:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,714
Активни 311
Страници 1,588
За един ден 1,302,066

Министерствата пазят 562 свободни места

Фиктивни бройки спасяват от сливане десетки отдели, а заплатите отиват за бонуси
Автоматичното замразяване на администрацията на сегашното ниво чрез закон ще бетонира и една от вредните практики на ведомствата да кътат огромен брой незаети щатове. Както "Сега" писа, промените в закона за администрацията бяха приети изненадващо миналата сряда без задължителното 2-седмично обществено обсъждане. Какъв точно остава броят на служителите, не се знае, но редица министерства наваксаха направените преди съкращения с нови назначения.

Празните места в министерствата са 562, или 11% от общата численост на чиновниците. Тези фиктивни бройки спасяват от сливане десетки отдели в администрацията, което утежнява цялата бюрокрация, а заплатите им тежат на бюджета и отиват за бонуси на останалите чиновници. Това показа справка на "Сега" в регистъра на административните структури. Регистърът отчита структурата и числеността на цялата администрация, но дежурните отсъстващи от реформата - МО и МВР, не са подавали детайлни данни.

Години наред министрите обясняват, че незаетите щатове не могат да се съкратят, защото наемането на чиновници за тях е ключово за една или друга дейност. В същото време незаетите щатове, за които се отпуска бюджет за заплати, правят възможни бонусите за останалите чиновници и разрояването на множество отдели с безброй началници. Справка на секретариата за административна реформа към МС отчете, че всеки 5-и чиновник има ръководни функции - шеф на сектор, отдел, дирекция. Освен по-високи заплати многото началници означават и забатачване на процедури и срокове. Затова от секретариата предлагат минималният брой щатове за дирекция да се увеличи от 8 на 11 души, а отделите да са с минимум 6 човека вместо досегашните четири.

Справка на "Сега" показа, че ако нямаше незаети щатове, това би довело до поголовно сливане на отдели. Под въпрос са и отделни дирекции. Така например министерството на образованието, което е средно по големина с 460 души, в момента разполага с 53 началници в специализираната администрация. МОНМ е организирано в цели 15 дирекции, раздробени на свой ред на 39 отдела. Заради новите изисквания за броя чиновници в дирекция и отдел под въпрос са цели 8 отдела, които трябва да бъдат окрупнени, и една дирекция - "Квалификация и кариерно развитие". 8 отдела не покриват изискванията в агроминистерството, под въпрос е и цяла дирекция - "Хидромелиорации".

Регионалното министерство е добър пример за това как незаетите щатове могат да спасят от сливане отделите. Така например дирекция "Концесии" е с обща численост на персонала 13 души, като 4 от местата са незаети. С незаетите бройки двата отдела към дирекцията - "Морски плажове" и "Съгласуване и контрол", ще отговорят на изискването за 6 души персонал и няма да се сливат. На фона на десетките промени в числеността на министерствата проследяването на това откога щатовете стоят незаети и има ли наистина нужда от тях е невъзможно.

-------НАМЕРЕНИЕ

Правителството се кани да премахне и друг абсурд - постоянното увеличаване на списъка от администрации първа категория, в които заплатите по условие са по-високи. В момента като първа категория са определени 21 структури, а последно сред привилегированите попаднаха изпълнителната агенция по горите и новото звено за безопасност на храните. С промени в класификатора на длъжностите това разделение ще се премахне, но някои администрации, като НАП и митници, ще продължат и занапред да заемат по-високо ниво в йерархията и по-високи заплати.
7
3297
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
06 Юни 2011 21:27
това е стандартна практика в държавните и бюджетни учреждения. НО, тук проблемът е, че болшинството от лумпените искат администрацията да работи на минимална, а нар. представители за по 500-600. е, като населението на територията се възмущава, че например БАН разхищава, то единственият начин е скрити добавки към заплатите, за да не изпукат хората от глад. т.е. заплатите не могат да се вдигнат, защото ще има кански вой, а дори и с бонусите от умишлено оставени свободни щатове заплатите пак са мизерни и принуждават тези, дето не искат само за "полза роду" да бачкат да крадат.

борисофф
06 Юни 2011 21:38
ДобрЮтро!
Още преди 10 години като бачках в една държавна агенция се практикуваха техниките, описани по-горе. Още една полза за чиновниците беше това, че като дойде време за съкращения, просто съкращаваха незаетите бройки и готовоооо и вълкът сит и агнето цяло.
Иначе на сайта на въпросната агенция и до ден днешен виси съобщение, че няма свободни места
06 Юни 2011 22:41
Слабо действат господата, другарите и обикновените герберасти - държавните чиновници в Гърция са над 1 милион, а в Булгаристан дори с разшифровки и прибавяне на даскали, милицаи, овенни, съдии, прокурори, следователи, народни представИтели от местните и централния парламенти, Здравни каци и дофтуря, БДЖ, Булгартъпак, РВД и всички прикрити бюджетни мишоци числото едва преминава 999 000. Жалко
07 Юни 2011 05:20
А, като знаем, че тези 53 директори в МОМН са персонални назначения на великият образовател Игнатов се сещаме защо реформата, която той направи само преди 1 години се оказва грешна и безумна. "Рибата мирише от главата" в случая от Игнатов. Няма как далавераджия да направи разумна административна реформа.
07 Юни 2011 11:58
Нещо не става много ясно - дори и да е така, нали винаги Дянков и останалите казват - увеличаване на заплатати само за сметка на съкращения. Е, като се съкратят незаетите бройки увеличават ли заплатите - в повечето случаи отговорът е "не". Или ако има увеличение, то е от порядъка на 3-5, много рядко 10 %. Следователно всяко ведомство търси начин да стимулира служителите си и от икономиите на незаетите бройки, болничните, майчинствата дава ДМС.
Освен това увеличаването на заплатите дори с тези мизерни проценти става постоянен разход за дълго време, докато ДМС или т.н. бонуси може да ги има, но може и да ги няма, т.е. не съществува задължение да бъдат плащани, дори и да има икономии от незаети бройки.
07 Юни 2011 14:31
Интересно като се говори за щатни бройки, дирекции и отдели защо никой не споменава колко е реалното натоварване на чиновниците като има дирекция с 13 щатни бройки от които 4 незаети, реално работещите, 9 човека колко часа на ден вършат нещо и колко време пият кафета ?!?!
07 Юни 2011 15:27
bvdsoi, знам че не вярваш, но болшинството от нормалните хора в държавната администрация са ПРЕТОВАРЕНИ. а това, че много народ завижда на нормални болнични, регламентиран платен годишен отпуск, обедни почивки и иска подобни "привилегии" да бъдат отнети е направо жалко. не сакам да мие е добре, ми и на чиновника да му е гадно.

борисофф
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД