:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,651
Активни 453
Страници 5,554
За един ден 1,302,066

Евронаивизмът - детската болест на България

Няма друга европейска държава, която с такава лекота да жертва националните си интереси
Светослав Терзиев
България разви хроничен евронаивизъм за четири години в ЕС. Симптомите не са нови, но вече е сигурно, че детската болест преминава в трудно лечима форма. Вместо да съзрява с навъртането на еврочленски стаж, държавата прави все по-наивни грешки, които й струват все по-скъпо.

Най-яркият пример е безусловното съгласие за присъединяване към пакта "Евро плюс", дадено в края на март, което бе съчетано с обещание за участие във фонда за спасяване на безотговорно задлъжнели богати държави и на още по-безотговорно кредитирали ги западни банки. Почти два месеца след този абсурден акт правителството не намира убедителни думи да застане пред обществото и да обясни защо го извърши. Идния месец Европейският съвет ще изслуша за последно евентуалните резерви на държавите, но по нищо не личи, че България възнамерява да направи някакви уговорки. Премиерът Бойко Борисов каза пред парламента, че влизането в пакта щяло да даде възможност на България да участва в неговите решения, а не да научава от медиите какво прави. Но тъй като участието ще се равнява на капитала в свързания с пакта Европейски механизъм за стабилност,



думата на България ще тежи 0.44%



- колкото е нейният дял. Това означава, че присъствието й в пакта ще има значение не толкова за определянето на неговите решения, колкото за осведомяването й от първа ръка какво е решил. Вместо за някоя медия държавата ще си направи суперскъп абонамент за информационен бюлетин с ограничен достъп. Цената му може да достигне 6 млрд. евро (и дори повече), защото България ще се задължи да гарантира чужди заеми, за които дори не е питана, когато са теглени. За набирането на подобна колосална за своите възможности сума тя е склонна да обрече гражданите си на дълготрайна мизерия чрез замразяване на доходи и пенсии и вдигане на данъците. Което обаче ще се случи при някое следващо правителство, защото механизмът ще заработи след 2013 г.

Когато става дума за участие на България в големите европейски дебати,



маниерът на Борисов почти винаги е един и същ:



първо, мълчи и дава съгласие; второ, обяснява, че това е национална позиция; трето, започва да мисли какво следва от нея. Ако не се намерят силни аргументи, се прибягва до дежурния - държавата подкрепя чуждите решения, защото ги подкрепят и други държави. Нали не искаме да се изолираме или да видим Европа на две скорости? Така на базата на евроконформизма нашите държавници се освобождават от напрежението да преценяват какво, кога и в каква форма е добро за страната. Наивизмът, че каквото е добро за ЕС винаги е добро и за България, изключва нуждата да се анализира противопоставянето и съчетаването на интереси, които водят до изграждането на общата европейска политика.

В същото време Борисов се сблъсква със ситуации, които показват, че другите държави не са склонни да правят компромиси заради него с националните си интереси. От близо година се забелязва вледеняване на отношението на Франция, Германия, Холандия и други страни към България, защото смятат, че колкото и да е малка, ги ощетява в ЕС. Така например Холандия приравни България (и Румъния) към държавите извън ЕС, извършвайки една рутинна процедура - да потвърди рестриктивния режим срещу приема на български и румънски работници. Тя има право на тази процедура до 2014 г., защото такава е отсрочката, записана в присъединителния договор на двете държави, но нищо не изисква Хага да декларира, че ги третира като нечленки на ЕС. Освен това холандците настояват



да се въведе своеобразен имуществен ценз за свободното движение



в ЕС, който да изисква от гражданите на по-бедните държави да доказват, че имат достатъчно средства да пребивават за своя сметка в по-богатите държави.

