От 2012 г. парите, които здравното министерство отпуска на болниците за трансплантации, се увеличават, съобщи новият директор на Агенцията по трансплантации Силви Кирилов. МЗ се надява така да се увеличи броят на тези операции, въпреки че проблемът не е липсата на средства, а на донори. Около 2000 българи изрично са изразили несъгласие да бъдат дарители, каза още Кирилов. По закон хората, които не искат да предоставят органите си, трябва да го запишат в здравната си книжка и тя да бъде заверена от личния лекар и НЗОК.
"Донорството у нас не е добре развито и вероятно това се дължи на недоверието, което се породи след сигнали на няколко пациентски организации срещу агенцията", обясни Кирилов. Миналата седмица здравният министър Стефан Константинов освободи досегашната шефка на агенцията Теодора Джалева без обяснения. Самото ведомство бе забъркано в редица скандали за износ на органи без разрешение.
Най-голямо ще е увеличението на парите за трансплантация на черен дроб - от 50 хил. на 75 хил. лв. Сериозно завишаване има и за алогенна трансплантация на стволови клетки - от 15 хил. на 40 хил. лв. За сърце държавата ще дава 60 хил. лв. при 40 хил. сега. За присаждане на бъбрек увеличението е от 15 на 20 хил. лв.
Парите за откриване на донор остават както досега - 1500 лв. Здравното министерство вече ще финансира подготовка на бъбрек за трансплантиране - с до 5000 лв., вземане на бъбрек от жив донор - с до 5000 лв., на черен дроб от жив донор - с до 7000 лв., и пр. Въвеждат се възможности за лечение при остро отхвърляне на присадения орган.
ОСТАВКА
Поредната рокада в здравното министерство дойде след оставка на зам. министъра Михаил Зортев. Лекарят от Кюстендил бе поканен в екипа на министър Стефан Константинов едва през октомври м.г. и отговаряше за болничната помощ. От МЗ обясниха доброволното му оттегляне с обичайното напоследък "лични причини".
|
|