Не случайно две години, откакто влязоха в парламента, огромна част от депутатите на ГЕРБ остават неразпознаваеми. Просто те идват в София, за да си починат. А работят, докато уж отдъхват по родните си места.
За тази порочна практика възмутен съобщи Спартак Кънев, член на ГЕРБ в Пещера, който в момента е в обтегнати отношения с хората на Бойко Борисов. Той разкри неизвестни подробности за работата на депутатката от мнозинството Красимира Симеонова. Единствената постъпка на Симеонова, достойна да влезе в новините, бе организирането на ученическо състезание с викторина, при която за всяка решена задача отборът от съответното училище получавал по една дума, а на финала се получи безумното изречение "Ние сме ГЕРБ, с теб сме по-силни".
"От петък вечерта до вторник вечерта,
четири дни в седмицата тя прави зъби...
Кога депутатства?! Затова се получи този фал. Тя остави всичко в ръцете на Галя Воденичарова, едно 28-годишно момиче, което е организационен секретар и няма вина. То просто се е престарало", разкри тайната Спартак Кънев.
Във форумите също се появиха препоръки: "Симеонова да ходи да си гледа стоматологията и да прави безплатни зъби в името на ГЕРБ". Ръководството на ПГ я извади от шефското място в парламентарна комисия, тя загуби и поста си в местната структура, но за извънкласните занятия на депутатката не отвори дума.
Самата Симеонова обясни пред "Сега", че работи в стоматологичния си кабинет в Пещера в събота, неделя и в понеделник до обед. Следобед приемала граждани. Тя е член на комисията по правата на човека и на комисията по здравеопазване, но още миналата година получила официална тапия от тогавашния шеф на "Антимафия" Димо Гяуров, че да прави зъби, докато работи в здравната комисия, не е конфликт на интереси. "Ние не определяме цени и не влияем на здравната каса", обясни и Симеонова пред "Сега". "Един депутат трябва да показва, че може да работи по всяко време", допълни тя. И съобщи, че тя и синът й, който също е стоматолог, ще обслужват безплатно бедните по два часа седмично.
Симеонова е свързана и със сдружение "Армъни", което издирва и изпраща българчета да учат безплатно в Румъния, но твърди, че от 5 г. не й остава време да се занимава с тази дейност, а и интересът на децата намалял.
Друг депутат, който идва в София, за да си почине, е Николай Коцев. Той стана известен с изказването си, че България се е освободила от турско робство преди 500 г., и с това, че успя
да събере министрите на разпивка в хижата си
"Леденика" във Врачанския балкан. Коцев се хвали, че е дал хляб на 240 души от региона и идеите му за съживяване на Северозапада минават и през разширяване на собствения му бизнес. Пред "Сега" депутатът лансира идеята си всичко, което се реинвестира от фирма, създала работни места във Враца, да не се облага с данъци. Неговите бизнес сфери са фотография, производство на мебели и охранителна дейност. "В зората на създаването на куриерската фирма "Спиди" започнах във Враца като партньор на фирмата. Сега имаме офиси, а бусовете ми ходят от Червен бряг до Видин. Аз съм нещо като франчайзинг на "Спиди". Отделно имам и хотел на "Леденика", обяснява чистосърдечно в интервю за "Сега" депутатът. Коцев живее в бившата резиденция на Тодор Живков край Враца, има и 14 коня, а наскоро взел под аренда ловното поле в съседство, чиято площ от 3200 дка обхожда с АТВ-то си. Обяснимо е защо парламентаристът често пропуска заседания на комисията за борба с корупцията и защо не блести с внесени закони.
Любопитен персонаж е и Георги Икономов, който е мераклия за кметския стол в Банско. Неговото семейство обработва 60 дка ягодово поле между Банско и Разлог и след като приключат ангажиментите на депутата в София, той хуква да нагледа работниците си на плантацията. Като шеф на общинския съвет Икономов си е "уредил" наемът за ягодовото поле да е 3 лв./дка за година, което е десетократно по-ниска от реалната цена. Отделно се труди и в къщата си за гости, която официално е замразена, но местни твърдят, че не е спирала да обслужва туристи. Избирателите си Икономов приемал в офиса на ГЕРБ в Банско и
това също е повод за възмущение,
защото така на практика обслужва само симпатизантите и членовете на мнозинството.
Атанас Камбитов, който по професия е лекар, но по призвание е бизнесмен, също има доста причини да си почива, докато работи в София като депутат. Фирмата му "Камбитов и син" се занимава с добив и преработка на дървен материал, строителство, заготовки за арматура, инертни материали и има няколко цеха в Благоевград, Банско, Якоруда. Построила е хотели и жилища в Банско и Разлог. По документи я управлява бившата секретарка на депутата Весела Грънчарова, но всъщност народният избраник е доста зает с нея. Фирмата му е затънала в съдебни дела, водени от длъжници. През октомври м.г. Камбитов декларира възможен конфликт на интереси в комисията по земеделие при обсъждането на проекта на закон за горите.
"Фирмата ми е голяма, с многогодишна история, работим коректно, както във всеки бизнес, водим и дела, но не тръбим по медиите за това. Имаме повече от 10 дела срещу наши длъжници, имало е случаи на разпродаване на имущество, за да си осигурим вземанията, но тук политиката няма място", обясни накратко заниманията си в края на октомври м.г. пред в. "Струма" депутатът Атанас Камбитов. При такава голяма фирма кога му остава време да работи в избирателния си район? Благоевградчани разказват, че много рядко се вясвал в приемната си.
Пламен Тачев от Червен бряг, станал известен с това, че назначи щерка си в бюджетната комисия, също има принос към почиващите работници в НС.
Тачев е магистър по пожарна безопасност,
бил е дипломант на Бойко Борисов и при него е защитил дипломната си работа. По-късно Борисов му е бил треньор по карате.
От внесените законопроекти в НС става ясно, че Тачев се е подписал под едни промени в закона за здравето, внесени от почти цялата група на ГЕРБ, и промени в закона за СРС в края на 2009 г. Третото му "постижение" е да подпише и внесените поправки в конституцията, подписани от цяла рота депутати. Затова пък когато се прибере в родния си край, с хъс се отдава на хотелиерство и ресторантьорство. Той има хотелски комплекс "Тачев" и ресторант-градина. Хотелът му (три звезди) е на 4 етажа, с 4 апартамента и 15 стаи.
Заниманията на Танчев са близки до сърцето на още трийсетина депутати от ГЕРБ, изчислиха по-рано медиите.
Подобни примери показват, че на хартия уж е забранено на депутатите да работят друго, освен да се занимават с народните дела, но на практика се получава обратното. ГЕРБ обаче не е единствената партия, която дава възможност за реализация на собствените си депутати, най-вече в собствения им бизнес. Това е практика, закрепена от традициите, конституцията и парламентарния правилник.
Основният закон въвежда забрана за народните представители "да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител". Коя обаче дейност е несъвместима, няма кой да обясни. Дали да правиш безплатно зъбите на пенсионерите преди избори, или да си наглеждаш ягодовите плантации е съвместимо или не, е въпрос на лична преценка, казват и политиците, и наблюдателите на тяхната дейност. Наказанието щяло да дойде на следващите избори. Това обаче не е точно така, защото става въпрос за пари и за използване на влияние. Все пак депутатите имат право на безплатен транспорт до избирателния си регион, за да продължат да се трудят в полза на обществото. Те получават месечна работна заплата, а не почасово заплащане, за да се оправдаят бизнес заниманията им през половината от всяка седмица. А това е и въпрос на морал.