Правосъдният министър Маргарита Попова укори Европейския съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ), че по непрозрачен начин определя размера на обезщетенията по дела на граждани срещу държавите. Тя направи това, след като анонсира идеята на управляващите да създадат независим административен орган, който да разглежда жалбите на граждани, пострадали от мудно, неефективно или необективно правораздаване. Това бюро ще има свой фонд, от който ще плаща обезщетения на потърпевшите. Специално ще бъде питан Страсбург как точно става определянето на обезщетенията при тях, за да се използват еднакви критерии.
"Страсбург трябва да ги предостави, за да можем ние да ги дискутираме, за да видим как всъщност те определят този размер на обезщетения. Понякога на нас ни се струва, че конкретните размери за обезщетения са доста високи. Между другото има и тенденция, при която и размерите на обезщетенията, и размерите на адвокатските хонорари в последните една-две години рязко скачат", посочи Попова пред Дарик радио.
През последните два месеца правителството е изплатило над 180 хиляди евро обезщетения на хора, осъдили държавата в Страсбург. На последното заседание на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов се възмути, че трябва да се изплати обезщетение на човек, застрелял трима полицаи.
Очаква се проектът да се реализира от 2012 г. Експертите от правосъдното министерство предвиждат, ако ищецът не е удовлетворен от решението на новия орган, да може да го обжалва пред административен съд по местоживеене. Ако не е доволен от размера на даденото тук обезщетение, всеки би могъл да подаде жалба и до Страсбург.
Страната ни е на едно от челните места в Европа по брой осъдителни присъди за бавно правораздаване. Срещу България досега са били постановени общо 214 присъди по 121 наказателни и 93 граждански процеса. Предстои ЕСПЧ да се произнесе по 700 висящи жалби - за продължили с години 200 наказателни и 500 граждански дела.
БОНУСИ
"Аз съм ръководител на това министерство и аз преценявам на кого и какви бонуси ще раздам!" Така министър Попова коментира публикация на в. "Сега", която разкри, че висши чиновници и членове на политическия й кабинет са възнаградени за свършена работа покрай Търговския регистър. "Тези бонуси са дадени на хората, защото на плещите на тази администрация лежи задължението да направят реформи", смята обаче Попова. Според нея парите са дадени за добри резултати и по закон. Самата тя не е взела нито стотинка.
|
|