Няма смисъл да се ослушваме за реакция от българското правителство. То мълчи за всичко, което би го поставило в конфликт с някого в ЕС заради български граждани. Борисов не отрони нито дума миналото лято, когато неговият "приятел" Никола Саркози демонстративно изпъди български (и румънски) роми от Франция, за да си вдигне клюмналия политически рейтинг. Той се направи на разсеян и когато френското правителство обвърза ромския въпрос с приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. Наивно вярващ, че Западът го цени, премиерът прозяпа и привличането на Ангела Меркел в антибългарския лагер на Саркози чрез обща блокада срещу приемането на България (и Румъния) в Шенген. Нечестното подменяне в последния момент на критериите за членство бе толкова скандално, че нито Еврокомисията, нито Европарламентът подкрепиха демарша на Саркози и Меркел въпреки тяхното мощно влияние в двете институции. Румъния намери смелост да възрази, но България реагира нечленоразделно и не се разбра как смята да се бори за правата си след като доизмаза и последната неизмазана сграда на границата си с Турция (според Борисов това била пречката за членството ни в Шенген). Остава само да се разбере дали България наистина води наивистка политика, или се прави на наивна, което си е направо дипломатическа хитрост.

Точно такива наивни обаче се издирват напоследък в ЕС, защото



все някой трябва да върши черната работа



Например - да приеме бежанци от Северна и Субсахарска Африка, за които никоя държава не отваря обятия. Борисов неведнъж се е хвалил, че италианският премиер Силвио Берлускони му е приятел. Сега е моментът да покаже какво означава българската пословица "Приятел в нужда се познава". Берлускони има остра нужда да се отърве от хиляди тунизийци, които неуспешно се опитва да пробута на Франция. Румъния, която затъна в заеми и протяга ръка за финансова помощ, направи подкупващ жест през април, като обеща да вземе 200 имигранти. България не е притисната до стената от външни дългове, но за европейската чест на правителството на ГЕРБ и премиера Борисов също е податлива на натиск. На 15 март министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов тържествено откри дом за временно настаняване на чужденци в гр. Любимец като част от Националния шенгенски план за действие. Както е редно, викнат бе и владика да ръсне с китка новата национална придобивка, с която направихме заявка, че сме готови за имиграционен натиск в ЕС. На първо време там бяха настанени двама обитатели, но има места за още 300. Свободни са и други бежански центрове. При обсъждането на Националната стратегия в областта на миграцията през януари Цветанов обяви, че България трябва да стане държава, която приема бежански групи, помага за тяхното трайно настаняване и интеграция, а не е само държава, през която те преминават транзитно. Това потвърждава само едно - че



наивитетът на премиера не е вроден, а е заразен,



защото се предава и на министрите му.

Неговите бацили не признават политически и институционални ограничения. Има доказателства, че прехвърчат от "Дондуков" 1 към "Дондуков" 2. Спомнете си с какъв възторг президентът Георги Първанов бе от първите държавните глави в ЕС, прегърнали европейската Стратегия 2020, чиято главна задача е да ограничи харченето на пари за изравняване на жизненото и икономическото равнище в ЕС (както беше досега) и да концентрира капитали към най-развитите държави за стимулиране на високите им технологии. Тя ощетява именно такива държави като България, които разчитат на ЕС, за да ускорят развитието си и да намалят изоставането си от напредналите, но Първанов, който се съревновава по рейтинг с Борисов, показва, че не му отстъпва и по евронаивизъм.

Вгледаме ли се по-назад, ще видим същите симптоми у Станишев с неговия прекършен евроентусиазъм, когато му бяха замразени фондовете заради крадливи братски кръгове. Дотогава той бе пълен с наивната вяра, че ЕС е дойна крава. Още по-назад ще видим и безгрижните предприсъединителни гафове на бившия външен министър Соломон Паси, който задраска половин АЕЦ за европейското бъдеще на България. Ако към традиционните конкурси "Европеец на годината" и "Еврокомисар на годината", които напоследък се печелят от българи, бъде добавен и конкурс "Евродържава на годината", може би България няма да има конкурент, защото е пример за европейска всеотдайност. И то без да получава нещо в замяна.
Снимка: Фотослужба на ЕК
На срещите на Европейския съвет си личи евронаивизмът на премиера Бойко Борисов. На снимката е в компанията на "външната министърка" на ЕС Катрин Аштън.
51
4129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
19 Май 2011 20:10
Ние вече имаме един европриз. Евроидиоти!
19 Май 2011 20:15
Medovina

А този дълбок бабуински поглед (на снимката), показва в каква степен е извисен приматът, горд собственик на погледа. Той не крие, че има добро зрение, но и глупостта му е мегаочевадна.

Редактирано от - Cardozo e Sa на 19/5/2011 г/ 20:21:22

19 Май 2011 20:26
В конституцията на РФ има ли празно место срещу
16-ти номер в списъка субектите и обектите на таквозто?
Ако има - направо там!
19 Май 2011 20:27
Премиерът Бойко Борисов каза пред парламента, че влизането в пакта щяло да даде възможност на България да участва в неговите решения, а не да научава от медиите какво прави.

Но пък от медиите ще научава колко трябва да плаща за закъсалите византийци например.
За евроидиотите - само с едно не сам съгласен с Медовина. Не е от СЕГА.
Но СЕГА - вече сме със сертификат!
Признавам си - побеснявам, когато някой се опита да ме направи на глупак.
А когато примат се опита-
19 Май 2011 20:31
Вече сме в юношеската фаза , на евроаутизма ...

Редактирано от - beagle на 19/5/2011 г/ 22:14:09

19 Май 2011 21:07
Евро+, епизод 2. Отрицатекния герой пак е Бойко Реза В новият епизод изплуват капаните на Станишоглу и Сюлейман сПаси. Ферхунде и Фикрет още не са излезли на сцената.
19 Май 2011 21:10
Премиерът Бойко Борисов каза пред парламента, че влизането в пакта щяло да даде възможност на България да участва в неговите решения, а не да научава от медиите какво прави.

Бааамааму...и за един вестник 6 милиарда ойро ?
19 Май 2011 21:13
Защо се кОсим толкоз?
Предлагани ли са по изборите други политически фигури, освен майцепродавци?
Всички издигнати кандидати са проверени мерзавци, алчни и корумпирани и най-вече порочни, та да могат господарите им да ги водят за юларчето.
Така е и по избори на дупетати, така е и на президентските, така е и за местни велможи. Всичките ни управници са кукли на конци.
19 Май 2011 21:15
Цената му може да достигне 6 млрд. евро (и дори повече), защото България ще се задължи да гарантира чужди заеми, за които дори не е питана, когато са теглени.

А защо никой не разглежда варианта, че ние ще имаме нужда от заем? През последните години, плащанията на България за обслужване на външния дълг са 7 млрд. евро, което е 20% от БВП.
19 Май 2011 21:16
Когато троегъзата доде пак на власт и възтанови статута на ченгетата, евронаивизмът ще отпадне от самосебе си.
19 Май 2011 21:20
Терзиев
19 Май 2011 21:22
Тиранът бил Евронаивник. А Гоце е просто един евро-никаквик.
19 Май 2011 21:35
Основните цели на Лисабонската стратегия бяха 70% заетост и разходи за иновации - 3% БВП. Заради кризата не бяха постигнати, заетостта е 69%, а иновациите - 2.7%. Основният извод бе, че Лисабонската стратегия нямаше финансовите инструменти, за да предотврати някои от причините за кризата.
Основните цели на Стратегия 2020 са: заетост 75%; инвестиции за НРД - 3% БВП; известните 20/20/20 в енергетиката и екологията; нарастване на висшистите в групата 30-34 от 31% на 40%; намаляване на бедните от 80 на 60 млн. Основно средство - Пакт за стабилност и растеж.
Какво именно не харесвате на Стратегията, г-да другаре? Само кажете и го мащиняме начаса. Толкова ни е жал да ви гледаме все разциврени

19 Май 2011 21:37
Толкова ни е жал да ви гледаме все разциврени
На теб ако ти е жал, на мен никак даже не ми е - много ми е кеф да ги гледам как циврят и вият.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
19 Май 2011 21:37
И още нещо. Проблемът не е в ЕС! Проблемът е в нашите политици.
И не е наивизъм, а е от НЕКАДЪРНОСТ и НЕОБРАЗОВАНОСТ.
19 Май 2011 21:38
Моля, моля, какви евро... наивници, идиоти, привърженици (на евробанкнотите лична употреба основно)! Сите са си редови тъмни балканобългарски субекти, господа.
19 Май 2011 21:43
За какво е целият рев? Шенген не ни трябва, еврото - също! И няма смисъл да се натискаме за Шенген, защото ще се напълним с бежанци, както Гърция например. А сега ни заобикалят.
За проекта "Евро плюс" авторът е прав - след като не сме в еврозоната, можеше и да не участваме.
А това, че дискриминират български граждани, които не спазват никакви закони и правила въобще не ми пука. Когато се научат да ги спазват, няма и да ги дискриминират. По отношение на работата за българите и тук хем сърби, хем боли. Ако ни разрешават работа, ни изсмукват специалистите, ако не ни разрешават ни дискриминират.
На човек, на когото всичко му пречи нищо не може да му угоди.
19 Май 2011 21:54
В Коста Рика не се наблюдава евроскептицизъм и евронаивизъм, а за капак има и финансов напредък..
19 Май 2011 21:56
Проблемът не е в ЕС! Проблемът е в нашите политици

Всъщност европейските закони са най-хубавото нещо, което ни се е случили през последните 20 години. Те са единственото нещо, което слага ограничения на фантазиите на политиците.
19 Май 2011 22:01
Това не е наивност господа, това е продажничество, слагачество без мяра, без ни най- малка отговорност с мащабни последствия , които ни убиват тихо и “незабелязано“. Досега няма нито един политик осъден за поета, но опорочена отговорност. България МОЖЕ ДА КАНДИДАТСТВА ЗА ПЪРВО МЯСТО ПО БРОЙ НА ПРОДАЖНИЦИ НА ГЛАВА от населението. Голямото състезание на всички правителства беше и си остава кое от тях ще продаде повече държавни предприятия, кое ще подари под формата на концесия такива активи, които пълнят държавния бюджет. Такъв се очерта в цялото си безобразие и настоящия премиер. И много важно, всяка стотинка от парите в обръщение трябва принудително да носи лихви и такси на чуждите банки. Така “си“ изградихме такива банкови СВЕТИЛА като Цветеклина Бориславова и много други, добре спотаени дълбоко в олигархичното блато. При това основната част от печалбите напускат страната, в която бедните стават все по- бедни и по- окаяни. От къде да се плащат пенсиите, полицията, учителите, съдебната система, платената армия и лудите военни поръчки.
19 Май 2011 22:42
Де да беше само Евронаивизмът - а то и атлантиконаивизъм ...
ПП
На фона на Гърция, Португалия, Ирландия, Испания, Румъния...
На фона на позорен милитаризъм - Ирак, Афганистан, Либия ...


соло мон паси

Редактирано от - Езоп на 19/5/2011 г/ 22:46:04

20 Май 2011 00:49
В конституцията на РФ има ли празно место срещу
16-ти номер в списъка субектите и обектите на таквозто?

Страйк Игъле-не те разбрах за РФ?! Мислиш някъде да ходиш та да се махнеш от Бабуина?!И що трябва да има свободно място в Конституцията .. За РФ не знам ама да ти кажа-дано те зарадвам-16 място има свободно в списъците на турските вилаети!.. събери и приятели и ако искате-отивайте!
20 Май 2011 00:58
Какво именно не харесвате на Стратегията, г-да другаре? Само кажете и го мащиняме начаса. Толкова ни е жал да ви гледаме все разциврени


Кои сте тия, вие г-н сияйна зора, които слагате и мащиняте начаса, бихте ли се идентифицирали Щото кънтящите манерки без шаяк ги знаем, те само дрънкат, напоследък и без почукване
20 Май 2011 02:46
"Най-яркият пример е безусловното съгласие за присъединяване към пакта "Евро плюс", дадено в края на март, което бе съчетано с обещание за участие във фонда за спасяване на безотговорно задлъжнели богати държави и на още по-безотговорно кредитирали ги западни банки. Почти два месеца след този абсурден акт правителството не намира убедителни думи да застане пред обществото и да обясни защо го извърши."
............................... ...............................
............................... ............................... ....
Бойко Борисов не прави разлика от останалите политици, управлявали България по демократично време. Продават се национални интереси заради лични. Такава е тактиката- даваш на западните партньори каквото поискат, за да си затварят очите пред безобразията, които ти самия вършиш, в името на личното ти благо.
А след като сме се набутали в пакт, в който трябва да се спасяват "безотговорно задлъжнели богати държави и на още по-безотговорно кредитирали ги западни банки", то изходът да не сме валат е само един- да задлъжнеем и ние безотговорно и другите да ни спасяват. Набутайте се с 50-60 милиарда долара, дайте пари на този народ да живне, инвестирайте в развитие на местните производства, направете минималната пенсия и минималната работна заплата над жизнения минимум и след това оставете на другите да мислят как ще ви спасяват!
Извинявайте, но ако вие самите не теглите безотговорно кредити, а само спасявате други теглили ги безотговорно, то вие ще сте бунаци.
Не е проблемът, че са ви набутали в играта, както мисли Терзиев. Проблем и наивност ще е, ако не се възползвате от тази игра.
20 Май 2011 06:45
Имаме нужда от евроскептична партия. И повече реалисти в мисленето. Най-вече политици...Оппа, ударих го вече на фентъзи!
------------------------
Блогът на Генек

20 Май 2011 08:23
Каква я мислехме, каква стана. Уж трябваше само да цоцаме европейски фондове и да се разхождаме без визи из Европата.. а то имало и изисквания които трябва да спазваме...
20 Май 2011 08:41
Набутайте се с 50-60 милиарда долара, дайте пари на този народ да живне, инвестирайте в развитие на местните производства, направете минималната пенсия и минималната работна заплата над жизнения минимум и след това оставете на другите да мислят как ще ви спасяват!

Е, това няма да стане. Няма как - вече не дават пари без гаранция, както беше преди години. България не може да повтори гръцките номера - това се видя добре през 2007/8, когато ни отрязаха еврофондовете именно защото се опитахме да крадем по "изпитаните гръцки" схеми.

Сега остава само да духаме и да сърбаме каквото сме си надробили на последните избори.
20 Май 2011 08:46
Нашето царче каза едно смислено изречение.И то бе вярно.За чипа.Народ, който си избира такива примати да го ръководят, не може да очаква много.Бежански лагери, гробища за ядрени отпадъци, ей такива неща ще се искат от България.
20 Май 2011 08:51



Уви, евронаивизмът е старческа болест на Б/я.Ако беше детска, има някаква надежда но тя не е. България член ли е на ЕС? Да.Б/я е ли най бедната страна в Европа(не в ЕС)?Да! При десетки пъти по ниски заплати, цените еднакви ли са с еврпейските?Да.В страни със стотици милиарди дълг народите по добре ли живеят от нашия?Да.Като влезем в Шенген каво ще ни се оправи? Нищо!Вървим ли по низходяща линия?Да! И тогава каква е ползата от ЕС? И от законите му Галя? Нима спряха полицеиското насилие?Или дойде един еврокомисар да попита наще политикани, как така старци живеят с60-80 евро пенсия? По горе някой беше писал, че всичките ни политици са корумпирани. Трябваше само да допълни, че инкубатора който ги мъти се казва ЕС.
20 Май 2011 08:59
За съжаление това важи за всички правителства управлявали ни до сега. Като започнат да ми говорят за "евро-атлантически ценности" и направо ми се повръща. Това не е "евронаивизъм", ами се прави целенасочено, за да се оправдават разни безобразия, кражби и злоупотреби. Преди за всичко се оправдаваха със Съветския съюз, а сега с Европейския.
20 Май 2011 09:19
Круела, galia2,
Да се насажда последователно евроскептицизъм поради една единствена причина- продажничеството, некадърността и провинциализма на нашенските политици, си е доста подла работа и обслужване на чужди интереси...

20 Май 2011 09:24
Тя само да ви прочете постовете Гергана Грънчарова/Паси или булята от Филибе, Марето Купон - веднага ще ви дамгосат като недоубити комунисти или ченгета.... ЕС по принцип е хубава идея. Добре е и ние да сме в ЕС- нямаме друга алтернатива в момента. Но ЕС е политическа пирамида, по чиито етажи се воюва за икономически територии, там трябва да отстояваш интересите на народа си в глутницата , а не да се навеждаш с пословичното българско "yes" , само защото си безличен кариерист или те държат на къса каишка, защото си оплескан .
20 Май 2011 09:28
По принцип вярна статия, но прекалено тясно ориентирана в посока антиВинету.
Терзиев, кажи нещо и за мижавата опозиция начело с Хамстера дето изхабиха 2-3 седмици да спорят за датата на изборите, щото на сегашната дата селските труженици щяли да орат с тракторите и не можели да стигнат до урните, а четенията по приемането в евро+ минаха някак така между другото. И с какво Бойко е по-лош от Костов или крадлив Симо, за Хамстера да не говорим. Имаме една пасмина майцепродавци които се самонаричат "елит", а за тях ние сме стадо и като се замислите от Цар Шишман насам винаги са били такива (малкото изключения само потвърждават правилото).
20 Май 2011 09:42
Извинявайте, но ако вие самите не теглите безотговорно кредити, а само спасявате други теглили ги безотговорно, то вие ще сте бунаци.

Държавата няма кредити, но нашият бизнес през периода 2006-2008 натрупа 37 млрд. външен дълг. Затова сега сме също толкова застрашени, колкото и Португалия, Испания и Ирландия.
20 Май 2011 09:47





Бенедикта, да се насажда последователно еврооптимизъм(при полжение че го има в излишък) в момент в който народа все повече огладнява, емигрира и страната се топи , си е направо мръснишка работа!И стига с приказката за добрия цар.Същата тази Европа не е спряла да тупа по рамото(и не само) същите тези корумпирани, продажни и провинциални политици. Такива и трябват , а ти продължавай да търсиш врага!
20 Май 2011 10:06
Същата тази Европа не е спряла да тупа по рамото(и не само) същите тези корумпирани, продажни и провинциални политици. Такива и трябват , а ти продължавай да търсиш врага!

Мдааа, когато другите в ЕС се възползват от членството си, защитават интересите си и само нашенските политици пропиляват този шанс, то естествено виновен е само и едиствено ЕС...
Мъдрост та дрънка.

Редактирано от - Benedicta на 20/5/2011 г/ 10:06:41

20 Май 2011 10:12





Може би Далай Лама е виновен?
20 Май 2011 10:14
Тъй ще да е , Авакуме, и глобалното затопляне също.
20 Май 2011 10:40
Стратегията сама по себе си не е лоша. Проблемът е кой ще плаща... Терзиев е написал всичко толкова ясно, при това не за първи път, че ми е чудно как някои не го виждат... Ние ставаме доброволно гаранти за нещо, което няма да ползваме при ясното съзнание, че е голяма вероятността истинския длъжник да не се издължи и да се наложи да плаща гарантът... Просто като в бита... Ставам поръчител на приятеля ми Пешо, той спира да плаща по някаква причина и банката ми запорира половината заплата... Аз може да съм преценил лошо възможностите на Пешо и да съм се подлъгал, щото освен другото Пешо ми е и приятел, но държавата толкова ли няма аналитичен ресурс и политическа воля да преценява риска? Цялата работа, според мен е, че така нашичките стават жертва на още един наивитет - че по този начин "печелят" външнополитическа подкрепа, която да разиграват на вътрешнополитическата сцена. Днес те си купуват за себе си нещо с пари, които всички ние ще плащаме по-късно. И ако не ни хареса това, ще си го изкарваме на други управляващи, които ще дойдат...
20 Май 2011 11:56
Терзиев е прав, но статията му е написана твърде оптимистично по отношение на България и българите. Разглеждат се някакви временни грешки, възникнали едва ли не след приемането ни в ЕС. Това обаче далеч не е така за съжаление. Просто такъв е характера на българина, не става за конфронтация и за сблъсък с по-силни от него. А почти всички страни в ЕС са по-силни от България в един политически и кономически смисъл. Както вече съм отбелязвал третата Българска държава е зачената от чужди държави и от тогава до ден днешен България е пионка на тази или онази "велика сила". За съжаление е така, поради което и оптимистичната теория за българския народ на Иван Хаджийски се оказа невярна.
20 Май 2011 12:40
Каквото и да стане, Терзиев няма да спре да мрънка. Това му е ролята - "Кушать подано!", това знае и това прави.
Европейският съюз трябва да стане федерална държава - с централно правителство, единна външна политика и континентална система за отбрана - без разни американци и (евентуално) англичани.
20 Май 2011 14:17
Аз лично малко се съмнявам, че точно Паси зачеркна половин АЕЦ...

А иначе относно жеста на България да приеме бежанци, никой не обърна внимание за бройката - от 2 до 4. Леко комично звучи. Аз си го обяснявам, че даваме знак, условие - взлизане в Шенген от 2 до 4 месеца. По друг начин бройката не си я обяснявам.
20 Май 2011 14:32
Някой по-горе спомена, че ще сме балъци ако гарантираме чужд кредит, а не теглим за нас. Малко звучи като насъскване: "А ти набута ли се?" Кредита, дълговете - това се превърна в проклятието на нашето време. А иначе защо е добре да плащаме за кредита на Пешо ако закъса? Ами все пак сме част от една по-голяма система, ако искаме тя да оцелее, това е свързано с известно усилие. Обратния вариант е неполагането на това усилия и в резултат на това на рухване на системата. Е тук вече умните хора спрират да четат форумите, а изчисляват риска при различните сценарии. Дали пък няма да стане по-зле ако рухне системата? Кой да ти каже...
20 Май 2011 14:36
Държавата няма кредити, но нашият бизнес през периода 2006-2008 натрупа 37 млрд. външен дълг.

Не думай! Не беше ли това времето на "икономическия подем" в България. Или поне така му викат БСП и ко., а по-трезвите глави - имотен балон.
20 Май 2011 15:05
Не беше ли това времето на "икономическия подем" в България

Малко съм прекалила. Всъщност през периода на разцвета външният дълг нараства само с 22 млрд.евро – от 15 млрд. евро през 2006 г. на 37 млрд.евро през 2008. И тази лудост някои определят още като период на макроикономическа стабилност.
20 Май 2011 15:47
Балон, или не, беше си икономически подем. Преди няколко десетилетия ги наричаха "периоди на бум", сега ги наричат балони, това е разликата.
20 Май 2011 16:11
Разликата е в това, което следва след бума
20 Май 2011 16:13






Ама кой е "вашия бизнес" бе? Щото моя няма задължения.А, и тия задължения на частния бизнес с държавна гаранция ли са? И като им преброихте задълженията, преброихте ли им печалбите?Като платени оплаквачки сте!
20 Май 2011 17:51
След всеки бум/балон следва винаги едно и също. Онези, които са управлявали бизнеса си разумно, използват затишието за реорганизация/развитие. Наивниците, които са си мислели, че балонът ще се надува вечно, ронят сълзи, чудят се как да си изплащат кредитите, фалират и т.н.
20 Май 2011 17:57
Taka се получава когато вършиш нещо в което не си вложил своята си идея а движиш по чужда, без даже да си я проумял достатъчно. "Това което не се разбира - не се владее" - Гьоте. Това е един от основните проблеми когато политиците ни вземат решения. Те не си изясняват в дълбочина за какво точно става въпрос. Тях ги канят на сбирки и вечери, поят ги, тупат ги по рамото и си искат. А нашите обещават и дават. Зер европейско е - модата сега е такава. Част от идиотите откровено си мислят че що е от Европа и Америка - се е харно. Част от елита ни е пропит с манталитет че сме слаба държава която е невъзможно сама да се въздигне и трябва да слушаме големите батковци за всяко нещо. Как с такъв манталитет ще въздигнеш народа си, как ще му вмениш да действа във всяко начинание смело и дръзко, скромно и със себераздаване. Какво ще се получи от детето ти ако му вменяваш че трябва да слуша другите а не да се води по неговия си ум.
Та така - стратегическия ни проблем е че се водим по чужди акъли а за нищо нямаме изградена родна система, по наша си идея, която да задвижим и да усъвършенстваме.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД