто прелест.

На въпросното заведение въобще не му бях запалянко. От първия ден ме предупредиха, че разговорите вероятно се подслушват. Освен това келнерите все се правеха, че не дочуват, или пък някой непознат се примолваше за свободното място на масата. На никого не му пукаше от това, но аз мразех развързани от алкохола езици и най-вече неизбежната в такива случаи тема - кой е велик и кой е бездарен в занаята. Може би защото бях млад и предпочитах да си говорим за жени, може и заради друго, но ме теглеше към "свободните" кръчми, необременени от професионални изкривявания. Но това, към което вървим сега, все пак се случи в клуба. Не мога да го преместя.

На обяд се отби странният,



неофициално знаменит художник Генко Генков



Той така се появяваше понякога - с дългото палто и с брада, каквато днес мераклиите подстригват със специални машинки. Не носеше картина и изпитах облекчение: мразех да го виждам с картина в ръка, това означаваше, че е жаден, и винаги се намираше някой да го измародерства и да я вземе за смешни пари. Купуваха ги (на тези цени те по-скоро ги задигаха) още мокри, с надеждата, че животът, който художникът води, а-ха ще го вкара в гроба и платната му веднага ще поскъпнат. Този художник опровергаваше всякакви твърдения - и за изкуството, и чисто житейски. Напук на всичко живя неочаквано дълго и много от хитроумните му купувачи си отидоха преди него. За останалото познаха - картините му здравата поскъпнаха. Но нека се върнем в случката.

Той търсеше някого или просто блуждаеше сред публиката. Спря, неизвестно защо, при нас и като гледаше към мен (не ме виждаше, естествено), рече: "Има хора като птица с железни криле. Тя иска да литне, тича, засилва се, но крилете й тежат и тя не може да се издигне. Само помита с тези криле всичко по пътя си." После отмина между масите.

Може би защото гледаше към мен, когато го каза, реших, че иска да го запомня. Запомних го...



А и животът не те оставя да забравиш такива думи



Скоро след това се улових, че съм почнал да "работя" с тази метафора. Честно казано, това донякъде опростяваше света ми. Научих се да ги различавам тези птици. Разпознавах им тежките криле, и железните им очи виждах, и клюновете им, ноктите - също железни. Не че успявах да се опазя - крилете им имаха голям обхват, разперени, те отнемаха жизненото пространство на не един творец от плът и кръв, помитаха и посичаха, който им се изпречи. Ако трябва да продължим с образа, спасението беше в полета - да се издигне човек и да бъде недостижим. В небето тези птици не се срещаха.

Става ми неловко да си спомням как крилете - символ на свободата, на извисяването, добиха и значение на опасност. Мнозина ги получаваха официално - по заслуги или по симпатия. Други с тях се бяха родили. Иронията беше в това, че с такива криле те си разчистваха писта, каквато на никого не беше дадена, но с тях, както се досещате, не можеха да я употребят. Никой не викаше "Пази се от крилете!", но който бе от такова крило ударен, носеше тежък белег до смъртта си. Аз ви говоря за своя си свят, но тъй беше и извън изкуството - който помни, той ще потвърди.



А сега кажете ми защо е това "беше"?



Не е ли тъй и днес, не е ли Генковата метафора едно по-дългосрочно предсказание за българския живот? Не е ли тя по своему безсмъртен образ на баналната българска карма, с която никое време не иска да ни раздели? Не се ли виждат и днес тези железни криле, разперени над мъчния ни делник, над плахите ни житейски планове, над тайните ни надежди и безсънните ни усилия? Не се ли съзират тези криле над чугунените плещи и ханшове, над мощните снаги и бутове във властта, а и къде ли не - разперват ги дори субекти, на които и през ум не им минава за полет. Няма да летят, тях небето не ги интересува, пък и... крилете им пречат. Но разчистват, мачкат, секат около себе си. Така че миналото време се отлага. И за да се спасиш, трябва наистина да излетиш. Да се извисиш.

Но това е вече друга тема. Иначе колонката си я посвещавам на идващия празник на българската книжнина и художество и на светлата памет на живописеца Генко, така нехайно завещал ни изречения, с които да обясни живота ни и да поддържа съвестта ни.

Както и на всеки, който ще рискува да лети...
23
4341
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
19 Май 2011 20:17
Чудесно!
19 Май 2011 20:20
Както и на всеки, който ще рискува да лети...

Благодаря, Калин Донков! Да ти се връща и на теб!
19 Май 2011 20:53
И страстният мерак на птицата с железни криле да лети...Или поне да й се струва, че лети...

--------------------------
Блогът на Генек


19 Май 2011 21:05
Както и на всеки, който ще рискува да лети...

Майсторе - поклон!
Регистрирах се в този форум, защото ме развълнува в повече една твоя творба - така бих я нарекъл.Справка - първия ми пост. И какво стана сетне и аз не знам.Факт е, че все по-малко време отделям и си признавам - все по рядко те чета. Оскотяване ще да е.Дано разбираш това. Не е до оправдание.
Не знам.
............
Дано ни радваш дълги години с изяществото на думите си.Нещо почнаха много да ни липсват думите, мученето и цвиленето ни заляха. Пази Боже - дано не ни удави безумието.Човешкото и приматското.
19 Май 2011 21:21
Клубът си беше чешитски, и посетителите му-също, беше приятно. За сътвореното от двамата майстори- Генко и Калин-благодаря.
19 Май 2011 21:37
"Има хора като птица с железни криле. Тя иска да литне, тича, засилва се, но крилете й тежат и тя не може да се издигне. Само помита с тези криле всичко по пътя си."


Говорещият с образи художник е поверил на рисуващия със слово писател една трагична метафора. Да, за мен това е метафора на трагедията на посредствеността. Моцарт и Салиери ...
Нека се поясня. Трагедията е в това, че поначало тези криле не са били железни. Никоя птица не се излюпва с железни криле. Металът в тях се е отлагал капка по капка, зрънце след зрънце, във всяко поредно напразно усилие да се полети. И пак, и отново, мах след мах ... Дали амбицията, дали естественият за всяка птица стремеж към небесата, дали копнежа за изява, за одобрение, за обич, ако щете, но нещо е карало тази птица да тича и да ти тича напред с надеждата да полети. Напразно. Проклятието на посредствеността тича заедно с нея и чрез неистовството на нейния порив добавя и добавя оловна тежест, докато ... Докато един ден крилете, така дълго упражнени, се превърнат в оръдие на унищожението, на сляпата всепомитаща ярост. А бедната птица не знае да спре ...
Оръдие на унищожението ... Клишираната стилистика изисква да ги назова "съвършено оръдие на унищожението". Звучи добре. Звучи добре, но не е верно.
Защото съвършеното оръдие на унищожението, приятели, са крилете на полетялата птица. Но това е едно друго проклятие. Не за него е написаното.

19 Май 2011 22:04
Хубаво е есето на Калин.
Да добавя и аз два лафа на бай Генко - имах честта да го познавам чрез баща ми (били са състуденти в Художествената академия).
Често чувам за тоя или оня художник да казват - а бе мАни го, тоя е луд. Че той ако е нормален, как ще стане художник, бе!
и
Изкуството е ... скок в тъмното.
Кратко, просто и ясно.
Видях бай Генко за последно в средата на 90-те. Живееше в един блок на (тогавашната) ул. "Проф. Вайганд", май беше No 17. Отбих се една вечер да го видя, занесох му шише марково червено вино. Той се вгледа в мен, естествено, не ме позна, но като му припомних, се сети. После взе шишето, погледна му етикета със съжаление, и рече: "Няма го онова, едновремешното червено вино от 70 ст., няма го. Това тук е червена пикня".

Редактирано от - Даскал Цеко на 19/5/2011 г/ 22:05:11

19 Май 2011 22:14
За "Клуба на журналистите" - никога не съм бил в него, ала го запомних с лошо чувство. Майка ми и баща ми с някое от многобройните им приятелски семейства често си прекарваха времето там с думите - е, той нашият Иванкин си е много самостоятелно момче и ще си се справи сам в къщи с яденето в хладилника, касетофона, грамофона и телевизора - и задимяваха до към 11-12 през ноща часа в Клубчето на "Графа". А аз си се справях сам - в някои държави можеше и да ги осъдят... В една такава вечер на 07.03.1977 си бях сам и по недоразумение заключен у дома - който си спомня, той ще ме разбере от какво се боя... Дотичаха с виновен вид след дъжд качулка.
За Генков - страх ме е било винаги да не заприличам на него - не, че ще имам някога таланта му, ала често ми се иска да ходя тъй по улиците и така да кряскам мислите си - и в противовес се обличам спретнато и маняшки се поддържам чист. Една крачка отстъпление и съм при Генко...

Редактирано от - ivankin на 19/5/2011 г/ 22:22:46

19 Май 2011 22:16
Благодарим на Firmin, че беше така любезен да ни обясни, какво е искал да каже авторът.
19 Май 2011 22:26
Ей Даскале, жив да си - точно така беше, пишеше на бутилката "червено вино" и толкоз! И по 70 ст. беше-да!Нищо не разбирах от вино тогава, но-пиеше се бре!
Сигурно и мацките са го харесвали, щото...мчи за кво друго да са ми идвали на гости?
19 Май 2011 23:11
Изяинявам се предварително на повечето от вас, които не са били там. Не се правете, моля, че знаете за железните криле и за другите подробности - те скоро съвсем ще бъдат забравени. Поклон и прегръдка, авторе, жив да си!
19 Май 2011 23:24
protor,
Каквото е искал да каже авторът, казал го е. По един чудесен начин, което за Калин Донков е правило.
По-горе писах за това как аз разбирам думите на Генков. Ако Донков го занимава повече опустошението, което предизвиква около себе си птицата с железните крила, то аз се опитах да посоча начинът, по който тя опустошава себе си.

За да съм последователно "любезен" в обясненията си, ще изясня и защо смятам, че съвършенното оръдие на унищожението са крилете на полетялата птица. Полетялата птица, антитеза на посредствеността, е алегория на ангелите Господни - небесното войнство. Самият Бог на силите, който е съвършен, е пълното отрицание на посредствеността. Но унищожението от гнева Господен няма с какво да бъде сравнено. С него сравняват.
19 Май 2011 23:53
07.03.1977, ... Помня..., В какви интересни времена живееме!...(все още... )
20 Май 2011 07:59
На мен пък ми хареса изповедта на Иванкин. Особено това, че се поддържал спретнат и чист...
Поне него да не го мисля...
20 Май 2011 09:09
И моите спомени от клуба на журналистите са обвити в розова мъгла, само че - алкохолна. Защото хората отиваха там заради евтиното ядене и пиене (на членовете на СБЖ се полагаше сериозна отстъпка в цената, май 50%). И мястото не бе нищо повече от кръчма за хора с пропуски.
20 Май 2011 09:09
Old_BG,
Бай Генко навремето пиеше само червено вино, и то точно от онова, обикновеното - по 70 ст. По някое време, към средата на 70-те, го виждах често да минава по ул. "Галичица" - отзад, между ФеМеФе-то и "Енергото" на "Кръста" - облечен в широко, разкопчано черно палто, и с пазрска мрежа в ръка, а в мрежата - по 5-6 шишета червено вино. Не беше нито ракиджия, нито мастикар - затова изкара до дълбока старост.

Редактирано от - Даскал Цеко на 20/5/2011 г/ 09:11:20

20 Май 2011 11:22
Поздрав за всички тук с този римейк Натиснете тук. За тези, които предпочитат прекрасното оригинално изпълнение на Джуди Гарланд Натиснете тук
Somewhere over the rainbow
Bluebirds fly.
Birds fly over the rainbow.
Why then, oh why can't I?
/свободният ми превод за неползващите езика:
Някъде там над дъгата
В светлина обляни, птиците летят.
Птици стрелват се към синевата.
Господи, защо не мога като тях?/

Пак по темата, антитеза на горните
Искам да съм най-обикновена и банална,
Да не ме тормози този див копнеж:
Газеща до колене в земята кална,
Небето да ме мами за летеж.
Че ако случайно литвайки, не се пребия,
Колко ли висок ще да е полетът ми неумел?
Дар ли са за крехкото телце на пиле
Крилете толкоз тежки на орел?!
By probprb
В Теми на форумците – в Поезия пуснах друг поздрав.
20 Май 2011 16:20
Тези гилдийни клубове, с елитаристична насоченост (на писателя, на преводача, на архитекта и т.н.т.) бяха местата където снобиращите софийски "хиперинтелектуалци" на "хоремаг" цени жулеха концентрати и се тупаха един друг по гърба. Там художникът А ще правеше метани на пистелят Б, който ще хвалебства поетът В, който пък ще шиба жената на диригента Г, която пък ще се пркланя пред великана на "малката пластика" Д, който пък се кълне, че няма по-велик талант у нас от артиста Е...и така този затворен кръг от елитаристични труженици на фронта на идеологията си подаваше топката един-другиму, тихичко затъвайки в блатото на хроничния алкохолизъм, но със самочувствието на титани на мисълта (но "задушавани от системата"...ех...само да можеха свободно да си изразят мислите!!!
Даде им се в последствие и тази възможност (те бяха едни от най-високо скачащите)...и...една малка наистина талантлива фракция от тях се изразиха подобаващо, но останалите сега тихо въздишат, проклинат и си спомнят с носталгия за тези "развъдници за сивопоточни таланти".
20 Май 2011 19:25
Още един лаф на бай Генко:
Като умра - ако ще на к*ура ми дърва да цепят, все тая.
20 Май 2011 20:34
Няма страшно ние сме свикнали с всичко желязно, но защо ли нещо крилата ни се умориха?
За 24 май и полета на духа.............
Дони и Момчил- Уморени крила Натиснете тук
21 Май 2011 17:18
Животе мой, прехвърлих твоя хребет.

Сега крилата си надолу влача.

Погледнат от високо — ти си дребен,

от ниското видян — небостъргач си.

Не те измервам. Важното за мен е,

че аз до свободата се докоснах,

че моето изстрадано летене

спаси душата ми от дребни робства.

Макар с годините да осъзнах: крилата,

които по рождение получих —

друг ги купува със една заплата

и ги размахва — да не му е скучно.

Не, аз не искам да размахвам своите

ей тъй — да произвеждам просто вятър,

и като някакъв заможен собственик

с пари да имам част от висината.

И досега не мога да забравя —

такива точно ми подрязаха крилата

и ми крещяха във ушите „браво“,

когато се отчайвах от съдбата си.

И питаха ме: „За какъв се мислиш,

че си решил да гледаш отвисоко?

И ти си като всички ни, и ти си

готов да замениш летежа с кокал…“

Крилата ми се умориха страшно,

Животе мой, но пак ще ги размахвам.

И нищо, че съм в ниското и прашното,

и нищо, че ще казват: той е смахнат.

Такава лудост е една възможност

не вървешком да се намъкна в Рая,

а времето фалшиво и безбожно

със своя полет да опровергая!


Таньо Клисуров
21 Май 2011 23:14
Миранда,
24 Май 2011 16:59
Спомних си за Христо Проданов на неговия Еверест. Не Раят, над тях – само небето.
Честит хубав празник!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД