Вместо да създава благоприятни условия за усъвършенстване на българското образование, Министерството на образованието и науката вече цяла година предизвиква скандали.
Преди всичко системата в създаването на нормативна база (стандарти и учебни програми) бе сериозно нарушена. Нормалната последователност предполага първо да се разработят и приемат Държавни образователни изисквания за учебно съдържание и за оценяване на знанията и уменията на учениците, след това - учебни програми от I до IV клас, и едва тогава да се пристъпи към разработването и въвеждането на нови учебници.
Какво е положението днес? Държавните образователни изисквания за оценяване така и не се появиха на бял свят, учебните програми се работят "на парче"... Въвеждането на нова учебна документация за I клас, без да са готови стандартите за оценяване и учебните програми за II, III и IV клас, е съмнително начинание, което създава рискови условия за качеството на учебниците.
Авторите на учебна литература и учителите са лишени от възможността да осмислят логиката в конструирането на учебното съдържание поне за началните класове. Това ще се стовари с цялата си тежест върху плещите на малките ученици. През януари 2001 г. бяха одобрени и публикувани нови учебни програми по всички предмети за I клас. Съставиха се авторски колективи и до края на годината работата по новите учебници беше почти приключена.
В началото на 2002 г. новият министър произведе новина: одобрил вече друга програма по български език и литература за първи клас! Нищо, че до началото на учебната година оставаха 7 месеца. Нищо, че по предишната програма някакви екипи са работили повече от година. (Имали бол време - работили!) Важното е, че новата програма е страхотна и най-страхотното в нея е редът, по който ще се изучават буквите.
Въодушевени говорители обясниха на ошашавения народ как първо ще се изучават буквите на гласните звукове, а след това "на съгласните". Междувременно се проведе и обществен дебат за и против "Аз съм българче". Българското общество иска качествени учебници, уютни училища, спокойни и подготвени учители, добро образование за своите деца. Хората не разбират
защо след буква А трябва непременно да се изучава Ъ,
а след И - буква М. И никой не им каза, че тази промяна изисква нова конструкция на буквара - т.е. почти всичко, което авторските колективи са създали по предишната програма, вече става невалидно.
В суматохата хората не разбраха и друго: че прехвалената нова учебна програма по български език и литература за I клас е всъщност един небрежен, несръчно съставен текст. Вместо това узнахме, че досега българските дечица (без уговорки и изключения) оставали неграмотни. Новата подредба на буквите имала едва ли не чудодейни свойства. Благодарение на нея първокласниците щели да усвоят правилното произношение. Тя щяла да коригира дори говорни дефекти!
А най-простите изчисления сочат, че според тази програма
децата ще прочетат първата сричка чак през ноември!
Излишно е да се коментират всички несъвършенства на Учебната програма по български език и литература, тъй като те са прекомерно много. Трябва да се знае, че тя е един негоден документ, който поради некомпетентността и езиковата небрежност на авторите не може да изпълнява функциите си. Оттук нататък изискванията за съобразяване с тази учебна програма са нелепи.
Въпреки всички препятствия бяха създадени много добри учебници. Но ето че изтерзаните от министерски безумия автори след тръпнещо очакване на резултатите от оценяването посред юлските горещини трябваше да понесат поредната обида - част от най-сериозните авторски колективи са отхвърлени! И до този момент МОН не дава смислен отговор на въпроса защо сред учебниците, от които учителите ще избират, не бива да се подредят буквари и читанки, създадени с участието на големите български творци Валери Петров, Леда Милева, Йордан Радичков, Марко Ганчев и безспорни професионалисти като Розалина Новачкова и Стойка Здравкова. Обясненията на министерството са прелюбопитни. Оценителите били по-млади, та затова отрекли учебниците на автори, "които вече са писали и са по-възрастни". И до момента оценителите не излизат на светло.
Оттук нататък пътищата за излизане от скандалната ситуация не са много. Но при добра воля все още има разумни ходове.
1. Тъй като процедурата по оценяването на учебниците е опорочена, най-справедливо е да се одобрят всички представени учебници. Щом наредбата не разрешава конкурсът да бъде анулиран, значи трябва да се промени наредбата! (В министерството знаят как се прави това. Нали веднъж наредбата бе променена, за да се одобрят отхвърлените учебници на министъра.)
2. Министерството да се оттегли по най-бързия начин от задължението си да одобрява учебници и учебни помагала. Така съмненията за изкористяване на процедурите ще бъдат лишени от основания.
3. Да се обяви конкурс за нови учебни програми от I до IV клас, който да се проведе с обективни, прозрачни процедури и в реалистични срокове.
|
|