:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,496
Активни 920
Страници 2,426
За един ден 1,302,066

НАП засече нова схема за измами с осигуровки

Пак се намери начин срещу ниски вноски да се източват високи обезщетения
Контролните органи у нас засякоха нов начин за ощетяване на НОИ. Пробивът този път става с подаването на различни данни за осигурителния доход на всяко лице поотделно и за общия доход, върху който работодателят дължи вноски. Това води до плащането на по-високи обезщетения срещу по-малко платени осигуровки от дължимите.

По закон фирмите са длъжни да подадат т.нар. декларация №1 за осигурените лица, в която има данни за изработените дни и осигурителния доход за всеки работник или служител. В НОИ изчисляват и изплащат обезщетения върху данните от тази декларация. Бизнесът обаче плаща задълженията си към бюджета на базата на декларираните общо за цялата фирма дължими осигурителни вноски и 10-процентен данък. Това става с друга декларация за дължими вноски и авансов данък.

От НАП са засекли, че понякога тези декларирани задължения са по-малко, отколкото би трябвало да плати работодателят, ако коректно е събрал осигурителните доходи на хората си. Така се оказва, че работниците са получили обезщетения върху по-висок доход, докато работодателите са платили вноски върху по-ниски възнаграждения. Разминаването позволява на бизнеса да спести финансов ресурс от осигуровки.

През 2010 г. от НОИ засякоха масови измами с източване на обезщетения от кухи фирми, които назначаваха неграмотни чистачки на максимален осигурителен доход от 2000 лв. Договорите се подписваха за 6 или 12 месеца назад и веднага след това персоналът излизаше в болнични. Имаше и масови назначения на бременни, на които пък се вдигаше осигурителния доход с месеци назад, за да си докарат накрая 12 месеца на високо възнаграждение, от което след това получаваха 1 година 90% под формата на обезщетение за майчинство. В резултат на тези засичания НОИ бяха хванали измами за 15 млн. лв. и се промени законът. Сега без проверка на ГИТ не може да се подписва договор за повече от 3 дни назад, а осигурителният доход може да се коригира само за съответната данъчна година.

ЧЕРЕН СПИСЪК

До края на май трите контролни институции трябва да направят черен списък с имената на нарушителите. От ГИТ се чакат работодателите, които бавят или не плащат заплати. НАП пък трябва да отсее фирмите с драстични разминавания между декларираните доходи в декларацията за осигурените лица и в тази за осигурителния доход. В НОИ проверяват дали има работодатели със съмнително много изпратени в болнични работници. Дружествата, които се окажат в трите списъка, ще минат през тежки проверки, заканват се от трите институции. Само за невярно попълнени данни в някоя от декларациите глобата може да бъде до 5000 лв. За нарушаване на Кодекса на труда ГИТ глобява до 15 000 лв. Осигурителният институт пък "възпитава" с възстановяване на надвзетите обезщетения и драстични лихви върху тях, както и върху неплатените осигуровки - 20% плюс основния лихвен процент, докато за забавени данъци той е 10%.
8
4513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
29 Май 2011 20:26
Докато МФ и НАП искат от хората и бизнеса да плащат редовно осигуровки, а срещу това при зъболекар да се окаже, че дългите години вноски стигат само за една пломба от амалгама и без обезболяващите; в болница да се окаже, че трябва да се доплаща и легално, и на ръка; че при евентуално доживяване до пенсия се окаже, че всички вноски стигат за някаква мизерна пенсия, то винаги ще се търсят и намират начини да се укриват осигуровки.
Няма как дълго да лъжат цялото общество, че плащаш за да получиш и все да не получаваш, а дори да доплащаш. И това естествено води до съответното противодействие. Нютон го е формулирал още в края на 17 век.
30 Май 2011 00:17
Stern
30 Май 2011 08:01
От НАП са засекли, че понякога тези декларирани задължения са по-малко, отколкото би трябвало да плати работодателят, ако коректно е събрал осигурителните доходи на хората си. Така се оказва, че работниците са получили обезщетения върху по-висок доход, докато работодателите са платили вноски върху по-ниски възнаграждения. Разминаването позволява на бизнеса да спести финансов ресурс от осигуровки.


Глупости на търкалета...
Като отиде финансовият ревизор във фирмата, много лесно ще види коя декларация е вярната и какви вноски се дължат.
И какъв е проблемът на НАП да изпраща ревизори там, където има по-голямо разминаване между декларация №1 и №6?
Никакъв...
30 Май 2011 08:09
В това бунище има пари. А тези които не внасят са най-добре. Дават си парите при нужда, а не солидарно.
30 Май 2011 08:21
Енчо - проблемът е, че фирмата може да е специално за целта на името на безработен ром.

А надхитрянето ще продължава, докато имаме се спазва принципа - всичко което изрично не е забранено е разрешено.
30 Май 2011 10:00
От 2007 болнични и пенсии се изплащат и на невнесени осигуровки. Освен това, така декларираният доход в декл, 1 служи и за пенсиониране, което е по-обезпокоително. Няма нужа ревизорите да ходят при длъжниците, има достатъчно събрана и подредена информация, за да се направи контрол. Има деклариран доход в декл.1 по булстат и изплатени осигуровки по булстат. Разликата се вижда веднага. В системата НАП и НОИ цари безобразие. Събират се малко пари и те изтичат през големи пробойни. Грешка беше , че осигуровките се събират от НАП. В събраните пари само ДОД засяга НАП. Родените след 60г сега са на 50г. След 10-13г ще се разбере , че по партидите на ДЗПО няма нищо, както и в проф. фондове. Пълно безумие.
30 Май 2011 11:09
Stern
Тина, не си права, все някога трябваше да се положи началото на персоналната система за пенсионно осигуряване, която да измести солидарната. И ако трудно се трупат парици в началото, за това не е виновна системата.
Що не питаш Станишев, къде дянаха баща му и Политбюро на БКП, вноските за пенсии на две поколения българи?
За обилните пенсионно фондове натрупани до 1944 г. няма да говорим !
30 Май 2011 16:35
Пикачу,
По скоро питайте Станишев какво има в универсалните фондове по ЕГН на родените след 1959. След 2000г процент от осигуровките отива персонално в частни пенсионни фондове. Част от сумата е от работодателя и друга част от работника удържана по ведомост. Във форумите съм видяла само един човек да се вълнува , че фирмата е фалирала и работодателят не му е внесъл парите по личната партида. Всеки може да провери състоянието на личната си партида, малцина го правят. Работещите се интересуват само какво получават в момента. Скоро разбраха , че в професионалните фондове са събрани около 40% и ги национализираха. Какъвто народа такива и управляващите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД