Един от абсурдите на българския преход са събираните от МВР милиони от анонимни дарители. Няма логично обяснение защо хора и търговски дружества са дали 6 пъти повече като дарение на вътрешното министерство, отколкото например за болни деца.
От официалните отчети става ясно, че само за три месеца по перото на МВР "Помощи, дарения и други безвъзмездно получени суми" са влезли 6 512 074 лв., а за Българската Коледа например са 6 пъти по-малко. МВР е получило дарения, които са 6 пъти повече от събраните от самите служби на МВР глоби. А това ведомство прибира много глоби - за паспорти, за нарушения по пътищата, за нарушаване на противопожарните правила и др. Отчетените дарения са равни например на събираните такси.
Но защо пък точно МВР се радва на
изключително благоразположение от страна на дарители
Какво може да накара човек да даде пари на издържано от държавния бюджет ведомство, вместо да ги предостави за присаждане на костен мозък на болно от рак дете?
Много забавна бе реакцията на МВР, когато бе изнесен сигнал, че полицаи са предупредени да не проверяват колите на дарителите. Вътрешният министър Цветанов разтълкува, че "получаването на дарения не е укоримо" и че в много случаи мотивът за подобни дарения е "добре свършена работа от страна на полицията".
Но не е ли това работата на полицията, за което данъкоплатците дават близо 1 милиард от хазната? И защо трябва да приема 12 компютъра от баща, чието дете било спасено от отвличане?! Че и от Спортния тотализатор, защото повече полицаи охранявали пунктовете при големия джакпот.
Абсурдно е именно ведомството, което получава една от най-големите части от бюджетните пари, да седи с протегната ръка за частни дарения и с радост да ги приема.
Първо, това говори лошо за държавата - МВР обясни, че приема дарения, защото трудно се издържа?! Естествено, когато близо 90 процента от средствата му отиват за заплати, липсва гъвкаво управление на излишните имоти и не се правят съкращения на излишни структури. Но това пак държавата го позволява. Помните, че още от началото на това правителство се стигна до тежкия вътрешен конфликт между двамата вицепремиери Дянков и Цветанов именно по отношение на бройката служители и структури в МВР. В крайна сметка премиерът взе страната на Цветанов и мегаминистерството не бе докоснато от никакви структурни реформи въпреки кризата, въпреки нуждата от по-модерно и ефективно управление.
Но набутвайки се доброволно в ситуацията с щедрите дарения, МВР и да иска, не може да убеди обществото, че не толерира донорите си. Още повече че
Цветанов отказва да разкрие поименно кои са благодетелите
с абсурдния аргумент, че въпросните лица и фирми можели и да не искат. Защо? Отговорите са два - те или искат да запазят в тайна разпънатия над бизнеса им чадър, или се страхуват, че дареното МВР няма да може да ги предпази от конкуренти или проверките на други контролни органи в държавата.
Каквото и да е обяснението, по-силни са аргументите срещу тази практика. Не може силовото ведомство, което обичайно е стожер на всяко управление, да се крие зад тайната на дарителството. Както законът изисква публичност на даренията за всяка партия, така това трябва да се отнася и за МВР. Още повече че става дума за институция, призвана да се бори с всички видове престъпления - икономически, данъчни, длъжностни, финансови, измами, грабежи, кражби, пътни инциденти. И с корупцията.
Каква е гаранцията, че сред въпросните дарители няма бандити и над тях има чадър? Абсолютно никаква. Това обаче не попречи на вътрешния министър да твърди, че "дарителите на вътрешното министерство не са облагодетелствани". Откъде знае, след като тепърва ще се прави проверка? А заместникът му си призна, че в София не знаят кой какво дарява по места на регионалните дирекции и националните служби! Уверяват ни, че ако разкрият нередности, ще са безкомпромисни. Дори и да има някакви наказания, това не е гаранция, че няма да се случи отново. Просто тази практика трябва да бъде прекратена, защото е порочна.
Години наред полицията събира и телефони, и компютри, и гориво, и пари. Дори преди време доклад на Сметната палата установи, че МВР е прибирало процент от печалбата на валутни бензиностанции. Същите онези търговски образувания, които според ЕС и САЩ бяха един от най-големите проблеми в България заради възможната корупция и контрабанда. Но сега фактите сочат, че се събират още по-големи суми. Това поставя в зависимост структурите, които трябва да са безкомпромисни спрямо всеки, погазил закона. Това говори за слабост и е опасно явление за реда в държавата - подрива доверието в МВР, което и без друго не гарантира сигурността на гражданите.
Затова трябва да се забрани със закон полицията да получава дарения. Но преди това МВР да обяви дарителите си от последните години - поименно и с точните суми или предмети. Включително и тези фирми и граждани, които за първите три месеца на 2011 г. са го надарили с 6.5 млн.лв. Във ведомството трябва да влязат и Сметната палата, и финансовата инспекция. За да се види как се харчат 1 млрд. лв. от хазната и въпреки това се налага да се разчита на дарения. А НАП трябва да провери дарителите - дали си платили данъците си, преди щедро да помогнат на родната полиция.
Вътрешният министър Цветанов, подчинените му началници на служби и на РПУ-та, уважавайки желанието на дарителите да останат анонимни, но само за обществото, а не за получателите на даренията, се опитват отново да ни шменти-капелят.
Което вече е обичайно на този министър. И за апартаментите му, и за горнооряховската история, и за кърджалийската полицейска вакханалия, и за безцеремонния арест на двамата лекари от Благоевград.