:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,320
Активни 477
Страници 7,223
За един ден 1,302,066
Развитие

Как естонците се научиха да ходят по вода

За 20 години Естония смени 3 валути, наложи модата на плоския данък и стана символ на е-революцията
В Естония всички пътища водят към... интернет. Покритие и указателни табели (като тази на снимката) за най-близката точка за връзка има из цялата страна.
През последните 2 десетилетия естонците са заети да доказват, че няма невъзможни неща. Дали успяват?

В зората на прехода с Естония сме почти еднакво бедни. Днес средната заплата там е над 800 евро, а у нас е 300. Благодарение на дръзки реформи и приемственост между правителствата Естония изпревари по доходи на човек от населението отличници като Полша, Словакия и Унгария, докато лутащата се България си остава в дъното на таблицата. Докато ние се мъчим да "връзваме жички", Естония стана синоним на електронно правителство.

В началото на икономическите успехи е един историк. Март Лаар става премиер на независима Естония през 1992 г. Тогава той е на 32 години, а повечето министри от екипа му са още по-млади. Пред тях е бездна - съсипана икономика, хиперинфлация (над 1000%), страховита бедност и безработица. Екипът на Лаар запретва ръкави и доказва, че ако вярваш и искаш, можеш да ходиш и по вода.

Още през 1992 г. Естония въвежда непозната за Европа система - валутен борд. МВФ и шведски експерти съветват Талин да запази руската рубла, но правителството рискува и заменя рублата с естонска крона, която фиксира към германската марка. Кроната и паричният съвет служат вярно на Естония до 1 януари 2011, когато страната стана част от еврозоната.

Държавната администрация претърпява пълна промяна, защото всеки служител трябва да отговаря на две прости изисквания - да знае английски и да работи с компютър. Така вирусът на съветската бюрокрация бързо и завинаги си отива от Естония. Правителството насочва всички помощи от Запад към изграждане на това и бързо изгражда онова, което България и до днес не може - административен капацитет.

Лаар отказва заеми от МВФ и Световната банка. Спира субсидиите на предприятията. Премахва търговските бариери - страната става безмитна и безакцизна зона. Безумният според мнозина ход се оказва допинг за бизнеса и убиец на контрабандата и сивата икономика - като не дължиш акцизи и мита, няма какво да криеш и няма как да конкурираш нечестно съвестния данъкоплатец. Е, когато през 2004 г. влиза в ЕС, Естония започва да следва акцизната политика на съюза. Но пък запазва традицията си да не събира данък за печалбата, която фирмите реинвестират. Приватизацията се извършва по естонски бързо и решително - без гръмки корупционни скандали. "Диригент" на процеса е Ян Маницки, мениджър на легендарната група АББА.

Плоският данък, който в България познаваме отскоро, в Естония работи от 1994 г., когато ставката за доходите на граждани и фирми става 26% (днес е 21%). Всички пророкуват, че бюджетът ще се срине, но след първата трудна година плоският данък се отплаща с отлични приходи, а естонският успех заразява и други държави - от Русия и Исландия до Македония и България. Напоследък и в Гърция гледат към единната ставка като на спасителен пояс за бюджета.

За 20 години Естония изпреварва икономически не само балтийските си съседи, България и Румъния, но и бивши отличници като Полша и Унгария. Географски Естония е на изток, но икономическите изследвания и класации вече я слагат в групата на западните държави. Премиерът Андрус Ансип не признава скромни цели - иска страната му скоро да се нареди сред петте най-развити в ЕС.

Днес Естония е една от най-дигитализираните и свободни от бюрокрация държави на планетата. Там политиците бързо разбрали, че страна с малко население (1.34 млн. души) и невисоки доходи не може да си позволи да издържа обичайната администрация. С девиза "Прави повече с по-малко" държавата започва да развива електронни услуги, засягащи всекидневния живот, като търси най-евтините решения. Наскоро стана ясно, че България вече е похарчила 2 млрд. лева за електронно правителство, а е-услугите се броят на пръстите на ръцете. В Естония за двойно по-малко пари имат над 700 е-услуги.

Днешните естонци могат онлайн да кандидатстват за детски помощи, за работа или за пенсия. Сред последните разработвани е-услуги са вписването в брачния регистър и регистрирането на развод по интернет. Държавните институции си обменят служебно информация и не тормозят гражданите за справки и удостоверения. Благодарение на модерните технологии броят на полицаите е намален наполовина спрямо средата на 90-те години, а доверието към тях е скочило двойно до 90%.



Дигиталната революция започва през 1996-1997 г. с програмата "Тигров скок",



която обзавежда училищата с компютри и посвещава ученици и учители в тайните на интернет. Следващата програма е "Виж света" - също безплатни курсове по компютри и интернет за цялата страна. Идеята е и бабите в най-затънтените селца да се научат как да отварят мейл и как да проверяват по електронен път пристигнала ли е пенсията в банковата им сметка. Трите мобилни мрежи напълно покриват територията на страната, като предлагат и интернет. Навсякъде има публични точки за безжичен интернет, повечето безплатни. В Естония изразът "отивам до банката" е на изчезване, защото виртуалните офиси все повече изместват традиционните. 98% от трансакциите минават през интернет.

Личните карти на естонците приличат на нашите. Но само на пръв поглед. Те са далеч по-умни от българските - имат безценен чип, който ги превръща в универсален ключ за всякакви е-порти и е-услуги. Естонската лична карта е 3 в 1 - документ за самоличност, ключ към базите данни и електронен подпис. Тя се използва за плащане на сметки и данъци, заменя шофьорската и здравната книжка, служи за онлайн банкиране и дори за електронно гласуване през интернет. Макар че е толкова полезна и "смарт", естонската лична карта струва само 25 евро и се подменя на 5 години. У нас е-услугите се броят на пръсти и за повечето човек трябва си купи електронен подпис - комплектът удостоверение, смарт карта и четец за нея струва 60-70 лв. При това е-подписът е валиден само за 1 година и после трябва да се подновява срещу годишна такса.

Първата е-лична карта е издадена още през 2002 г. През 2006 г. над 1.1 милион естонци имат личен документ с чип. Достъпът до данни и ползването на електронния подпис са валидни само с въвеждане на пин кодове. Без кодовете картата и чипът са безполезни и това е най-сигурната защита срещу кражби.



В царството на е-чиновника



Чрез единния държавен портал http://www.ееsti.ee и с личната си карта естонците могат да влязат във всеки публичен е-регистър, да подават и да получават документи онлайн. Техният Търговски регистър работи безотказно - за разлика от българския, който все се задръства. Фирмите предпочитат електронната регистрация, като цялата процедура отнема броени минути. Рекордът за вписване на компания е 18 минути. Системата разпознава и личните карти на гражданите на Финландия, Белгия, Португалия и Финландия, които могат от вкъщи да си регистрират естонско АД или ООД.

Естонците не се потят над данъчни декларации - тяхната НАП сама попълва данните, които работодателите са изпращали. Това е и най-популярната е-услуга - над 92% от естонците са декларирали доходите си за 2010 г. по интернет. Човек влиза в мрежата на данъчните - през държавния портал или през виртуален банков офис - с електронната си лична карта, сверява, ако има нещо за допълване, го добавя и натиска бутона "изпрати". Няма служебни бележки, разпечатване на декларации, висене по гишета. При това електронният бирник няма работен ден, обедни почивки и уикенди - работи по 24 часа на ден.

В Естония също като у нас има данъчен реверанс за част от лихвите по жилищни кредити, само че сумата се връща на данъкоплатеца в рамките на 2 дни от подаването на декларацията. Част от инвестициите на родителите в чуждоезиковото обучение на децата също се признават за разход и намаляват данъка.

През правителствения портал всеки може да си запази час за преглед или да "разлисти" здравното си е-досие. Лекарите виждат "картона" на пациента на монитора си - епикризи, кръвни изследвания, рентгенови снимки, кардиограми - всичко се намира в интернет. И рецептите в Естония са дигитални, не хартиени. Пациентът отива в аптеката, аптекарят отваря "файла", вижда какви лекарства е предписал докторът.

Родителите записват децата в избраното училище онлайн и от персоналния си компютър следят как се представя ученикът - какви домашни има, какви предмети са в програмата за деня. Учителите пишат оценки и забележки в електронни дневници и дори качват плановете за уроците си в интернет. Учениците си готвят уроците и домашните в интернет и за ужас на калпазаните лошите оценки не могат да бъдат скрити - родителите виждат всичко в мрежата.

В Естония май само туристите още купуват хартиени билети. Повечето местни хора си плащат правото на пътуване онлайн, а контрольорите проверяват със специални устройства редовен ли е пасажерът.

Естонците често се шегуват, че тяхното правителство ползва хартия само в... тоалетната. Министрите се готвят и провеждат своите заседания в мрежата. И на тях, и на чиновниците не им се налага да разнасят листове и папки, защото всички документи, доклади, справки и забележки се създават, коментират, променят и подписват онлайн.

Патрулните полицейските коли си имат компютри, интернет и достъп до служебните регистри. Номерът на колата и на личната карта на водача са достатъчни на "катаджията" да провери платени ли са автозастраховките, за какво е глобяван водачът, какви нарушения има. Естонските полицаи имат онлайн достъп до Шенгенската информационна система и във всеки момент могат да проверяват дали една кола е крадена и дали не са спрели издирван престъпник.

Някои са недоволни, че държавата знае всичко за всеки. Но пък всеки гражданин може да види кой и кога е влизал в неговото е-досие и ако има съмнения, да се оплаче на Агенцията за защита на личните данни.

А и Биг Брадър е враг на корупцията - защото в интернет следите остават и може да установи дали някой държавен служител не си е превишавал правомощията, дали е ровил в досиета и регистри по служба или с користна цел.

Ако в България действаше естонската система, бързо и лесно щеше да се разбере кой е откраднал СРС-та и кой търгува с държавни тайни.



X-Road - невидимото кръстовище



Бащите на дигиталната революция в Естония от самото начало си поставят за цел да избегнат създаването на единна информационна мрежа мастодонт. Така се ражда X-Road - кръстовището, от което се стига до масивите на различните институции. X-Road просто създава при поискване временни връзки към бази данни, като позволява те да работят независимо една от друга и да си общуват безпроблемно. Така е-правителството не е зависимо от един стопанин на мрежата - всяко ведомство си избира подходящия за себе си софтуер и компания за поддръжка и развитие, но ползват една платформа.

И въпреки че са толкова напред, естонците не се уморяват да търсят нови е-решения. Те вече се замислят струва ли си хладилникът да бъде снабден с устройство, което да праща SMS, ако срокът на годност на някой от продуктите е изтекъл.



ОСОБЕНОСТИ



Като население Естония е "мини", но по територия е по-голяма от Дания, Люксембург и Швейцария. Има над 1500 острова, повечето са малки и необитавани. Половината от територията й е покрита с гора и въпреки че имат дървета в изобилие, всякак избягват да хабят хартия.

От Талин до Хелзинки са само 80 км и финландците са сред най-многобройните туристи.

В Естония можете да сърфирате в интернет навсякъде. Дори на най-затънтените крайчета и острови, ако походите няколкостотин метра, ще хванете сигнал.

Почти всички университети имат и IT специалности, а в Талин и Тарту първи в света започват да произвеждат магистри по киберзащита.

Финландия си има "Нокия", ние - петролни шисти, шегуват се естонците. Те се гордеят със 70% енергийна независимост, която се дължи именно на напоените с нефт скали, от които Естония произвежда горива (тя е сред световните сили в този бизнес). Използването на шистовия петрол причинява големи замърсявания и екологични проблеми, но естонците на драго сърце инвестират в скъпи "зелени" съоръжения, за да продължат да експлоатират националното си богатство.



В КРИЗАТА И СЛЕД ТОВА

В началото на 90-те години Естония е по-бедна и обрулена дори от България. Но балтийският тигър бързо надминава балканския лъв. През 2009 г. брутният вътрешен продукт на глава от населението е 4700 евро в България и 10 300 евро в Естония. В пика на кризата икономиката на Естония се срина с повече от 14%. Нашият БВП спадна "само" с 5 на сто. Безработицата в Естония надмина 16% през 2009 г., а у нас - 12%.

Всеки икономист знае, че колкото по-малка и отворена е една държава, толкова по-уязвима е от външните шокове. Рецесията удари особено жестоко Естония, която също като България загуби външни пазари и инвестиции, а строителството и търговията с имоти колабираха. Зависимостта обаче действа и с обратен знак - колкото по-малка е една икономика, толкова по-бързо хваща попътния вятър. Така се случи и с Естония - за първото тримесечие на 2011 г. отбеляза рекорден за целия ЕС скок от 8% на годишна база. Това обаче стана възможно и защото правителството в Талин запази скандинавско хладнокръвие, не се опита да създава и да прикрива бюджетни дефицити и блокира ударите на кризата с желязна финансова дисциплина. За което бе възнаградено - на 1 януари Естония стана 17-ият член на еврозоната.

Дори очакваното поскъпване заради въвеждането на еврото и "закръгляването" на цени като че ли не се състоя - въпреки неудобния обменен курс. Ние сме щастливци, че левът ни е вързан с единната валута в съотношение грубо 2:1. При курс 15.6466 крони за 1 евро обаче естонците не могат да минат без калкулатор, ако искат да сравняват цената в евро и в крони. Към април средната годишна инфлация в Естония при икономически бум е 4.3%. За сравнение в Гърция, която се разкъсва между фалита и рецесията, цените са се качили с 5%, а в Румъния - със 7.2%.

А през пролетта на парламентарните избори естонците преизбраха управляващите, които в кризата им орязаха заплатите, замразиха пенсиите и качиха ДДС от 18 на 20%. Защо ли? Естонците вярват, че правителството им е направило каквото трябва и ги е превело през тежка буря.
И-НЕТ СНИМКИ
Бившият премиер Март Лаар, символ на естонското чудо, стана съветник на президента Саакашвили и помогна на Грузия със смели реформи бързо се изкачи в глобалната класация по конкурентоспособност. В момента Лаар е втори мандат министър на отбраната в правителството на Андрус Ансип, след като управляващата коалиция в Естония спечели парламентарните избори през март.
 Премиерът Андрус Ансип сияе, след като току-що е изтеглил от банкомат първите естонски 20 евро. На 1 януари 2011 г. "балтийският тигър" стана 17-ият член на еврозоната. България още няма покана дори за "чакалнята" на Евроленд.
 Лична карта с чип и четец - това е всичко, от което обикновеният естонски гражданин се нуждае, за да си плати данъците, да управлява банковите си сметки, да регистрира фирма, да си прегледа здравния е-картон и осигуровките и дори да гласува онлайн. Крадците на документи не могат да точат тайни или сметки, защото влизането в базите данни става след въвеждане на ПИН код, а всяко използване на електронния подпис трябва да се потвърди с втори ПИН.
125
9392
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
05 Юни 2011 20:28
Естонската лична карта е 3 в 1 - документ за самоличност, ключ към базите данни и електронен подпис. Тя се използва за плащане на сметки и данъци, заменя шофьорската и здравната книжка, служи за онлайн банкиране и дори за електронно гласуване през интернет. Макар че е толкова полезна и "смарт", естонската лична карта струва само 25 евро и се подменя на 5 години.

Невероятно!...
Значи в Естония може, а у нас - не...
Защо?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
05 Юни 2011 20:40
Понякога да си вярваш, че ходиш по вода, не означава, че не потъваш...
----------------------------
Блогът на Генек

05 Юни 2011 20:44
В България куманизите и комсомолците направиха ДАЛАВЕРА за 115 000 000 евро само за личните карти и нема обесени.
"Вирусът на съветската бюрокрация" е като детска хрема
в сравнение с нашата болест -
кръстоска между българщина и ортодоксален куманизъм.
05 Юни 2011 20:59
Ах, ох, Естония... Държавица, която не признава за граждани около 10% от гражданите си, напук на "високите" европейски принципи. Която живее от търговийка, залепена за шлифера на "презрения окупатор". Тигър! Мяу!
05 Юни 2011 21:01
Впечатляващо!!! А ние се харчим ли харчим за телекоми, мрежи и софтуери, които при това не се разбират, защото "говорят различни езици". Очевидно при естонците е важно да се свърши работа, а при нас - да се похарчат едни пари .
05 Юни 2011 21:41
Що се отнася до бюрокрацията и е-администрацията - наистина нямат равни. И в трите балтийски републики свободното интернет покритие е над 90%. Още едно прекрасно нещо, което не може да им се отрече - невъзможната чистота.
Но ... 10% "негра", заедно с 20% безработица ... не прави нещата така розови. Най-странно ми е било как се издържат, при положение, че практически нямат никакво производство.
05 Юни 2011 22:36
Статия е пълна с глупости. За щастие познавам сравнително добре страната, както и Литва, та е може да ми ги набият в главата. Защо не е написано какво стана преди 2 години с университета в Тарту, че ми го дават за пример??!! Да, естонците са в пъти по-интелигентни от българите, но дотук. Безработицата сред младите е отчайващ процент, а без да съм проверил цифрите съм почти убеден, че имат повече емиграция от нас. Това не е от хубав живот. Чистотата и подредеността идват от това, че цялата страна е де факто една провинция. Да не би Париж или Берлин да блестят от чистота??

борисофф
05 Юни 2011 22:51
Съжалявам, но Естония не е пример, от който БГ да се поучи. Такова стопанство не е издържливо в по-дългосрочен план. Държавната администрация, модернизирана с интернет е една милимунда от успешна икономика. Ниските данъци - плоски, или не - също. Според мен, България може да се модернизира като започне да произвежда осезаеми неща. Както след Освобождението, както по времето на бай Тошо. В тоя смисъл, ако трябва пример, той е Германия, не малкия, временен фишек Естония. Погледнете Германия в кризата днес - феникс сред кокошки. Това е, защото са стъпили здраво на земята, поучили са се от минали грешки и не вярват на мимолетни теории и финтьори.
05 Юни 2011 22:58
Сега, да се разберем. Ако темата на статията е - възможна ли е е-администрация с малко средства и достъпност навсякъде - то определено е по-добре да се учим от Естония. Ако темата е - как да направим силна и устойчива икономика - тогава вече Естония не е за пример. Та нека не смесваме нещата.


ПП Чистотата е не само защото са малкко хора. Това, за което винаги съм спорила с приятели, е че чистота се поддържа по един единствен начин - с чистене. Никакво пазене не може да ти осигури чистота. И щом познаваш региона - значи знаеш как чистят там. Е, за това - няма как да не ги уважавам.
05 Юни 2011 23:07
много добра статия
трябва да се набива с чук в главите на бг-население, което в по-голямата си част ползва интернет предимно за форумни лакърдии, размяна на готварски рецепти и слушане на чалга.
05 Юни 2011 23:19
Два эстонца приходят в публичный дом и говорят охраннику:
- У нас только 25 крон, но мы очень ......
Мужик им отвечает:
- За 25 крон, вы только друг друга за углом в ж... можете.
Эсты ушли. Через 10 минут, возвращается один из них и говорит:
- Большое спасибо, а куда деньги платить?
06 Юни 2011 00:49
Softwind

Kiro or efiro, за съжаление явно нямаш никакъв опит от това да правиш бизнес и да си зависим от нашата администрация. Тогава щеше да видиш колко е милимундата!
Ей не се свършихте тия с мераците по Стамболова и байтошова икономика, само Кремиковци и Радомир са ви в главите!
За Стамболов е смешно да говорим - 21-ви век сме, не 19-ти. А за байтошовите "икономически" подвизи има едно прозаично обяснение - Големия брат (не БигБрадър, а дядо Иван), който плаща сметката. Само че и той плаща докато може. ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ!
Само за сведение, ако не си запознат, прехвалената ти тошова икономика фалира точно три пъти - през 60-те, 70-те и 80-те години. Първите два пъти я спасява "крепката и нерушима дружба". Третия помним какво стана.
06 Юни 2011 01:28
Прекалени хвалби за мижава държавица, доскоро силно обгрижвана от скандинавските страни и САЩ, та дори и от Москва. Скоро това ще свърши, а заедно с него и просперитетът.
06 Юни 2011 01:53
Невероятно!...
Значи в Естония може, а у нас - не...
Защо?...


Ти глей сега как ще ни изработят за Търговския регистър, забрави за фантазиите на естонците. Те са в пъти по-зле от нас, само дето още не са го разбрали.
06 Юни 2011 03:33
Много излишни приказки, а същественото липсва - че естонците са католици (а не като гъзове), и че не си избират пожарникари и физкултурници да ги управляват..
06 Юни 2011 03:33
Значи можело.
A у България същите реформи катастрофираха.
Тук ще е разковничето:
Държавната администрация претърпява пълна промяна, защото всеки служител трябва да отговаря на две прости изисквания - да знае английски и да работи с компютър. Така вирусът на съветската бюрокрация бързо и завинаги си отива от Естония.

Благодаря за статията и браво!
06 Юни 2011 03:48
Абе колкото и да ги плюем естонците /типично по нашенски/, 800 евро са си 800 евро, нали? И е-администрацията е факт. Айде сега затворете си плювалниците и помислете къде сме ние, българите, дето вместо глави имаме задници!
06 Юни 2011 06:17
Която живее от търговийка, залепена за шлифера на "презрения окупатор".

Която е живялапо този начин, уважаеми и то не по собствено желание.От 20 години тази държавица съществува без смрадливия шлифер и резултатът е налице.
06 Юни 2011 06:28
Key Man,
И още нещо за размисъл - Къде щеше да е Сега България ако т.н. цар беше продължил политиката на Костов. И ако я беше продължил щяха ли да ни се случат недоразуменията Станишев и Борисов?
06 Юни 2011 07:20
През последните 2 десетилетия естонците са заети да доказват, че няма невъзможни неща. Дали успяват?
И заедно с нас се оказаха в списъка на държавите, където най-зле се живее. Това е то капитализъм с дясна политика.
06 Юни 2011 07:33
Основната причина за това, което наричат успех е, че Естония, считана от Финландия за тяхна територия беше със сериозни инвестиции, както от Финландия, така и от Швеция. Вчера имаше класация кои се най-добрите места за живеене, България заедно с Естония и Поляа бяха на опашката. Може средната заплата да е добра, обаче ако има голяма безработица, а за съжалерние това е и състоянието в повечето отличници. Чехословакия е с 10%, Унгария е още по-зле. Работил съм в Унгария във фирма, която беше поставена на 2-ро място там, като качество на работмо място - заплата, работно място и т.н. Знам какво е. Сега тук в България получавам долу-горе същите пари.
06 Юни 2011 07:57
Тия още не могат да се отърсят от шока, че не са финландци.
06 Юни 2011 08:09
Всички електронни достижения ще ги има и у нас рано или късно. Мъничък е този проблем , но ще му дойде времето. Чипа на българина си е за смяна , което не е ясно дали може да се извърши. Помня , че голямо ореваване имаше когато Симеон го изрече, но за няколко години вече никой не реве срещу тази истина.
06 Юни 2011 08:21
Има разлика при поддържане на чистотата у нас и в Естония. Ако ви предложа след всеки циганин да ходи българин и да чисти след него ще се изсмеете. Вместо това сме избрали да приличаме на цигани и по този елемент. Хубавото е , че това си е вид приобщаване и хомогенизиране на , , нацията, , .
06 Юни 2011 08:56
Да de Hexe ми напомни, че Естония има 20% безработица, това е официалната, но винаги реалната е много по-висока. Това е то цената за дясната ефективност. Вие може да развиете 2 предприятия много ефективни, а всичко друго да е услуги търговия и огромна безработица и да отчетете голяма ефективност и големи заплати. Като наш Манрико получаващ голяма заплата и постоянно се дава за пример, а наоколо трагедия.
06 Юни 2011 08:57
Приблизителна представа за ума дава коефициента на интелигентност. За Европа данните за отделните държави не се различават много. Разликите идват от култура и традиции.
06 Юни 2011 08:57
Там политиците бързо разбрали, че страна с малко население (1.34 млн. души) и невисоки доходи не може да си позволи да издържа обичайната администрация

Първи Въпрос:
- Извинети...колко е администрацията на София?


Редактирано от - OLDMAD на 06/6/2011 г/ 11:03:29

06 Юни 2011 09:01
Впрочем у нас се хвалят каква стабилна икономика сме имали, ама това е за сметка на мизрията на народонаселението. Сега щели да дадат 30 лв. за минималната заплата, ама за 2 години тези 30 лв. бяха многократно изядени от инфлацията.
06 Юни 2011 09:44
Поредното лустросано материалче на Ю.Бончева на фона на иначе други силни атори в "Сега". Естония е на ръчно управление от Швеция , с безработица от 20% в големия град и обезлюдена от емиграция провинция -колкото и малка държава да е тя. В икономически план в тези райони хората преживяват от дребна далавера с митологизираната като чудовище с цел поддържане някакъв национализъм Русия. Наистина чудесно административно обслужване - и това е. Мантрите за отличниците вече се сриват, тъй като моделът-калъп не работи . Следвщата е Словения и и то при около 2 млн население и съсед като Австрия , на чиято помощ винаги са разчитали. Иначе като народ са отзивчиви, културни, приятни хора, дори бих казал по-отворени на фона на типичната северна сдържаност.
06 Юни 2011 09:59
моите впечатления от Естония са от 2007г.
някой от тук гръмко крякащите има ли по-скорошни?
там наистина е много чисто и чиновничеството на цялата държава е ултра компактно и организирано.
в БГ само панаирът около търговския регистър на колко примитивно ниво е.
Да не говорим за общата култура и образование на населението спрямо @-администрирането.

Редактирано от - softwind на 06/6/2011 г/ 10:03:03

06 Юни 2011 10:07
Това за естонската е-бюрокрация много ме впечатли. Искам да имаме такава и тук. За другите неща не съм компетентен. Но ... 800 евра са си 800 евра - също звучи добре.
06 Юни 2011 10:07
Най-странно ми е било как се издържат, при положение, че практически нямат никакво производство.
Също както Литва и Латвия - със заеми. Балтийските държави са силно кредитирани от Скандинавски банки (основно шведски). Безработицата е следствие на това, че няма производство. Налагането на интернет и свободно ползване на английски език са похвални и трябва да се приложат в България. Но унищожаването на производството, а от там и на социалния елемент като здравеопазване, инфраструктура и т. н. както и на околната среда с извличането на шистов газ за лоши уроци.
*
Иначе не се сещам за някой, който доброволно да иска да живее в балтийските държави. Като човек се върне от там в София или Варна и изведнъж почва да оценява някои неща...
06 Юни 2011 10:45
"В Естония можете да сърфирате в интернет навсякъде. Дори на най-затънтените крайчета и острови, ако походите няколкостотин метра, ще хванете сигнал. "[/quote
Е, за това им завиждам, а у село три оператора - интернет връзка нема.
06 Юни 2011 10:56
Универс, пишеш

"имат отлично административно обслужване и това е"

Че малко ли е, бе, Универс!!! ;)
06 Юни 2011 11:01
И както чета, виждам, че във форума е пълно с привърженици на "успешния" гръцки модел - щедра социална политика, задлъжняване на държавата и рано или късно - фалит и безсмислени протести, които само задълбават проблемите, понеже пари няма.
06 Юни 2011 11:02
Втори въпрос за сравнение с ония 1.4 млн "жители" на Естония, нарекли се кой знае защо 90% естонци:
- Естония има ли промишленото производство на София?

Редактирано от - OLDMAD на 06/6/2011 г/ 11:05:01

06 Юни 2011 11:11
А Caravaggio ме изпреварил...
06 Юни 2011 11:24
Наистина чудесно административно обслужване - и това е. Мантрите за отличниците вече се сриват, тъй като моделът-калъп не работи . Следвщата е Словения и и то при около 2 млн население и съсед като Австрия , на чиято помощ винаги са разчитали.

На фона на изказванията на другарите Путин и Медведев за бюрокрацията в съседна Русия, това никак не е малко. Преди две години, баш в най-голямата криза посетих Естония и трябва да кажа, че контрастът и с Русия (Петербург), камо ли със София беше от земята до небето - чисто и поддържано ( за разлика от София, дето се вихреха разни "кризисни щабове" с боклука), хората - видимо угрижени, но приветливи. Лиспваха приказките за корупционни схеми и скандали - поне за чужденец Естония изглеждаше една уредена и работеща държава.
Аз не зная какво имаш предвид под това, че разни страни "могат да разчитат на помощ" от съседите си. Никой не дава даром и не хвърля пари на вятъра. Помощта иде обикновено под формата на инвестиции. Редно е също да се посочи, че усвояването на Еврофондовете в Естония (и другите Балтийски държави) е над 30% - един недостижим за нас процент.
06 Юни 2011 11:24
Трети Въпрос за сравнение на Естония със София(важи и за Софтито):
- Естонците имат ли си кв."Факултето"?
06 Юни 2011 11:28
През последните 2 десетилетия естонците са заети да доказват, че няма невъзможни неща
Това отдавна е доказано. Само че има една малка и простичка тайна. Тайната е да се водиш по твоя си ум а не по чужд. Това е трагедията на прехода ни. Генералната ни грешка - всеки който мине от тука ръсеше акъли а управниците ни припкаха и пляскаха като нисши същества. И за миг не се спряха да помислят: Я чакай бе, що не съберем родната си мисъл, да изследваме нещата и да преценим какво да правим - без да ни дреме от никой и нищо - от никакви капацитети и умници. Никой не знае повече какво става у нас отколкото самите ние.
А ний тръгнахме да се водим по чужди акъли. Може ли човек да прокопса ако не слуша неговата си душа и разум. Е това бе основната ни грешка - че се водихме по чужди акъли. И още го правим...
06 Юни 2011 11:43
И както чета, виждам, че във форума е пълно с привърженици на "успешния" гръцки модел - щедра социална политика, задлъжняване на държавата и рано или късно - фалит и безсмислени протести, които само задълбават проблемите, понеже пари няма.
Че кой пък ти е казал, че трябва социалната политика да се основава на задълженост. Тя трябва да се основава на производство. Ето това е което липясва на новите кап. държави.
Вчера имаше една друга статия, която пък беше объркала същината на Кейсианския модел на икономиката. Дясното мислене яло е зaдръстило някои глави. Смисълът на Кейсианския подход е слледния: Тъй като припазарната икономика двигателят е потреблението, то в началото се стимулира потреблемието, което впоследствие чрез търсенето стимулира производството, което вече дава средства да се увеличи потреблението, което допълнително стимулира търсенето и от там производството и така се осъществява едно възходящо развитие на икономикта. Когато производството се развие, тогава има пари и за социални разходи. Това не значи да се вземат непрекъснато заеми за социални нужди. Именно това беше ролята на плана Маршал в Европа, един инициращ импулс за икономиката. Наш десен ташак Невдянков направи точно обратното и икономиката вместо нагоре тръгна надолу.
06 Юни 2011 11:46
Преди две години, баш в най-голямата криза посетих Естония и трябва да кажа, че контрастът и с Русия (Петербург), камо ли със София беше от земята до небето
Аман от туристически впечатления. На туриста винаги чуждата юрдечка му се вижда гъска.
06 Юни 2011 11:49
Гладиаторе, тези камъни у мерата на Грънчарова Паси, Кунева, Станишев, Мартинчо и прочие , страдащи от политическа дископатия ли ? Това е най-големия проблем на българите днес - "yes", кариери на гърба на предадени и затрити малкото конкурентни видове бълг.бизнеси, наплюти с любезното съдействие на родни политици и т.нар. "експерти" на прехода.

Предполагам, че болдваната реплика към мен е от авторката на материалчето - Да, прекрасното админ.обслужване е необходимо, но не и достачъно условие една икономика да върви напред. Защото срещу това в нашите условия стоят политическата кирякстефчовщина и прочие известни болежки, заради които сме в опашката на ЕС, а както е тръгнало , недай Бог , и в Европа.
06 Юни 2011 11:52
"Чипа на българина си е за смяна , което не е ясно дали може да се извърши." - изглежда в неговия диспансер лицето е санитар, най-много шЕфьор. С патента върху тази мерзка фраза лай-яното величество само се извади от българския обществен живот. Този потомък на Исак-Ангел Виж, в неговата фамилия чипът се е сменял десетки пъти, напоследък наред Исак и Естер-хазиси има и Хасанчо
-------------
Рахатлъкът на Естония, който се дължи и на общата й граница с врага на Запада Русия, е на привършване, защото обедняват и влизат в нова спирала на кризата всичките й спонсори. По мои проверени данни в тази страна само руснаците са около 30%, протестантите са малко под 60%, православните - до 40%. Слугите на американците в Кремъл фактически работят в полза на естонците и във вреда на руснаците там (така пизд-ците правят навсякъде в страните от бившия СССР). Все някога и в Москва ще се обърне палачинката, тогава тези 30% в Естония ще станат много по-активни и агресивни. С всички от това последствия.
06 Юни 2011 11:55
Трети Въпрос за сравнение на Естония със София(важи и за Софтито):
- Естонците имат ли си кв."Факултето"?

дядко Олди,
започваш да си изсмукваш от пръстите и да сучеш темата в неясна посока.
Никой не оспорва, че Естония има проблеми. Сигурно имат много проблеми - икономически, политически, силен натиск от САЩ, глупава конфронтация с Русия и др.
В статията авторката засяга точно определени направления, по които естонците са лидери на ЕС. И това не се оспорва от никой в ЕС. Сравнението с България е именно по този показател. Нашето изоставане е не само като работа на държавата, а като цялостен начин на мислене, възпитание и образование на мат'ряла по тези направления.
P.S. кажи, моля те, има ли област, в която България да е лидер на ЕС, както Естония е лидер в @-администрирането? Поне една област посочи?
06 Юни 2011 12:03
Мдам, и пътищата им са хубави, явно малко са крали от пред-присъединителните фондове.
06 Юни 2011 12:09
Софти, става дума за 1.4 млн народ, от които поне 30% не са естонци(ако не и повече) - справка мистър Поморийски.
Ако си забелязала, Естония по брой на людете, не достига дори и "пред-демократична" София...камо ли Атина!
Що казвам Атина ли - 'Ми щото наскоро(преди влизането на Естония в Еврозоната), имаше една изцепка от Премиера на Естония - "Не сме толкова богати, за да хрантутим гръцките пенсионери!"
Те така.
06 Юни 2011 12:18
Софти, става дума за 1.4 млн народ, от които поне 30% не са естонци(ако не и повече) - справка мистър Поморийски.

по отношение на "не-гражданите" в Естония (тъй като това се коментира непрекъснато в руските медии) може да се дискутира много.
Доколкото зная те имат право да подадат молба за естонско гражданство ако желаят, но ще трябва да се откажат от руското (както е в момента и у нас по закон). Те не искат да се отказват от руското гражданство. В същото време те не искат да се преместят да живеят в Русия (Русия създаде специална програма за привличане на соотечественици от Прибалтика да се преместят на постоянно жителство в РФ).
Така че разкраченото положение на тези хора си е изцяло техен избор.
06 Юни 2011 12:31
Смях! Граждани на една държава трябва да подават молби за гражданство (ако искат) в същата държава. Проблемът с двойното гражданство в Европа отдавна е разрешен (включително и в България). Невежеството не е оправдание.
06 Юни 2011 12:31
Негражданите НЯМАТ руско гражданство, така че няма от какво да се отказват.
Трябва да държат два изпита - по език и нещо от типа "национално съзнание". Част от тях отказват да кандидатстват за гражданство именно заради втория изпит.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД