:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,506
Активни 774
Страници 5,436
За един ден 1,302,066
Интервю

Чалгата е природно бедствие

Вместо на площада днес манифестираме своето благосъстояние по вили, хотели и магистрали, смята кавалджията Теодосий Спасов
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Теодосий Спасов
Кавалджията Теодосий Спасов е роден през 1961 г. в Исперих, но израства в с. Белица, Силистренско. Завършва Котелското музикално училище "Филип Кутев" и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Свири както с фолклорни състави, така и с Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Трилок Гурту, Раби-Абу Халил, Дейв Лийбман, Глен Мур... За него "Нюзуик" писа: "Спасов създава нов музикален жанр". След турне със своя фолк квинтет през юни Теодосий ще представи в зала "България" новия си проект "Free Flamenco Trio" заедно с пианиста Давид Пеня Дорантес и контрабасиста Рено Гарсия-Фонс.





- Пак се завръщате на българска сцена с проект без граници - джаз, фламенко и кавал, испанец, французин и българин. А как стана някога така, че кавалът влезе в джаза?

- Това стана в Музикалната академия в Пловдив, където се запознах с композитора и китарист Дарин Бърнев, той завършваше академията в този момент. Беше направил две композиции, в които се срещаха джазът и традиционният фолклор. Щастието ми се усмихна - и други бяха свирили вече неговите пиеси, но не се беше заговорило за тях. Записах ги в радио Пловдив при Тома Спространов, който ликуваше от щастие, като ги чу. Дни по-късно Томата дойде в София, в джаз предаването на Йордан Рупчев, където представи нашите пиеси. Бяхме поканени на младежкия джаз фестивал. Там пък се появи киното, което ни засне, и нашето изпълнение се видя във всички кина в България. Така станах известен на 22 години - буквално за седмица.

- Известно е, даже, бих казала, вече е медийно клише определението на Милчо Левиев за вас - "кавалджията на планетата". Как светът реагира на тази музика?

- Тъкмо вчера си говорих с един от българските джаз познавачи - Владимир Гаджев, който ми припомни, че аз свиря в този стил от 1983 г., докато малко по-късно - към 1985-а, световните критици и продуценти му слагат етикет и назовават стила "уърлд музика", и се започва активна работа в тази посока. Значи ние тук, в България, с нашия овчарски инструмент, сме изпреварили света.

- Непрекъснато слушаме за пазарния потенциал на българския фолклор. Как трябвало с фолклор да идем на "Евровизия", как трябвало да го сложим тук, пък там... Какво мислите?

- За "Евровизия" заявявам с пълен глас - аз съм невеж по темата.

- Как невеж? Все пак сте колеги и приятели със Стунджи, който е ходил там, дори пожъна успех...

- За съжаление.

- Мислите, че това е черна точка в кариерата му?

- Да.

- Чалгата се титулува често "попфолк". Има ли тя връзка с фолклора?

- Има. Чалгата е съвременният български фолклор. Тя е жадуваната музика на целия български народ, който в захлас танцува, ликува и изпитва огромно интелектуално удоволствие от тази култура. Даже нашите абитуриенти - вчера минах покрай Гранд-хотел "София" и ги видях, бяха си поръчали такива изпълнители. Може би всеки българин мечтае да е попфолк звезда. Да е чалгаджия - това е мечтата на българина, може ли така да го запишете?

- Освен да я иронизираме, как другояче да се борим срещу нея?

- Не можем. Тя е природно бедствие. Можем само да го преживеем. Ако е дал Господ здраве...

- Защо никой вече не прави "чист" фолклор? Той сякаш е застинал в една точка в миналото.

- Най-чистият фолклор - кой е той? Според мен - блеенето на овцата, на козата, кукуригането на петела. Един друг бит, друг живот, който са живели нашите прадеди. Фолклорът, за който си мислим, че е чист, тогава е бил популярната музика, музиката на ежедневието. Промяната на живота, идеалите на хората, техните естетически стремежи - всички те определят културата.

- Колко важна е традицията за всеки от нас? Трябва ли да познаваме миналото?

- Сега аз да ви питам - помните ли, когато бяхте на 17 години, какво ви се случи на 28 май? Не? Историята се пише от администрацията. Вие нямате администрация, не водите документи - затова тази дата нищо не значи за вас. Но ако имаше администрация, тя можеше да се окаже национален празник. Защо например 24 май да не е нашият национален празник, а да е 3 март? Всяка година в календара има нови празници. Те може и да не значат нищо повече за вас от този 28 май, който не си спомняте. Довчера не са били и празници дори, но хората, облечени с власт, са ги добавили там.

- Е, поне никой вече не ни кара да манифестираме на площада.

- Ние продължаваме да ходим на манифестации, без да си даваме сметка. По вилите, по хотелите, по селата - на всички тези места манифестираме своето щастие и благосъстояние. Преди размахвахме същите неща на площада. И по магистралите манифестираме - парите си, лъскавите си коли...

- Един от най-интересните периоди в кариерата ви е работата със сватбарски оркестри през 80-те. Тогава не се ли манифестираха пак материални ценности, не беше ли панаир на суетата, не беше ли чалга?

- Сватбите си бяха и тогава панаир на суетата с тази разлика, че имаше изкуство. Нямаше плейбеци - кърваво, живо изкуство. Музикантите, певците, танцьорите празнувахме 12 часа минимум. Хорото на площада - при температура 40 градуса. Това е един от любимите ми периоди, една голяма и дълбока школа - да опознаеш музиката на етносите, да свириш рамо до рамо и да делиш хляб с хора от друга религия, от друга кръв. Които са също българи и са родени под това небе, въпреки че жадуват за друг паспорт.

Всеки човек спестяваше пари и чакаше момента, в който ще покани един от елитните оркестри да свири на сватбата на децата му. Имаше много смели решения. Аз съм участвал на три сватби едновременно в село Дълго поле, Пловдивско, нагласени нарочно да са в един ден - с три оркестъра, които свирят едновременно на площада, пред хиляди гости.

- Жалко, че Кустурица не е наминал да ви заснеме...

- За нас тези неща са били естествени и не сме имали желание да показваме оригиналност пред света. Това е бил битът ни. Може би документални филми трябваше да се правят по темата, не игрални. Защото всяка сватба от онова време сама беше филм.

- Кариерата ви тръгва от селското читалище. Какви са шансовете за един млад музикант, който не е от музикантско семейство, не е от голям град?

- Дори да не си от музикална среда, това не ти дава гаранция, че не си роден гений. Например Тигран Хамасян - пианистът, който беше неотдавна в България. Той е само 23-24-годишен, а вече Хърби Хенкок го нарича свой учител! Какъв живот е изживяло това момче? В природата няма догми.

- А читалището, в което сте свирили, съществува ли?

- Съществува, да, но за съжаление няма тоя живот, който имаше по мое време. Защото в Белица, както и в много други български села, няма поминък. Останали са само хора от поколението на моите родители. Училището е закрито. В Белица има една мандра, "Ралица", която в София може би не сте чували, но тя прави страхотно сирене и идват да го търсят от Румъния, та и от САЩ чак. Може би, ако има повече такива предприятия, които да привлекат младите, селото пак ще заживее и ще роди хора, които да се занимават с българска култура. А колко по-лесно е сега да отидеш в големия град, да хванеш една китара, пък да запееш една английска песен! Може и една английска гимназийка да удариш за обща култура, пък да гракнеш, да запееш, да замечтаеш за английските фестивали... Плюс това, ако предложиш тази музика на публиката в България, в мечтите си за чужбина тя би възприела копието, имитацията, би се пренесла за миг при оригинала, където всъщност иска да е.

- Мислили ли сте да преподавате, да предадете опита и уменията си на други?

- Аз съм преподавател. От XXI век. Използвам всички технологии на XXI век. Вие не си спомняте килийното образование, с оная там тояга, която е играла при грешни отговори и непочтително държание. Спомняте си образованието от XX век. Питам се, дали не е време да си сменим маниерът на преподаване, на образование в новия век? През XX век пращахме телеграма "светкавица", за да се разберем в колко часа, къде на гарата ще се чакаме, та да отидем да свирим на еди-коя си сватба. Сега имаме телефони и интернет навсякъде. Това би трябвало да промени много неща, включително образованието. Не е ли тъжно капацитетите, които колиха и бесиха в XX век, да са още жизнени и да задават посоката на младите, които принадлежат към друго време?

- Какво е "деветата дупка на кавала"?

- Деветата дупка на кавала е изненадата, която те очаква всеки миг. И ако малко се главозамаеш, можеш да станеш смешен. Деветата дупка, казано във фолклора, е най-незначителната. И трябва да затвориш с осемте си пръста всички останали, за да се чуе чак тогава тя. Но аз опровергах тази фолклорна мъдрост. Виждайки своя син за пръв път след раждането му, написах едно парче "Туйто": обърнах кавала и произведох звук от деветата дупка. В България нещата не са точно така, както са установени. Има толкова много неща, които можем да открием, да видим от друга гледна точка. Да излезем от популярната конфекция, която е набивана в главите ни години наред.
44
7580
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
03 Юни 2011 20:27

Не само голям музикант, но и човек със субстанция!
03 Юни 2011 21:16
Баси якото интервю.
03 Юни 2011 21:37
Достойна за слушане е само музика, написана с божието вдъхновение. Примери - през Моцарт и Бетовен, Битълс, Ролингстоунс, автентичния фолклор (особено българския), Теодоси Спасов също
Всичко писано на конвейр за пари и по поръчка е клише, кухо, боза (както го квалифицираше един мой приятел) и промиващо мозъка, антикултура. На първо място - чалгата.
Ярки Примери - ТВ Планета (убиеца на фолклора), MTV (убиеца на рока и попа)
03 Юни 2011 21:44
Най-чистият фолклор - кой е той? Според мен - блеенето на овцата, на козата, кукуригането на петела. Един друг бит, друг живот, който са живели нашите прадеди. Фолклорът, за който си мислим, че е чист, тогава е бил популярната музика, музиката на ежедневието
Тук малко не съм съгласен. Анонимният певец, изпял "Девойко мари хубава, сипни ми винце..." е бил в небесата, не толкова на масата...
Това важи и за "Бела съм бела юначе"... и всички световни шедьоври, сътворени от анонимния български музикален гений.
03 Юни 2011 22:04
България ще се оправи, но само ако обърнем наобратно кавала
и пратим политическата си каста в канала.
ПП
с това и чалгата ще изтече там, защото те произхождат една от друга.
Натиснете тук

Редактирано от - Езоп на 03/6/2011 г/ 22:07:28

03 Юни 2011 22:58
Теодосий Спасов
03 Юни 2011 23:13
Болшинсвото"материал", харесва това... Натиснете тук
03 Юни 2011 23:41
Чалгата издига президенти.
Къде е тръгнал тоя младеж с кавала?
03 Юни 2011 23:48
Абе, като пивец бих казал: Всеки има право да пее! Нека пеят хората.......музика има за всички!
03 Юни 2011 23:50
Наистина, поместването на това интервю с това заглавие точно след новината за издигането на президентска кандидатура от архичалгаджията на България е малко неуместно, доколкото тази кандидатура се разглежда като дренконосеща тук.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
04 Юни 2011 00:16
Браво Теодосий. Шапки долу за Теб. Поздравления за Човека който си.
04 Юни 2011 00:44
Тоя свири и на дудук!
04 Юни 2011 01:25
Теодосий говори прилично английски, на концерта в Ню Йорк преди две години (в един музикален театър до Таймс скуеър, сиреч на Бродуей) си водеше сам, разказа малко за себе си:

I am sheperd, from little village between Dobruja and Deliorman.

Той е умен, но тук говори със загадки. Всъщност "фолклорът" (народни умотворения) е любителско творчество на обикновени хора. На старите овчари в Белица и Исперих творчеството е било с кавала и двоянката, най-достъпния им и евтин инструмент, и са свирили първо каквото са чули - от съселяните кавалджии, или веднъж в годината - на панаира в околийския град, докато и ако си развият свой стил.

На съвременния градски човек фолклорът му е също да си купи най-евтиния инструмент, от магазина - това обикновено е китара - и да свири което е чул... по радиото, телевизията, от тубата, айпода. Затова сега "фоклорът" (доколкото си остава фолклор) е обикновено е в стил "поети с китара" или "инди". После може да стане електрически и професионален, като Боб Дилан и даже Б.Б. Кинг. Но вече не е фолклор.

Чалгата следователно не е "фолклор", а е комерсиален и професионален жанр, не люботелско творчество на обикновения човек.

Старият ни селски фолклор често е стигал и до голямо естетическо съвършенство, също и защото, макар по произход лично творчество, той се е свирил години и десетилетия наред от разни хора пред разни аудитории и така се е оглаждал от колективния опит и са оставали в него само най-"апробираните" колективно неща. Но това пък е смърт на субективното в изкуството.

Нашият фолклор е доста близък със съседните, но има и много уникални елементи, и това е защото нашият народ под турско, патриархалното ни село, е било откъснато от света, от модернизиращите и уеднаквяващи влияния и е съхранил много архаични черти.

Сегашната световна популярна музика говори главно езика на блуса - последния истински фолклор, развил се сред народните черноземни низини пет минути преди преди радиото и грамофона.

Теодосий е свирил и при нас в консулството в 1999 г. Говорихме за филма на Анри Кулев за Ибряма (Сънувам музика) и му казах, че лично предпочитам по-"средноевропейските" елементи в нашия фолклор, не ориенталските, и бих искал тях по да показваме на запад. (Аспирирахме за ЕС.)‌ "Какво да правим", каза той, "такива сме - балканци".

Редактирано от - Чичо Фичо на 04/6/2011 г/ 01:32:24

04 Юни 2011 01:51
Ние, безродните български градски интелигенти, обичаме бълг. фолклор (по Филип Кутев), защото е високохудожествен, и не на последно място, защото образованите хора на запад го харесват, но недолюбваме, освен по патриотични подбуди, истинския днешен селски фолклор, който е (с примери от моя край) орк. Камчия (Комбайна вършачка), орк. Бриз (Ко'й туй нещо), че и, на по-циганска нота, орк. Варненци (Тез червени домати) - но то във всеки орк. има цигани, както си му'й е редът. Но и Кутевия "фолклор" не бих казал, че изразява напълно адекватно нашата днешна душевност. Но пък големите ни музиканти, като П. Владигеров, и също като Теодосий и Стунджи, и като нашенците Нелко Коларов, Елица Тодорова и Лот Лориен могат да покажат модерния българин, който се чувства съвсем свойски на световната сцена и като традиционен българин. От тях май само Теодосий е имал шанса да расне в истинско село и да научи отрано истински селски фолклор, сетне и в специално Кутевско музикално училище и муз.-пед. институт.
04 Юни 2011 07:42
Интелигентно интервю. С важни проблеми, повдигнати в него и достатъчно твърди мнения по тях.
-------------------------------
Блогът на Генек

04 Юни 2011 09:09
Браво !!
Жив и здрав да е Тедосий Спасов !! Господ да го пази !!
04 Юни 2011 09:11
за интервюто.

Винаги съм си мислел, че кавалът има осем дупки, а то какъв бил смисъла на "деветата дупка на кавала"
04 Юни 2011 09:43
Теодосий
много добре казано....всичко.
04 Юни 2011 09:59
Отклонение.
Деветата дупка...
Един рекъл на жена си: "Ти си трай, щото си деветата дупка на кавала", а тя отговорила: "А ти като си деветия кавал на дупката..."
------------------------------- ------------------------------- ----
Блогът на Генек

04 Юни 2011 11:44
Теодоси Спасов - велик и земен българин! Поклон пред таланта и мъдростта му! Вярвах, вярвам и ще вярвам, че България е раждала, ражда и ще ражда такива чеда!
04 Юни 2011 11:50
04 Юни 2011 12:46
Теодосий
04 Юни 2011 15:16
Теодосий е наистина велик музикант и ссвестен човек, и мненията му са много точни и верни (за съжаление). Преди няколко дни, докато си бях в БГ, го гледах в една ТВ програма заедно с един страхотен македонски китарист, Владко Стефановски, изкафиха ме !

Проблемът ни в БГ е, че такива като него не задават тона в музикалната ни култура, а именно помията, наречена чалга (пълната отврат, рожба на мафиотския престъен преход), е водеща. Ето такива хора като него би трябвало да водят нацията напред, а не политическият боклук, дето й пие кръвта вече 22 години... Тъжно !
04 Юни 2011 18:58
Ама как тъпеят въпросите на фона на отговорите.
04 Юни 2011 21:00
Чалгата е съвременният български фолклор. Тя е жадуваната музика на целия български народ, който в захлас танцува, ликува и изпитва огромно интелектуално удоволствие от тази култура.

*
Е не е от целия български народ. Ние дето не можехме да я изтърпим тази чалга култура, не само в музиката, но и в икономиката, пишем вече от други земи.
*
ЗаТеодоси
04 Юни 2011 21:09
Сега очаквам с трепет и вълнение да прочета също толкова стойностно и пораждащо мисли интервю с Глория, Преслава, Десислава, Цура, Мура и Нюра, или която и да е тяхна посестрима от планета Пайнер или което и да е там величаво музикално скудоумие!
В същност това си е изцяло наш проблем. Никой не ни кара да се напиваме и да мечтаем за "бързи коли и бързи жени", или "скъпи коли и тъпи, но имотни грухлячи", но за съжаление каквато ни ценностната система, такава ни е любимата музика.
04 Юни 2011 21:23
Страхотно интервю !!! Страхотно !!!
Толкова рядко може да се прочете в пресата нещо наистина стойностно !
04 Юни 2011 23:30
Най-мощното изявление за културното ниво на българина, което си спомням да съм чел в електронното издание на в.Сега.
Поздравления!
04 Юни 2011 23:37
Фичо,
Кутев е убиецът на фолклора!В един оркестър беше събрал гайда и гъдулка.
Теодоси се опитва да се вписва в течението"Cross culture", но това са комерсиални опити.
04 Юни 2011 23:43
Оказва се, че Теодоси е добър в говоренето почти колкото с кавала, то Талантът си е Талант!
04 Юни 2011 23:56
Дайвър, Кутев е някакъв вид класификатор, а истинските убийци са такива като Пайнер, Ара-Мара и в огромна степен гологлавия негодник Слави Трифонов и шайката комсомолци като него, които унищожиха комерсиализирайки истинския градски фоклкор на 20-ти Век. Над 90% от орезиленото от Слави§Ко беше създадено и изпълнявано НАИСТИНА от деца, ученици, студенти и войници десетки години преди дългучът да бе заченат, а текстописците и авторите на мелодии ще си останат неизвестни завинаги, автентичен фолклор.

За тяхна чест, защото пайнери-майнери и трифоновци след 10 години никой няма да си спомня.
05 Юни 2011 00:16
Ч.Ф. ...? Кавалът е най-мощният "натурален" музикален "инструмент" (гледай каква дума?...) Свързан е с видовете медитативно дишане и с чакрите. Като свирш на кавал работиш с гръбначния мозък и до горе ...( 7 чакра). С осмата дупка правиш медитативните преходи и стигаш собствения си максимум! ... ТЕЗЙ заради туй намекна за умението си над деветата дупка!? ...:"Кавал ми свири говори...?
05 Юни 2011 01:52
Напълно съм съгласен с Теодоси Спасов относно чалгата и днешното състояние на културата на българина. За съжаление, не мога да се съглася с неговата оценка за миналото.
Корените на чалгата са в музиката от селските сватби, за които си спомня с носталгия Теодоси Спасов. В Пловдивско най-известните групи години наред бяха тази на Ибряма и на Кьоравото Коле. Още по онова време селяните едновременно се възхищаваха от големия талант на Ибряма и не забравяха да добавят, че все на циганско го избива. Солата му на кларинета бяха постоянно напомняха за турската зуруна и циганските и ориенталските ритми. Със сигурност привнасяше чужди елементи в българската музика, и то от същото място, от което суга ги внася чалгата. Но корените на чалгата са и отпреди времето на Ибряма. Спомням си когато по селските сватби господстваха гръцкото и сръбското и кога по селските площади след затваряне на ресторанта вечер се влачеха песни от рода на "Сиромах съм, сирамох съм..." и "Люби, люби Вере...". Опростачването на народа започна от селските сватби. песента "Кой ти го тури жено..." се изпълняваше по десетина пъти по желание на гостите. Музиката се надуваше в селските палатки с такава сила, че бе невъзможно всякаква комуникация със съседа. За мен селските сватби бяха мъчение. Опростачването започна и оттам, че селската сватба не се правеше за младите и за гостите, а за да може селяндурите да предадат чорбаджийски салтанати мерейки си музиките. Демек, кой ще хване по-скъпа и по-похвалена музикална група. Изместването на централното събитие, т.е. младоженците, от музиката като център на внимание, говореше за развитие на селския манталитет в посока от дивотия към идиотизъм. И музикантите като всички хитреци по онова време събираха с удоволствие парсата от селската заблуда.
Аз съм от онзи район от Пловдивско, за който говори Теодоси Спасов и имам лични впечатления от селяните и от онова време. Най-големите любители на музиката бяха най-големите селски простаци. Дори се бяха разделили на партии- партия на Ибряма /Иво Папазов/и партия на Кьоравото Коле /Никола Илиев/. Боя музика ще се покани беше въпрос на партизанска борба. Едната партия агитираше за своите кумири, другата за другите. Това излизаше извън рамките на музиката, а си беше чист маркетинг с всички видове въздействия над потребителя. А моите лични наблюдения над любителите на сватбарската музика са следните- това бе музиката на най-неграмотните. Младите и по-интелигентните хора просто изтърпяваха музиката на сватбата. Те не желаеха само друсане на хора и ръченици. Те искаха и да потанцуват, както във всяка цивилизована държава или както на всяка градска сватба. Но музикантите в това отношение бяха неумолими.
Пет часа надсвирване, при което гостите гледаха като препарирани в музиката и никаква почивка. Няма да изложат домакина, а и всяка песен носи парса.
Даденото за пример с. Дълго поле го познавам, познавам и доста хора оттам. В региона това село се славеше с най-простите хора. Един приятел милиционер ми се оплакваше, че по тоталитарно време във всичките останали села на община Калояново имал 16 души общо криминален контингент за наблюдение, докато само в Дълго поле имал 80 души. От Дълго поле в последните двадесет години тоталитаризъм висшистите са двама. Съвсем нормално е там да е бил някакъв център за сватбарската музика.
Да ме извини Теодоси Спасов, за мен той е бил чужд елемент в тази музика вероятно, но това са фактите. Сватбарската музика подготви почвата за чалгата.
05 Юни 2011 02:07
Най-запалените по сватбарската музика хората от селата не ги наричаха любители, или почитатели, а ги наричаха запалянковци. Дори селяните съвсем точно са определили, че не става въпрос за познавачи, разбирачи или хора с музикален вкус, които могат да отсеят добрата музика от лошата, а за чисти запалянковци, като във всяка футболна агитка, които търсят начин за някаква лична изява и да се покажат на хората кои са. Все нещо трябваше да направят, за да ги забележи няко, че съществуват. Иначе просто нямаше за какво друго.
Това го казвам, за да отърва Теодоси Спасов от заблудата, че популярността е била голяма, защото музиката е била хубава.
05 Юни 2011 03:24
Сватбарската музика заслужава да се каже нещо повече за нея.
Това беше музикално явление, продиктувано от нуждите /и подплатено с парса/ на селянина, тракторист или шофьор в МТС /машинотракторна станция/, който крадеше нафта и бензин и си ореше частното ползване без пари. След това продаваше на пазара домати, дини и праз и като докараше доходи няколко пъти по-големи от на кмета, му се искаше да се покаже. човекът нищо не разбираше от музика, но познанствата му изтъкнати музиканти за селските сватби го правеше да изглужда по-културен в музикално отношение.
Аз много добре си спомням как се развиваше музикалната култура в този похвален от Теодоси Спасов музикален край.
Първите ми детски спомени са от времето, когато музикантите ги качваха да свирят от черешата и сватбарите правеха отдолу кеф. Тогава явно изживяването на селяните като чорбаджии е вземало превес над музикалните им възприятия.
По-късно се роди селската друпа, която покриваше всички сватби и удовлетворяваше всякаквите музикални вкусове с четири песни. Едно хоро, една ръченица, една тъжна песен- "Овдовяла е лисичката с девет малки лисичета", където жените плачеха и една весела хумористична народна песен- "Чушката люта, пак люта и ти си Цонке кат нея". Поради ограничения репертоар, песните се редуваха начесто, но това не пречеше всеки път да се плаче и всеки път при започване на "Чушката люта" жените да квичат от удоволствие- "И-их, пак чушката". Тази им беше любимата. По-късно групата разучи и една патриотична песен, за Крали Марко и Чер Арапин. Тази песен продължаваше много дълго, понякога с прекъсвания за по едно със замезване и всеки път текста й се променяше според поетичното настроение на тъпанджията. Последният така я изпълняваше, че държеше хората в напрежение за изхода от борбата между Крали Марко и Арапина. Изходът не беше сигурен, докато не свърши песента. Но пък винаги го правеше майсторски- тъкмо хората се отчаят и Крали Марко направи геройско усилие и забие Черния Арапин девет педи в земята. След такъв финал винаги следваха ръкопляскания, поздравления и почерпка за певеца. Хората се отблагодаряваха.
И следващото поколение музика и музиканти бяха тези, за които говори Теодоси Спасов. По неговите думи, изведнъж по някакъв библейски начин са се появили ценители, познавачи и с тънък музикален усет хора по тези места. Уверявам ви, другари, няма откъде да са се пръкнали такива ценители на музикалните изкуства. Това са същите хора, за които ви говоря в моите спомени.

Редактирано от - Gozambo на 05/6/2011 г/ 03:27:13

05 Юни 2011 05:14
***


1.10. Потребители, които предизвикват спорове и скандали и насаждат неприязън към потребител или група потребители, подлежат на директен бан.


Редактирано от - sybil на 05/6/2011 г/ 13:06:37

05 Юни 2011 05:44
05 Юни 2011 07:13
Записи на сватбарска музика от златния период, за който говори Теодоси Спасов, ми се приисква да имам само в едни случаи, когато съм спрял на кръстовище с колата и някой негър е надул басите от тонколоните в багажника. Звуковата вълна е такава, че моята кола се тресе, земята трепери, а на мен ще ми изхвръкне сърцето от ударните вълни. Точно тогава се заричам да се снабдя със записи на Иво Папазов- Ибряма от селски сватби и да му надуя едно поциганено соло на кларинет на черното копиле, та да му го върна тъпкано.
Като си сложа ръката на сърцето, чалгата ми е по-поносима от музиката от селските сватби. Аз съм голям критик на чалгата най-вече заради просташките текстове.
Миналата година си бях в България и бях на гости на мой приятел в чалготека бар. Изборът на заведението беше негов. Тогава видях как българинът играе чалга. Останах изненадан от това, което видях. Хората играеха от сърце и със сигурност се получаваше пълна хармония между това, което е отвътре и музиката. Танцьорите просто импровизираха на дансинга и правеха неповторими движения, което говори, че тези ритми извират от сърцето им. Тогава си помислих- ето, за пръвд път виждам българинът да играе музика, която не му звучи чуждо. Нито по селски хора, нито по събори, нито по сватби, нито по танцови забави съм виждал такива непринудени танци. Народната музика е българска, но тя е музика на отминали поколения с друга душевност. Тук сега нещата са в пълна хармония. Тук не хваля алгата, защото аз съм на същото мнение за нея и за културата на българина като на Теодоси Спасов. Но факт е, че това е днешната музика, която прониква дълбоко в българина и когато танцува не мисли как да танццува, а движенията излизат подсъзнателно, от душата му.
05 Юни 2011 09:54
Интервюто е наистина великолепно, само че....
Чалгата е съвременният български фолклор. Тя е жадуваната музика на целия български народ(?????), който в захлас танцува, ликува и изпитва огромно интелектуално удоволствие от тази култура
Незнам дали това удоволствие може да бъде определено като ИНТЕЛЕКТУАЛНО, когато най-често става дума за еротични, вулгарни текстове и музикални мотиви, които нямат нищо общо с българските традиции. Не съм съгласен и че това е музиката на целия народ, със сигурност обаче на най- ниската прислойка, най- примитивната. И много важно, тази музика ни се натрапва ежедневно, съзнателно или подсъзнателно, както ни се натрапват всички елементи на примитивната култура, сваляща човека да животното. Трайността на шоуто на Слави не е резултат от високо качество, а от съзнателно насаждане на примитивизъм. Случаен ли е невероятния вандализъм у нас????можем ли въобще да се гордеем с резултатите от духовното ИЗРАЖДАНЕ НА НАЦИЯТА?????
нека не забравяме най- важното, КОИ СА ДИРИГЕНТИТЕ И ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ НА духовното съсипване на българите.
05 Юни 2011 16:10
Толкова приказки, толкова коментари, а нито дума за ... Хисарския поп!
05 Юни 2011 16:37
Някъде около 1970. Лято. Селата на златна Тракия, някъде между Пловдив и Стара Загора. Селска сватба. Аз съм малко градско хлапе дошло с дядо си-голям почитател на народната музика, самоук кавалджия и гъдулар роден в село Ковач, Старозагорско. Касетофон Хитачи-един от първите в България и микрофон с който записваше музиката. По това време дядо ми имаше Форд Фолкън-американска кола която беше една от три-четири западни автомобила в Стара Загора по онова време. После през 1972 и се стопиха лагерите и нямаше откъде да купим и я продадохме. Та да се върна на сватбата. Атмосферата беше неописуема-чардак от зеленикав избелял брезент видял стотизи сватби, дълги сковани маси около 30 метра дълги покрити с мушама на цветчета. Невъобразим аромат-смесица от курбан, салата от домати и краставици, ракия, мастика, мента...
Спомням си и булката с гердани от сини десетолевки и пуканки и младоженеца, обикалящи масите. Музиката, тази вълшебна музика заради кято бяхме дошли се лееше от сцената в дъното на шатрата. По онова време да се наемеше елитен оркестър и певица струваше колкото нов автомобил или колкото апартамент в града. Певицата кято дадо беше дошъл специално да запише беше Недялка Керанова-глас и талант от калибъра на Гена Димитрова. Цяла България знаеше, че Недялка пие една бутилка с мастика преди да се появи на сцената. Поне така е било в ранните и години. Ефекта от гласа и върху мен беше потресаващ. И до ден днешен, занимавайки се с човешкия глас и възможностите му, не съм чул нещо подобно. Начина по който пееше и поднасяше темата на песента. Спомням си, че структурата на песента беше; куплет, рефрен, соло кавал, речитатив, куплет, финал. Речитатива беше смразяващ и амного тъжен, история за двама братя единия по погрешка убит от майка им, другия повален от тежка болест и трагичен финал на историята. Дядо ми каза, че това са тъй наречените мечкадарски песни-много редки и обичани от слушателите в Тракия. Разказването на историята по средата на песента беше около 5 минути. Около полунощ, всички отиваха да спят по къщите наоколо, хората бяха много гостоприемни по онова време. Н другия ден около 9 сутринта шоуто продължаваше и така 3 дни. Това са детските ми спомени от едно безвъзвратно отминало време с особен чар и обаяние. Българското село и обичаите му са мъртви за огромно съжаление. Живеем в света на интернет, Айпад, и лейди Гага. Тъжен съм.
05 Юни 2011 18:33
"Живеем в света на интернет, Айпад, и лейди Гага. Тъжен съм."
............................... ............................... .....
Ако ти върнат времето на мечкадарските песни ще си още по-тъжен.
Мечкадарските и песните на Крали Марко няма кой да ги слуша днес, та ако ще да ги пее Андреа Бочели. Не съм чул по панаирите да е тръгнал някой заместник на Парушев.
За мен интернет е това нещо, което ми даде възможност да издирвам и слушам онази музика, която ми харесва. Песни, които не съм ги чувал с десетилетия, сега имам достъп до тях. Имам достъпи до най-новите. Цитират се вчера имена на песни, влизам в интернет и веднага придобивам представа за тях.
Когато се говори за култура, или за музикална култура по-специално, то не може да се съди за човека само по отношението му към българската музика. Ако нечия музикална култура се формира само на основа българската музика, то тази култура не може да бъде много висока. Българската музика не е излязла извън пределите на България. На западна публика се представя български фолклор, но за тях това е просто екзотика. Публиката й се интересува от всички видове фолклор по света. Модерната ни музика е същата скръб. За мен любителите на една единствена музика обикновено са най-големите примитиви и нискокултурни слоеве от населението. Светът е създал толкова хубава музика, която е преминала бариерата на времето и се слуша с удоволствие от всички поколения, и различните музики и песни предизвикват различни емоции, различни настроения, страсти, тъга и пр. и човек може да слуша точно такава музика, от която се нуждае в момента. Примитивът си избира един стил- примерно сватбарска и слуша само сватбарска. След това сватбарската му омръзва и започва да слуша само чалга. няма значение каква, хубава, лоша, кара наред.
Между другото, същите хора, които бяха върли почитатели на сватбарската, днес са върли почитатели на чалгата. Онези, които не слушаха сватбарска навремето, сега не слушат и чалга.
05 Юни 2011 19:09
В заключение мога да кажа, че за да отървеш хората от едно "природно бедствие" като чалгата, не можеш да го натресеш в друго природно бедствие, посочвайки му само един вид друга музика. Алтернатива на чалгата не може да бъде сватбарската. Увличането само по един вид музика, или само по един стил, или само по един състав, това е запалянковщина като всяка друга, това е музикална некултурност, това е липса на музикален усет, това е немузикалност. Природното бедствие не е в стила чалга, а в ниската музикална култура на хората, изразяваща се в слушане единствено на чалга. Пътят е да им се отворят очите за всякакви други видове, стилове, жанрове и от всякакви националности музика. Всяка една музика от различни краища на света и от различни времена си носи своето послание, което човек преживява по неповторим начин. Ако твоите емоции се възбуждат само при сватбарска, или саомо при чалка, то просто емоционалното ти състояние е прекалено бедно. Но за да е богато, то пък трябва да си чел много книги, да си размишлявал над живота и пр. и пр. Карай, карай, пускате им чалгата да се уморяват по дискотеките, за да правят по-малко бели!
05 Юни 2011 21:10
Притоплени манджи:
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук

Прави се, струва се, и пак се достига до заклеймяването на чалгата. Аз десетки пъти съм повтарял ( виж по-горе само върха на айсберга от мои интерпретации по въпрса, и то само в този форум) - след като има хора които се радват на чалга - ами да си се радват. Това нито ви пречи да се радвате на музиката която вие сте си избрали да ви радва, нито пък ви прави някакви възвишени същества с интелектуална маститост. Повярвайте ми.
Декларации от сорта: Повръща ми се от чалга и Не мога да понасям тази музика съм чувал най-често от снобеещи другарки и другари имащи желанието да се дистанцират от "плебеса" (разбира се и много хора със субстанция се дистанцират от този род дупетресна забава), но тук думата ми е за това, че фактът, че не слушаш чалга не ти поставя трето мъдо или те прави някакъв си надпролетарски естет...просто не харесваш един жанр и туй то. Забелязъл съм, че най-големите противници на чалгата обикновенно се прекланят пред олтара на ХЕВИ‌ МЕТЪЛ-а ( който е не по-малко "клишеподобен" и "визуалноориентиран" от чалгата. Разликата е , че вместо силиконови цици, баджадци започващи от сливиците и устнички присвити във формата на подлютен сфинкстер на почит са кечетата, кожените аксесоари и героичните пози тип "статуя на боец от гражданската война" които музикантите правят на сцената. И двата жанра привличат своите тълпи с примитивни рифове, визуална помпозност и семпла поетичност. По същия начин както "Левски" и "ЦСКА", "Манчестер Юнайтед" и "Манчестер Сити" са хем най-близки, хем най-омразни, така и металурзите най-ненавиждат чалгаджиите. Хората с по-широки хоризонти просто регистрират наличието на изключително широкия спектър в който тонове и звуци могат да бъдат организирани и се радват на някои, не са кой знае впечетлени от други, но в общи линии не смятат че хората с различен от техния аурален вкус трябва да бъдат порицани и едва ли не "бракувани".
‌Поздрав до всички толериращи 000000000с един "мешан" джем сешън ( от миналата неделя):
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД